Εκπαίδευση....χωρίς εμένα?


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Σε λίγες μέρες που θα μειωθεί λίγο η ζέστη στο υπέροχο καμίνι της Λάρισας ο κοπριτάκος μου θα ξεκινήσει εκπάιδευση!(ξεκινάμε σχολείο ένα πράμα) Μέχρι στιγμής κάποια ψιλοπράγματα βασικής τα μάθαμε με συμβουλές που μας έδινε ο εκπαιδευτής μας αλλά πολύυυυ λίγα και απλά.
Ο εκπαιδευτής μας θεωρείται ένας από τους καλύτερους εδώ και η αλήθεια είναι πως και γω εχω σχηματίσει μια πολύ καλή γνώμη γι αυτόν. Μετρημένος, σοβαρός με τη δουλειά του και με το τι θα σου πει....σε γενικές γραμμές αυτό που λέμε "εντάξει τύπος"

Όταν λοιπόν συζητήσαμε τα της εκπαίδευσης και πως θα γίνει μου είπε πως στην αρχή θα τον παίρνει μόνο του (το μάθημα διαρκεί περίπου 1/2 ώρα) και θα μου τον επιστρέφει.Μόλις είναι έτοιμος ..... (σε 2-3 βδομάδες?) θα ξεκινήσει και μαζί μου και μετά και με τα παιδιά.

Ενώ του έχω εμπιστοσύνη, το να αφήσω τον μικρό σε ένα "ξένο" που δεν τον ξέρει....με αγχώνει!
Δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο μικρός όταν σχεδόν συνέχεια είναι μαζί μας....μέσα, έξω, διακοπές αλλά πάντα μαζί μας. Πως θα νιώσει αν ένα πρωί πάω και τον αφήσω σε ένα άγνωστο και φύγω?Δε θα φρικάρει?

Και εγώ που θα μείνω πίσω ....ήρεμη δε θα είμαι.Όχι πως φοβάμαι μη δεν τον χειριστεί καλά, το ξαναλέω πως στη δουλειά του θεωρείται κορυφή. Αλλά αγχώνομαι.

Και στο forum σε άλλα θέματα για εκπαίδευση το να γίνεται χωρίς τον ιδιοκτήτη οι περισσότεροι το απορρίπτατε. Βέβαια τα θέματα που θυμάμαι αφορούσαν στο να αφήσεις τον σκύλο σου στον εκπαιδευτή για ένα μήνα και να πας μετά να τον πάρεις "έτοιμο".

Γενικά η εκπαίδευση πως γίνεται? Πόσο κατά μέσο όρο διαρκεί?Είμαι υπερβολική που αγχώνομαι? Ή όντως θα στρεσαριστεί ο μικρός και δε θα πάει καλά?
 




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
τον ρώτησα και είπε πως όχι γιατί θα είμαι "εμπόδιο"
του εξήγησα πως δε θα παρέμβω πουθενά άλλωστε δεν είναι η δουλειά μου για να εκφέρω γνώμη αλλά είπε πως λειτουργεί καλύτερα μόνος και όταν είναι έτοιμος ο μικρός θα "εμφανιστώ" και εγώ
"καλύτερα όχι αντιπερισπασμοί" και "θα ανταπεξέλθει καλύτερα αν τον έχω μόνο"

στο μεταξύ όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο αγχώνομαι
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δεν πάει να είναι ο καλύτερος εκπαιδευτής, να μου τάξει το καλύτερο αποτέλεσμα, να είναι η πιο ενδεδειγμένη μέθοδος...Εγώ θέλω τουλάχιστον να παρακολουθώ. Συμβουλή δεν έχω να σου δώσω...Ίσως κάποιο άλλο μέλος να έχει εμπεριστατωμένη άποψη και να σε βοηθήσει
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Αν τον εμπιστεύεσαι όπως λες και έχεις δει δουλειά του κι έχεις ακούσει μόνο θετικά σχόλια, άστον τον άνθρωπο να την κάνει σωστά. Μπορεί εσύ να μην παρέμβεις στο μάθημα αλλά και μόνο που θα είσαι εκεί το μικρό θα έχει το νου του σε σένα, το πιο δύσκολο είναι όταν ο σκύλος δεν συγκεντρώνεται στην εκπαίδευση. Άφησέ τον να χτίσει λίγη σχέση και μετά αρχίζετε όλοι μαζί. Πολύ πιθανόν να μην χρειαστεί καν 2-3 βδομάδες μόνος του, εφόσον ακολουθήσετε τις συμβουλές του μετά το μάθημα, ο χρόνος λογικά όλης της εκπαίδευσης θα μειωθεί αν ξεκινήσει σωστά.
Όλο αυτό επειδή λες ότι του έχεις εμπιστοσύνη, αν έχεις έστω και μία ελάχιστη αμφιβολία για τον ίδιο απλά μην τον αφήσεις. Ταυτόχρονα βλέπεις πώς αντιδρά και ο σκύλος στην παρουσία του γενικότερα, αν τον δεις και μαζεύεται πχ κάτι πάει -πολύ- στραβά και δε συνεχίζεις.
Ρώτησέ τον πού θα κάνει το μάθημα ώστε αν γίνεται να έχεις κρυφτεί κάπου εκεί γύρω για να βλέπεις χωρίς να σε αντιλαμβάνεται ο μικρός.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ρώτησέ τον πού θα κάνει το μάθημα ώστε αν γίνεται να έχεις κρυφτεί κάπου εκεί γύρω για να βλέπεις χωρίς να σε αντιλαμβάνεται ο μικρός.
και αν τη μυρισει ο σκυλος ή την δει ο εκπαιδευτης τι θα κανει; θα αρχισει να χορευει καλαματιανο;:D
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τι εννοεί με το "έτοιμος"; Νομίζω θα προτιμούσα να παρευρίσκομαι απ' την αρχή, έστω κι αν φάμε δυο μαθήματα μόνο για να μάθω με ποιο τρόπο "σαμποτάρω" τον σκύλο μου ή πως να τραβήξω την προσοχή του :)
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
και αν τη μυρισει ο σκυλος ή την δει ο εκπαιδευτης τι θα κανει; θα αρχισει να χορευει καλαματιανο;:D
Αν του μάθει και καλαματιανό να τον στείλετε και σε μένα τον άνθρωπο :p
Αυτό εννοώ να μην την αντιλαμβάνεται, έχω πχ στο μυαλό μου το σπίτι μου όπου υπάρχει δωμάτιο ακριανό με παράθυρο που βλέπει έξω αλλά ο σκύλος δεν σε μυρίζει (εκτός κι αν τα δικά μου είναι τα απόλυτα στουρνάρια σε όσμηση, παίζει κι αυτό)
Καλά κι άμα την δει μία στις τόσες απλά απομακρύνεται και συνεχίζει ο άνθρωπος τη δουλειά του, το θέμα είναι να νιώσει αφενός ήρεμος ο ιδιοκτήτης, αφετέρου κακά τα ψέματα πολλές φορές η παρουσία του είναι μεγάλος αντιπερισπασμός και απαιτείται περισσότερος χρόνος για την εκπαίδευση. Μετά από λίγες μέρες (γιατί πραγματικά, δε νομίζω να χρειαστεί 2-3 βδομάδες μόνος του) ούτως ή άλλως θα μπει κι ο ιδιοκτήτης στο παιχνίδι, δεν είναι τραγικό.
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
από τη μια καταλαβαίνω πως πρέπει να κάνει την δουλειά του όπως ξέρει και το να έχει τον καθένα μας εκεί δεν είναι και ότι καλύτερο

και ναι τον εμπιστεύομαι καθώς μέχρι στιγμής μου έχει δώσει μια πολύ σοβαρή εικόνα

ΑΛΛΑ...δεν νιώθω άνετα με την όλη κατάσταση
και ενώ στη ζωή μου το ρημάδι το ένστικτό μου το ακολουθώ και 40 χρόνια τώρα δεν έχω βγει πολλές φορές λάθος φοβάμαι μήπως στην συγκεκριμένη περίπτωση γίνομαι ψυχασθενική επειδή έχω τρελή αδυναμία στον μικρό

εσείς εκπαίδευση πως κάνατε?μόνος ο σκύλος ή μαζί?

@Haris Drazen ο πιτσιρίκος είναι τόσο αλάνι που δε χρειάζεται να με δει θα με "νιώσει"
το κάνει πολλές φορές όταν τον έχει ο άντρας μου μέσα σε κόσμο και γω κάθομαι στην άλλη άκρη να πετάγεται σφαίρα προς τα μένα
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
@sis αυτό το "έτοιμος" ούτε και γω το κατάλαβα....
ίσως να ενννοεί να βρει τα κουμπιά του το πως να τον χειριστεί

αν και σ αυτό του είχα έτοιμη λύση...δώστου μεζεδάκια
πουλάει και την ψυχή για μια ακρίτσα ζαμπονάκι
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
στην τελικη, αφου ειναι τοσο καλος εκπαιδευτης ας αποδειξει την δουλεια του με την παρουσια σου ως distraction...:p
αν δε μπορει να βρει τα κουμπια του σκυλου επειδη θα εισαι παρον, να τον βρασω!
οπως ειπε και η @sis , ας παει λιγο πιο πισω η εκπαιδευση...
εξαλλου, οταν θα τελειωσετε την εκπαιδευση τι θα κανεις; θα ζητας απο ολους τους παρευρισκομενους να απομακρυνθουν για να εκτελεσει ο σκυλος την εντολη σου; :LOL:
ενταξει, περα απο την πλακα που κανω, την αποψη μου την ειπα, απλα διακωμωδω λιγακι το θεμα (sorry)
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Haris Drazen ο πιτσιρίκος είναι τόσο αλάνι που δε χρειάζεται να με δει θα με "νιώσει"
το κάνει πολλές φορές όταν τον έχει ο άντρας μου μέσα σε κόσμο και γω κάθομαι στην άλλη άκρη να πετάγεται σφαίρα προς τα μένα
αυτο μην το λες σε μενα...στην @Anniegr πες το που σου προτεινε να κανεις τον Σερλοκ Χολμς...:sneaky:
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
αντιλαμβανομαι οτι ο καθε εκπαιδευτης εχει τη δικη του μεθοδο, η μεθοδος ομως που με καθιστα εμενα εμποδιο στο σκυλο μου δεν μου ταιριαζει και θα εφευγα την ιδια ωρα που θα μου το λεγε...
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Διευκρίνισε τι εννοεί για να έχεις μια καλύτερη εικόνα, πάντως ό,τι και να σου πει αν δεν αισθάνεσαι άνετα, μην το προχωρήσεις.

Τον πρώτο μου σκύλο τον άφησα για εκπαίδευση και τον παρέλαβα "έτοιμο". Μερικούς μήνες αργότερα κάναμε κάποια επιπλέον μαθήματα με εκπαιδευτή που ερχόταν στο σπίτι/βόλτα. Λίγα πράγματα έμαθα και από τις δύο εκπαιδεύσεις, ελάχιστα στην πρώτη δεν ήμουν παρούσα, ό,τι έπιασα ήταν απ' το... exit meeting όταν πήγα να παραλάβω το σκυλί. Στη δεύτερη έμαθα κάτι παραπάνω, αλλά στην ουσία ο σκύλος ήξερε ήδη τις εντολές τις οποίες εκτελούσε - μάλλον καταλάβαινε ότι παρουσία του εκπαιδευτή δεν τον έπαιρνε να κάνει πολλά πολλά, έστω κι αν κρατούσα εγώ τον οδηγό κι όχι ο εκπαιδευτής...
Το αποτέλεσμα ήταν ότι εφόσον έκανε λίγα λάθη κατά τη διάρκεια των μαθημάτων, ο εκπαιδευτής δεν είχε πολλά πράγματα να διδάξει/διορθώσει, οπότε ναι μεν σημειώσαμε κάποια πρόοδο, αλλά πιστεύω θα είχα μάθει πολλά περισσότερα αν το είχαμε ξεκινήσει έτσι απ' την αρχή.
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
άρα το βέλτιστο είναι ξεκινάμε μαζί και μαθαίνουμε μαζί
πιο σωστό μου ακούγεται

άλλωστε αυτό που μου λες είναι πως η παρουσία του εκπαιδευτή είναι που τον "μάζευε" και όχι το να υπακούσει στην εντολή και κατ επέκταση σε σένα
 
  • Like
Reactions: GRDANE


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
άρα το βέλτιστο είναι ξεκινάμε μαζί και μαθαίνουμε μαζί
πιο σωστό μου ακούγεται

άλλωστε αυτό που μου λες είναι πως η παρουσία του εκπαιδευτή είναι που τον "μάζευε" και όχι το να υπακούσει στην εντολή και κατ επέκταση σε σένα
το βελτιστο ειναι ο σκυλος να αναπνεει γιατι το θες, να εκτελει εντολες γιατι του αρεσει να σε ευχαριστει, να ερχεται σε σενα γιατι θα ξερει οτι τιποτα στον κοσμο δεν ειναι πιο ευχαριστο και ενδιαφερον απτα χερια σου, την αγκαλια σου και την φωνη σου... αυτο εξ αποστασεως και με οδηγιες χρησεως δε γινεται, αυτο θελει ιδρωτα προσπαθεια και χρονο ΜΑΖΙ με το σκυλο
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ακριβώς αυτό, η παρουσία του εκπαιδευτή τον φρέναρε, όχι εγώ. Οπότε αφού ο εκπαιδευτής δεν έβλεπε το πρόβλημα λάιβ, τι να μου εξηγήσει και τι να μου μάθει. Ο σκύλος έκανε τα δικά του όταν μέναμε μόνοι μας, κι εγώ πάλι δεν ήμουν σίγουρη πως να φερθώ.
Αν μιλάμε απλά για βασική υπακοή σ' έναν σκύλο που δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και μ' έναν ιδιοκτήτη που δεν έχει εμπειρία με το άθλημα, νομίζω ότι είναι καλύτερα να είστε μαζί όλοι απ' την αρχή. (Σίγουρα τα παιδιά σου ή όποιος άλλος χειριστής θα ακολουθήσουν λίγο αργότερα).
Αν ο εκπαιδευτής εννοεί να πάρει το σκύλο μια φορά χωρίς εσένα, δεν το βρίσκω τραγικό. Αν εννοεί ότι θα του κάνει ένα κομμάτι της εκπαίδευσης χωρίς εσένα δε νομίζω να σε βοηθήσει ιδιαίτερα, πολύ απλά γιατί το κυρίως θέμα είναι να μάθεις εσύ.
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Αν μιλάμε απλά για βασική υπακοή σ' έναν σκύλο που δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και μ' έναν ιδιοκτήτη που δεν έχει εμπειρία με το άθλημα

σκύλος που δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα: χμ
δεν είναι φοβικός ούτε επιθετικός
αλλά πρόκειται για husky (περίπου?) οπότε έχουμε ξεροκεφαλιά και πείσμα απίστευτο

εμπειρία δική μου:μηδενική είναι ο πρώτος μου σκύλος
(βέβαια έχω "εκπαιδεύσει"δύο παιδιά και έναν άντρα με ιδιαίτερη επιτυχία ( με τον τελευταίο το παλεύω ακόμα βέβαια ) δεν ξέρω αν αυτό μετράει ως προυπηρεσία

οπότε μάλλον πρέπει να πάμε ντουέτο γιατί αν τον ξεκινήσει μόνος του εγώ δεν θα χώ "εκπαιδευτεί"