Wire Fox Terrier


johntops

New Member
8 Οκτωβρίου 2012
1
0
πρώτα απ΄ολα καλησπέρα!!!!
αν υπάρχει κάποιος που έχει Wire Fox Terrier θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για αυτήν την ράτσα!

για παραδειγμα:
1)ειναι καταλληλα για μικρα παιδια;
2)ειναι δυσκολα στον καλλωπισμο;
3)σαν χαρακτηρες πως ειναι,με αλλα σκυλια μπορουν να συνυπαρχουν;

γιατι εχω ενα ημιαιμο λυκοσκυλο!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
καλως ηρθες στο φορουμ johntops !

το παιδι υπαρχει ή θα ελθει :);

για grooming εκθεσιακου τυπου χρειαζεται εμπειρια, θα ηταν καλο να γινει απο καποιον επαγγελματια, κατα τ'αλλα χρειαζεται βουρτσισμα συχνα και hand stripping αρκετες φορες το χρονο. φροντισε να του μαθεις τον καλλωπισμο του απο μικρο. κατοικεις αθηνα ;

σαν χαρακτηρες ειναι εξω καρδια και δραστηρια οπως καθε terrier που σεβεται τον εαυτο του :). μπορουν να συνυπαρξουν με αλλα σκυλια, αρκει μονο να σεβαστουν/ανεχτουν τις ιδιαιτεροτητες τους αυτες. να κοιταξεις πριν την αγορα του τον χαρακτηρα των προγονων του.

πως ειναι ο χαρακτηρας του αλλου σκυλου;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η φιλη μου εχει Fox!
Ειναι καλοκαρδα, αλλα πολυ δραστηρια σκυλια, που θελουν αρκετη απασχοληση.
Η Φοξερινα αυτη φερεται αδιαφορα σε ξενα σκυλια ( στα δικα μου πχ) και αποδεχτηκε αμεσως με μεγαλη χαρα το Dachshund κουταβι, οταν το εφεραν σπιτι ( ηταν 2 ετων τοτε- και οταν ηρθε στην φιλη μου υπηρχε και ενας ημιαιμος γριφονακος προχορημενης ηλικιας) και αναλαβε την διαπαιδαγογηση της.

το στριππινγ τους ειναι απαραιτητο για να κρατησουν τα λαμπερα τους χωματα ( και ειναι απο τα αγαπημενα μου!!) και την σκληρη υφη της τριχας. Πρεπει να γινει 3-4 φορες το χρονο.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν είχα ποτέ..αλλά έχω 2 φίλους που έχουν...και είναι "η τρέλα σε όλο της το μεγαλείο"!!! Υπερκινητικά...θεοπάλαβα....αλλά τρομερές φάτσες και προσωπικότητες!! Όπως όλα τα τερριέ άλλωστε!!
 


kostis96

New Member
28 Αυγούστου 2013
1
0
Γεία σας και απο εμένα ,
είμαι ο Κώστης και νέος με τα σκυλία , θελω παρα πολυ να παρω ενα σκυλακι επιτελους ... και θα ηθελα ενα wire fox terrier γιατι ειναι απλα υπεροχα σκυλια !!! απλα εχω ενα προβλημα ...
1)θελω να μαθω σχετικα με την εκπαιδευση τους και ποσο ευκολο ειναι να τα εκπαιδευσεις
2) τι ειναι το stripping ?
3) μπορω να τα κουρευω μονος μου ? ( πιανει το χερι μου σε κατι τετοια
:p ) και γενικα ποσο περιποιηση χρειαζεται ? ( μπανιο κλπ ... )
4)επειδη ειμαι ακομα μαθητης και το πρωι θα λειπω απο το σπιτι θα υπαρξει καποιο προβλημα που θα ειναι μονο του ;
5) πιστευω οτι επειδη μενω σε χωριο και μπορω ( + οτι μαρεσει πολυ ) θα μπορω να το παω καθε μερα βολτα , λογικα θα ειναι η καλητερη του :p ή ειναι τοσο σκυλι της πολης ; ( καλα μπορει να ειναι και χαζη ερωτηση αλλα οπως ειπα πριν δεν ξερω και πολλα απο σκυλια )
6) ειχαι δει κατι φωτογραφιες σκυλιων που ηταν ντυμενα με ρουχα και να πω την αληθεια θα μου αρεσε να του βαλω καποιο πουκαμισακι XD ειναι πολυ σοφιστικε το style τους και θα του ηταν ωραιο ... ομως το θεμα ειναι , μηπως το βασανιζω το κακομοιρο ; γιατι δεν θελω ..
7) και τελος ( ελπιζω ) μπορουν να ζησουν και εξω απο το σπιτι ; ( γιατι η μανα μου εχει ενα θεμα και σκευτηκα μηπως του φτιαξω η αγορασω ενα ωραιο σπιτακι και το βαλω εξω στην βεραντα , να κοιμαται εστω εκει , την υπολοιπη μερα οταν λειπει θα το εχω μαζι μου μεσα στο σπιτι :p )

συγγνωμη ειναι καποιες πολυ χαζες ερωτησεις αλλα πρεπει να μου λυθουν :p
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ^_^
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Γεία σας και απο εμένα ,
είμαι ο Κώστης και νέος με τα σκυλία , θελω παρα πολυ να παρω ενα σκυλακι επιτελους ... και θα ηθελα ενα wire fox terrier γιατι ειναι απλα υπεροχα σκυλια !!! απλα εχω ενα προβλημα ...
εχεις βρει εκτροφεα???

1)θελω να μαθω σχετικα με την εκπαιδευση τους και ποσο ευκολο ειναι να τα εκπαιδευσεις
μαθαινουν ευκολαμ, ειναι πανεξυπνα, αλλα αρετα κυριαρα και ξεροκεφαλα

2) τι ειναι το stripping ?
ειδικη τεχνικη "κουρεματος" της φυλης, οπου ο σκυλος μαδιεται- δηλαδη η τριχα αφαιρειται με τραβιγμα απο την ριζα ( και οχι, δεν ποναει).
3) μπορω να τα κουρευω μονος μου ? ( πιανει το χερι μου σε κατι τετοια
:p ) και γενικα ποσο περιποιηση χρειαζεται ? ( μπανιο κλπ ... )

θεωρητικα ναι, μπορεις να τον στριπαρεις, εαν εχεις δυο γερα χερια. Αλλα επειδη δεν ξερεις καθολου απο σκυλους-= δυσκολα απο την αρχη, αμα δεν στο δειξει καποιος εμπειρος groomer.
4)επειδη ειμαι ακομα μαθητης και το πρωι θα λειπω απο το σπιτι θα υπαρξει καποιο προβλημα που θα ειναι μονο του ;
μπορει να το συνηθησει, αλλα τι θα κανεις οταν πας στρατο- η φοιτητης?

5) πιστευω οτι επειδη μενω σε χωριο και μπορω ( + οτι μαρεσει πολυ ) θα μπορω να το παω καθε μερα βολτα , λογικα θα ειναι η καλητερη του :p ή ειναι τοσο σκυλι της πολης ; ( καλα μπορει να ειναι και χαζη ερωτηση αλλα οπως ειπα πριν δεν ξερω και πολλα απο σκυλια )
δεν υπαρχουν σκυλια πολης- σκυλια χωριου.

6) ειχαι δει κατι φωτογραφιες σκυλιων που ηταν ντυμενα με ρουχα και να πω την αληθεια θα μου αρεσε να του βαλω καποιο πουκαμισακι XD ειναι πολυ σοφιστικε το style τους και θα του ηταν ωραιο ... ομως το θεμα ειναι , μηπως το βασανιζω το κακομοιρο ; γιατι δεν θελω ..
ενας υγιες σκυλος, οποιος περιποιεται βαση του προτυπου φυλης του, δεν χρειαζεται ρουχα.
7) και τελος ( ελπιζω ) μπορουν να ζησουν και εξω απο το σπιτι ; ( γιατι η μανα μου εχει ενα θεμα και σκευτηκα μηπως του φτιαξω η αγορασω ενα ωραιο σπιτακι και το βαλω εξω στην εραντα , να κοιμαται εστω εκει , την υπολοιπη μερα οταν λειπει θα το εχω μαζι μου μεσα στο σπιτι :p )
κανενας σκυλος δεν ειναι για "εξω απο το σπιτι"- ειδικα την νυχτα. Οι κυνδινοι να του ριξουν φολα- η να κολλησει καμια αρρωστεια ( καλαζαρ) ειναι πολυ μεγαλοι.