Xελώνα ξηράς


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Μόλις πριν 20 λεπτά βρέθηκε χελώνα ξηράς.
Γάβγιζε η Άιρα κανένα 10λεπτο και έλεγα σε καμιά γάτα θα έχει σκαλώσει, βγαίνω στο μπαλκόνι και βλέπω στο δρόμο χελώνα τεραστίων διαστάσεων για πόλη. Πρέπει να είναι 30εκ+ άρα μεγάλη σε ηλικία.

Περιοχή κορυδαλλός. Όποιος ξέρει κάτι ας πει.
Την έχω βάλει στο κήπο να βρει τπτ να φάει.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Βουτάς την χελώνα, βουτάς και τον σκύλο σου και πας μία βόλτα στο σχιστό(πάνω,στις κεραίες. Όχι δίπλα στα σπίτια) που είναι και κοντά σου, αφήνεις την χελώνα και θα συνδυάσεις μία ωραία σκυλοβολτα με μία καλή πραξη.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Βουτάς την χελώνα, βουτάς και τον σκύλο σου και πας μία βόλτα στο σχιστό(πάνω,στις κεραίες. Όχι δίπλα στα σπίτια) που είναι και κοντά σου, αφήνεις την χελώνα και θα συνδυάσεις μία ωραία σκυλοβολτα με μία καλή πραξη.
Εσύ το μέρος πως το ξέρεις :sneaky:
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να την πας στην ΑΝΙΜΑ στην Καλλιθέα.
Δεν έχει νόημα. Εγώ όταν βρήκα ξηράς πήρα την ΑΝΙΜΑ τηλέφωνο και μου είπαν πήγαινε δάσος Συγγρού και αστην. Ή ακόμη καλύτερα εκεί που λέει ο manolo.
Σίγουρα όχι σε κήπο.
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Αν δεν είναι χτυπημένη οκ αλλά απ ότι ξέρω είναι αρκετά δύσκολο να το διαγνώσεις χωρίς εμπειρία. Προληπτικά εγω θα πέρναγα να της ρίξουν και μια ματιά πάντως και να μου προτείνουν μέρος. Αν είναι τόσο μεγάλη (άρα και προχωρημένης ηλικίας) όσο περιγράφει, δε νομίζω ότι ενδείκνυται το άλσος, ίσως το βουνό να είναι καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμένα πάντως η ΑΝΙΜΑ μου είπε ότι στο άλσος τις απελευθερώνουν κι εκείνοι.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Α εμείς έχουμε μεταφέρει καμιά 25ριά ενήλικες με τα παιδιά του εκπαζ στη Βοιωτία πάντως. Και μου είχαν πει οτι πολλές μπορεί να φαίνονται υγιείς αλλά είναι υποσιτισμένες οπότε τις κρατάνε προληπτικά κάποιες φορές. Αλλά πάνε χρόνια ελπίζω να μην ισχύει αυτό που λες πάντως..
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Α εμείς έχουμε μεταφέρει καμιά 25ριά ενήλικες με τα παιδιά του εκπαζ στη Βοιωτία πάντως. Και μου είχαν πει οτι πολλές μπορεί να φαίνονται υγιείς αλλά είναι υποσιτισμένες οπότε τις κρατάνε προληπτικά κάποιες φορές. Αλλά πάνε χρόνια ελπίζω να μην ισχύει αυτό που λες πάντως..
Τι να σου πω είχα βρει κι εγώ μια στο κήπο μας ο οποίος είναι σε κεντρικό δρόμο. Αμέσως συμπέρανα ότι κάποιος την έφερε εκεί την άμοιρη. Την πήρα σπίτι πήρα το άνιμα τους ειπα ότι έχω κοντά μου το άλσος και μου λένε αα τέλεια κι εμείς εκεί κάνουμε τις απελευθερώσεις..
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Και εγω βρηκα χτες μια στο ιδιο μεγεθος σε μια πλατεια στη Δαφνη. Επειση εφτιαξε ο καιρός αρχισαν αν βγαίνουν περισσότερο. Το σημείο που τη βρηκα ηταν περιφραγμένο και εχει μια μεγαλη σχετικα εκταση με πρασινο, δεντρα, θαμνους και χωμα, υπέθεσα οτι ζει εκει μόνιμα,καλύτερα απο τους δρόμους και ασφαλής, το πως βρεθηκε εκει αγνωστο. Θα ρωτησω τους κηπουρους την αλλη φορα που θα τους δω,ισως ειναι καλυτερα αν την μεταφερω καπου αλλου... Αν εχεις κατεβασε της 2-3 φυλλα μαρουλι, τρελαινονται.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Και εγω βρηκα χτες μια στο ιδιο μεγεθος σε μια πλατεια στη Δαφνη. Επειση εφτιαξε ο καιρός αρχισαν αν βγαίνουν περισσότερο. Το σημείο που τη βρηκα ηταν περιφραγμένο και εχει μια μεγαλη σχετικα εκταση με πρασινο, δεντρα, θαμνους και χωμα, υπέθεσα οτι ζει εκει μόνιμα,καλύτερα απο τους δρόμους και ασφαλής, το πως βρεθηκε εκει αγνωστο. Αν εχεις κατεβασε της 2-3 φυλλα μαρουλι, τρελαινονται.
Δεν έχω. Είμαι ''αλλεργικός'' σε οτιδήποτε λαχανικό.. Και τις ντομάτες για σάλτσα τις έχω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μην αγχωνεσαι οι χελωνες μπορουν να ζησουν μερες χωρις φαι και νερο...Εχουν αποθηκευτικο χωρο...:rolleyes:
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Αν θες βάλε της και νεράκι σε ρηχό σκεύος. Και πίνουν και κάνουν μπάνιο. Το μαρούλι δεν τους προσφέρει τίποτα διατροφικά. Ούτε η ντομάτα ενδείκνυται νομίζω. Αν ο κήπος σου έχει μολόχες, ραδικοειδή και τέτοια, μια χαρά θα είναι! Αν υπάρχει και κανένας ανθισμένος ιβίσκος, με χαρά θα φάει το λουλούδι (δε θυμάμαι πότε ανθίζουν). Λογικά δεν έχει πολύ καιρό που ξύπνησε από τη χειμερία.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μου κάνει εντύπωση ότι η ΑΝΙΜΑ απελευθερώνει τις χελώνες στο άλσος Συγγρού. Δηλαδή σε έναν χώρο στην καρδιά της πόλης. Όσο μεγάλο και να είναι το άλσος οι χελώνες κάποια στιγμή ξαναβγούν στο δρόμο.
Γνώμη μου ότι αν η χελωνα δεν έχει κάποιο εμφανές τραύμα την αφήνουμε στην φύση. Εξάλλου οι χελώνες δεν είναι είδος προς εξαφάνιση για να χρειάζονται έξτρα βοήθεια. Ειδικά στην Αττική το αντίθετο ισχύει. Είτε γέρικη είναι είτε υποσιτισμενη αφήνοντας την στην φύση θα βρει το δρόμο της. Θα φροντίσει η φύση για αυτό. Δεν χρειάζεται τόση παρέμβαση η φύση. Να την σεβόμαστε χρειάζεται και τον βρίσκει τον δρόμο της.

Χριστοφορε μία φιλική συμβουλη.
Όταν πας να την αφήσεις μην την έχεις πάνω σου. Έχουν την τάση όταν τις κρατάμε να αφοδευουν. Και πίστεψέ με δεν θες να σε χεσει χελωνα.
Είμαι παθών και ξέρω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η χελώνα θα αφήσει 1000 στρέματα του άλσους και θα βγει στην κηφισίας; Δεν ξέρω πως λειτουργούν , εντύπωση μου κάνει όμως αυτό που λες. Ελπίζω να μην ισχύει γιατί και δίνουν άκυρες πληροφορίες αλλά και άφησα την χελωνίτσα εκεί νομίζοντας ότι είναι ασφαλής.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Η χελώνα θα αφήσει 1000 στρέματα του άλσους και θα βγει στην κηφισίας; Δεν ξέρω πως λειτουργούν , εντύπωση μου κάνει όμως αυτό που λες. Ελπίζω να μην ισχύει γιατί και δίνουν άκυρες πληροφορίες αλλά και άφησα την χελωνίτσα εκεί νομίζοντας ότι είναι ασφαλής.
Η αλήθεια είναι πως το άλσος Συγγρού είναι περιφραγμένο στο μεγαλύτερο μέρος του. Πάντως αν μια χελώνα βρει διέξοδο, θα βγει και στην Κηφισίας.
Διαβάζοντας ξανά τα προηγούμενα μηνυματα συμπεραίνω πως στο τηλεφώνημα σου τους ανέφερες ότι μένεις εκεί κοντά και σου είπαν να την αφήσεις εκεί. Δεν νομίζω να απελευθερώνουν χελώνες στο άλσος και ας σου είπαν το αντίθετο. Δεν έχει λογική να αφήνουν σε κλειστό χώρο όσο μεγάλος και να είναι. Συνυπολογίζοντας και το γεγονός ότι οι χελώνες γεννοβολουν σαν τα κουνέλια. Πόσες να χωρέσουν;
Αλλά δεν το αποκλειω. Ελλάδα είμαστε όλα γίνονται.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
E τώρα τι να σου πω βρε παιδί αν μου είπε ψεματα η κοπέλα σας κοροϊδεύω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf