ΕΡΧΟΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Σε λιγες εβδομαδες γενναει η γυναικα μου το πρωτο μας παιδακι και ειναι κοριτσακι!!!
Ηδη εχουμε ενα θηλυκο ροττι 14 μηνων και ανχωνομαστε για το πως θα δεχθει το μωρακι?
θα εχει ζηλεια λογω ιδιου φυλου,πως θα πρεπει να ειναι η πρωτη επαφη τους και συμβιωση τους και πολλες αλλες αποριες π.χ. βολτες,αγκαλιες,χαδια κτλπ
θα ηθελα τις συμβουλες σας απο εμπειριας η και ακομα απο καποιο ειδικο.
Το διαμερισμα μας ειναι ισογειο και ειναι ενα με την αυλη και κολλητα με το διαμερισμα ειναι το γκαραζ οπου κοιματε τα βραδια το σκυλακι.
σας ευχαριστω.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το πως θα τα πανε εξαρτάται κατα μεγαλο βαθμο (εαν οχι μονο) απο εσας. Φροντιστε να μην αλλαξει τιποτα στη ρουτινα του σκυλου να μην το παραμελησετε καθολου, να εχετε καλη υπακοη κ ορια μαζι του απο...χθες. Οταν μεγαλωσει το παιδι να μην πιεσετε το σκυλο για αλληλεπιδραση μαζι του. Να γινουν ολα με ομορφο ρυθμο κ θετικές εμπειριες κ να ειστε ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΝΤΕΣ. οχι απλα στον ιδιο χωρο, αλλα εκει μαζι τους. Τα παιδακια τα μικρα μπορουν να πονεσουν ενα σκυλο σε ανυποπτο χρονο κ αυτο δεν το θελουμε σε καμια περίπτωση για το καλο κ των δυο...
Εαν οτιδηποτε στη συμπεριφορα του σκυλ ο σας μεχρι τωρα σας προβληματίζει αμεσα εκπαιδευτης!!

Να φέρετε απο το μαιευτηριο να μυρισει ρουχαλακια του μωρου..

Δεν συζητω ότι αστειακια του στυλ καβαλάμε το σκυλο τραβαμε αυτια ουρες κλπ κλπ δεν ειναι καθολου μα καθολου αστεια. Ακομα κ αν ο σκυλος μας ειναι παρα πολυ ανεκτικος αυτο δεν σημαίνει οτι έχουμε το δικαιωμα να παιζουμε μαζι του σαν να ναι λουτρινο...

Αυτα εκανα εγω μεσες ακρες...

Θα ζησετε πολυ ομορφες στιγμες...

Με το καλο...
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κ αυτο ναι! Ειχα κανει βολτες εγω με αδειο καρότσι για να συνηθισει η Σίλβα ουουουου....
Κ εσκυβε κοσμος μεσα να δει μωρο κ εβλεπε αδειο καρότσι με κοιτουσαν σαν τρελη μετα....
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Το πως θα τα πανε εξαρτάται κατα μεγαλο βαθμο (εαν οχι μονο) απο εσας. Φροντιστε να μην αλλαξει τιποτα στη ρουτινα του σκυλου να μην το παραμελησετε καθολου, να εχετε καλη υπακοη κ ορια μαζι του απο...χθες. Οταν μεγαλωσει το παιδι να μην πιεσετε το σκυλο για αλληλεπιδραση μαζι του. Να γινουν ολα με ομορφο ρυθμο κ θετικές εμπειριες κ να ειστε ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΝΤΕΣ. οχι απλα στον ιδιο χωρο, αλλα εκει μαζι τους. Τα παιδακια τα μικρα μπορουν να πονεσουν ενα σκυλο σε ανυποπτο χρονο κ αυτο δεν το θελουμε σε καμια περίπτωση για το καλο κ των δυο...
Εαν οτιδηποτε στη συμπεριφορα του σκυλ ο σας μεχρι τωρα σας προβληματίζει αμεσα εκπαιδευτης!!

Να φέρετε απο το μαιευτηριο να μυρισει ρουχαλακια του μωρου..

Δεν συζητω ότι αστειακια του στυλ καβαλάμε το σκυλο τραβαμε αυτια ουρες κλπ κλπ δεν ειναι καθολου μα καθολου αστεια. Ακομα κ αν ο σκυλος μας ειναι παρα πολυ ανεκτικος αυτο δεν σημαίνει οτι έχουμε το δικαιωμα να παιζουμε μαζι του σαν να ναι λουτρινο...

Αυτα εκανα εγω μεσες ακρες...

Θα ζησετε πολυ ομορφες στιγμες...

Με το καλο...
Συμφωνώ απόλυτα έχοντας εμπειρία απο 2 σκυλιά κι ένα μωρό που ήρθε μετά τα σκυλιά. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που περιγράφει η φίλη πιο πάνω που το παιδί πρέπει να μάθει να σέβεται το σκύλο δεν θα επιτρέπεται και στον σκύλο να χοροπηδάει και να παίζει ατσούμπαλα με το παιδί, ΠΟΤΕ. Θα πρέπει αντίστοιχα να του μάθετε ότι το παιδί σας αξίζει σεβασμό και σε καμία περίπτωση δεν είναι "παιχνίδι του" που μπορεί να παίζει άγαρμπα μαζί του.

Τα σκυλιά μου τρελαίνονταν να είναι δίπλα στο μωρό απο την αρχή αλλά τα άφηνα μόνο σε ήρεμη κατάσταση να ξαπλώνουν δίπλα της. Ειδικά η μικρή που λόγω μεγέθους ανεβαίνει στα έπιπλα, όποτε παραενθουσιαζόταν την κατέβαζα κάτω μέχρι να κατεβάσει ρυθμούς.
Τώρα πια που η κόρη μου αλωνίζει όλο τον τόπο κι είναι μέσα στην ατσουμπαλοσύνη λόγω της ηλικίας της, την βλέπουν και κρύβονται. :D (πλάκα κάνω)

Αυτά που λες περί ίδιου φύλου και ζήλειας δεν νομίζω πως έχουν κάποια υπόσταση. Αλλά γιατί την βάζετε να κοιμάται στο γκαράζ? Το κάνατε απο πάντα ή τώρα λόγω του ερχομού του μωρού?
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Καλως να το δεχτειτε

Απο τη δικια μου τη μερια αυτο που εχω να προτεινω, ειναι ο σκυλος θα συνηθισει την παρουσια παιδιων. Υποθετω οτι αυτο εγινε λιγο ή πολυ ως τωρα κατα τη φαση της κοινωνικοποιησης του τους προηγουμενους μηνες.

Οπως και να εχει να συνηθισει με παιδακια να παιζουν να τρεχουν να τσιριζουν κτλ

Ισως βεβαια ειναι για λιγο αργοτερα αυτο, αλλα νομιζω ειναι σημαντικο
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Το πως θα τα πανε εξαρτάται κατα μεγαλο βαθμο (εαν οχι μονο) απο εσας. Φροντιστε να μην αλλαξει τιποτα στη ρουτινα του σκυλου να μην το παραμελησετε καθολου, να εχετε καλη υπακοη κ ορια μαζι του απο...χθες. Οταν μεγαλωσει το παιδι να μην πιεσετε το σκυλο για αλληλεπιδραση μαζι του. Να γινουν ολα με ομορφο ρυθμο κ θετικές εμπειριες κ να ειστε ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΝΤΕΣ. οχι απλα στον ιδιο χωρο, αλλα εκει μαζι τους. Τα παιδακια τα μικρα μπορουν να πονεσουν ενα σκυλο σε ανυποπτο χρονο κ αυτο δεν το θελουμε σε καμια περίπτωση για το καλο κ των δυο...
Εαν οτιδηποτε στη συμπεριφορα του σκυλ ο σας μεχρι τωρα σας προβληματίζει αμεσα εκπαιδευτης!!

Να φέρετε απο το μαιευτηριο να μυρισει ρουχαλακια του μωρου..

Δεν συζητω ότι αστειακια του στυλ καβαλάμε το σκυλο τραβαμε αυτια ουρες κλπ κλπ δεν ειναι καθολου μα καθολου αστεια. Ακομα κ αν ο σκυλος μας ειναι παρα πολυ ανεκτικος αυτο δεν σημαίνει οτι έχουμε το δικαιωμα να παιζουμε μαζι του σαν να ναι λουτρινο...

Αυτα εκανα εγω μεσες ακρες...

Θα ζησετε πολυ ομορφες στιγμες...

Με το καλο...
σε ευχαριστω παρα πολυ.
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Συμφωνώ απόλυτα έχοντας εμπειρία απο 2 σκυλιά κι ένα μωρό που ήρθε μετά τα σκυλιά. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που περιγράφει η φίλη πιο πάνω που το παιδί πρέπει να μάθει να σέβεται το σκύλο δεν θα επιτρέπεται και στον σκύλο να χοροπηδάει και να παίζει ατσούμπαλα με το παιδί, ΠΟΤΕ. Θα πρέπει αντίστοιχα να του μάθετε ότι το παιδί σας αξίζει σεβασμό και σε καμία περίπτωση δεν είναι "παιχνίδι του" που μπορεί να παίζει άγαρμπα μαζί του.

Τα σκυλιά μου τρελαίνονταν να είναι δίπλα στο μωρό απο την αρχή αλλά τα άφηνα μόνο σε ήρεμη κατάσταση να ξαπλώνουν δίπλα της. Ειδικά η μικρή που λόγω μεγέθους ανεβαίνει στα έπιπλα, όποτε παραενθουσιαζόταν την κατέβαζα κάτω μέχρι να κατεβάσει ρυθμούς.
Τώρα πια που η κόρη μου αλωνίζει όλο τον τόπο κι είναι μέσα στην ατσουμπαλοσύνη λόγω της ηλικίας της, την βλέπουν και κρύβονται. :D (πλάκα κάνω)

Αυτά που λες περί ίδιου φύλου και ζήλειας δεν νομίζω πως έχουν κάποια υπόσταση. Αλλά γιατί την βάζετε να κοιμάται στο γκαράζ? Το κάνατε απο πάντα ή τώρα λόγω του ερχομού του μωρού?
δεν μ αρεσει ο σκυλος να ειναι 24ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι.
επειδη ειναι μικρη για φοβο να μην μου την κλεψουν,αλλωστε το γκαραζ ηταν πρωην εργαστηριο γουναρικων 160τμ και σε λιγο θα ειναι μονιμα στην αυλη αναλογος και καιρικων συνθηκων.
πιστευω να πανε ολα καλα με τον ερχομο του παιδακι μας και απο οτι μου ειπε και ο εκτροφεας που πηρα το σκυλακι που τυχανει να εχει και αυτος ενα κοριτσακι και τα θηλυκα ροττι ειναι υπερπροσττευτικα στα νεα μελη της οικογενειας.
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Καλως να το δεχτειτε

Απο τη δικια μου τη μερια αυτο που εχω να προτεινω, ειναι ο σκυλος θα συνηθισει την παρουσια παιδιων. Υποθετω οτι αυτο εγινε λιγο ή πολυ ως τωρα κατα τη φαση της κοινωνικοποιησης του τους προηγουμενους μηνες.

Οπως και να εχει να συνηθισει με παιδακια να παιζουν να τρεχουν να τσιριζουν κτλ

Ισως βεβαια ειναι για λιγο αργοτερα αυτο, αλλα νομιζω ειναι σημαντικο
σε ευχαριστω θερμα
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
δεν μ αρεσει ο σκυλος να ειναι 24ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι.
επειδη ειναι μικρη για φοβο να μην μου την κλεψουν,αλλωστε το γκαραζ ηταν πρωην εργαστηριο γουναρικων 160τμ και σε λιγο θα ειναι μονιμα στην αυλη αναλογος και καιρικων συνθηκων.
πιστευω να πανε ολα καλα με τον ερχομο του παιδακι μας και απο οτι μου ειπε και ο εκτροφεας που πηρα το σκυλακι που τυχανει να εχει και αυτος ενα κοριτσακι και τα θηλυκα ροττι ειναι υπερπροσττευτικα στα νεα μελη της οικογενειας.
Νομίζω το "μόνιμα στην αυλή" χρειάζεται να το ξανασκεφτείς..Ποια Δεν θες να σου κλέψουν? Αν λες την σκύλα,τότε σκέψου πως στην αυλή είναι πολύ πιθανόν να πάει από φόλα. Αν λες για το γκαράζ η για το σπίτι,Τότε πάρε συναγερμο και άσε το σκυλάκι μεσα..
Τα rott από όσο ξέρω είναι σκυλιά οικογένειας και δενονται πολύ με τα αφεντικά τους. Δεν νομίζω να είναι η καλύτερη ιδέα να μείνει εκτός.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Και φυσικα δεν θα δεχτει το ιδιο το παιδι...εαν το βλεπει μονο εξω, σε στιγμες που το παιδι δηλαδη θα τρεχει θα παιζει θα φωναζει κλπ, η σχεση τους θα είναι πολυ διαφορετική....
 
  • Like
Reactions: Orilis


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Νομίζω το "μόνιμα στην αυλή" χρειάζεται να το ξανασκεφτείς..Ποια Δεν θες να σου κλέψουν? Αν λες την σκύλα,τότε σκέψου πως στην αυλή είναι πολύ πιθανόν να πάει από φόλα. Αν λες για το γκαράζ η για το σπίτι,Τότε πάρε συναγερμο και άσε το σκυλάκι μεσα..
Τα rott από όσο ξέρω είναι σκυλιά οικογένειας και δενονται πολύ με τα αφεντικά τους. Δεν νομίζω να είναι η καλύτερη ιδέα να μείνει εκτός.
για τον πρωτο καιρο που θα κλεισει το παιδι απο εμβολια θα ειναι εκτος σπιτου ο σκυλος και παλι οχι για μονιμα και οσο μεγαλωνει το παιδι τοσσο ποιο συχνα θα ειναι και μεσα ο σκυλος.
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Και φυσικα δεν θα δεχτει το ιδιο το παιδι...εαν το βλεπει μονο εξω, σε στιγμες που το παιδι δηλαδη θα τρεχει θα παιζει θα φωναζει κλπ, η σχεση τους θα είναι πολυ διαφορετική....
συμφωνω μαζι σου για θα υπαρξει ζηλεια απο μερια του σκυλου μεχρι να κλεισει απο εμβολια το μωρο η καλυτερα το βρεφος ως που να γινει μωρο θα εχουν και ποιο συχνη επαφη.
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
για τον πρωτο καιρο που θα κλεισει το παιδι απο εμβολια θα ειναι εκτος σπιτου ο σκυλος και παλι οχι για μονιμα και οσο μεγαλωνει το παιδι τοσσο ποιο συχνα θα ειναι και μεσα ο σκυλος.
Καλημέρα φίλε!
Χρειάζεται να σου πω,Πως αμα το σκυλι είναι εμβολιασμένο,δεν εγκυμονεί Κανένα απολύτως κίνδυνο για την μετάδοση κάποιας νόσου ή κάποιου βακτηριου στο παιδί..
Έχω δει άπειρα μωρά και βρέφη να γλυφονται μανιωδώς από σκυλιά...!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Μια φίλη που περίμενε το πρώτο μωράκι της κι εκείνη και είχε επίσης ροτ έκανε το εξής. Όταν γεννήθηκε ο μπέμπης, πήγαν στο σκύλο ένα ρουχαλάκι του. Και το έβαλαν στο κρεβατάκι του μέχρι να επιστρέψει η κοπέλα στο σπίτι. Τους πήγε καλά και 5 χρόνια μετά είναι αχώριστοι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Τα εμβόλια του παιδιού @rummen προσφέρουν ανοσία στο παιδί απέναντι σε ασθένειες από τις οποίες οι σκύλοι δεν νοσούν. Οπότε ο συνδιασμός που έχεις κάνει στο μυαλό σου--> ανεμβολίαστο μωρό-->περιορισμένη επαφή με σκύλο είναι λάθος.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
για τον πρωτο καιρο που θα κλεισει το παιδι απο εμβολια θα ειναι εκτος σπιτου ο σκυλος και παλι οχι για μονιμα και οσο μεγαλωνει το παιδι τοσσο ποιο συχνα θα ειναι και μεσα ο σκυλος.
Κατα την γνωμη μου τεραστιο λαθος. Οχι μονο δεν εχει καμια σχεση ο σκυλος με το βρεφος και τα εμβολια του (τιποτα δεν μπορει να παθει) ρισκαρετε πολυ επισης να την δει ο σκυλος αλλιως.. τωρα π ηρθε το μωρο εβγαλαν εμενα.. ουτε για αστειο δεν θα επαιρνα τετοιο ρισκο χωρις λογο.. οι περισσοτεροι παιδιατροι ή οι γυναικολογοι απλα πανω στο συγκεκριμενο θεμα ειναι ασχετοι κ λενε μακρια ο σκυλος για να εχουν την ουρα τους καλυμενη.. οι κτηνιατροι με τους οποιους δουλευα εγω ειχαν τα ζωα μαζι με τα βρεφη τους απ την αρχη.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η πιο ομαλή, δυνατή προσαρμογή είναι με το σκύλο εντός σπιτιού. Στην αρχή το βρέφος κάνει μόνο θορύβους, δεν κινείται κι έτσι ο σκύλος δεν αισθάνεται απειλή. Αν συνεχίσει το πρόγραμμα του σκύλου κανονικά και δεν περιθωριοποιηθεί πολύ σύντομα οι νέοι ήχοι θα του γίνουν είτε αδιάφοροι είτε θα τους νιώθει έως και φιλικούς. Μετά, που το παιδί αρχίζει να κινεί χέρια πόδια, δεν μπουσουλάει καν ακόμα, λαμβάνει κι αυτό το νέο δεδομένο ο σκύλος, ο οποίος εξακολουθεί να νιώθει κανονικά μέλος του σπιτιού όπως και πριν. Έτσι, όταν έρθει η ώρα να ξεκινήσει το μωρό τα μπουσουλήματα ο σκύλος έχει ήδη συνηθίσει αρκετά και με την επιτήρησή μας μαθαίνει να μην είναι ατσουμπαλοι ο ένας προς τον άλλον. Και πάει λέγοντας.

Όσον αφορά το θέμα μικροβίων μέσα στο σπίτι. Ο καθένας θα σου πει το μακρύ του και το κοντό του. Καλό θα είναι να ψάξεις μόνος σου να βρεις λιγάκι τι γίνεται. Έχουν γίνει έρευνες για την επιρροή των κατοικίδιων στο ανοσοποιητικό των παιδιών. Ευτυχώς, με απλό γκουγκλάρισμα βρίσκεις αρκετά πράγματα
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Τα εμβόλια του παιδιού @rummen προσφέρουν ανοσία στο παιδί απέναντι σε ασθένειες από τις οποίες οι σκύλοι δεν νοσούν. Οπότε ο συνδιασμός που έχεις κάνει στο μυαλό σου--> ανεμβολίαστο μωρό-->περιορισμένη επαφή με σκύλο είναι λάθος.
θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα.
η γυναικα μου φοβαται απο δηθεν μικροβια και τον παιδιατρο πουρωτησαμε μας απαντησε πως δεν τρεχει κανεις κινδυνος.
αλλωστε αποδεδειγμενα η συμβιωση μωρου με σκυλου ειναι οτι καλυτερο ειδηκα απεναντι στο μωρο.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
3 λεπτα αφοτου μπηκαμε σπιτι απο το μαιευτήριο η Σιλβα ηταν πανω απο το πορτ μπεμπε και μύριζε μανιωδως το μωρο....2 ωρες μετα η μια ηταν στον ωμο μου για ρεψιμο η αλλη στα ποδια για αγκαλιες... τηρώντας απλους κανονες υγιεινης το παιδι κινδυνευει περισσοτερο απο τα μικροβια πανω σε χαλια,τηλεκοντρολ, κλειδιά και λοιπα καθημερινα αντικειμενα που θα πιανετε εσεις ασυναίσθητα και μετα θα πιανετε το μωρο παρα απο το σκυλι με τον οποιο αλλωστε και να θελει δεν μπορεί να εχει επαφη.... απλα αναπνέουν τον ιδιο αερα...
Θα ξαναπω προσεξτε μην απορριψετε το σκυλο....ενα παιδι σου παιρνει οτι εχεις κ δεν εχεις κ σε χρονο και σε συναισθημα θα το δεις σε λιγο καιρο. Πρεπει να εισαι πολυ θετικος απέναντι σε κατι αλλο που θελει και εκεινο χρονο προσοχή και συναισθημα για να μπορεσεις να ανταπεξελθεις...αλλιως καποιος θα μεινει πισω....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3