Εκτροφείο Labrador Retriever.


t3k1ll3r

Member
30 Νοεμβρίου 2011
14
0
Καλησπέρα σας, είμαι νέος στο φόρουμ καθώς αυτό είναι και το πρώτο μου ποστ.Εδώ και περίπου δύο βδομάδες εκμεταλλευόμενος τον ελεύθερο μου χρόνο μπαίνω και διαβάζω θέματα για σκυλιά και λύνω απορίες που έχω.Αλλά θα ήθελα την δικιάς σας γνώμη σχετικά με μένα.Είμαι λάτρης της ράτσας Labrador Retriever.Για να συστήνομαι κιόλας με λένε Γιάννη και είμαι 19 χρονών.Από αυτά που γνωρίζω ξέρω πως το εκτροφείο θα πρέπει να σε συναντήσει από κοντά πριν σου αναθέσει την υιοθεσία του κουταβιού.Όμως υπάρχει ένα θέμα που με προβληματίζει.Εκτροφείο για Labrador Retriever έχει στην Αθήνα μόνο το Amalthea και το Palm Hill και εγώ είμαι κάτοικος Θεσσαλονίκης.Θέλω να πω ότι πρωτού πάρω ένα κουτάβι θέλω πρώτα να το δω στο φυσικό του χώρο και αυτό δεν γίνεται σε ένα διάστημα δύο ωρών.Συνεπώς θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζετε κανά εκτροφείο Λαμπραντόρ προς τα βόρεια της Ελλάδας.

Έπειτα θα ήθελα να ρωτήσω και την προσωπική σας άποψη στο αν μπορώ να έχω ένα σκύλο.Ζω σε διαμέρισμα το οποίο είναι μέσα 90τμ καθαρά και έχω και μπαλκόνι άλλα 90τμ.Είμαστε 5μελης οικογένεια.Ο πατέρας μου ταξιτζής και η μάνα μου συνταξιούχα(μειωμένη σύνταξη λόγω προβλήματος υγιείας) νοσηλεύτρια.Το σπίτι μου δεν αδειάζει ποτέ μα ποτέ.Γενικά το αποκαλώ φρούριο γιατί δεν μπορώ ποτέ να φέρω παρέες σπίτι και να είμαι μόνος.Το μεγάλωμα του κουταβιού θα το αναλάβω εγώ(είμαι φοιτητής οπότε έχω αρκετό περίσιο χρόνο) με βοήθεια των γονιών μου όποτε την χρειαστώ(ταξίδι,κάποια υποχρέωση μου.. κλπ).Θα γίνουμε πρώτη φορά ιδιοκτήτες όταν τελικά το πάρουμε.Το κουτάβι σκοπεύω να το πάρω γύρω στο Φεβρουάριο απλά ψάχνω από τώρα γιατί είναι καλό να είμαι σωστά ενημερωμένος για κάθε θέμα.Κοντά στο σπίτι μας έχουμε πρόσβαση σε δύο πάρκα και με λίγο παραπάνω περπάτημα στο πάρκο της παραλίας της Θεσσαλονίκης.Το καλοκαίρι το παιρνάμε σε εξοχικό που έχουμε στην Χαλκιδική και στην Έδεσσα που είναι πίτα στο πράσσινο(θέλω να πω δηλαδή ότι το σκυλί μπορεί να μας ακολουθεί παντού).Έχω καταλήξει στο ότι θα το πάρω από εκτροφείο διαβάζοντας όλα τα σχετικά ποστ εδώ πέρα.

Οπότε περιμένω να με απαντήσετε αν γνωρίζετε για εκτροφεία προς το βορρά και αν θα μπορούσε ένα σκυλί να ζήσει σε μένα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
καλως ηρθες γιαννη!

Απο αυτα που αναφερεις, δε βλεπω κατι το μη αποδδεκτο. ο χωρος σου μια χαρα ειναι για σκυλο, το οτι θα χει παρεα πολυ καλο, αν υπαρχει και χρονος ολα καλα.
Αυτο που θα πρεπει να υπολογισεις ειναι οτι ως κουταβι και ζημιες θα κανει, και την αναγκη του μεσα στο σπιτι. Ειναι οκ οι γονεις σου μ αυτο??

Επισης εχετε σκεφτει τα εξοδα που εχει ενας μεγαλοσωμος σκυλος? για φαγητο, αποπαρασιτωση, κτηνιατρικα..? Ζουμε σε δυσκολη εποχη οποτε θεωρω την ερωτηση απαραιτητη!

Εκτροφειο στη β. ελλαδα δνε υπαρχει, θα πρεπει αν κανεις το ταξιδι προς τα κατω. Πιστεψε με ομως αξιζει τον κοπο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Γιάννη καλώς ήρθες και με το καλό να βρεις αυτό που ψάχνεις :)

Με τον ΚΟΕ επικοινώνησες;
Και...19 χρονών, είσαι μικρός για να μένεις μόνος με παρέες στο σπίτι. Ορίστε μας...:p
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Καλως ηρθες κι απο εμενα.

Το οικονομικο ειναι ενα θεμα, και δεν εννοω μονο το ποσο που θα δαπανηθει για την αγορα του κουταβιου.
Επουδενι μην αγορασεις απο pet shop. Μονο Labrador δεν θα σου βγει. Oυτε στην εμφανιση, ουτε στον χαρακτηρα.
Αρα ενα ταξιδι προς τα κατω ειναι καλο να γινει.

Για υποψηφιος ιδιοκτητης - "αναδοχος γονεας" ενος Labrador κουταβιου μια χαρα μου φαινεσαι.

2 πραγματα μονο να εχεις υποψην σου:
1. Tην εκτονωση που χρειαζεται και
2. την τριχα που αφηνει καθημερινα ολες τις εποχες.

Το δευτερο ειναι πιο κουραστικο απο το πρωτο. :D
 


t3k1ll3r

Member
30 Νοεμβρίου 2011
14
0
καλως ηρθες γιαννη!

Απο αυτα που αναφερεις, δε βλεπω κατι το μη αποδδεκτο. ο χωρος σου μια χαρα ειναι για σκυλο, το οτι θα χει παρεα πολυ καλο, αν υπαρχει και χρονος ολα καλα.
Αυτο που θα πρεπει να υπολογισεις ειναι οτι ως κουταβι και ζημιες θα κανει, και την αναγκη του μεσα στο σπιτι. Ειναι οκ οι γονεις σου μ αυτο??

Επισης εχετε σκεφτει τα εξοδα που εχει ενας μεγαλοσωμος σκυλος? για φαγητο, αποπαρασιτωση, κτηνιατρικα..? Ζουμε σε δυσκολη εποχη οποτε θεωρω την ερωτηση απαραιτητη!

Εκτροφειο στη β. ελλαδα δνε υπαρχει, θα πρεπει αν κανεις το ταξιδι προς τα κατω. Πιστεψε με ομως αξιζει τον κοπο!
Όταν θα έρθει η στιγμη να το πάρω θα ασφαλίσω τα ευαίσθητα μέρη του σπιτιού καθώς γνωρίζω ότι του αρέσει να δαγκώνει τα πάντα.Φυσιολογικές η ακαθαρσίες.Το μόνο που χρειάζεται είναι να αφαιρέσουμε τα χαλιά και να κάνουμε υπομονή λίγο καιρό μέχρι να μάθω να κάνει την ανάγκη του έξω.
Έχω συνυπολογήσει τα απαραίτητα έξοδα.Ξέχασα να αναφέρω ότι κάνω ιδιαίτερα μαθήματα σε δύο παιδιά οπότε πέρα από το χαρτζιλίκι μου έχω και ένα μικρό εισόδημα.Και ότι επίσης δεν ξοδεύω γενικά πολλά για ευχαρίστηση μου.Πχ όταν θα βγω έξω έναντι του ποτού θα προτιμήσω την δροσιά της (πιο φθινής) μπύρας :)


Γιάννη καλώς ήρθες και με το καλό να βρεις αυτό που ψάχνεις


Με τον ΚΟΕ επικοινώνησες;
Και...19 χρονών, είσαι μικρός για να μένεις μόνος με παρέες στο σπίτι. Ορίστε μας...
Με τον ΚΟΕ λες να επικοινωνήσω για να ρωτήσω για εκτροφείο λαμπραντόρ στον Βορρά έτσι;
Και δεν ζητάω να μένω μόνος συνέχεια αφού πέρασα και στην πόλη μου απλά που και που καλό είναι να φέρνεις σπίτι σου καμιά παρέα και κάτι παραπάνω :D όταν λέμε φρούριο..φρούριο κανονικό
 


t3k1ll3r

Member
30 Νοεμβρίου 2011
14
0
Καλως ηρθες κι απο εμενα.

Το οικονομικο ειναι ενα θεμα, και δεν εννοω μονο το ποσο που θα δαπανηθει για την αγορα του κουταβιου.
Επουδενι μην αγορασεις απο pet shop. Μονο Labrador δεν θα σου βγει. Oυτε στην εμφανιση, ουτε στον χαρακτηρα.
Αρα ενα ταξιδι προς τα κατω ειναι καλο να γινει.

Για υποψηφιος ιδιοκτητης - "αναδοχος γονεας" ενος Labrador κουταβιου μια χαρα μου φαινεσαι.

2 πραγματα μονο να εχεις υποψην σου:
1. Tην εκτονωση που χρειαζεται και
2. την τριχα που αφηνει καθημερινα ολες τις εποχες.

Το δευτερο ειναι πιο κουραστικο απο το πρωτο. :D
Γυμνάζομαι ήδη 3-4 φορές την βδομάδα( κικ μποξ+γυμναστήριο) οπότε λίγο παραπάνω τρέξιμο στον πάρκο δεν θα με έκανε κακό ;)
Και ναι γνωρίζω για την τρίχα και θα αναλάβω όπως είπα όλη τη φροντίδα του σκύλου(αυτό περιλαμβάνει και την καθαριότητα)
αλλά πίστεψε με η αδερφή μου βγάζει πιο πολλές τρίχες από το σκύλο :D
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς ήλθες, συνονόματε!:)

1) Όταν θα έρθει η στιγμη να το πάρω θα ασφαλίσω τα ευαίσθητα μέρη του σπιτιού καθώς γνωρίζω ότι του αρέσει να δαγκώνει τα πάντα. Φυσιολογικές η ακαθαρσίες.

2) Το μόνο που χρειάζεται είναι να αφαιρέσουμε τα χαλιά και να κάνουμε υπομονή λίγο καιρό μέχρι να μάθω να κάνει την ανάγκη του έξω.

3) ...όταν θα βγω έξω έναντι του ποτού θα προτιμήσω την δροσιά της (πιο φθινής) μπύρας :)

4) Με τον ΚΟΕ λες να επικοινωνήσω για να ρωτήσω για εκτροφείο λαμπραντόρ στον Βορρά έτσι;
1) Πολύ σωστό σε βρίσκω! Απλά, θα πρέπει να "ασφαλίσεις" και την ευημερία του κουταβιού από επικίνδυνα πράγματα...

2) Εκεί, όπως θα σε ενημερώσουν και τα πιο έμπειρα μέλη, θα διαφωνήσω: Οχι μόνο δεν πρέπει να βγάλεις τα χαλιά, αλλά θα πρέπει να υπάρχουν χαλιά ή μοκέτες, σε όσο μεγαλύτερη επιφάνεια του σπιτιού μπορείτε!!!
Αυτό, διότι τα ποδαράκια των κουταβιών (ιδίως των μεγαλόσωμων - μέχρι να φτάσουν τον 1,5 χρόνο) δεν πρέπει με τίποτα να γλυστράνε...
Τα κουτάβια παίρνουν βάρος ραγδαία, ενώ η ανάπτυξη των οστών - μυών - συνδέσμων αργεί περισσότερο... και δεν θέλεις να έχεις ένα ζώο που να κινδυνεύει να μείνει ανάπηρο...

Επίσης, δεν πρέπει να κάνετε μόνο υπομονή, μέχρι να κάνει τις ανάγκες του έξω... αλλά και συστηματική προσπάθεια... είναι κάτι που διδάσκεται στο σκυλάκι...

3) ...και πιο νόστιμης, θα έλεγα, μπύρας!!!

4) Για να σε προβληματίσω λιγάκι... και τα 2 σκυλιά μου, ξεκουνήθηκα και τα έψαξα και τα απέκτησα από εκτροφεία που βρίσκονται μακριά από την Αθήνα, όπου είναι το σπίτι μου...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Το μόνο που χρειάζεται είναι να αφαιρέσουμε τα χαλιά και να κάνουμε υπομονή λίγο καιρό μέχρι να μάθω να κάνει την ανάγκη του έξω.
ωπ νατο!λαβρακι πιασαμε!

Ετσι και παρετε λαμπ ειναι αυτο που ΔΕ πρεπει να κανετε! τα Λαμπραντορ οπως και αλλες μεγαλοσωμες φυλες αντιμετωπιζουν προβληματα με τα ποδια τους πχ δυσπλασια ισχυων. Οποτε ενα κουταβι απαγορευεται να 1)παταει σε εδαφος/πατωμα που γλιστρα 2)να ανεβοκατεβαινει σκαλες 3)να χοροπηδαει, 4)να τρεχει πολυ

χαλια και Λαμπραντορ πανε μαζι, χωριστα ποτε!!!
 


t3k1ll3r

Member
30 Νοεμβρίου 2011
14
0
Καλώς ήλθες, συνονόματε!:)



1) Πολύ σωστό σε βρίσκω! Απλά, θα πρέπει να "ασφαλίσεις" και την ευημερία του κουταβιού από επικίνδυνα πράγματα...

2) Εκεί, όπως θα σε ενημερώσουν και τα πιο έμπειρα μέλη, θα διαφωνήσω: Οχι μόνο δεν πρέπει να βγάλεις τα χαλιά, αλλά θα πρέπει να υπάρχουν χαλιά ή μοκέτες, σε όσο μεγαλύτερη επιφάνεια του σπιτιού μπορείτε!!!
Αυτό, διότι τα ποδαράκια των κουταβιών (ιδίως των μεγαλόσωμων - μέχρι να φτάσουν τον 1,5 χρόνο) δεν πρέπει με τίποτα να γλυστράνε...
Τα κουτάβια παίρνουν βάρος ραγδαία, ενώ η ανάπτυξη των οστών - μυών - συνδέσμων αργεί περισσότερο... και δεν θέλεις να έχεις ένα ζώο που να κινδυνεύει να μείνει ανάπηρο...

Επίσης, δεν πρέπει να κάνετε μόνο υπομονή, μέχρι να κάνει τις ανάγκες του έξω... αλλά και συστηματική προσπάθεια... είναι κάτι που διδάσκεται στο σκυλάκι...

3) ...και πιο νόστιμης, θα έλεγα, μπύρας!!!

4) Για να σε προβληματίσω λιγάκι... και τα 2 σκυλιά μου, ξεκουνήθηκα και τα έψαξα και τα απέκτησα από εκτροφεία που βρίσκονται μακριά από την Αθήνα, όπου είναι το σπίτι μου...
+

ωπ νατο!λαβρακι πιασαμε!

Ετσι και παρετε λαμπ ειναι αυτο που ΔΕ πρεπει να κανετε! τα Λαμπραντορ οπως και αλλες μεγαλοσωμες φυλες αντιμετωπιζουν προβληματα με τα ποδια τους πχ δυσπλασια ισχυων. Οποτε ενα κουταβι απαγορευεται να 1)παταει σε εδαφος/πατωμα που γλιστρα 2)να ανεβοκατεβαινει σκαλες 3)να χοροπηδαει, 4)να τρεχει πολυ

χαλια και Λαμπραντορ πανε μαζι, χωριστα ποτε!!!
Ωραία!Κάτι ακόμα που έμαθα.Αλλά μου γεννιέται η εξής απορία.Αφού θα κατουράει αρχικά στα χαλιά και αφού τα χαλιά και τα λαμπραντόρ πάνε μαζί εμείς κάθε φορά που θα κατουράει θα πρέπει να βάζουμε και νέα χαλιά;Κάθε μέρα θα πρέπει να πλένουμε τα χαλιά και να τα επανατοποθετούμε ώσπου να μάθει να κατουράει έξω;
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
.Αφού θα κατουράει αρχικά στα χαλιά και αφού τα χαλιά και τα λαμπραντόρ πάνε μαζί εμείς κάθε φορά που θα κατουράει θα πρέπει να βάζουμε και νέα χαλιά;Κάθε μέρα θα πρέπει να πλένουμε τα χαλιά και να τα επανατοποθετούμε ώσπου να μάθει να κατουράει έξω;
Ωπ! Τι εγινε; Aρχισανε τα δυσκολα;; χα χα :p:)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
το θεμα ειναι να προσεχετε ωστε τα χαλια να τα κατουρησει καποιες φορες, να μη γινεται συνεχεια. το κουταβι θελει υπομονη και χρονο για να μαθει, συχνες βολτες(αρχικα ακομα και 5 τη μερα), και οσο το δυνατον προληψη. τα περισοστερα ας πουμε τα κανουν μολις ξυπνησουν, μετα το φαγητο, μετα το παιχνιδι. εκει ειναι καλο να σαι παρων για να τους δειξεις που να πανε!

το crate βοηθα πολυ σ αυτες τις περιπτωσεις, κι ο εκτροφεας σου θα σου πει πως να χεις τα λιγοτερα ατυχηματα ;)
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Το crate βοηθα παρα πολυ.
Δε θα ξεχασω την 1η μερα που εμεινει μονη της γυρω στο 6ωρο και ενω σκεφτομουν την ωραπου επεστρεφα οτι "τωρα θα εχει κατουρησει και χεσει το συμπαν" τελικα δεν ειχε κανει τιποτε! Και μιλαμε για 2 1/2 μηνων κουταβι!!
 




t3k1ll3r

Member
30 Νοεμβρίου 2011
14
0
Ρε παιδιά έχω πάρει δύο φορές στον ΚΟΕ και ζήτησα να με πουν τα ελληνικά εκτροφεία labrador .Με είπαν και τις φύο φορές θα με στείλουν φαξ στο φαξ που έδωσα αλλά και τις δύο φορές τζίφος..δεν ήρθε.Να τους ξαναπάρω ή να περιμένω;;
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Ρε παιδιά έχω πάρει δύο φορές στον ΚΟΕ και ζήτησα να με πουν τα ελληνικά εκτροφεία labrador .Με είπαν και τις φύο φορές θα με στείλουν φαξ στο φαξ που έδωσα αλλά και τις δύο φορές τζίφος..δεν ήρθε.Να τους ξαναπάρω ή να περιμένω;;
Να επιμένεις ξαναπάρε τους!!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Να τους ξαναπάρεις.
Και να τσεκάρεις το φαξ σου, μήπως έχει πρόβλημα :)
 


t3k1ll3r

Member
30 Νοεμβρίου 2011
14
0
Να τους ξαναπάρεις.
Και να τσεκάρεις το φαξ σου, μήπως έχει πρόβλημα :)
Δεν είναι δικο μου φαξ.Είναι ενός μαγαζιού που αναλαμβάνει έργα οπότε λίγο δύσκολο να έχει πρόβλημα.Αλλά εν πάσει περιπτώσει θα προσπαθίσω ξανά.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
καλα ,το πιο πιθανο ειναι να το αμελησαν.
Ξαναπροσπαθησε και πιεσε τους λιγο παραπανω.
 


t3k1ll3r

Member
30 Νοεμβρίου 2011
14
0
Βρήκα αυτό το εκτροφείο λαμπραντόρ που εδράζεται στην Κατερίνη: Τα σκυλιά μας

Αυτά είναι τα σκυλιά του για τα οποία έχει εξαγγείλει και γέννα μέσα στον Δεκέμβρη.
Γνωρίζετε τίποτα για αυτό το εκτροφείο;
Και μια ερώτηση ακόμα: Τα λαμπραντόρ που έχει στην φωτογραφία δεν είναι αυτά του αμερικάνικου τύπου;;;
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
ο καθενας μπορει να αυτοαποκαλειται εκτροφεας. Κι εγω παιρνω 2 σκυλια μιας ρατσας με πεντιγκρι, τα ζευγαρωνω και το παιζω εκτροφεας, δε λεει κατι αυτο. Το εκτροφειο που αναφερεις δε το γνωριζω καν, και δεν παιζει στην κατηγορια με τα αλλα που ξερεις και δεν εδρευουν βορεια.
ο εκτροφεας πρεπει να κατεβαζει τα σκυλια του σε εκθεσεις, κι εκει να διακρινονται. Ασε που βλεπω οτι εχει ολα κ ολα 1 λαμπ και το αλλο απλα τους το πηγαινουν εκει, κι αυτη ειναι η πρωτη γεννα που κανουν. Ακομα και σουπερ να ταν τα 2 αυτα σκυλια, εγω θα προτιμουσα καποιον με εμπειρια στο θεμα, δε θα παιρνα απο την πρωτη γεννα.

ο ανθρωπος τωρα φαινεται πως ξεκιναει, και καλη επιτυχια να εχει. Εγω ομως θα επαιρνα απο αυτον που εχει ηδη φτασει στο επιθυμητο επιπεδο :)
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU