Αποκτηση νεου σκυλου


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Καλησπερα στο φορουμ,

Εδω και 20 μερες μου χει καρφωθει να παρω σκυλο. Ειχαμε οικογενειακα στο σπιτι ενα ημιαιμο τεριερ που τον μαζεψαμε απ εξω με παρακαλια και υποσχεσεις της μικρης μου αδερφης. Παροτι ημιαιμο, εβγαλε 10-11 υγιεστατα χρονια ζωης οπου και τον χτυπησαν ολα τα κακα μαζι μετα και αργοπεθανε. Πολλα λαθη δικα μας στον συγκεκριμενο, ακοινωνητος, επιθετικος κατα τα αλλα αρκετα υπακουος.

Το λοιπον τωρα αποφασισα πως θελω να παρω εναν. Μενω μονος σε διαμερισμα 35-40 τμ. Το ωραριο εργασιας μου ειναι περιπλοκο. Σε καθημερινη βαση δεν δουλευω πολλες ωρες, 3-4, αλλα θα υπαρξουν σαφως και μερες με περισσοτερες ωρες. Το κακο εδω ειναι πως 3-4 φορες το μηνα κανω ταξιδι εκτος Θεσσαλονικης για 1μιση μερα, φευγω δηλαδη το απογευμα και γυριζω αργα το επομενο βραδυ. Και αυτο ειναι το πιο σοβαρο μου προβλημα. Εχω την αδερφη μου και μια φιλη μου με τους οποιους εχω μιλησει ομως και θα μπορω να τον αφηνω εκει, αλλα θα θελα μια πιο "σταθερα". Δυσκολο, ισως εφικτο ομως.

Ως προς την επιλογη φυλης τωρα. Ηθελα μποξερ, ανεκαθεν. Ελα ομως που ειχα δει ενα επεισοδιο Dogs 101 αρκετα χρονια πριν με το ροδεσιανο ριτζμπακ. Τοτε μου χε φανει "βουνο" το να εχεις εναν τετοιο σκυλο. Τωρα "κλειδωσα" σε αυτη τη φυλη. 15 μερες διαβαζω και βλεπω οτι μπορω να βρω περι αυτου. Βρισκομουν Ολλανδια για δουλεια οπου επεσα πανω σε 1-2 ροδεσιανα κι εμαθα πως υπηρχε εκτροφεας κοντα. Πηγα, ολιγον τι απροσκλητος, σπιτι της και ειχαμε μια πολυ ωραια κουβεντα. Ειχε μονο 4 ενηλικα, καθολου κουταβια. Εχω βρει απο εδω μεσα πληροφοριες για την εκτροφεα στην Αθηνα, την κυρια Εμμανουελα Αθανασιαδη, εχω μιλησει μαζι της, με εχει καλεσει να παω απο εκει αλλα μονο ευκολο δεν ειναι το Θεσσαλονικη-Αθηνα. Θα το προσπαθησω ομως. Επισης με εχει φερει σε επικοινωνια με 2 ιδιοκτητες ροδεσιανων απο Θεσσαλονικη. Μιλησα και μαζι τους κι ελπιζω να μπορεσω να τους γνωρισω κι απο κοντα για να τη δω ακομα καλυτερα τη φυλη διοτι ειναι λιγο σπανια.

Ελα που ομως επειδη εχω λιωσει λιγο στο youtube και το dogumentary TV (all about living with "..."), για να εχω μια γενικη εικονα της ζωης με σκυλο, επεσα πανω στα staffordshire bull terrier. Με γοητεψαν κι αυτα. Εκει που ημουν 100% ροδεσιανο, τωρα ειμαι 60 ροδεσιανο 40 σταφυ. Ξερω, διαφορετικες ρατσες κλπ. Για αυτα εχω διαβασει λιγοτερα, δεν εχω δει κανενα απο κοντα.

Απο κει και περα, ειμαι στο ψαξιμο συνεχεια. Οτι πληροφοριες μπορω να αρπαξω. Προσπαθω να μαθω πως ειναι η ζωη στη Θεσσαλονικη και σε διαμερισμα με εναν σκυλο. Που τα πανε βολτα, να τρεξουν χωρις λουρι, να κοινωνικοποιηθουν (αυτη η λεξη μου χει γινει εμμονη μεσω του dogumentaryTV) και οτι αλλο μπορω. Γιατι Θεσσαλονικη=χωριο ως προς τις επιλογες. Επισης για εκπαιδευση-εκπαιδευτη. Με αρεσε το agility, οχι για να παρω μερος σε διαγωνισμους, αλλα για τον δεσμο που δημιουργειται με τον σκυλο σου, την ασκηση μυαλου και σωματος του.

Ειναι μεγαλη αποφαση κι ευθυνη, το ξερω. Και για αυτο θελω να ειμαι σιγουρος οτι μπορω να ανταπεξελθω στις αναγκες του και οτι μπορω να κανω αυτο το βημα.

Για ροδεσιανο παντως ξερω οτι θα εχει εγκυμοσυνη τελη του ετους. Για σταφυ δεν εχω ερθει σε επικοινωνια με εκτροφεα. Οποτε εχω αρκετο χρονο μπροστα μου.

Συγνωμη για το σεντονι και σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. Εχω μαθει πολλα απο δω μεσα.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and Eroe




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Καλώς ηρθες
Το ροδεσιανο το θεωρω πολυ ωραια επιλογη. Αθλητικο, ισορροπημενο, πανεξυπνο σκυλι οπως ολα τα κυνηγοσκυλα αλλα με επιβλητικη εμφανιση "μαχητη". Εχω δυο φιλους στο εξωτερικο που εχουν ροδεσιανα και γνωριζω ενα ζευγαρι Σερβων εδω Ελλαδα που εχει αρσενικο ΡΡ και ειναι απο τα καλυτερα φιλαρακια του δικου μου σκυλου. Σιγουρα θα το προτιμουσα απο το αμσταφ.
Απο τη στιγμη που θα εκπαιδευτει σωστα και θα εχει την εκτονωση του, πιστευω ειναι υπεροχη επιλογη. Αρκει να το παρεις απο αξιοπιστο εκτροφεα, με βαση τις εξετασεις υγειας και οχι τα κυπελλα και τα πρωταθληματα.
Τωρα, αυτο που λες για το ταξιδι, μια μερα τον μηνα δεν χαλαει ο κοσμος. Εγω βεβαια θα αφηνα τον σκυλο σε αξιοπιστο ξενωνα, ιδανικα στον ξενωνα που να ανηκει στον εκπαιδευτη του. Το κοστος θα ειναι πανω κατω 15 ε την ημερα. Για εκπτες στη Θεσ/νικη μπορω να σου δωσω μερικες πληροφοριες.
Για πιο πολλες μερες, θα εξεταζα το ενδεχομενο να τον παιρνω μαζι μου αν ειναι εφικτο (αν πας με το αμαξι και ο χωρος οπου μενεις εκει ειναι καταλληλος για τον σκυλο)
Τελος, αν αυτο δεν ειναι εφικτο, θα εψαχνα για εμπιστο ατομο, καποιον φιλο, ο οποιος θα μπορουσε να προσεχει τον σκυλο στον χωρο σου επι πληρωμης, δλδ αυτο το 24ωρο που λειπεις να κανει τον baby sitter. Φυσικα πρεπει να ειναι εμπειρος, και ο σκυλος να τον συνηθισει απο κουταβι.
Επειδη κι εμενα η δουλεια μου προυποθετει πολλα ταξιδια μπορω να πω το εξης...
...ολα τα προβληματα λυνονται, απλα τα περισσοτερα για να λυθουν μετατρεπονται πρωτα σε εξοδα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: alexxela


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Οχι αμσταφ, το αγγλικο.
Ναι, απο τη πρωτη στιγμη που εμαθα για τη φυλη αυτη με εκανε το κλικ. Γενικα σαν φυλη/χαρακτηρα, οχι απλα εμφανισιακα. Η εκτροφεας ειναι μονο μια νομιζω στην Ελλαδα και την βρηκα απο ποστς προ 4ετιας-5ετιας εδω μεσα. Τα καλυτερα διαβασα, ωραια μου τα πε απο το τηλεφωνο και τα παιδια απο Θεσσαλονικη που μιλησα μια χαρα μου φανηκαν. Σιγουρα θα χρειαστει να παω να μιλησω κι απο κοντα και να κρινω. Ξερω τις αναγκες του, δυστυχως δεν ειμαι κανενας αθλητικος τυπος που θα παω για τρεξιμο ή θα παρω τα βουνα αλλα με αρεσει πολυ το περπατημα και πιστευω πως το κινητρο του σκυλου θα με δωσει και παραπανω ωθηση να σηκωθω απο τη κωλοκαρεκλα. Νιωθω οτι μπορω να ανταπεξελθω στις μεγαλες εκτονωτικες αναγκες του.
Οσο για τα ταξιδια, μακαρι να ηταν ενα ταξιδι το μηνα. Ειναι 3-4 φορες το μηνα οπου 99% των περιπτωσεων φευγω τη μια μερα και γυρναω την επομενη το βραδυ. Επισης καθε καλοκαιρι λειπω για 10-15 μερες για δουλεια παλι. Αλλα σε γενικες γραμμες εχω αρκετο ελευθερο χρονο να ασχοληθω.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Α συγνωμη δεν διαβασα προσεκτικα, μιλουσα ταυτοχρονα στο κινητο και συγκρατησα μονο το "σταφυ" οπου και πηγε το μυαλο μου στο αμσταφ.
Παντως νομιζω απο αποψη υγειας τα ροδεσιανα ειναι πολυ πιο ενταξει (οχι εντελως, εχω διαβασει οτι το αδυναμο σημειο τους ειναι το γαστρεντερικο, επισης οπως ολα τα βαρια σκυλια μπορουν να εμφανισουν και δυσπλασια ισχιων, οποτε αυτο θελει προσοχη, αλλα τα σταφακια ειναι πιο ευαλωτα).
Αν τα ταξιδια ειναι συχνα τοτε απλα θα χρειαστεις εναν "βοηθο", τπτ αλλο... Σαν να ειχες πχ αδερφο που θα αναλαμβανε τον σκυλο οταν λειπεις. Μιλα με φιλους, με γνωστους που εχουν σκυλια, σιγουρα θα βρεθει καποιος.
Δεν ειναι απαραιτητο να πας για τρεξιμο, υπαρχουν πολλοι τροποι να εκτονωσεις τον σκυλο, οπως ποδηλατο, μπαλα, φρισμπυ κλπ. Το περπατημα απο μονο του δεν αρκει, αν και αποτελει τη βαση της εκτονωσης, το θεμελιο της. Αλλα χρειαζεται και πιο εντονη ασκηση, εστω κανενα 20λεπτο την ημερα.

Οσο για τις βολτες χωρις λουρι, δυστυχως η πολη μας δεν μας αφηνει και μεγαλο περιθωριο, υπαρχουν 2 απαισια σκυλοπαρκα στη νεα παραλια και μερικα ησυχα μερη στα προαστια, απο κει και περα αν υπαρχει στη γειτονια σου κανενα παρατημενο περιφραγμενο γηπεδακι εισαι τυχερος.
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Σιγουρα θελει ιδιαιτερη προσοχη με το θεμα υγειας απλα στη τελικη δεν μπορεις να το ελεγξεις και τοσο πολυ.
Στο σταφυ με αρεσαν επισης τα χαρακτηριστικα της φυλης του. Κι επισης ειναι πιο "ευκολη" ρατσα λογο μεγεθους κυριως. Στη μεταφορα, στο σπιτι, στο να το κουμανταρει καποιος αλλος που θα χρειαστει.
Εχω 2 ατομα να το κρατανε αλλα θελω 1-2 ακομα για μεγαλυτερη ασφαλεια και περισσοτερη σιγουρια οτι θα υπαρχει καποιος. Δυστυχως γινομαι βαρος αλλα για αυτο ειναι οι φιλοι και η οικογενεια :p

Το περπατημα ναι, δεν ειναι ο ορισμος της εκτονωσης. Απλα λεω οτι μπορω να κανω τις μεγαλες βολτες που χρειαζεται χωρις κοπο. Οσο για τη πιο εντονη ασκηση, μπαλα, τρεξιμο ή οτιδηποτε, ειναι να βρεθουν τα μερη που θα μπορει να τρεξει χωρις λουρι, να παιξει με τη μπαλα κλπ. Κι επειδη ξερω οτι η Θεσσαλονικη ειναι πολυ πισω, ψαχνομαι ηδη απο τωρα μην βρεθω τελειως προ εκπληξεως.
Η παραλια μας... οσο ομορφα και ωραια ειναι, τοσο ολο και πιο παρατημενη γινεται. Ξεκινησε με υποσχεσεις, σε λιγο δεν θα εχει φωτα καν.
Τωρα για εκπαιδευτες, χωρο agility κλπ, οταν ερθει η ωρα τους θα τα ψαξω καλυτερα.

Α! Σαν κουταβι, που θελει μεγαλη κοινωνικοποιηση με ανθρωπους κι αλλα σκυλια, ιδανικα κι αλλα κατοικιδια, τι κανεις? Θελω να πω, χρειαζεσαι ελεγχομενο περιβαλλον και "σωστα" σκυλια, πως τα βρισκεις αυτα? Εχω 2 φιλους με σκυλια στην οικογενεια τους, αλλα ειναι αφεντικα του σπιτιου με οτι συνεπαγεται αυτο στη συμπεριφορα τους. Δεν τα εμπιστευομαι δηλαδη.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Βασικα εγω ειμαι της αποψης οτι τα σκυλια αν δεν ειναι τερμα ανισορροπα τα βρισκουν μια χαρα μεταξυ τους και οι περισσοτερες "ανεπιθυμητες" συμπεριφορες οπως διορθωση, καβαλημα, ακομα και λιγο bullying ειναι μερος της κοινωνικοποιησης...
Οπως πχ οταν στελνεις το παιδι σου σχολειο ξερεις οτι καποιο αλλο παιδακι θα το πειραξει, με καποιο θα μαλωσουν κλπ, και ειναι φυσιολογικο.
Αλλα φυσικα δεν θα το εστελνες σε ενα σχολειο για το οποιο θα ηξερες οτι εκει πηγαινουν παιδια μαφιοζων και εγκληματιων κλπ

Με την ιδια λογικη δεν πρεπει κατ'εμε να γινομαστε υπερπροστατευτικοι... εγω παντα αφηνω τον δικο μου να παιζει με ολα τα δεσποζωμενα σκυλια (που δεν τον απορριπτουν φυσικα, κατι που φαινεται στην πρωτη γνωριμια) εκτος απο αρσενικα φυλων που εχουν κυνομαχικο παρελθον. Οχι επειδη εχω προκαταληψεις απλα επειδη ξερω οτι σε περιπτωση καυγα τα πραγματα μπορουν να εξελιχθουν με πολυ ασχημο τροπο.
 
Last edited:


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Αυτα τα 2 συγκεκριμενα ειναι τερμα ανισορροπα. Ενα μαλτεζ κι ενα πινσερ. Σκυλια τελειως σπιτιου, γαυγισμα φουλ και αρπαγμα με καθε ευκαιρια. Κουραστικα και ανυπακουα. Κατα τα αλλα ναι, δεν ειπα οτι θα κυκλοφορω με τον σκυλο αγκαλια για να τον προστατευω απο τα αλλα "κακα" σκυλακια :p
Απλα ως κουταβι ειναι αλλιως θεωρω. Αλλιως θα "ορμηξει", αλλιως θα παιξει και αλλιως θα αντιδρασει ενα ενηλικο απεναντι του.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Στα κουταβια συνηθως συγχωρουνται και τα ασυγχωρητα... η εφηβεια ειναι η πιο επικινδυνη περιοδος, οταν ο σκυλος κανει μαγκιες σαν να ειναι κουταβι και ακομα χειροτερα, αλλα τα ενηλικα τον θεωρουν πλεον μεγαλο αντρα/μεγαλη γυναικα και τιμωρουν σοβαρα, οχι για πλακα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Τα σταφάκια χρειάζονται σίγουρα ένα μισάωρο έως τρία τέταρτα τη μέρα εκτόνωση πολύ υψηλής έντασης και από εκεί και πέρα τις κανονικές βόλτες. Δεν είναι σκύλος αντοχής για πολλά χιλιόμετρα όπως τα ριτζμπακ αλλά χρειάζεται αυτό το μισάωρο που θα "χτυπηθεί" , να πηδήξει να πιάσει μπαλάκια στον αέρα, να τρέξει "κατοστάρι", να κρεμαστεί από κανα λάστιχο κλπ. αλλιώς θα γυρνάει μέσα στο σπιτι σαν δαιμονισμένο. Αν έχει αυτό μετά είναι οκ. Το ατζίλιτυ είναι ωραίος τρόπος εκτόνωσης για αυτά και "το έχουν".
Περισσότερο για τα σταφάκια μπορεί να σε κατατοπίσει ο @canis.

Στο χαρακτήρα του τώρα: Πολύ ανθρωποκεντρικό, αλοιφή με τους ανθρώπους, ΑΛΛΑ: Μετά την εφηβεία, κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις ένα σκύλο που θα θέλει να φάει κυριολεκτικά τους σκύλους του ιδίου φύλου, ή και δυναμικά σκυλιά του άλλου φύλου. Όσο και να το κοινωνικοποιήσεις το έχει "μέσα του". Είναι ένα σκυλί που δεν θα το αφήσεις ποτέ λυτό σε πάρκα να αρμενίζει. Αυτό πρέπει να το σκεφτείς σε συνάρτηση και με το φίλο/συγγενή που θα το βγάζει βόλτα όταν θα λείπεις.

Ότι φυλή και αν αποφασίσεις καλή τύχη στην ανεύρεση σωστού εκτροφέα. Ωστόσο στα σταφάκια έχε κατά νου ότι η εκτροφή πάει να τα κάνει μπουλντόγκ και αυτά, κόμπακτ βαρελάκια σα λαχανοντολμάδες που είναι πιο "βολικά" για τον ιδιοκτήτη. Μακριά από αυτά - το σταφάκι είναι και πρέπει να είναι αθλητικό σκυλί. Όποιος δεν το εκτρέφει έτσι ας αρχίσει να εκτρέφει μπουλντόγκ ή μαλτέζ.

Εάν πάντως η κατεύθυνσή σου είναι προς σταφάκι, υπάρχουν και άπειρα πιτμουλάκια εκεί έξω που ψάχνουν σπίτι, κάποια από αυτάπιο μικρόσωμα. Στη θέση σου θα εξέταζα και αυτό.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Τα σταφακια πάντως μιας και είχε ένας γνωστός μου και το είχα ζήσει για λίγο το σκυλί μέσα στο πάρκο σκύλων που συναντιομασταν ..
Ήταν εκπληκτικο σκυλί...Είναι από εκείνα τα σκυλιά που είναι ψιλό κλόουν σε συνπεριφορα και γενικά τραβάνε τα βλέμματα.
Έτρεχε σαν σιφουνας με μια απίστευτη έκρηξη και άλμα και σε ύψος είναι μια σταλιά ο διάολος..
Ειναι μικρα σε μέγεθος αλλά απίστευτα δυνατα και παίζει όταν μεγαλώσουν να έχουν θέματα με άλλα σκυλιά ίδιου φύλου..
Δεν θα ξεχάσω μια μέρα αυτο το σταφακι πως βούτηξε ένα 40κιλο θηρίο από τη μούρη επειδή το καβάλησε .. Του έκανε τη μούρη φέτες του κακομοίρη του κοπρακου..
Μιλαμε για έκρηξη οι δαίμονες.. Εχει ενα πολύ καλό εκτροφείο στη Πάτρα αν δν κάνω λάθος
 
  • Like
Reactions: alexxela


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
βούτηξε ένα 40κιλο θηρίο από τη μούρη επειδή το καβάλησε .. Του έκανε τη μούρη φέτες του κακομοίρη του κοπρακου..
Και τωρα φαντάσου να λειπει ο θεματοθετης και τον φιλο του να τον σερνουν στις αστυνομιες γιατι το σταφακι εφαγε τον σνουπι της κυριας απο απεναντι :rolleyes:

Τα ροδεσιανα μπορουν να γινουν επικινδυνα οντας δυνατα και ατρομητα σκυλια αλλα σε γενικες γραμμες ειναι πρωτα απ ολα κυνηγοσκυλα φτιαγμενα για να εργαζονται σε ομαδα και τα πανε καλα με αλλα σκυλια. Με τους δικους τους ανθρωπους ειναι πολυ γλυκα και συναισθηματικα, με τους υπολοιπους αδιαφορα αλλα χωρις κακες προθεσεις. Βασικα θεωρω μεγαλο κακο που τα τελευταια χρονια τα ΡΡ χρησιμοποιουνται και για σωματοφυλακη και για φυλαξη με τη σημερινη εννοια της λεξης. Ναι μεν τα ΡΡ εχουν εμφυτο ενστικτο της φυλαξης παρολο που ανηκουν στην 6η ομαδα, αλλα κανονικα προκειται για αυθορμητη προστασια του ιδιοκτητη η οποια ενεργοποιεται μονο σε περιπτωση πραγματικης απειλης. Ενυσχυοντας επιτηδες αυτο το στοιχειο ουσιαστικα χαλαμε την ισορροπια του χαρακτηρα και απο γενναιο αλλα πολυ ηρεμο και υπομονετικο σκυλο φτιαχνουμε καχυποπτο ψυχακια. Τελος παντων ασχετο αυτο...
Το εντονο prey drive μπορει να ειναι πραγματικο θεμα σε ενα ΡΡ και θα την πληρωσει ο ωμος του ιδιοκτητη (γατες κλπ). Αλλα χιλιες φορες θα προτιμουσα βγαλμενο ωμο παρα φαγωμενα σκυλια
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
39
@Verve για τα σταφάκια στην Ελλάδα έχουμε τουλάχιστον τρείς εκτροφείς εδώ και καιρό και στην τελευταία έκθεση εμφανίστηκαν και άλλοι. Αν θέλεις τα στοιχεία τους να στα στείλω. Η εκτροφή ποικίλει, από σκυλιά πανέμορφα μέν αλλά του καναπέ εώς σκυλιά με πολύ έντονο ταμπεραμέντο. Αγαπημένη μου φυλή και εμένα.

Για τα ΡΡ δεν γνωρίζω περισσότερα αλλά στην έκθεση είδα ένα από τα περίπου τρία με την ουρά στα σκέλια και δεν γνωρίζω από ποιον εκτροφέα. Πρόσεξέ το αυτό.

Το θέμα της επιθετικότητας σε άλλα σκυλιά, της συμπεριφοράς αλλά και της καθημερινής άσκησης λύνεται με εκπαίδευση. Αν δεν μπορείς τότε ένας εκπαιδευτής που έχει γνώσει από δυναμικές φυλές θα μπορεί να σε βοηθήσει. Το ιδανικό είναι να βρείς πρώτα αυτόν και μετά να πάρεις τον σκύλο.

Τα βίντεο στο dogumentary και στα υπόλοιπα αφορούν κυρίως σκυλιά του AKC όχι της FCI, δηλαδή τα ταμπεραμέντα τους είναι πιο χαμηλά με ότι σημαίνει αυτό. Μερικές φορές βέβαια γράφει φυλήτάδε European ή working φυλήτάδε, θα δείς κάποιες διαφορές εκεί.

Α! Σαν κουταβι, που θελει μεγαλη κοινωνικοποιηση με ανθρωπους κι αλλα σκυλια, ιδανικα κι αλλα κατοικιδια, τι κανεις? Θελω να πω, χρειαζεσαι ελεγχομενο περιβαλλον και "σωστα" σκυλια, πως τα βρισκεις αυτα? Εχω 2 φιλους με σκυλια στην οικογενεια τους, αλλα ειναι αφεντικα του σπιτιου με οτι συνεπαγεται αυτο στη συμπεριφορα τους. Δεν τα εμπιστευομαι δηλαδη.
Δεν θέλει επαφές με άλλα σκυλιά, αυτό σαν διαδικασία τελειώνει νωρίς, πρωτού κάν να τελιώσεις τα εμβόλια. Θέλει όμως συνεχόμενα και για καιρό με ανθρώπους, καταστάσεις, αντικείμενα, ήχους κά, κυρίως ως προς τα περιβάλλοντα που θα ζεί.
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Και τωρα φαντάσου να λειπει ο θεματοθετης και τον φιλο του να τον σερνουν στις αστυνομιες γιατι το σταφακι εφαγε τον σνουπι της κυριας απο απεναντι :rolleyes:

................

Το εντονο prey drive μπορει να ειναι πραγματικο θεμα σε ενα ΡΡ και θα την πληρωσει ο ωμος του ιδιοκτητη (γατες κλπ). Αλλα χιλιες φορες θα προτιμουσα βγαλμενο ωμο παρα φαγωμενα σκυλια
Οριστε ενας πολυ σοβαρος λογος να αλλαξω κατευθυνση απο τα σταφακια. Ευχαριστω πολυ Eroe, δεν το ειχα δει καθολου ετσι. Σιγουρα και τα ΡΡ θα ειναι θεμα και ζορι με το μεγεθος τους, για καποιον που θα το αφησω αλλα αν το σταφυ ειναι πιο δυσκολο και απαιτει μεγαλητερη προσοχη, τα πραματα ειναι αρκετα δυσκολα.
Σιγουρα πολλα θεματα λυνονται με εκπαιδευση, κι εχω σκοπο απο νωρις να ξεκινησω την εκπαιδευση με εκπαιδευτη και να μην σταματησω ακομα και μονος, αλλα οταν θα το εχει καποιος ο οποιος δεν θα ναι δικος του, αρα δεν θα ξερει τοσο πολυ να το ελεγξει, εκει προσπαθεις να ειναι "ευκολος" ο σκυλος. Τωρα θα με πεις, και οι 2 φυλες εχουν τα ζορια τους, αλλα ενα μεγαλο σκυλι ισως ειναι πιο ευκολο απο ενα σκυλι που θελει να επιβληθει. Υποθετικα δηλαδη.

Καλα ναι, το dogumentaryTV ειναι αμερικανικο, καταλαβαινω πως εκει οι φυλες ειναι διαφορετικες.
Για το ΡΡ η εκτροφεας που μιλησα ειπε πως εχει την αφρικανικη φυλη, δεν τα εχει "πειραξει". Και ναι, θα θελα στοιχεια να μιλησω και με εκτροφεα σταφυ, θελω να παρω καθε δυνατη ενημερωση.
 
  • Like
Reactions: Eroe




Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Επισης αν υπαρχει κανεις απο Θεσσαλονικη με καποια απο αυτες τις φυλες ωστε να μπορεσω να τα δω και να τα γνωρισω απο κοντα καλυτερα, θα το εκτιμουσα πολυ. :LOL:
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το θεωρω λαθος να παιρνουμε φυλες με συγκεκριμενο χαρακτηρα και να προσπαθουμε μετα να τους τον αλλαξουμε, μεσω εκπαιδευσης.
Να καταπιεζουμε δλ τα ενστικτα που ειναι ριζωμενα στο dna της φυλης, απλα επειδη μας αρεσει το ζωο εξωτερικα.
Π.χ. Γιατι αν θελεις σκυλο χαλαρο στις συναναστροφες του με αλλα σκυλια και ζωα να παρεις "πιτοειδες", και μετα να βαζεις εκπαιδευτες να το σπασουν ωστε να ερθει στα μετρα σου;
Ακομα χειροτερα ειναι οταν διαφοροι "εκτροφεις", για να καλυψουν την ζητηση σε δυναμικες φυλες με χαρακτηρα μοσχαριου, ψαχνουν βρισκουν και ζευγαρωνουν σκυλια που βαριουνται και που ανασαινουν ακομα...
Οχι οτι κολλανε να βαλουν και "ξενο" αιμα στην εκτροφη για να βγει πιο κουραδας ο σκυλος...

Φιλε Verve θα σου ελεγα να ψαξεις για φυλη που να εχει ολα τα χαρακτηριστικα που θελεις στον χαρακτηρα του, χωρις να χρειαζεται να κανεις παρεμβασεις στον σκυλο, δωσε ελαχιστη σημασια στην εξωτερικη εμφανιση.
Τον σκυλο θα τον απολαυσεις πραγματικα αν ειναι ο εαυτος του και τον γουσταρεις τρελα κι εσυ οπως ειναι η φυλη του!
Η "φυση" του αν θες.
Αγριος; Αγριος!
Παιχνιδιαρης; Παιχνιδιαρης!
Αραχτος; Αραχτος!
Υπαρχουν φυλες για ολα τα γουστα.

Τελος, στηριξε οικονομικα εναν εκτροφεα που εκτρεφει την φυλη οσο γινεται πιο κοντα στα παλια της προτυπα, διατηρει δλ την φυλη οσο μπορει οπως την παρελαβε απο αυτους που την εξετρεφαν πριν απο αυτον.
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
@Hammer το καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες. Κι αυτο ειναι που θελω. Και οι 2 φυλες με αρεσαν και εμφανισιακά και σαν χαρακτηρας. Αυτο που προσπαθω ειναι να δω με ποια φυλη θα μπορεσω να συμβιωσω. Να μπορεσω να ειμαι εγω αυτος που θα προσαρμοστει στο χαρακτηρα του σκυλου και λιγοτερο αυτος στο δικο μου. Και φυσικα θελω να ταιριαξει στο τροπο ζωης μου κι εγω στο δικο του. Χωρις να περιορισω τα χαρακτηριστικα του.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Οσο για τα ταξιδια, μακαρι να ηταν ενα ταξιδι το μηνα. Ειναι 3-4 φορες το μηνα οπου 99% των περιπτωσεων φευγω τη μια μερα και γυρναω την επομενη το βραδυ. Επισης καθε καλοκαιρι λειπω για 10-15 μερες για δουλεια παλι. Αλλα σε γενικες γραμμες εχω αρκετο ελευθερο χρονο να ασχοληθω.
Για ολα τα αλλα θα σου πουν πιο εμπειροι .
Για το συγκεγκριμενο (τις στανταρ απουσιες) εγω θα προτιμουσα προσωπικα μια σταθερη λυση. π.χ αν σε περνει οικονομικα (δεν ειναι και απιαστο κοστος) να βρεις απο πριν ενα χωρο εμπιστοσυνης, ξενοδοχειο ζωων, να συννενοηθεις ισως να σου κανουν και μια καλυτερη τιμη αφου θα τον αφηνεις συχνα, να το μαθει και απο πολυ μικρο και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οταν λειπεις και να μη στηριζεσαι σε κανεναν. Ουτε να ανησυχεις για το πως θα βγαινει βολτα, αν χαθει κτ.λ, ουτε να αγχωνεται το σκυλι καθως θα το εχει μαθει απο μικρο και θα ειναι ψιλορουτινα . Ειναι 15 χρονια ζωης , δε ξερεις τα αδερφια/φιλοι κτλ αν θα μπορουν παντα (μια μερα θα κανουν οικογενεια,παιδια, σχεσεις, δουλεια, ταξιδια κ.τ.λ) . Και ειδικα φυλες μεγαλοσωμες και δυνατες .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vrmode


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Επειδη καταταβα οτι λογω δουλειας θα χρειαζεται το σκυλι να μενει με καποιον αλλο ανα διαστηματα...
Αυτο φυσικα ειναι ανθρωπινο και αποδεκτο, δεν χρειαζεται να σε αποθαρρυνει απο το να αποκτησεις σκυλο σε καμια περιπτωση.
Αλλα οι "δυναμικες" φυλες φιλε μου...
Πρεπει να βγουν τελειως απο την λιστα...
Εκτος αν εχεις καποιον "γνωστη", ικανο ψυχικα και σωματικα και με θεληση να τον κουμανταρει οσο θα λειπεις, εκει φυσικα αλλαζει το πραγμα.
Ο σκυλος ειναι μεγαλη ευθυνη, ακομα κι αν ειναι 5 κιλα...αν ειναι βαρυς και δυναμικος χαρακτηρας ειναι γ...σε τα ευθυνη.
 
  • Like
Reactions: george 1 and Eroe


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3