Άγανα (αγριόχορτα) - Προσοχή!


joydivision

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
59
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Χτες πήγαμε στον κτηνίατρο γιατί κάναμε δεύτερη φορά ωτίτιδα μέσα σε δυο μήνες και πριν δει το αυτάκι ο γιατρός μου είπε την εξής ατάκα…να εύχεσαι να μην είναι άγανο….τι είναι αυτό πάλι λέω, δεν είχα ιδέα…επειδή λοιπόν ίσως υπάρχουν κι άλλοι άσχετοι σαν εμένα θέλησα να γράψω αυτό το θέμα…
Τα άγανα είναι εκείνα τα μυτερά χόρτα που είναι κάπως σαν βελάκια στη μύτη και κολλάνε….κάποιοι σαν παιδιά τα πετούσαμε κιόλας σαν βελάκια και παίζαμε…αυτό το χόρτο λοιπόν, λόγω του ότι αν το πιάσετε θα δείτε ότι πολύ εύκολα γίνεται κομματάκια και αυτά είναι λεπτά και μυτερά, μπορεί πολύ εύκολα να μπει στο αυτί του σκύλου, να δημιουργήσει οίδημα και μετά για να το βγάλεις πρέπει να ταλαιπωρήσεις απίστευτα το ζωάκι….κι αυτό μου λέει είναι το λιγότερο, μπορεί ακόμα και να το εισπνεύσει και να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ή να σφηνωθεί ανάμεσα στα δάχτυλα , όπου θα πρέπει ο γιατρός να «ανοίξει» το πόδι και πάλι ίσως δυσκολευτεί να το βρεί….
Όσοι λοιπόν βγάζετε τα σκυλάκια σας σε χωράφια, παρτέρια ή δάση, ειδικά αυτούς τους δύο μήνες, να προσέχετε αυτά τα διαβολικά χόρτα, που μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά…
Εμάς ευτυχώς δεν ήταν κάτι τέτοιο, αλλά πονούσε τόσο πολύ ο σκυλάκος που και υπέφερε αλλά και δεν καθόταν με τίποτα και αναγκάστηκε ο γιατρός να του κάνει μια ένεση μέθης, γιατί νάρκωση δεν ήθελε να του κάνει (ούτε εγώ φυσικά)…μου έδωσε σταγόνες για το αυτί και αντιβίωση και μου είπε ότι αν ξαναεμφανιστεί μέσα στον επόμενο μήνα τότε θα κάνουμε καλλιέργεια να δούμε το μικρόβιο…εγώ νόμιζα ότι καλλιέργεια κάνεις κατευθείαν αλλά τον εμπιστεύτηκα γιατί μέχρι τώρα είναι πολύ καλός γιατρός…είδομεν…
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πρόσφατα κάποιο άλλο μέλος αντιμετώπισε θέμα με τα άγανα, είχε μπει τελικά ένα στο ρουθούνι του σκύλου του, πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14.
Αλλά ο λόγος που γράφω είναι η καλλιέργεια που αναφέρεις, εγώ πήγαινα την Λούση στον γιατρό που είχα πάντα για τους σκύλους μου με ωτίτιδα που δεν θεραπευόταν ποτέ, είδα και αποείδα και την πήγα σε άλλον και αμέσως της έκανε καλλιέργεια, ήταν η πρώτη του κίνηση να της πάρει δείγμα από το αφτί. Ελπίζω να περάσει με την αντιβίωση που σου έδωσε .
 


joydivision

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
59
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Πρόσφατα κάποιο άλλο μέλος αντιμετώπισε θέμα με τα άγανα, είχε μπει τελικά ένα στο ρουθούνι του σκύλου του, πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14.
Αλλά ο λόγος που γράφω είναι η καλλιέργεια που αναφέρεις, εγώ πήγαινα την Λούση στον γιατρό που είχα πάντα για τους σκύλους μου με ωτίτιδα που δεν θεραπευόταν ποτέ, είδα και αποείδα και την πήγα σε άλλον και αμέσως της έκανε καλλιέργεια, ήταν η πρώτη του κίνηση να της πάρει δείγμα από το αφτί. Ελπίζω να περάσει με την αντιβίωση που σου έδωσε .
Κι εγώ το ελπίζω Kyveli...δεν ξέρω γιατί δεν μου είπε να κάνουμε άμεσα την καλλιέργεια, αλλά επειδή ως τώρα δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ σαν γιατρός και έχω ακούσει και από άλλους καλά λόγια, θα περιμένω να δω...και αν δεν, θα ψάξω για άλλον...γιατί δεν παλεύεται να βλέπεις το σκυλάκι σου να υποφέρει, με σφιγμένο στομάχι έφυγα...
 




nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Joydivision προσοχη με αυτα τα κωλοχορτα.Μεσα σε μια εβδομαδα πηγαμε 2 φορες και βγαλαμε 3 αγανα απο την μυτη-τουνελ του Φιντελ.
Τα ατιμα προχωρανε προς τα μεσα γρηγορα και θελει αμεση αντιμετωπιση αλλιως οι περιπετειες ειναι μεγαλες για ολους.
 


joydivision

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
59
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Joydivision προσοχη με αυτα τα κωλοχορτα.Μεσα σε μια εβδομαδα πηγαμε 2 φορες και βγαλαμε 3 αγανα απο την μυτη-τουνελ του Φιντελ.
Τα ατιμα προχωρανε προς τα μεσα γρηγορα και θελει αμεση αντιμετωπιση αλλιως οι περιπετειες ειναι μεγαλες για ολους.
Πράγματι, μου είπε ότι αν το εισπνεύσει, μπορεί να φτάσει μέχρι και στον πνεύμονα...εσύ πως το κατάλαβες και πήγες άμεσα να τα βγάλετε?
 




nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Ο δικος μας αρχισε να φταριζεται συνεχεια , αρχισε να τριβει τα μουτρα του στο χωμα , εκανε γκριματσες και αρχισε να σταζει αιμα απο το ρουθουνι του.
Φαντασου οτι μεσα σε μιση μερα ειχε φτασει σε σημειο που ο γιατρος ισα ισα μπορεσε να το πιασει.Μολις φυγαμε με πηρε τηλ.και μου ειπε οτι του πηγαν αλλον σκυλο και μετα απο μια ωρα δεν καταφερε να το βγαλει , δεν το εβρισκε.
Αν δεις καποια συμπτωματα σαν αυτα που ανεφερα(βεβαια παιζει απο σκυλο σε σκυλο) , παρτον και γρηγορα στον γιατρο.

Απο την τελευταια φορα που του τα βγαλαμε , εφερα την επομενη 2 ανθρωπους να καθαρισουν εναν χωρο 2 στρεμματων απο ολα τα αγρια.

Μεχρι τοτε ο σκυλος ηταν περιορισμενος.

Mareco thanks.
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
παιδια μπορειτε να βαλετε καμια φοτο?
δν ξερω ακριβως πως ειναι και λογικα εμεις εδω που μενουμε σε νησι δν θα εχει πολλα?
εχουμε και πολλα χωραφια εδω στην γειτονια και πηγαινουμε βολτες αλλα τωρα το αποφευγω για τα φιδια
 




Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Περαστικά εύχομαι ! Αν έχει ευαισθησία στα αυτιά και κάνει συχνά ωτίτιδες πρέπει να προσέχεις και το νερό όταν κάνει μπάνιο ή βρέχει - να προστατεύονται τα αυτιά όσο το δυνατόν περισσότερο, και να τα σκουπίζεις / στεγνώνεις σχολαστικά.
 


joydivision

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
59
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Περαστικά εύχομαι ! Αν έχει ευαισθησία στα αυτιά και κάνει συχνά ωτίτιδες πρέπει να προσέχεις και το νερό όταν κάνει μπάνιο ή βρέχει - να προστατεύονται τα αυτιά όσο το δυνατόν περισσότερο, και να τα σκουπίζεις / στεγνώνεις σχολαστικά.
Σ ευχαριστώ πολύ! Αυτό με το μπάνιο είναι άλλη ιστορία...ενώ οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα να βάλουν τα σκυλιά στη μπανιέρα,εγώ έχω πρόβλημα να τον βγάλω! Έτσι και δει την πετσέτα του ή πάρει χαμπαρι ότι είναι βρεγμένη η μπανιέρα, βουτάει μόνος του και παίρνει θέση!
Το κεφάλι δεν του το κάνω μπάνιο πια...αλλά επίσης όπου δει βρύση το χώνει από κάτω, όπου δει ρυάκια κτλ τρέχει και μπαίνει μέσα...τρέλα με το νερό..
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Σ ευχαριστώ πολύ! Αυτό με το μπάνιο είναι άλλη ιστορία...ενώ οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα να βάλουν τα σκυλιά στη μπανιέρα,εγώ έχω πρόβλημα να τον βγάλω! Έτσι και δει την πετσέτα του ή πάρει χαμπαρι ότι είναι βρεγμένη η μπανιέρα, βουτάει μόνος του και παίρνει θέση!
Το κεφάλι δεν του το κάνω μπάνιο πια...αλλά επίσης όπου δει βρύση το χώνει από κάτω, όπου δει ρυάκια κτλ τρέχει και μπαίνει μέσα...τρέλα με το νερό..
Τυχερήήήήήή ... :D:D:D Να παίξεις και τζόκερ - σε θέλει από ότι βλέπω ! ;) Τέτοια αγάπη για το μπάνιο ! Καλά για το νερό, αλλά για το μπάνιο ;;; :eek:
 


joydivision

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
59
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Τυχερήήήήήή ... :D:D:D Να παίξεις και τζόκερ - σε θέλει από ότι βλέπω ! ;) Τέτοια αγάπη για το μπάνιο ! Καλά για το νερό, αλλά για το μπάνιο ;;; :eek:
Ναι κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά τελικά δεν είναι και τόσο ευχάριστο κάθε τρεις και δύο που θα είναι υγρή η μπανιέρα να βουτάει μέσα, ενώ δεν σκόπευες να τον κάνεις μπάνιο...και η μπανιέρα να γίνεται μαύρη και τα πόδια να θέλουν στέγνωμα μετά....τουλάχιστον αποζημιώνει με τη βλακόφατσα του:) (off-topic αλλά ντάξει, ως εδώ:) )
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Ναι κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά τελικά δεν είναι και τόσο ευχάριστο κάθε τρεις και δύο που θα είναι υγρή η μπανιέρα να βουτάει μέσα, ενώ δεν σκόπευες να τον κάνεις μπάνιο...και η μπανιέρα να γίνεται μαύρη και τα πόδια να θέλουν στέγνωμα μετά....τουλάχιστον αποζημιώνει με τη βλακόφατσα του:) (off-topic αλλά ντάξει, ως εδώ:) )
:D:D:D:D

Είδες τελικά ; Ο καθένας με τον πόνο του ... ;) Δίκιο έχεις και εσύ - σκέψου να πρέπει να πάς κάπου και να θέλεις να κάνεις μπάνιο, αλλά να μπαίνει πρώτος και να στο κάνει μαύρο. Τελικά πουθενά δεν μας βρίσκουν τα άτιμα ... :p
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ειναι πολυ ατιμα τα αγανα και οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν τι ζημια μπορουν να προκαλεσουν.
Σιγουρα εχετε δει, ειναι ξανθα στο χρωμα, σαν μικρογραφια σταχιου και τρυπανε αρκετα στην ακρη τους.
 






roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
ποπο δν περιμενα οτι ειναι αυτο!!!
ευτυχως που μου το ειπατε γτ εμας εδω ειναι γεματα τα χωραφια!!!!!!!!!:(:(:eek::eek:
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Δεν είναι μόνο το άγανο .Είναι και ένα που μοιάζει με κρυθάρι και το χαρακτηριστικό του είναι ότι γίνεται ξανθό και μετά από λίγο καιρό πεύτει στο έδαφος .
Καλό είναι μετά την βολτούλα μας ,να ψαχουλεύουμε τον φίλο μας γιατί μπορεί να βρούμε και καμία κολλητσίδα (όχι ότι θα προκαλέσει κάτι χειρότερο από μπερδεμα μαλλιών ).Προτείνεται μετά την βόλτα επίσης ένα βούρσισμα ώστε ότι δεν βρήκαμε να μαγκωθεί στην βούρτσα .Κοιτάμε πάντα εσωτερικό των αυτιών και μύτη ,μήπως και προλάβουμε κάποιο και δεν έχει χωθεί βαθειά .

Ποιό εύκολος στόχος είναι τα μακρύτρυχα ,μιας και αυτά τα "άνθη" έχουν πολύ μικρά τριχίδια ,όπου κατα την κίνηση του ζώου χώνονται όλο και πιό βαθειά μιας και έχουν αντίθετη φορά .

Οι ιδιωτήτες κοντότρυχων δεν πρέπει να καθυσηχάζουν γιατί έχω δει άγανο σε κυνηγόσκυλο να έχει φτάσει από το πόδι ,στον θώρακα και ευτυχώς είχε προκαλέσει πληγή και θορυβήθηκε ο ιδιωκτήτης.

Αγανο έτυχε να μπει στο αυτί της σκυλίτσας μου πριν πολλά χρόνια .Έξυνε έντονα το αυτί της και έκανε μία κίνηση στο κεφάλι σαν να προσπαθεί να βγάλει κάτι από το αυτί της .Το άγανο είχε προχωρήσει βαθειά αλλά με τσιμπίδα αφαιρέθηκε .Ο κτηνίατρος μου είπε ότι έχει φτάσει να τρυπήσει και τύμπανο σκύλου (αλλά πόσο παρατημένο πρέπει να έχεις τον σκύλο σου για να μην δεις να υποφέρει?). Έχει τύχει επίσης να φτάσουν μέχρι και την καρδιά .
Αλλά η πρόληψη μπορεί να σώσει από πολλά .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf