Δυσπλασια. Επεμβαση FHO εξελιξη.


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Σε ενα πιο παλιο θεμα είχα αναφερει οτι η Alice εχει διεγνωστει με σοβαρη δυσπλασια υσχιου και στα δυο ποδια και εχω επιλεξει να της κανω επεμβαση εκτομης της κεφαλης του μηριαιου. Θα μεταφερω τα σχολια εδω και θα ενημερωνω για την εξελιξη. Η επεμβαση στη παρουσα φαση εχει γινει στο ένα ποδι (αριστερο) πριν απο 6 μηνες.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Η σκυλιτσα μου ειναι αγνωστου προελευσης γ.π. την πηρα απο ιδιωτη. Απο νωρις (περιπου 3-4 μηνων) φαινοταν οτι είχε περιεργο βαδισμα στα πισω ποδια (συγκλινοντες ταρσους, χαλαρα ποδια στο μεσα-εξω) +καθοταν με το βάρος στον πωπο. Οι κτηνιατροι που της έκαναν τους γεννικους ελεγχους ηταν συνηθως νεαροι και μου ελεγαν οτι ειναι φυσιολογικες αντιδρασεις για κουταβι οποτε δεν σημαινει κατι, να της δινω κανα συμπληρωμα γλουζαμινης κτλ και να την παω μετα τους 6-7 μηνες για ακτινογραφιες. Την πηγα για ακτινοφραφια στους 9 μηνες. Της εκανε πρωτα ψηλαφιση (υπο αναισθησια). Ακουγοταν το "κρακ" ξεκαθαρα. Η ακτινογραφια εδειξε σοβαρη δυσπλασια με αναπτυξη οστεοαρθιτιδας. Σε 9 μηνων σκυλι! Δειχνοντας και σε αλλους κτηνιατρους την ακτινογραφια για μια δευτερη γνωμη η πρωτη αντιδραση ηταν "Πφφφ". Μεχρι εδω το σημειο της διαγνωσης.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Μερος 2ο Οι εναλλακτικες επιλογες που μου εδωσαν σε αυτο το σημειο ηταν οι ιδιες και περιορισμενες απο ολους τους κτηνιατρους που πηγα. α) Συντηρηση με συμπληρωμαρτα κτηνιατρικη διαιτα και αντιφλεγμονωδη οταν πονα. Φυσικα αυτη δεν ειναι μονιμη λυση καθως με τη τροπη που ειχε παρει αργα η γρηγορα το χειρουργειο θα ηταν επιβεβλημενο. β) Ολικη αρθροπλαστικη. Η επεμβαση που ανεφερε ο θεματοθετης. Μια επεμβαση που επιτρεπη πληρη λειτουργικοτητα και αποκατασταση του ισχυου. Δυσκολη επεμβαση με ψηλο κοστος (σε ερευνα αγορας που εκανα στη κυπρο οι τιμες ξεκινουν απο 2000-3500 ανα ποδι) λογω βαθμου δυσκολιας του χειρουργειου και κοστος υλικων. γ) εκτομη της μηριαιας κεφαλης. Επεμβατικη μεθοδος. Ο σκοπος ειναι να αποτρεψει την επεκταση της οστεοαρθιτιδας και να σταματησει τον πονο αντικαθιστοντας την προβληματικη αρθρωση με μια λειτουργικη ψευδοαρθρωση η οποια επιτρεπει στο ποδι να κινηθει αν και έχει απωλειες. Ο σκυλος μπορει να περπατησει να τρεξει οστοσο χάνει ταχυτητα δυναμη και ευκινησια. Το κοστος ειναι πολυ πιο χαμηλο απο την ολικη αρθροπλαστικη. (Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η διαφορα στη τιμη της επεμβασης αυτης απο Κυπρο στην Ελλαδα. Εδω οι τιμες κυμαινονται απο 200-350 ανα ποδι.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Επελεξα να κανω την τριτη επιλογη για τους εξης λογους. Ειχα αποκλεισει την πρωτη επιλογη καθως θεωρησα οτι ειναι κριμα να ταλαιπορησω το σκυλι αφου ουτος η αλλως σε ενα δυο χρονια θα επρεπε να μπει χειρουργιο. Τα μειονεκτημστα στην επεμβαση που επελεξανειναι κυριως οι απωλειες που εχει μια ψευδοαρθρωση σε σχεση με μια κανονικη αρθρωση. Η σωστη επεμβαση θεωριτικα ειναι η ολικη αρθροπλαστικη. Οστοσο δεν ειναι μονο τα αποτελεσματα που παιζουν ρολο γι αυτο την εχω απορριψει. α) οικονομικα για να μαζεψω χρηματα θα επρεπε να περιμενω 1-2 χρονια αρα ουτως η αλλως θα την επερνα με συντηρηση που ηδη την ειχα απορριψει. β)ακομα και να μαζευα τα λεφτα θα τα ειχα δωσει όλα για την πρωτη επεμβαση οποτε θα εμενα ξεκρεμαστος αν χρειαζοταν κατι αλλο πχ επιπλοκες εξαρθρωση του αλλου ποδιου κτλ. γ) κανενας γιατρος στην κυπρο δεν μπορουσε να μου εγγυηθει οτι η επεμβαση θα πετυχει καθως δεν υπαρχει καποιος που να κανει συστηματικα την ολικη αρθροπλαστικη. Αρα θα ρεπε να την κανω εκτος κυπρου αρα το κοστος ανεβαινει αρα οι κυνδινοι που προανεφερα επισης.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Και τελος τα προσθετικα εχουν διαρκεια ζωης 7 χρονια. Αρα αν της την εκανα τωρα μεχρι τα 8 της θα ειχαν ληξει.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Στον εναμισι μηνα:Η επεμβαση εγινε πριν εναμισι μηνα. Στη μια βδομαδα με δεκα μερες αρχισε να το χρησιμοποιει. Ξεκινησαμε με χαλαρο περπατημα με λουρι τωρα χαλαρο τροχαδακι. Ασκησεις στο νερο ακομη καο λογω καιρου αλλα κυριως λογω μιας μικρης ωτιτιδας που εχει τωρα (συνηθισμενο φαινομενο τετια εποχη σε σκυλους με ανοιχτα αυτια) αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. Το ποδι παει πολυ καλα το χρησιμοποιει στο βαδισμα και το τροχαδακι χωρις εμφανεις ενοχλησεις. Ειναι ακομα ασταθες λογω του οτι πρεπει να περασει ενα χρονικο διαστημα για να αρχισει να δημιουργει ψευδοαρθρωση (περιπου 3 μηνες) οποτε δεν μπορει αλομα να ριξει βαρος επανω του αλλα το κινει χωρις δυσκολια. Ειναι περιπου 27-28 κιλα.
 










noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μεγάλη βελτίωση το κορίτσι :love: Συνεχίζει κάποιου είδους φυσιοθεραπείες ή συντηρητική άσκηση; Στις αλλαγές καιρού (υγρασίες κλπ) υπάρχει περίπτωση να αισθάνεται κάποια ενόχληση; Με την εκτομή της μηριαίας κεφαλής θα χρειαστεί στο μέλλον κάποιο χειρουργείο "συντήρησης" της ψευδοάρθρωσης; Πότε με το καλό το άλλο πόδι; Να είναι πάντα καλά και να τρέχει πάντα έτσι χωρίς πόνους και ενοχλήσεις (y)
 
  • Like
Reactions: gsd364546


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Μεγάλη βελτίωση το κορίτσι :love: Συνεχίζει κάποιου είδους φυσιοθεραπείες ή συντηρητική άσκηση; Στις αλλαγές καιρού (υγρασίες κλπ) υπάρχει περίπτωση να αισθάνεται κάποια ενόχληση; Με την εκτομή της μηριαίας κεφαλής θα χρειαστεί στο μέλλον κάποιο χειρουργείο "συντήρησης" της ψευδοάρθρωσης; Πότε με το καλό το άλλο πόδι; Να είναι πάντα καλά και να τρέχει πάντα έτσι χωρίς πόνους και ενοχλήσεις (y)
Μετα τους 3 μηνες οχι. Μπορει να αθληθει οσο ενας φυσιολογικος σκυλος. Δε χρειαζεται δευτερο χειρουργειο(στο ιδιο ποδι) λογω του οτι δεν εχει βαλει καποιο προσθετικο για να φθαρει και να θελει αντικατασταση. Η ψευδοαρθρωση εξαρταται απο το μυ. Αρα στην ουσια η "συντηρηση" ειναι η διατηρηση των μυων σε ενα καλο επιπεδο. Το προβλημα με την εντονη ασκηση ειναι οτι επιβαρυνεται το αλλο ποδι αλλα δε μας πολυπειραζει γιατι θα γινει κι αυτο μεχρι τα χριστουγεννα οπως υπολογιζω.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Α! Ξεχασα τα μειονεκτηματα. 1) Οταν ειναι χαλαρος ο μυς εχει λιγη ασταθεια στο μεσα-εξω αφου δεν υπαρχει κανονικη αρθωση να το κρατα σταθερο. 2) Το ενα ποδι ειβαι ελαχιστα κοντυτερο αρα χανει λιγο απο την ισορροπια της (με τη δευτερη επεμβαση λογικα θα ερθει στο ιδιο μηκος). 3) Τωρα με την αλλαγη του καιρου κολλησε μια δυο φορες αλλα (περιπου 5-6 δευτερα) 4)Προφανως και εχει χασει ταχυτητα ισορροπια και ευλυγισια. Κατα τ αλλα μπορει να τρεξει να πηδηξει να σταθει στα δυο ( και να μυρισει το φαγητο που ειναι πανω στον παγκο) κτλ.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πω ρε φιλε , στεναχωριεμαι πολυ με κατι τετοια , περαστικα σου ευχομαι ειλικρινα... Σε 1-1,5 μηνα θα κανω και εγω ακτινες στη μικρη (ειναι 12 μηνων τωρα) , ελπιζω σε καλα αποτελεσματα μην εχουμε κανα απροσμενο , αν και δεν εχω δει σημαδια. Περαστικα φιλε μου ειλικρινα και συγχαρητιρια για τη προσπαθεια σου! Πολλα μπραβο
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Πω ρε φιλε , στεναχωριεμαι πολυ με κατι τετοια , περαστικα σου ευχομαι ειλικρινα... Σε 1-1,5 μηνα θα κανω και εγω ακτινες στη μικρη (ειναι 12 μηνων τωρα) , ελπιζω σε καλα αποτελεσματα μην εχουμε κανα απροσμενο , αν και δεν εχω δει σημαδια. Περαστικα φιλε μου ειλικρινα και συγχαρητιρια για τη προσπαθεια σου! Πολλα μπραβο
Νταξι μωρε λιγη ταλαιπωρια αλλα ολα καλα. Μην αγχονεσαι και να δειξει μεχρι Γ βαθμου ειναι απολυτα λειτουργικα. Αν ειχε κατι σοβαρο θα εβλεπες σημαδια το πιο πιθανον.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Στη ζωη της 1 φορα την ειχα δει να κουτσαινει για 4-5 ημερες οταν ενα Αρσενικο pit 40 κιλα εσκασε πανω της λιγο αγαρμπα οποτε θεωρησα οτι ειναι μικρο τραυματισμος , εκτοτε δεν εχω δει κατι αλλο , τρεχει , πηδαει , ανεβενει σκαλια απροβληματιστα , η δικια σου τωρα ειναι κομπλε ετσι? εφτιαξε με το χειρουργειο
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Περαστικα να ειναι και βασικα να μην ποναει ο σκυλος!! Ολα καλα να πανε σου ευχομαι!! Αν υπαρχουν ακτινογραφιες και μετα το χειρουργειο στειλε.. (y)
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Περαστικα να ειναι και βασικα να μην ποναει ο σκυλος!! Ολα καλα να πανε σου ευχομαι!! Αν υπαρχουν ακτινογραφιες και μετα το χειρουργειο στειλε.. (y)
Δεν θα δεις τίποτα. Υπάρχει κενό ανάμεσα στα 2 κόκαλα ;) Και φαίνεται σαν να είναι κομμένο.
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Μπραβο φίλε μου και περαστικά σας. Πολύ σημαντικές πληροφορίες που σίγουρα απασχολούν πολούς από εμάς.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π