Απόκτηση boxer


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Καλημέρα σε όλους! Εχω προβεί σε αναζήτησή περί απόκτησης σκύλου εδώ και ενα χρόνο και κατέληξα σε boxer καθως απο τις πληροφορίες που συγκέντρωσα ειναι ιδανικός τόσο για φύλαξη όσο για οικογένεια και τη σχέση του με τα παιδιά. Το ερώτημα μου ειναι αν καποιος/α απο εσάς γνωρίζει αξιόπιστους εκτροφείς, διότι απο τις αναζητήσεις έχουν προκύψει αμφιλεγόμενες κριτικές όσον αφορά τα pet shop; Απο πρόσωπο του περιβάλλοντος μου που εχει συνεργαστεί στο παρελθόν με μια γνωστή αλυσίδα,οι συνθήκες δεν ήταν καθόλου οι κατάλληλες και οι πρέπουσες και για το λόγο αυτο απευθύνομαι σε εσάς για καθοδήγηση και περαιτέρω πληροφορίες για το που να ψάξω.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Αν είσαι Αθήνα, προλαβαίνεις να πεταχτείς μέχρι το Μαρκόπουλο, που γίνεται έκθεση μορφολογίας. Να δεις από κοντά και να μιλήσεις με εκτροφείς και ιδιοκτήτες.
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Αν είσαι Αθήνα, προλαβαίνεις να πεταχτείς μέχρι το Μαρκόπουλο, που γίνεται έκθεση μορφολογίας. Να δεις από κοντά και να μιλήσεις με εκτροφείς και ιδιοκτήτες.
Καταρχάς σε ευχαριστώ και παλι για την βοήθεια! Κατα δεύτερον,γνωρίζεις που ακριβώς στο Μαρκόπουλο ειναι αυτή η έκθεση,αν επιτρέπεται φυσικά να μοιραστείς την πληροφορία;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας, 190 03 Μαρκόπουλο
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Δεν ξέρω, μου είπαν ότι είναι Pet Shop εδώ στο φόρουμ,γιατί εγώ εκτροφεας πίστευα ότι είναι και αυτό μου είπε και ο φίλος που μας το πρότεινε. Έψαξα και τον βρήκα στο Facebook και αναγράφεται ως εκτροφεας. Συνεπώς δεν ειμαι σίγουρη τι ισχύει, αλλά για να το ανέφερε μέλος του φόρουμ υποθέτω ότι δεν θα έλεγε κάτι ανυπόστατο. Δεν κατηγορώ τον ίδιο καθώς τελικά δεν ξέρω τι ισχύει τελικά, αλλά γενικά είμαι κατά των Pet Shop γι αυτό και μπήκαμε στη διαδικασία εξ αρχής να πάρουμε από εκτροφεα κουτάβι. Με αυτή τη λογική κινηθηκαμε και αν τελικά είναι Pet Shop, έπρεπε να το ψάξουμε παραπάνω μόνοι μας. Αυτό έχει σημασία τώρα, να είναι καλά τι κουτάβι από όπου κι αν προήλθε.
Επειδή, όλη αυτή η συζήτηση, καλό είναι να γίνει εδώ, ως συνέχεια της απόκτησης του μικρού, και για να μην τυχόν, δυσφημείται ένας άνθρωπος...τα πράγματα καταρχάς, είναι απλά. Έχει pedigree το κουτάβι;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Απανταω και εδω ,

Και εγω αυτο βλεπω οτι ο ανθρωπος εχει pet shop για αξεσουαρ και τροφες και εκτρεφει μποξερ , αλλο εισαγωγεας κουταβιων και puppy millας και αλλο pet shopας με αναλωσιμα και εκτροφεας μποξερ , βεβαια για εμενα εκανε σφαλμα που εδωσε το μικρο με μοναχα εμβολιο τυφου και οχι και με το 1ο 5απλο του , οπως και να εχει να τον χαιρεσαι
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Μου ανάφερε σε 30 ημέρες θα μου αποσταλεί το pedigree καθως αυτο ειναι το χρονικό όριο κατα τον κυνολογικο σύλλογο της χώρας απο την οποια προέρχεται το κουτάβι,διότι στο βιβλιάριο υγείας του κουταβιού η χώρα προελευσης ειναι η Ουγγαρια.
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Συνεπώς δεν γνωριζω τι ισχύει και αν ανήκει στην μια κατηγορία η την άλλη. Σαφώς και το θέμα περί εμβολίου δεν ήταν η σωστή διαδικασία,αλλα επειδή ακριβώς οι πληροφορίες μου ειναι ελλιπείς και το φιλικό μου προσώπο με διαβεβαιώνει οτι εκτρέφει boxer και δεν ειναι εισαγωγέας διότι και ο ίδιος εκει απέκτησε το δικό του,δεν ειναι σε θέση να προσάψω κατηγορίες. Ωστόσο όταν έμαθε περί τύφου αμέσως κινητοποιήθηκε και μόνος του με ενημέρωσε οτι ειναι διατεθειμένος να αναλάβει τα έξοδα νοσηλείας του. Αυτή του η πράξη,δεν μπορώ να πω οτι δεν την εκτιμώ διότι δεν ειμαι σίγουρη οτι όλοι αυτο θα έπρατταν η θα κοιτούσαν το συμφέρον τους και πως να αποφύγουν τις ευθύνες. Στο κομμάτι αυτο οφείλω να αναφέρω οτι εχω ενα σημαντικό μερίδιο ευθύνης καθως επρεπε να διασταυρωσω πληροφορίες και να κάνω τη δίκη μου έρευνα όπως και να εχει,αλλα δεν τι έκανα και αυτο θα συμβούλευα εαν καποιος με ρωτούσε,να κανει ο καθένας τη δίκη του έρευνα ετσι κι αλλιώς ειτε του το εχει προτείνει φίλος ειτε όχι,καλο κανει,κακό δεν κανει.Όπως είπατε κι εσείς,σημασία εχει το κουτάβι να ειναι καλα και ανυπομονώ να δημιουργήσουμε νέες και όμορφες εμπειρίες!
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αρα ο τυπος ειναι για τα μπαζα , μουφα εκτροφεας... , δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με αυτον ειλικρινα...
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Και παλι δεν ξέρω,μπορει εγώ να ήμουν η εξαίρεση διότι του φίλου μου ο σκύλος δεν προέρχεται απο άλλη χώρα,με διαβεβαιωσε γι αυτο και μου εχει αποδείξει οτι ειναι έμπιστος.
 


Luiza

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2015
49
69
Όσο πάει γίνεται και πιο μπερδευτικό,αλλά ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι/ες.εγώ δε μπορώ να μη σχολιάσω την ψυχραιμία που έδειξες αναφορικά με την περιπέτεια υγείας του μικρού,παρότι νέα σκυλομαμά κι ενώ ήταν μαζί σας μόνο 5 ημέρες,μόλις είδες τα σκούρα δεν έχασες χρόνο και λειτούργησες άμεσα,υπεύθυνα,κι ανταποκρίθηκες σε ότι χρειάστηκε.Συνέχισε,καλή ζωή και στους δυό σας!
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Όσο πάει γίνεται και πιο μπερδευτικό,αλλά ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι/ες.εγώ δε μπορώ να μη σχολιάσω την ψυχραιμία που έδειξες αναφορικά με την περιπέτεια υγείας του μικρού,παρότι νέα σκυλομαμά κι ενώ ήταν μαζί σας μόνο 5 ημέρες,μόλις είδες τα σκούρα δεν έχασες χρόνο και λειτούργησες άμεσα,υπεύθυνα,κι ανταποκρίθηκες σε ότι χρειάστηκε.Συνέχισε,καλή ζωή και στους δυό σας!
Εχει περιπλεχθεί οντως η κατάσταση και εύχομαι να ήμουν απλά η εξαίρεση. Σε ευχαριστώ πολυ για τα καλα σου λόγια και εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου όλοι σας να περνάτε όμορφες και μοναδικές στιγμες παρεα με οικογένεια,φίλους και τον ξεχωριστό τετράποδο φίλο σας. Ακόμη και όταν τα πράγματα δεν πηγαίνουν καλα ειναι σημαντικό να εχουμε στήριξη ειτε απο δικούς μας ανθρώπους ειτε απο κάποιον που δεν εχουμε γνωρίσει ποτε. Εγώ έλαβα την στήριξα σας και σας ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον σας και τις ευχες σας!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Εμένα @Rena δεν με ικανοποιούν οι απαντήσεις σου.
Οφείλεις να μάθεις, τι ακριβώς συμβαίνει με το pedigree.
Ναι ok, περιμένεις να έρθει. Κάποια στοιχεία όμως, έπρεπε ήδη να τα έχεις. Ονομα εκτροφείου, όνομα πατέρα, όνομα μητέρας, το λιγότερο. Το κουτάβι δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να έχει εισαχθεί, χωρίς τα νόμιμα χαρτιά του, πάνω στα οποία, όλα αυτά θα αναφέρονταν. Εχεις στα χέρια σου, διαβατήριο του σκύλου; Κάτι δεν μας λες καλά, ή κάτι δεν σου λένε καλά.

Το θέμα του τύφου, είναι πάρα πολύ σοβαρό. Αν έχει το κουτάβι σου, έχουν και τα αδέλφια του. Εκτροφέας, του οποίου ο χώρος κουβαλάει τύφο, οφείλει να τον σφραγίσει, χθες.
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Γενικα συμφωνω με τη @mareco , βεβαια το τυφο (αφου εκδηλωσε συμπωματα 5 ημερες αφοτου το ειχαν παρει) μπορει να τον κολλησε μετα , διοτι απο ο,τι γνωριζω ο τυφος εκδηλωνεται σχετικα ραγδαια
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Όταν ρώτησα γιατι δεν εχω το pedigree με την παραλαβή του σκυλου αυτο μου απάντησαν και νόμιζα οτι αυτή ήταν η διαδικασία γιατι τότε μου ήταν ξεκάθαρο οτι ήταν εκτροφέας και υπέθεσα οτι δεν έλεγε ανυπόστατα και ύποπτα πράγματα. Τώρα όμως που δεν εινα ξεκάθαρο τι ειναι,τώρα μπαίνω στη διαδικασία να το ερεύνησω ειδικά μετα την θετική έκβαση της υγείας του καθως πριν ούτε χρόνο ούτε την ψυχική διάθεση ειχα να τον ερευνήσω σε βάθος. Έχεις απόλυτο δίκιο mareco. Εχω το βιβλιάριο υγείας του το οποίο έχει η κτηνίατρος. Δεν εχω άλλο έγγραφο παρα μονο την εγγύηση καθαρόαιμιας του και απο ο,τι θυμάμαι δεν αναγραφόνταν ονόματα πατέρας και μητέρας του κουταβιού,αλλα μόλις το εχω στα χέρια μου θα το ελέγξω. Στην εγγύηση καθαροαιμιας απλά περιγράφονται οι διαδικασίες που πρέπει να τηρηθούν κάποιες προϋποθέσεις περί συντήρησης και διαβίωσης με το κουτάβι. Θα επικοινωνήσω και με τον ίδιο να λάβω απάντησεις και όταν εχω την πιστοποίηση θα την ελέγξω διεξοδικά. Όσον αφορά την εκδήλωση του τύφου δεν ειναι τόσο ταχέως καθως η κτηνίατρος μας απέκλεισε εντελώς το ενδεχόμενο να κόλλησε εδώ στο σπίτι μας και χρειάζονται παραπάνω μέρες απο τις 5 να το κολλήσει απλά το στρες που περνά βοηθά στην ταχύτερη εκδήλωση του τύφου. Την κτηνίατρο την εμπιστεύτηκα διότι πράγματι μας βοήθησε πολυ καθως δεν ήταν η πρώτη που επισκεφτήκαμε την ημέρα εισαγωγής του στην κλινική αλλα η Τρίτη διότι θέλαμε να είμαστε σίγουροι για το τεστ αν ήταν θετικό η όχι.
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Γι αυτο ακριβώς mareco επικοινωνήσαμε την ίδια μέρα εισαγωγής του κουταβιού με τον ίδιο να τον ενημερώσουμε διότι οποίο ειχε επαφή με το δικό μας η οποίο άλλο κουτάβι της ίδιας γεννάς ενδέχεται να εχει το ίδιο πρόβλημα και μας είπε αποκλείεται και πως το δικό μας εστάλη μονο του κι όχι παρέα με αλλα. Δεν ξέρω κατα ποσο ισχύει,η κτηνίατρος πάντως μου λέει οτι τέτοια αντιματωπιζει καθημερινά σχεδόν και διαφωνεί έντονα με εκτροφείς και εισαγωγείς. Τι να πω,θα το ψάξω πάντως τώρα που βαίνουν καλύτερα τα πράγματα με καθαρό μυαλό και ψυχραιμία διότι όσο ήταν σε κρίσιμη κατάσταση ο λοκι μας,άνθρωπος δεν τολμούσε να με πλησιάσει και ούτε ήμουν στην ήρεμη θέση να κάνω διάλογο με τον εκτροφέα. Τις επικοινωνίες μαζι του ανέλαβε ο φίλος μου γιατι εγώ ήμουν ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί και μονο διάλογο σε ήρεμους τόνους δεν θα κάναμε. Θα τον κατηγορούσα διαρκώς και μπορει και αδίκως διότι μεχρι να μάθω όσες πληροφορίες χρειάζεται,τίποτα δεν ειναι σίγουρο και δεν ειμαι ποτε απόλυτη.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δηλαδη για να καταλαβω , πας στον κ.Μπουραιμη και του λες θελω μποξερ και αυτος σου λεει ωραια θα σου φερω απο ουγγαρια καθαροαιμο κλπ ή σου λεει εχω δικιας μου εκτροφης αλλα τελικα σου δινει με χαρτια ουγγρικα? Στο βιβλιαριο υγειας στο ονομα του σκυλου τι αναφαιρει σαν επωνυμια "xxx of Buraimis Isidoros"? ή κατι αλλο , μου φαινεται δεν εχεις ξεκαθαρησει στο μυαλο σου ουτε εσυ καποια πραγματα , παρε τον τηλ. και ρωτα τον


α) Απο ποιο εκτροφειο ή "εκτροφειο" ειναι ο σκυλος , επωνυμια εκτροφειου και το ονομα του σκυλου γραπτως σε email
β) Ποιοι ειναι οι γονεις του σκυλου με τις επωνιμιες τους
γ) Ποτε θα βγει το pedigree και απο ποιον κυνολογικο ομιλο θα ειναι
δ) Τα αδερφια περασαν τυφο? (Αν τα εχει αυτος)

και μια ερωτηση απο εμενα , ποσο αγορασες το μικρο (ειναι ενα hint για το τι παιζει) διοτι αν τον αγορασες πχ 150ε-300ε ε τοτε σιγουρα δεν ειναι εκτροφικο εκτος αν εχει καποιο μορφολογικο ελλατωμα

Εγω εχω μπερδευτει μπορω να πω
 




RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Όταν επικοινώνησα μαζι του αναφέροντας οτι θέλω να αποκτήσω boxer απλά με ρώτησε τις προτιμήσεις μου σε χρωμα και φύλο. Μονο αυτά και μετα μου έστειλε φωτογραφίες του κουταβιού που επέλεξα τελικά δίχως να αναφερθεί οτιδήποτε άλλο τόσο απο τη μεριά όσο και απο τη δίκη μου. Γι αυτο εχω μεγάλη ευθύνη καθως νόμιζα οτι αυτή ειναι η διαδικασία και δεν το έψαξα περαιτέρω. Εγώ ευθυνόμαι και μονο για την απερισκεψία και το λάθος χειρισμό της όλης διαδικασίας για την οποια δεν ρώτησα κανέναν πως γινεται ούτε εδώ στο φόρουμ ούτε και φίλους μου που έχουν σκυλιά. Θα το ξεκαθαρίσω όμως τώρα που πρώτα απο όλα γινεται ξεκάθαρο σε εμένα ποιες ειναι οι σωστές ερωτήσεις που θα θέσω στον έκτροφεα για να βγάλω άκρη διότι αρκετά μπλεγμένο ειναι ήδη. Σε ευχαριστώ για τις υποδείξεις και την βοήθεια. Θα φροντίσω να το ξεκαθαρίσω και να επανέλθω σε αυτο δημιουργώντας νέο θέμα διότι ξέφυγα απο το κυρίως που αφορά τον τύφο.