Weimaraner


nikolas14

New Member
26 Σεπτεμβρίου 2013
1
0
Καλησπερα, Δεν ξερω αν ειναι αυτη η σωστη ομαδα του θεματος, αν δεν ειναι παρακαλω να αλλαχτει.
Παρακολουθω το φορουμ εδω και 1μισι χρονο μιας και ψαχνομαι για την αποκτηση σκυλου.
Ψαχνω να βρω εκτροφεα weimaraner στην Ελλαδα αλλα δεν βρισκω κατι, ουτε στο google ουτε στο eurobreeder. Μονη επιλογη ειναι η εισαγωγη?
Δεν εχω προβλημα με την εισαγωγη απλα επειδη θα ειναι ο πρωτος μου σκυλος θα ηθελα να εχω μια πιο στενη επαφη με τον εκτροφεα.Βεβαια εχω φαει "κολλημα" με τη φυλη οποτε δεν ξερω. Θα ηθελα καποιες γνωμες. Ευχαριστω
 






MADDY

Member
7 Μαρτίου 2014
5
0
Αν σε ενδιαφέρει ακόμα δες αυτό i-pet
Μη χάσεις την ευκαιρία,εγώ ετοιμάζομαι να επισκευθώ τον κύριο.Οι φωτογραφίες είναι πραγματικές απο φωτογράφο.
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Αν σε ενδιαφέρει ακόμα δες αυτό: i-Pet
Μη χάσεις την ευκαιρία,εγώ ετοιμάζομαι να επισκευθώ τον κύριο.Οι φωτογραφίες είναι πραγματικές απο φωτογράφο.
Ναι...τρέξε...μην χάσεις την ευκαιρία, να πετάξεις τα λεφτά σου σε έναν σκυλέμπορα. Εξαιρετική επιλογή!!! Τον έψαχνες καιρό;
 
Last edited by a moderator:


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Ναι...τρέξε...μην χάσεις την ευκαιρία, να πετάξεις τα λεφτά σου σε έναν σκυλέμπορα. Εξαιρετική επιλογή!!! Τον έψαχνες καιρό;
υποθέτω με αναζήτηση 3 λεπτών το βρήκε και κατέληξε....
 
  • Like
Reactions: Katiariko


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν σε ενδιαφέρει ακόμα δες αυτό:i-Pet
Μη χάσεις την ευκαιρία,εγώ ετοιμάζομαι να επισκευθώ τον κύριο.Οι φωτογραφίες είναι πραγματικές απο φωτογράφο.

τρελή ευκαιρια πραγματικά!!! Ιδανική για κορόιδα που θα τα σκάσουν για ενα δηθεν καθαροαιμο!!! Εμ είδες πόσο ευκολα βγαίνουν οι πραγματικές φωτο???
 
Last edited by a moderator:


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλησπερα, Δεν ξερω αν ειναι αυτη η σωστη ομαδα του θεματος, αν δεν ειναι παρακαλω να αλλαχτει.
Παρακολουθω το φορουμ εδω και 1μισι χρονο μιας και ψαχνομαι για την αποκτηση σκυλου.
Ψαχνω να βρω εκτροφεα weimaraner στην Ελλαδα αλλα δεν βρισκω κατι, ουτε στο google ουτε στο eurobreeder. Μονη επιλογη ειναι η εισαγωγη?
Δεν εχω προβλημα με την εισαγωγη απλα επειδη θα ειναι ο πρωτος μου σκυλος θα ηθελα να εχω μια πιο στενη επαφη με τον εκτροφεα.Βεβαια εχω φαει "κολλημα" με τη φυλη οποτε δεν ξερω. Θα ηθελα καποιες γνωμες. Ευχαριστω

Έχω δει αρκετά από κοντά και ένα είναι το κοινό χαρακτηριστικό, υπερδαστήρια μέχρι αηδίας, δεν κουράζονται με τίποτα.
Τώρα Εκτροφέας ρώτα στον ΚΟΕ να σου πουν αν υπάρχει κανείς στην Ελλάδα.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αλλωστε 2 μηνων διακρινεται και η τελεια μορφολογια ενος κουταβιου.Ασε που κοστιζει μονον 300 ευρω.
 




MADDY

Member
7 Μαρτίου 2014
5
0
Γιά ψυχραιμία παιδιά!Μπήκα στη διαδικασία να γραφτώ μέλος για να απαντήσω νομίζοντας οτι θα βοηθήσω κ εσείς τρελαθήκατε!Δεν εννοούσα μην χάσει την ευκαιρία να το πάρει,να του έρθει πακετάκι,εννοούσα μην χάσει την ευκαιρία να το ψάξει.Έχω διαβάσει πολύ κ ξέρω τα οφέλη ενός εκτροφέα.Αν δηλαδή ένας ιδιώτης έχει τρέλα με αυτή τη ράτσα,πήρε τη μάνα απ´το εξωτερικό με πιστοποιητικά,κ θέλησε να τη ζευγαρώσει κάποια στιγμή(κ όχι επανειλημμένα για να θεωρείται σκυλέμπορας),βρήκε το αρςενικό(το οποίο θα το δώ)αλλά δεν μπήκε στη διαδικασία να δηλώσει τη γέννα στον ΚΟΕ (ή ότι άλλο χρειάζεται για να θεωρείται ένας σκύλος καθαρόαιμος) κ μεγάλωσε τα κουτάβια μέχρι στιγμής με αγάπη σε φυσιολογικές συνθήκες ,θεωρείται κατάπτιστος??Μίλησα με εκπαιδευτή κ κτηνίατρο,η μορφολογία φαίνεται ειδικά σε αυτή τη ράτσα,όταν είδαν πατέρα μητέρα συμφώνησαν.Είναι καλύτερα να φέρεις κουτάβι απ το εξωτερικό,να μην έχεις δεί ποτέ τους γονείς,να μην έχεις πάει στο περιβάλλον οπου ζούςαν,να μην είσαι σίγουρος αν θες αυτή τη ράτσα κ να μην έχεις την ευκαιρία να το ελέγξεις(γιατί είναι σπάνια στην Ελλάδα) κ να μην έχεις καμία απαφή κ επικοινωνία με τον εκτροφέα?Άλλωστε αυτό είναι υποκειμενικό.Δεν τον παραπλάνησα τον άνθρωπο,να το ελέγξει του πρότεινα.Έλεος!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ο κτηνιατρος και ο εκπαιδευτης εχουν δει τον πατέρα και εσύ όχι? Και ποιος σου ειπε οτι ο εκπαιδευτης και ο κτηνιατρος εχουν γνωσεις να κρινουν μορφολογια?

Μιας και το εψαξες λοιπόν πολύ, για πες και σε εμας τις εξετάσεις που εκανε ο ιδιώτης που βρήκες ως ευκαιρια και τρέχεις? Δεν ειναι το επανηλειμμένο που τον κανει σκυλεμπορα, είναι η ανηθικότητα του να βάλει να γεννησει σκυλος χωρις να εχει κριθεί η μορφολογια του σε εκθέσεις (και των 2 γεννητόρων) χωρις να εχει κάνει εξεντλητικά πολλές και πανάκριβες εξετάσεις στους γονεις ΠΡΙΝ το ζευγάρωμα, χωρις να δηλώνει τη γέννα να την παρουσιάζει για καθαροαιμων weimaraner -ειτε μας αρεσει ειτε οχι, no pedigree no καθαροαιμο.... Εκτος αν ξέρεις εσύ τι γονιδια και ποιων φυλών κουβαλάει ο πατέρας που ΔΕΝ εχεις δει αλλά σε 2 μέρες περιμενεις το κουτάβι (αν θυμάμαι καλά από το αλλο θέμα που σχολιασες).

Αν θες εσύ να πιαστεις κορόιδο -ή και χειρότερα αφού κατα δήλωση σου εχεις ψαχτεί κλπ- δικαιωμα σου. Όχι να παρουσιάζεις ομως σκυλεμπορες σε αλλα μέλη
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Αγαπητή MADDY, δεν έκανες σε κανέναν χάρη, που μπήκες στην διαδικασία να γραφτείς στο φόρουμ. Και προφανώς, η έρευνά σου, μόνο επιλεκτική δεν είναι. Για τον εαυτό σου, μπορείς να πράξεις ότι εσύ νομίζεις σωστό. Αλλά το να προτείνεις σε σκυλοφόρουμ, link ελεεινών κουταβέμπορων και να μας λες, να είμαστε και ψύχραιμοι, πάει πολύ.

Ολα τα ενδιάμεσα που γράφεις...ο μεσάζων, του μεσάζωντος, ω...μεσάζων και να βγάλουμε ρε παιδιά, κανά φράγκο κι εμείς. Και βαριέμαι πάρα πολύ, να γράφουμε για εκατομμυριοστή φορά, τα ίδια και τα ίδια. Το να κάνεις εσύ την βλακεία αυτή, σε συντάσσει ασφαλώς στους αφελής παρτάκηδες, που βαριούνται να ψάξουν το σωστό ή να δώσουν τα λεφτά που πρέπει και συγχρόνως να καμαρώνουν [σ'αυτούς που δεν ξέρουν], οτι έχουν "καθαρόαιμο", αλλά δεν σου δίνει το δικαίωμα να το προτείνεις δημόσια και αλλού. Τουλάχιστον όχι, στο απυρόβλητο.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Γιά ψυχραιμία παιδιά!Μπήκα στη διαδικασία να γραφτώ μέλος για να απαντήσω νομίζοντας οτι θα βοηθήσω κ εσείς τρελαθήκατε!Δεν εννοούσα μην χάσει την ευκαιρία να το πάρει,να του έρθει πακετάκι,εννοούσα μην χάσει την ευκαιρία να το ψάξει.Έχω διαβάσει πολύ κ ξέρω τα οφέλη ενός εκτροφέα.Αν δηλαδή ένας ιδιώτης έχει τρέλα με αυτή τη ράτσα,πήρε τη μάνα απ´το εξωτερικό με πιστοποιητικά,κ θέλησε να τη ζευγαρώσει κάποια στιγμή(κ όχι επανειλημμένα για να θεωρείται σκυλέμπορας),βρήκε το αρςενικό(το οποίο θα το δώ)αλλά δεν μπήκε στη διαδικασία να δηλώσει τη γέννα στον ΚΟΕ (ή ότι άλλο χρειάζεται για να θεωρείται ένας σκύλος καθαρόαιμος) κ μεγάλωσε τα κουτάβια μέχρι στιγμής με αγάπη σε φυσιολογικές συνθήκες ,θεωρείται κατάπτιστος??Μίλησα με εκπαιδευτή κ κτηνίατρο,η μορφολογία φαίνεται ειδικά σε αυτή τη ράτσα,όταν είδαν πατέρα μητέρα συμφώνησαν.Είναι καλύτερα να φέρεις κουτάβι απ το εξωτερικό,να μην έχεις δεί ποτέ τους γονείς,να μην έχεις πάει στο περιβάλλον οπου ζούςαν,να μην είσαι σίγουρος αν θες αυτή τη ράτσα κ να μην έχεις την ευκαιρία να το ελέγξεις(γιατί είναι σπάνια στην Ελλάδα) κ να μην έχεις καμία απαφή κ επικοινωνία με τον εκτροφέα?Άλλωστε αυτό είναι υποκειμενικό.Δεν τον παραπλάνησα τον άνθρωπο,να το ελέγξει του πρότεινα.Έλεος!
Αν εχεις παρει σκυλο απο το εξωτερικο,και για χ-ψ λογους αποφασισεις να τον ζευγαρωσεις,πιστεψε με,αν ειναι καθαροαιμος,θα κανεις τα παντα για να αποδειξεις και την καθαροαιμια των κουταβιων του.Το "δεν προλαβα,δεν με ενδιαφερει" κτλ δεν υπαρχουν για μενα.

Αν διαβαζες πολυ οπως ισχυριζεσαι,δεν νομιζω να βρηκες πουθενα κουταβι αριστης μορφολογιας με 300 ευρω.Τροφη για σκεψη.Ή απλα το απορριπτεις και μονο για αυτο το λογο.Φυσικα ο κτηνιατρος και ο εκπαιδευτης,κατα πασα πιθανοτητα,δεν εχουν κανενα λογο να κρινουν μορφολογια και καθαροαιμια(με το ματι οπως παντα..).

Δεν θυμαμαι ακριβως το λινκ που εβαλες,υποθετω ηταν σε μορφη αγγελιας απο πετ σοπ,εγω προσωπικα αν ηταν να διαθεσω τα κουταβια του καθαροαιμου σκυλου μου,σε καμμια περιπτωση δεν θα το "διαφημιζα" με αυτον τον τροπο.