ΒΟΗΘΕΙΑ!Τυφος!!!


Beaglemom

Member
10 Μαϊου 2019
8
0
34
Καλησπέρα ομάδα,
Τη Δευτέρα 6 Μαΐου του 2019 αγόρασα από έναν ανεύθυνο άνθρωπο έναν σκυλακο beagle 2 μηνών, που τον περιμέναμε όλοι πως και πως να μας δώσει ζωή και να μας δέσει.
Δε θέλω να σταθείτε στην ανευθυνότητα μου, αλλά στο σκυλί και στην υγεία του και αν ξέρει κάποιος την εξέλιξη της κατάστασης.
Την Δευτέρα το βράδυ τον παραλάβαμε και την Τρίτη το πρωί έπρεπε να φάει, να πιει νερό κλπ. Το βράδυ έκανε εμετό και διαρροια( όχι εμοραγικη και ο εμετός φαινόταν πως είχε τροφή, δηλαδή το σκυλί είχε φάει) και χωρίς να ξέρω καν πως υπάρχει αυτός ο ιός και ευδοκιμεί αυτούς τους μήνες, θεώρησα πως είναι από το ταξίδι και την εξάντληση.
Την επόμενη 7/5/19 ο μικρός μου Άγγελος συνέχισε να μη τρώει, να δείχνει αδιαθεσία, αδιαφορία για ότι συμβαίνει γύρω του και ούτε κατά διάνοια όρεξη για νερό η φαγητό. Ούτε μπουκιά ούτε γουλιά. Τρεμάμενη (ευτυχώς ήξερα από πριν σε ποιον κτηνίατρο θα τον πήγαινα) τρέξαμε με τον καλύτερο μου φίλο που έχει αμάξι και μας ενημέρωσε ο γιατρός πως είναι παρβοεντεριτιδα και ότι το σκυλί δε θα ζήσει. Ο άνθρωπος αυτός είναι πραγματικά φιλόζωος και αν είστε στη Θεσσαλονίκη και έχετε αμφιβολίες για τον δικό σας κτηνίατρο, ζητήστε μου τα στοιχεία του να σας τα δώσω.
Επέμενε να τον επιστρέψω πίσω και να πάρω τα χρήματα μου, γιατί το σκυλί δε θα ζούσε, αλλά με κλάμματα και παρακάλια τον έπεισα να το αναλάβει εξηγώντας του πως είτε ζήσει είτε όχι, εγώ και αυτό το σκυλί είμαστε μαζί και ότι δε με ενδιέφερε καν το κόστος.
Ευτυχώς ξεκίνησε αμέσως τις εξετάσεις και το σκυλί βγήκε θετικό στον ιό.... ύπουλη αρρώστια ρε γαμωτο...
Ξεκινήσαμε με ορους, ενεσιμες αντιβιωσεις, αντί εμετικά , όλα κανονικά και συνεχίσαμε την υποστηρικτική αυτή θεραπεία στο σπίτι, ένα περιβάλλον που τηρεί όλους τους κανόνες υγεινης , απολύμανση πρωί βράδυ με χλωρίνη, τακτικεσ αλλαγές πάνας, αέρισμα του ορόφου ανα 2 ώρες και εμένα νυχθημερόν ξύπνια με 8-9 καφέδες ημερησίως κατά ΜΟ από πάνω του να κοιτάζω και να καταγράφω σε τετράδιο το πως είναι.

8/5/19 ο μικρός μου συνέχιζε με εμετούς, διάρροιες (αοσμες εκείνη τη μέρα) και πολλά ουρα , ο ορος έτρεχε κανονικά και πρωί, απόγευμα ήμασταν στο γιατρό για τις ενέσεις, αιματολογικές και να ελέγχουμε τη διάθεση του.

9/5/19 και την προηγούμενη μέρα η διάθεση του ήταν οκ, η ζωηράδα του στα φυσιολογικά και πάντα ΠΑΝΤΑ αισθανόταν την ανάγκη του για τουαλέτα και τον έβγαζα έξω να κάνει τις ανάγκες του, κάτι που το θεώρησα θετικό, αφού ένιωθα πως καταλάβαινε τι συμβαίνει και πως να αντιδράσει.ολο το βράδυ είχε λίγη δύσπνοια αλλά ηρεμούσε όταν «βολεύονταν» και κοιμόταν, ξεκουραζοταν τακτικά. Κατά τη διάρκεια της νύχτας έκανε και πάλι εμετό, διάρροια και τσίσα και το πρωί .....

Σήμερα, 10/5/19 το πρωί το σκυλί ήταν σαν την πρώτη μέρα. Δε μπορούσε να σταθεί στα πόδια του, έκανε τσίσα ενώ καθόταν μέσα (ξαπλωνε) και εγώ λύγισα και πιστεύω πως έρχονται τα χειρότερα. Τώρα τον έχει κρατήσει ο κτηνίατρος, κάνει μια τρομερή προσπάθεια να τον συνεφέρει και να μην επιτρέψει τον ιο να προσβάλει την καρδούλα του. Μου είπε πως ζει στις 11:25 που τον κάλεσα και ότι θα με καλέσει αυτός το απόγευμα (θα τον κρατήσει μέχρι τότε) . Μου έστειλε και τώρα μήνυμα πως ζει στις 2:40 και ότι χρειάζεται υπομονή.

Εναποθετω τις ελπίδες μου στο γιατρό κει στο Θεό, το μυαλό μου είναι μαζί του και προσεύχομαι καθημερινά όλη την ώρα... είναι ύπουλη αρρώστια και ποτέ μα ποτέ δεν ξέρεις την εξέλιξη.

Εκτός από το να το ξεπεράσει, εύχομαι κανεις μα κανεις να μην περάσει αυτό που περνάω εγώ και έχουν περάσει άλλοι πόσοι πριν από εμένα , κανένα κουτάβι, κανένα έφηβο η ενήλικο σκυλί να μην προσβληθεί από τέτοιους θανατηφόρους ιούς και να βρεθεί επιτέλους μια θεραπεία ίασης για όλους αυτούς τους ύπουλους ιούς που δεν μπορείς να προβλέψεις ποτέ τι επεται...

Θα ενημερώσω για την κατάσταση που βρισκόμαστε. Παρακαλώ βοηθήστε με όσα γνωρίζετε, η ανάψτε ένα κερί.......

Ευχαριστώ πολύ!
Ελπίζω μετά από καιρό να βοηθήσει αυτό το ποστ σε αυτό το φόρουμ και να φανώ χρήσιμη στο κομμάτι της ενημέρωσης με το βίωμα μου αυτό.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Την εξελιξη δεν μπορει να την προβλεψει κανεις,εξαρταται απο την κραση του κουταβιου και τις ικανοτητες του κτηνιατρου.
Αυτα τα περιστατικα καλο ειναι να νοσηλευονται και να υπαρχει 24ωρη παρακολουθηση,ενδοφλεβια ο ορος και τα φαρμακα,σωστη θερμοκρασια κλπ.

Τον κτηνιατρο σου δεν θα τον ελεγα και φιλοζωο και κακως που τον συστηνεις κιολας γιατι δεν νοειται γιατρος να εχει μπροστα του τετοιο περιστατικο και να σου λεει να επιστρεψεις το κουταβι και να χρειαζεται παρακαλια για να κανει αυτο που πρεπει.

Ευχομαι ολοψυχα να τα καταφερει το κουταβακι.
 


Beaglemom

Member
10 Μαϊου 2019
8
0
34
Την εξελιξη δεν μπορει να την προβλεψει κανεις,εξαρταται απο την κραση του κουταβιου και τις ικανοτητες του κτηνιατρου.
Αυτα τα περιστατικα καλο ειναι να νοσηλευονται και να υπαρχει 24ωρη παρακολουθηση,ενδοφλεβια ο ορος και τα φαρμακα,σωστη θερμοκρασια κλπ.

Τον κτηνιατρο σου δεν θα τον ελεγα και φιλοζωο και κακως που τον συστηνεις κιολας γιατι δεν νοειται γιατρος να εχει μπροστα του τετοιο περιστατικο και να σου λεει να επιστρεψεις το κουταβι και να χρειαζεται παρακαλια για να κανει αυτο που πρεπει.

Ευχομαι ολοψυχα να τα καταφερει το κουταβακι.

Εννοείται πως όλες αυτές τις μέρες υπήρχε 24ωρη παρακολούθηση με όρο και ενεσιμες αντιβιωσεις και όλα. Ήταν με κουβέρτα και ζεστά νερά στα πλαγια του κορμιού του.
Δε καταλαβαίνεις για τι άνθρωπο μιλάμε, δίστασε να το εξετάσει (είναι μεγάλος σε ηλικία) επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια του κει όσα κουτάβια δε τα κατάφεραν, οι άνθρωποι που τα πήγαν εκεί κατηγορούσαν τον γιατρό, νομίζοντας πως αυτός κάνει κάποια θεραπεία που επέρχεται ίαση και δεν ήξεραν πως είναι απλώς υππστηρηκτικη....
Και εγώ το εύχομαι, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Ας ελπίσουμε η καρδούλα του να αντέξει, δεν αντέχω άλλο μου’χει Σαλέψει... δεν ξεκολλάνε τα Μάτια του από το μυαλό μου.... μου λείπει τόσες ώρες που είναι εκεί και στεναχωριέμαι αν δε καταφέρουμε να γίνουμε καλοί φίλοι...
 


Beaglemom

Member
10 Μαϊου 2019
8
0
34
Εννοείται πως όλες αυτές τις μέρες υπήρχε 24ωρη παρακολούθηση με όρο και ενεσιμες αντιβιωσεις και όλα. Ήταν με κουβέρτα και ζεστά νερά στα πλαγια του κορμιού του.
Δε καταλαβαίνεις για τι άνθρωπο μιλάμε, δίστασε να το εξετάσει (είναι μεγάλος σε ηλικία) επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια του κει όσα κουτάβια δε τα κατάφεραν, οι άνθρωποι που τα πήγαν εκεί κατηγορούσαν τον γιατρό, νομίζοντας πως αυτός κάνει κάποια θεραπεία που επέρχεται ίαση και δεν ήξεραν πως είναι απλώς υππστηρηκτικη....
Και εγώ το εύχομαι, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Ας ελπίσουμε η καρδούλα του να αντέξει, δεν αντέχω άλλο μου’χει Σαλέψει... δεν ξεκολλάνε τα Μάτια του από το μυαλό μου.... μου λείπει τόσες ώρες που είναι εκεί και στεναχωριέμαι αν δε καταφέρουμε να γίνουμε καλοί φίλοι...
Το σκυλάκι μου ξεψύχησε στις 3:22 το χάραμα... φώναζε από τις 9 το βράδυ εμφανώς ταλαιπωρημένο και εξαντλημένο. Έφυγε στα χέρια μου. Με κάθε του ανάσα εδώ και 5 μέρες έλεγα «και άλλη» «και αλλη» «και άλλη»..... και εκείνη την ώρα που συνεχίζω να λεω από μέσα μου τις 2 αυτές λέξεις κοιτώντας τον από πάνω, δεν ακούω τη δύσπνοια που είχε. Εκεί που πάω να χαρώ βλέπω κει την κουβέρτα να μένει στη θέση της, χωρίς κάποια καρδιά να χτυπά από κάτω της... καλό παράδεισο μικρέ μου, θα σε αγαπώ για πάντα όπως σε αγαπούσα πριν ακόμη έρθεις σπίτι μας και γίνεις το μωρό μας. Τώρα είσαι καλά, ήρεμος, με γαλήνη στην ψυχούλα σου..... σε αγάπησα πολύ
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Λυπαμαι πολυ για το σκυλακι...
Δυστυχως πολλα σκυλάκια απο τετοιες πηγες απόκτησης χανονται με αυτον τον τρόπο, ενα ακόμα θύμα της ανθρωπινης ανευθυνότητας.

Αν δε στο ειπαν...
Σε καμια περιπτωση δε φερνεις αλλο σκυλακι ανηλικο που δεν ειναι εμβολιασμενο πληρως μεσα στο σπιτι γιατι ο ιος παραμένει πολλους μηνες στο χώρο.

Εκμεταλλευσου τον χρόνο και μελέτησε , θα βρεις πολλα θέματα στο φόρουμ περι των σωστων και ηθικων τρόπων απόκτησης του συντροφού μας.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Δε θέλω να σταθώ στην ανευθυνότητά σου αλλά δεν μπορώ, λυπάμαι!!! Δε μου αρέσει να κρίνω αλλά την εποχή που όλα τα έχουμε στο πιάτο από άποψη ενημέρωσης, δεν νοείται να κάνουμε την επιλογή που έκανες σχετικά με την απόκτηση ενός ζωντανού πλάσματος....
Συλλυπητήρια για το μωρό, κρίμα που η ζωή που του αναλογούσε ήταν μόνο αυτή...
Και συγγνώμη για τον τόνο μου, δεν τον συνηθίζω αλλά κάθε φορά που ακούω τέτοια ιστορία στενοχωριέμαι πολύ για τα έρμα τα κουτάβια...
 


Beaglemom

Member
10 Μαϊου 2019
8
0
34
Λυπαμαι πολυ για το σκυλακι...
Δυστυχως πολλα σκυλάκια απο τετοιες πηγες απόκτησης χανονται με αυτον τον τρόπο, ενα ακόμα θύμα της ανθρωπινης ανευθυνότητας.

Αν δε στο ειπαν...
Σε καμια περιπτωση δε φερνεις αλλο σκυλακι ανηλικο που δεν ειναι εμβολιασμενο πληρως μεσα στο σπιτι γιατι ο ιος παραμένει πολλους μηνες στο χώρο.

Εκμεταλλευσου τον χρόνο και μελέτησε , θα βρεις πολλα θέματα στο φόρουμ περι των σωστων και ηθικων τρόπων απόκτησης του συντροφού μας.
Εννοείται! Άλλο σκυλί στο σπίτι για 6+ μήνες εδώ μέσα δε μπαίνει. Δε το θεωρώ ανήθικο που τον αγόρασα. Όλα ψυχές είναι του ίδιου θεού και πίστεψε με είμαι αποφασισμένη να βάλω το λιθαράκι μου έτσι ώστε αυτό το κύκλωμα να σταματήσει να υπάρχει.
Έχω μεγαλώσει με πολλή αγάπη από παιδί και είμαι διατεθειμένη να τη δώσω σε όσα ζωντανά (σκυλιά και μή) έρθουν στη ζωή μου.
Έχεις δίκιο για το κομμάτι της ενημέρωσης, μέχρι μια βδομάδα πριν ενημερωνωμουν συνεχώς για την εκπαίδευση, για τη συχνότητα της λήψης τροφής, τις βόλτες και όλα αυτά και παρέλειψα το τι υπάρχει στο κομμάτι των ιών... εδώ μου προσάπτω την ύψιστη ανευθυνότητα.
Ελπίζω μονάχα να μην ταλαιπωρηθούν άλλες ψυχές από τον τύφο, τη μόρβα και άλλες θανατηφόρες ασθένειες που ίσως δε γνωρίζω.
Αυτό το φόρουμ υπήρξε μεγάλο σχολείο για’μενα Όπως και το περιστατικό που μου έφερε η ζωή.
Νιώθω περήφανη που το πάλεψα μέχρι τέλους κοιτώντας τον στα μάτια, βοηθώντας τον με όσα μέσα μπορούσα (γιατρό, χρήματα, περίθαλψη, υγεινή στο χώρο, αγάπη) όπως και για τους γονείς μου που έκαναν το ίδιο.
Λάθος η σωστό έχω ανιδιοτέλεια στα συναισθήματα μου σε πάσης φύσεως υπάρξεις και δίνω ψυχή και σώμα σε όποιον με κερδίσει.
Καλό του παράδεισο, το χώμα του ελαφρύ και η σκέψη μας θα γυρίζει μαζί με τη ψυχή του για πάντα...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
είμαι αποφασισμένη να βάλω το λιθαράκι μου έτσι ώστε αυτό το κύκλωμα να σταματήσει να υπάρχει.
Λυπάμαι πολύ για τη ψυχούλα που έφυγε τόσο νωρίς και δεν έζησε τη ζωή της.
Θα σε στεναχωρήσω αλλά δυστυχώς εσύ έβαλες ένα λιθαράκι στο να ανθίζει αυτό το κύκλωμα αγοράζοντας το κουτάβι από κει.
Και ένα άλλο: είναι πολύ εύκολο να προστατευτεί το κουτάβι από τύφο ή μόρβα αν εμβολιαστεί έγκαιρα. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι για να βγάλουν περισσότερα χρήματα δεν κάνουν ούτε αυτά τα στοιχειώδη πράγματα. :(
 
  • Like
Reactions: elinapol2 and TARA


Beaglemom

Member
10 Μαϊου 2019
8
0
34
Δε θέλω να σταθώ στην ανευθυνότητά σου αλλά δεν μπορώ, λυπάμαι!!! Δε μου αρέσει να κρίνω αλλά την εποχή που όλα τα έχουμε στο πιάτο από άποψη ενημέρωσης, δεν νοείται να κάνουμε την επιλογή που έκανες σχετικά με την απόκτηση ενός ζωντανού πλάσματος....
Συλλυπητήρια για το μωρό, κρίμα που η ζωή που του αναλογούσε ήταν μόνο αυτή...
Και συγγνώμη για τον τόνο μου, δεν τον συνηθίζω αλλά κάθε φορά που ακούω τέτοια ιστορία στενοχωριέμαι πολύ για τα έρμα τα κουτάβια...
Το σκυλί θα βίωνε αυτή την αρρώστια ούτως η άλλως, ούτε που ξέρω σε τι μολυνσμενο περιβάλλον γεννήθηκε!!!!!! Μέσα στην ατυχία του στάθηκε τυχερό που έπεσε σε μια καταπληκτική οικογένεια, ένα σπίτι με ανθρώπους έτοιμους να αγαπήσουν τον κάθε ένα και κάθε τι που μπαίνει μέσα σε αυτό.
Δέχομαι την κριτική σου και την καταλαβαίνω, αφού δεν έζησες μαζί μας ότι ζήςαμε και διάβασες μόνο όσα μπόρεσα να γράψω διαδικτυακά. (Ούτε σε κατηγορώ, ούτε το λεω με ειρωνία, ειλικρινά)
Ξαναλέω πως όλοι είμαστε ψυχές του ίδιου θεού και δε μπορώ να διαχωρίσω αδέσποτο σκυλί με κάποιο σκύλο που η μοίρα του το έκανε προϊόν προς πώληση. Φταίω που συντηρησα αυτό το κύκλωμα, αλλά θα επανορθώσω με κάθε μέσο. Δεν εννοώ να αποκτήσω έναν άλλο σκύλο. Εννοώ όλα τα νομικά μέσα που είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσω.
Ευχαριστώ όπως και να χει για το ενδιαφέρον που δείξατε όλοι εσείς για την ανάρτηση
 


Beaglemom

Member
10 Μαϊου 2019
8
0
34
Λυπάμαι πολύ για τη ψυχούλα που έφυγε τόσο νωρίς και δεν έζησε τη ζωή της.
Θα σε στεναχωρήσω αλλά δυστυχώς εσύ έβαλες ένα λιθαράκι στο να ανθίζει αυτό το κύκλωμα αγοράζοντας το κουτάβι από κει.
Και ένα άλλο: είναι πολύ εύκολο να προστατευτεί το κουτάβι από τύφο ή μόρβα αν εμβολιαστεί έγκαιρα. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι για να βγάλουν περισσότερα χρήματα δεν κάνουν ούτε αυτά τα στοιχειώδη πράγματα. :(
Το ξέρω και μόλις απάντησα σχετικά . Θα χρησιμοποιήσω όλα τα νομικά μέσα που μπορώ και χρειάζονται για να πάψει αυτό. Ευτυχώς στην οικογένεια έχουμε δικηγόρους!
Η ενημέρωση είναι το παν! Πολύ σωστά είπε κάποιος άλλος σε ένα σχόλιο εδώ.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον για την ανάρτηση!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Το ξέρω και μόλις απάντησα σχετικά . Θα χρησιμοποιήσω όλα τα νομικά μέσα που μπορώ και χρειάζονται για να πάψει αυτό. Ευτυχώς στην οικογένεια έχουμε δικηγόρους!
Η ενημέρωση είναι το παν! Πολύ σωστά είπε κάποιος άλλος σε ένα σχόλιο εδώ.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον για την ανάρτηση!
Περα απο τα νομικα μέσα που δε θελω να σε στενοχωρησω ακρη δε βγαίνει μάλλον....
Τώρα που είδες τι συμβαίνει να ενημερώνεις και αλλους για το πόσο λάθος είναι να αγοραζουμε ψυχες απο τετοιες ανηθικες πηγες . Οι ψυχες αυτες δε θα ερχοντουσαν στο κόσμο και το κουταβι δε θα ταλαιπωριοταν αν δεν υπηρχε ζήτηση και τα πράγματα θα ηταν γενικότερα καλύτερα . Οταν αγοραζουμε απο τετοιες πηγες γινομαστε και εμεις ενας κρίκος της αλυσίδας.

δες αυτο το θέμα, ειναι ενδεικτικο του πως ερχονται στο κόσμο αυτα τα κουταβια, πως ζουν οι γονεις τους κ.τ.λ....
https://www.dogforum.gr/community/threads/Φτηνά-καθαρόαιμα-κουτάβια.33433/
 
Last edited: