Yoggies τροφή ψυχρής εκθλιψης.


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
409
256
45
Καλησπέρα σας!σημερα παρέλαβα δείγματα από την yoggies τροφή.την γνωρίζει κανείς;
γενικα διαβάζω ποσό πιο εύπεπτες είναι οι ξηρές τροφες ψυχρής εκθλιψης κ είπα να την δοκιμασουμε.εννοειται του άρεσε!
ενδεικτικά μια τροφή έχει αυτά τα συστατικά.
το μόνο που δεν γράφουν όλες αυτές οι τροφες είναι τα λιπαρά ω3 κ ω6:unsure:
51710423-D182-471A-99C3-35D08D6E3157.jpg10ABE1AB-9A57-44BB-8087-A8F524DF74D6.jpg
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα σας!σημερα παρέλαβα δείγματα από την yoggies τροφή.την γνωρίζει κανείς;
γενικα διαβάζω ποσό πιο εύπεπτες είναι οι ξηρές τροφες ψυχρής εκθλιψης κ είπα να την δοκιμασουμε.εννοειται του άρεσε!
ενδεικτικά μια τροφή έχει αυτά τα συστατικά.
το μόνο που δεν γράφουν όλες αυτές οι τροφες είναι τα λιπαρά ω3 κ ω6:unsure:
View attachment 77132View attachment 77133
Καλή φαίνεται...βέβαια υπολογίζοντας τη δοσολογία, στα 15 κιλά είναι ακριβούτσικη.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Με μια γρήγορη ματιά, με εντυπωσιασε αρνητικά το παρα πολυ ρύζι, 26,5%. Επίσης,πόση πατάτα κ πόσες φύτρες καλαμποκιού? Κι ο πολτός τευτλων αμφιλεγόμενο συστατικο..
 
  • Like
Reactions: lordpanag


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
QUOTE="GSD92, post: 972165, member: 22408"]
Καλή φαίνεται...βέβαια υπολογίζοντας τη δοσολογία, στα 15 κιλά είναι ακριβούτσικη.
[/QUOTE]
Πολύ ακριβή οντως,2% κατά μ.ο του σωματικού βάρους για φυσιολογική δραστηριοτα,αντιστοιχεί για το δικό μου σκύλο σε 600g /μέρα!! Νομίζω σε τέτοιες τιμές,το μόνο που θα αξιζε να κάνω είναι να μελετάω για να του μαγειρεύω μονη:rolleyes:
 
  • Haha
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
409
256
45
Με μια γρήγορη ματιά, με εντυπωσιασε αρνητικά το παρα πολυ ρύζι, 26,5%. Επίσης,πόση πατάτα κ πόσες φύτρες καλαμποκιού? Κι ο πολτός τευτλων αμφιλεγόμενο συστατικο..
Γενικά αυτές οι τροφές που διαβαζω
Καλή φαίνεται...βέβαια υπολογίζοντας τη δοσολογία, στα 15 κιλά είναι ακριβούτσικη.
εμενα είναι μικρόσωμος υπολόγισα στα 90 γρ ημηρεσιως..με κανονική δραστηριότητα λέει να δείξεις 1,2 του σωματικού βάρους ..τα ίδια λεφτα με αυτήν που δίνω τώρα..με έβαλε σε σκέψεις ο @Sammie
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
409
256
45
Εντάξει δεν είναι κάτι κακό ο πολτός τεύτλων..το δίνουν στα ζώα
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Γενικά αυτές οι τροφές που διαβαζω

εμενα είναι μικρόσωμος υπολόγισα στα 90 γρ ημηρεσιως..με κανονική δραστηριότητα λέει να δείξεις 1,2 του σωματικού βάρους ..τα ίδια λεφτα με αυτήν που δίνω τώρα..με έβαλε σε σκέψεις ο @Sammie
Mava πιο πολύ δίνεις σε φυσιολογική δραστηριότητα..Δε νομίζω να αξίζει να αλλάξεις αυτή που δίνεις τώρα. Είναι πολύ ποιοτική. Επίσης δεν έχει τόση σημασία το μαγείρεμα σε χαμηλότερη θερμοκρασία.. Οι αλυσίδες των πρωτεϊνών πχ,καταστρεφονται και στους 90 βαθμούς,αλλά ο σκύλος δεν θα χρησιμοποιήσει ατοφιες τις πρωτεΐνες του κρέατος ουτως η αλλως,αλλά τους δομικους λίθους,δλδ τα αμινοξέα. Το μαγείρεμα σε χαμηλή θερμοκρασία για πιο πολλη ώρα,δίνει άλλη αξία γευστικά αλλά όχι θρεπτικά. Οπότε θα ελεγα να μην σε απασχολεί πολύ αυτό..
 

Attachments

  • Like
Reactions: GSD92


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Εντάξει δεν είναι κάτι κακό ο πολτός τεύτλων..το δίνουν στα ζώα
Αμφιλεγόμενο απλά θεωρείται! Ούτε εγώ το βρίσκω τρομερό,απλά μάλλον ακόμα η επιστήμη της διατροφολογιας του σκυλου,δεν έχει καταλήξει.
 

Attachments

  • Like
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
409
256
45
Mava πιο πολύ δίνεις σε φυσιολογική δραστηριότητα..Δε νομίζω να αξίζει να αλλάξεις αυτή που δίνεις τώρα. Είναι πολύ ποιοτική. Επίσης δεν έχει τόση σημασία το μαγείρεμα σε χαμηλότερη θερμοκρασία.. Οι αλυσίδες των πρωτεϊνών πχ,καταστρεφονται και στους 90 βαθμούς,αλλά ο σκύλος δεν θα χρησιμοποιήσει ατοφιες τις πρωτεΐνες του κρέατος ουτως η αλλως,αλλά τους δομικους λίθους,δλδ τα αμινοξέα. Το μαγείρεμα σε χαμηλή θερμοκρασία για πιο πολλη ώρα,δίνει άλλη αξία γευστικά αλλά όχι θρεπτικά. Οπότε θα ελεγα να μην σε απασχολεί πολύ αυτό..
Οκ σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες ..πράγματα που δεν τα γνώριζα..γιατί οντως είναι καλή αυτή που τρωμε..ούτε φαγούρα,ούτε αλλεργίες.καλό τρίχωμα ,απλά μονο αν θα του είναι καλύτερο στην πέψη..
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Οκ σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες ..πράγματα που δεν τα γνώριζα..γιατί οντως είναι καλή αυτή που τρωμε..ούτε φαγούρα,ούτε αλλεργίες.καλό τρίχωμα ,απλά μονο αν θα του είναι καλύτερο στην πέψη..
Τίποτα καλε,τι ευχαριστείς.. Όπως νιώθεις εσύ,εσύ ξέρεις. Απλως ανέφερα ότι δίνεις ήδη μια πολύ ποιοτική τροφή κι η νέα υποψηφια που σκέφτεσαι, ίσως να μην ειναι ανωτερη!
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Με μια γρήγορη ματιά, με εντυπωσιασε αρνητικά το παρα πολυ ρύζι, 26,5%. Επίσης,πόση πατάτα κ πόσες φύτρες καλαμποκιού? Κι ο πολτός τευτλων αμφιλεγόμενο συστατικο..
Επειδή είναι ολικής αλέσεως(πολύ καλός υδατάνθρακας) θα έλεγα είναι ανεκτό...με βάση τη σειρά, πατάτα και καλαμπόκι δεν πρέπει να έχει πολύ...ο πολτός τεύτλων σε μικρή ποσότητα μπορεί να βοηθήσει στο πεπτικό σύστημα, αν και υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για αυτό...
Η αλήθεια είναι ότι η ξηρά τροφή χωρίς υδατάνθρακα δεν τσουλάει, δεν λέω να πάμε στο άλλο άκρο πχ royal, hills...όμως η ξηρά τροφή barf δεν γίνεται!!..το κρέας δεν μπορεί να αφομοιωθεί όπως στην barf.
 
  • Like
Reactions: Sammie


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
409
256
45
Επειδή είναι ολικής αλέσεως(πολύ καλός υδατάνθρακας) θα έλεγα είναι ανεκτό...με βάση τη σειρά, πατάτα και καλαμπόκι δεν πρέπει να έχει πολύ...ο πολτός τεύτλων σε μικρή ποσότητα μπορεί να βοηθήσει στο πεπτικό σύστημα, αν και υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για αυτό...
Η αλήθεια είναι ότι η ξηρά τροφή χωρίς υδατάνθρακα δεν τσουλάει, δεν λέω να πάμε στο άλλο άκρο πχ royal, hills...όμως η ξηρά τροφή barf δεν γίνεται!!..το κρέας δεν μπορεί να αφομοιωθεί όπως στην barf.
Τίποτα καλε,τι ευχαριστείς.. Όπως νιώθεις εσύ,εσύ ξέρεις. Απλως ανέφερα ότι δίνεις ήδη μια πολύ ποιοτική τροφή κι η νέα υποψηφια που σκέφτεσαι, ίσως να μην ειναι ανωτερη!
Ναι εντυπωσιάζομαι οντως .. :giggle:
είμαστε ευχαριστημένοι κ γι αυτό την προτείνω ευκολα κ σε άλλους ..είχα αυτούς τους προβληματισμούς για το ψήσιμο ..κ για το φούσκωμα στο στομάχι
 
  • Like
Reactions: Sammie


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
409
256
45
Επειδή είναι ολικής αλέσεως(πολύ καλός υδατάνθρακας) θα έλεγα είναι ανεκτό...με βάση τη σειρά, πατάτα και καλαμπόκι δεν πρέπει να έχει πολύ...ο πολτός τεύτλων σε μικρή ποσότητα μπορεί να βοηθήσει στο πεπτικό σύστημα, αν και υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για αυτό...
Η αλήθεια είναι ότι η ξηρά τροφή χωρίς υδατάνθρακα δεν τσουλάει, δεν λέω να πάμε στο άλλο άκρο πχ royal, hills...όμως η ξηρά τροφή barf δεν γίνεται!!..το κρέας δεν μπορεί να αφομοιωθεί όπως στην barf.
Παντως εχει πολύ διαφορετική σύνθεση..κ λέει ότι μπορείς να την συνδυάζεις με barf..
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Παντως εχει πολύ διαφορετική σύνθεση..κ λέει ότι μπορείς να την συνδυάζεις με barf..
Φαίνεται καλή...δείχνει να ακολουθεί γερμανική νοοτροπία.
 
  • Like
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
409
256
45
Φαίνεται καλή...δείχνει να ακολουθεί γερμανική νοοτροπία.
Πάντως την εφαγε με πολύ όρεξη :LOL: ..
Θα το σκεφτω πάντως να κάνω αλλαγη..
Μ άρεσε η κροκέτα..απλά μην αρχίσει αλλεργίες με αλλαγη τροφής..κ επισησ δεν τρωμε καθόλου καλαμπόκι στις τροφές τώρα..αλλά έχει λίγο όπως είπατε
 
  • Like
Reactions: Sammie and GSD92


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Δε την εχω δοκιμασει αλλα εχω να παρατηρησω οτι η συνθεση ειναι παρομοια με την Markus muhler (βασικα προτιμω την black agnus δεν εχει κοτοπουλο και καλαμποκι) και η Yoggies κανει σχεδον διπλασια τιμη. (62 τα 15 η μια, 110 τα 16 η αλλη και διαφορες αμελητεες)
Τροφη γαι σκεψη επίσης...με αυτα τα χρηματα (σχεδον 10 ευρω το κιλο) μπορεις να δινεις φρεσκο μοσχαρακι και κοτοπουλακι :unsure: ή πολυ καλή μπαρφ, γιατι να δινεις ξηρα .
 
Last edited:


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
409
256
45
Δε την εχω δοκιμασει αλλα εχω να παρατηρητσω οτι η συνθεση ειναι παρομοια με την Markus muhler (βασικα προτιμω την black agnus δεν εχει κοτοπουλο και καλαμποκι) και η Yoggies κανει σχεδον διπλασια τιμη.
Με αυτα τα χρηματα (σχεδον 10 ευρω το κιλο) μπορεις να δινεις φρεσκο μοσχαρακι :unsure:
Ναι τις ειδα μοιάζουν παρα πολύ !το μόνο που με κέρδισε παραπάνω είναι τα προβιοτικά!οπως κ σε αυτήν που δίνω τώρα έχει κ οντως βοηθανε παρα πολύ , πάντως την εφαγε με πολύ όρεξη έχω να πω!!
 


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Με μια γρήγορη ματιά, με εντυπωσιασε αρνητικά το παρα πολυ ρύζι, 26,5%. Επίσης,πόση πατάτα κ πόσες φύτρες καλαμποκιού? Κι ο πολτός τευτλων αμφιλεγόμενο συστατικο..
Μια απο τα ιδια ..
 
  • Like
Reactions: Sammie


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Δε την εχω δοκιμασει αλλα εχω να παρατηρησω οτι η συνθεση ειναι παρομοια με την Markus muhler (βασικα προτιμω την black agnus δεν εχει κοτοπουλο και καλαμποκι) και η Yoggies κανει σχεδον διπλασια τιμη. (62 τα 15 η μια, 110 τα 16 η αλλη και διαφορες αμελητεες)
Τροφη γαι σκεψη επίσης...με αυτα τα χρηματα (σχεδον 10 ευρω το κιλο) μπορεις να δινεις φρεσκο μοσχαρακι και κοτοπουλακι :unsure: ή πολυ καλή μπαρφ, γιατι να δινεις ξηρα .
Χρόνια πολλά!!!
Η markus muhler πως είναι σαν τροφή;
Μυρίζει έντονα, είναι μαλακή ή σκληρή;...ο σκύλος την τρώει με όρεξη;
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
409
256
45
Χρόνια πολλά!!!
Η markus muhler πως είναι σαν τροφή;
Μυρίζει έντονα, είναι μαλακή ή σκληρή;...ο σκύλος την τρώει με όρεξη;
Άμα κρίνω από αυτήν που δοκιμάσαμε είναι σαν τραγανό μπισκοτάκι που σπάει κιόλας με τα χέρια κ έδωσα κ στα σκυλια της αδερφής μου κ θελανε κι άλλο..την κλασική κροκέτα εγώ δεν μπορω να την σπάσω ..κ χρόνια πολλά !!
Επίσης καμία παρενέργεια στο έντερο που δεν έδωσα πολύ..το 10% της τροφής του..
 
  • Like
Reactions: GSD92