Εμβολιασμός σκύλου


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Καλησπέρα σε όλους. Εχω μια απορία, καθως ως νέα ιδιοκτήτρια κουταβιού ειμαι ακόμη στο στάδιο όπου συλλέγω όσες πληροφορίες και γνώσεις περισσότερες μπορώ,όσον αφορά τον εμβολιασμό και όχι μονο.Εχω βρει ενα σχετικό άρθρο τόσο για το ποια εμβόλια πρέπει να κανει όσο και σε ποια ηλικία. Θέλω όμως όσοι απο εσάς γνωρίζετε να με βοηθήσετε ,εαν ειναι εφικτό αναφέροντας μου ποια ειναι τα εμβόλια που πρέπει να γίνουν, διότι θέλω να εχω μια ιδέα πριν την επίσκεψη στον κτηνίατρο και να καταλάβω,εαν επαληθεύονται η όχι οι πληροφορίες και εαν ο κτηνίατρος ειναι άξιος εμπιστοσύνης.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλημέρα ούτε έχω μπει σ διαδικασία ν τ ψάξω, τ έχω ακούσει όπως κ έχω συναντήσει ανθρώπους που τ ακολουθούν. Προσωπικά κάνω όλα τ εμβόλια στους σκύλους μου, τ μόνο που φοβάμαι ν κάνω είναι για τ σκνίπα
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Συνηθως στα κουταβια ακολουθειται ενα σχημα με 3 εμβολια που καλυπτουν διαφορες ασθένεις ανα περιπου 20 μερες και στη συνεχεια το εμβολιο της λυσσας. Απο εκει και περα υπαρχουν και διαφορα αλλα. οσο διαρκουν τα πρωτα 3 εμβολια δε πρεπει να βγαινει εξω. Καλυτερα κανε μονη σου μια αναζητηση σε παλιοτερα θεματα σχετικά. Πανω δεξια υπαρχει η επιλογη να κάνεις αναζήτηση με βαση μια λέξη κλειδί. Θα σου χρειαστεί γενικότερα :)
Untitledν.jpg
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
εμβολιο για τυφο (πχ primodog) στις 45 περιπου ημερες στις 60-65 ημερες 1ο 5απλο (τυφος , μορβα , λεπτοσπειρωση , ηπατιτιδα , γριπη) , μετα απο 21-28 ημερες 2ο 5απλο και μετα απο 21-28 ημερες 5απλο + λυσσα. Μετα απο 1 μηνα κανεις pneumodog ή Kennel cough και αν θες στους 7 μηνες ξεκινας τις δοσεις του CaniLeish για το καλα-αζαρ
 




RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Καλημέρα ούτε έχω μπει σ διαδικασία ν τ ψάξω, τ έχω ακούσει όπως κ έχω συναντήσει ανθρώπους που τ ακολουθούν. Προσωπικά κάνω όλα τ εμβόλια στους σκύλους μου, τ μόνο που φοβάμαι ν κάνω είναι για τ σκνίπα
Σε ευχαριστώ πολυ!
 
  • Like
Reactions: archodea


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για την απόκριση. Το κουτάβι μου ειναι 72 ημερών και επειδή ειμαι σε αναζήτησή ενός καλού και αξιόπιστου κτηνιάτρου ήθελα να ενημερωθώ πρώτα για να εχω μια ιδέα πως ειναι η διαδικασία περίπου και ο κύκλος των εμβολίων. Πριν λίγο καιρο το απέκτησα και μου είπε ο υπεύθυνος του εκτροφείου οτι εχει κανει το πρώτο εμβόλιο χωρίς ωστόσο να μου αναφέρει ποιο ειναι αυτο όταν τον ρώτησα και αποπαρασίτωση. Συνεπώς η διαδικασία αν εχω καταλάβει σωστά ξεκινά πρώτα με το εμβόλιο για τον τύφο και για 20 ημέρες θα μένει εντός του σπιτιού και μετα απο 60-65 ημέρες ακολουθεί το 5απλο και παλι 20 ημέρες εντός κ.ο.κ
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα σε όλους. Εχω μια απορία, καθως ως νέα ιδιοκτήτρια κουταβιού ειμαι ακόμη στο στάδιο όπου συλλέγω όσες πληροφορίες και γνώσεις περισσότερες μπορώ,όσον αφορά τον εμβολιασμό και όχι μονο.Εχω βρει ενα σχετικό άρθρο τόσο για το ποια εμβόλια πρέπει να κανει όσο και σε ποια ηλικία. Θέλω όμως όσοι απο εσάς γνωρίζετε να με βοηθήσετε ,εαν ειναι εφικτό αναφέροντας μου ποια ειναι τα εμβόλια που πρέπει να γίνουν, διότι θέλω να εχω μια ιδέα πριν την επίσκεψη στον κτηνίατρο και να καταλάβω,εαν επαληθεύονται η όχι οι πληροφορίες και εαν ο κτηνίατρος ειναι άξιος εμπιστοσύνης.
Το σχήμα για τα δικά μου κουτάβια:
1/ στις 6 εβδομάδες - το primodog (τύφος)
2/ στις 9 εβδομάδες - το 5 -πλο
3/ στις 12-13 εβδομάδες - το δεύτερο 5-πλο και το αντιλυσσικό
και αυτό είναι όλο.
Επανάληψη μετά από 1 χρόνο.
Ο εκτροφέας ΕΠΡΕΠΕ να κάνει τα 2 πρώτα εμβόλια και μετά να σου δώσει το κουτάβι.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πριν λίγο καιρο το απέκτησα και μου είπε ο υπεύθυνος του εκτροφείου οτι εχει κανει το πρώτο εμβόλιο χωρίς ωστόσο να μου αναφέρει ποιο ειναι αυτο
Στο βιβλιάριο του δεν αναγράφετε το εμβόλιο??
 
  • Like
Reactions: archodea


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Το σχήμα για τα δικά μου κουτάβια:
1/ στις 6 εβδομάδες - το primodog (τύφος)
2/ στις 9 εβδομάδες - το 5 -πλο
3/ στις 12-13 εβδομάδες - το δεύτερο 5-πλο και το αντιλυσσικό
και αυτό είναι όλο.
Επανάληψη μετά από 1 χρόνο.
Ο εκτροφέας ΕΠΡΕΠΕ να κάνει τα 2 πρώτα εμβόλια και μετά να σου δώσει το κουτάβι.
Ακριβως το ιδιο πλανο ακολουθει και ο εκτροφεας της δικιας μου , ο κτηνιατρος με προετρεψε σε ενα εξτρα 5πλο βεβαια
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ακριβως το ιδιο πλανο ακολουθει και ο εκτροφεας της δικιας μου , ο κτηνιατρος με προετρεψε σε ενα εξτρα 5πλο βεβαια
Δεν χρειάζεται, πίστεψέ με, τζάμπα λεφτά. Ό, τι αντισώματα ήταν να αποκτήσει τα απέκτησε με τα 3 εμβόλια.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Το σχήμα για τα δικά μου κουτάβια:
1/ στις 6 εβδομάδες - το primodog (τύφος)
2/ στις 9 εβδομάδες - το 5 -πλο
3/ στις 12-13 εβδομάδες - το δεύτερο 5-πλο και το αντιλυσσικό
και αυτό είναι όλο.
Επανάληψη μετά από 1 χρόνο.
Αυτά ακριβώς κάναμε κι εμείς στον Αμπού. :)
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Συνεπώς η διαδικασία αν εχω καταλάβει σωστά ξεκινά πρώτα με το εμβόλιο για τον τύφο και για 20 ημέρες θα μένει εντός του σπιτιού και μετα απο 60-65 ημέρες ακολουθεί το 5απλο και παλι 20 ημέρες εντός κ.ο.κ
Το πιο ασφαλές για το κουτάβι είναι να βγει από το σπίτι 10 μέρες μετά το δεύτερο 5απλό. Μέχρι τότε μόνο αγκαλιά.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Στο βιβλιάριο δεν αναγράφεται τίποτα για αυτο το λόγο προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον εκτροφέα να μου πει το έχει κανει. Εφόσον δεν αναγράφεται κάτι,υποθέτω οτι αποδείχθηκε ακατάλληλος ο εκτροφέας διότι λογικά δεν πρέπει να εχει εμβόλια. Θα δω τώρα με την επίσκεψη στον κτηνίατρο τι θα μου προτείνει και αν θα εχει πρόβλημα το κουτάβι μου που δεν έχει κανει το πρώτο εμβόλιο. Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες,ειναι πολυ βοηθητικές μιας και ειμαι πολυ νέα ως ιδιοκτήτρια και η εμπειρία σας ουσιαστική!
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Στο βιβλιάριο δεν αναγράφεται τίποτα για αυτο το λόγο προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον εκτροφέα να μου πει το έχει κανει. Εφόσον δεν αναγράφεται κάτι,υποθέτω οτι αποδείχθηκε ακατάλληλος ο εκτροφέας διότι λογικά δεν πρέπει να εχει εμβόλια. Θα δω τώρα με την επίσκεψη στον κτηνίατρο τι θα μου προτείνει και αν θα εχει πρόβλημα το κουτάβι μου που δεν έχει κανει το πρώτο εμβόλιο. Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες,ειναι πολυ βοηθητικές μιας και ειμαι πολυ νέα ως ιδιοκτήτρια και η εμπειρία σας ουσιαστική!
Ποιος είναι ο εκτροφέας??
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Δεν ειμαι σίγουρη αν πρέπει να αναφέρω το όνομα του και αν επιτρέπεται απο τους κανονισμούς του φόρουμ,καθως μπορει να ήμουν απλώς η εξαίρεση και κάποιοι άλλοι να ήταν απόλυτα ικανοποιημένοι και να μην είχαν τον ίδιο προβληματισμό με εμένα. Ωστόσο κατανοώ και το γεγονός να θέλετε να ανακοινωθεί καθως μπορει καποιος/-α που θέλει να αποκτήσει απο τον ίδιο κουτάβι,να θέλει να εχει μια άποψη,για την ποια επαναλαμβάνω ενδεχεται να μην αφορά το σύνολο της συμπεριφοράς του σε όλους τους πελάτες.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δεν ειμαι σίγουρη αν πρέπει να αναφέρω το όνομα του και αν επιτρέπεται απο τους κανονισμούς του φόρουμ,καθως μπορει να ήμουν απλώς η εξαίρεση και κάποιοι άλλοι να ήταν απόλυτα ικανοποιημένοι και να μην είχαν τον ίδιο προβληματισμό με εμένα. Ωστόσο κατανοώ και το γεγονός να θέλετε να ανακοινωθεί καθως μπορει καποιος/-α που θέλει να αποκτήσει απο τον ίδιο κουτάβι,να θέλει να εχει μια άποψη,για την ποια επαναλαμβάνω ενδεχεται να μην αφορά το σύνολο της συμπεριφοράς του σε όλους τους πελάτες.
Επιτρέπεται από τους κανονισμούς... βέβαια θεωρώ ότι κανένας Εκτροφέας δε θα τ έκανε αυτό σε κανένα πελάτη. Όποτε αφού επιτρέπεται μπορείς να μας πεις.
Ο δικός μου είχε κάνει το primodog πριν τον πάρω.εγω του έκανα το 5πλο τρεις φορές και το αντιλυσσικό παρέα με το τελευταίο εμβόλιο.
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Εφοσον δεν τιθεται θεμα κανονισμων ειναι ο κ.Μπουραϊμης στον Ασπροπυργο. Γενικα ειχα ακουσει θετικα σχολια απο οικειο μου προσωπο και για αυτο τον επελεξα. Σε ολη τη διαδικασια ηταν αψογος,αλλα με προβληματισε που μολις ελαβα το κουταβι μου ειπε οτι εκανε εμβολιο,χωρις να αναφερει ποιο.Μετα προσπαθησα να επικοινωνησω αλλα ματαια. Τελος παντων,αυτο ειναι το λιγοτερο αυτη τη στιγμη που με απασχολει διοτι προεχει η υγεια του κουταβιου μου και ελπιζω ο κτηνιατρος που εκλεισα για να παω να ειναι καποιος που νοιαζεται πραγματικα,αξιοπιστος και με τις καταλληλες γνωσεις και συμβουλες. Σας ευχαριστω ολους γιατι αυτο το φορουμ μου εχει φανει πολυ χρησιμο και σε αλλα θεματα.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπέρα σε όλους. Εχω μια απορία, καθως ως νέα ιδιοκτήτρια κουταβιού ειμαι ακόμη στο στάδιο όπου συλλέγω όσες πληροφορίες και γνώσεις περισσότερες μπορώ,όσον αφορά τον εμβολιασμό και όχι μονο.Εχω βρει ενα σχετικό άρθρο τόσο για το ποια εμβόλια πρέπει να κανει όσο και σε ποια ηλικία. Θέλω όμως όσοι απο εσάς γνωρίζετε να με βοηθήσετε ,εαν ειναι εφικτό αναφέροντας μου ποια ειναι τα εμβόλια που πρέπει να γίνουν, διότι θέλω να εχω μια ιδέα πριν την επίσκεψη στον κτηνίατρο και να καταλάβω,εαν επαληθεύονται η όχι οι πληροφορίες και εαν ο κτηνίατρος ειναι άξιος εμπιστοσύνης.
Εάν εννοείς τον Μπουραιμη Ισίδωρο δεν είναι εκτροφέας.Εχει Πετ ΣΟΠ κ προφανώς είναι σκυλεμπορος...Αυτό σημαίνει ότι τα σκυλιά έχουν προέλθει από puppy meals κλπ...Λογικό είναι να είναι εξαφανισμένος.
Σημασία έχει να είναι καλά το σκυλάκι όπως είπες..
Αυτό θα το συζητήσεις με τ κτηνίατρο σου και οτιδήποτε άλλο θέλεις εδώ είμαστε.
Υ.Γ επιφυλάσσομαι για τον εν λόγω κύριο μιας και δε μπόρεσα να βρω δική του σελίδα αλλά τον βρήκα ως Πετ ΣΟΠ μέσω άλλης σελίδας
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Μου τον είχαν προτείνει ως εκτροφέα και στην αναζήτησή στο Ίντερνετ "εκτροφεία boxer" υπήρχε και ο ίδιος. Υπέθεσα εφόσον τον προτείνει φίλος,ειναι αξιόπιστος. Τι να πω,ειμαι απογοητευμένη,αλλα εχω μερίδιο ευθύνης διότι τελικά επιβαλλόταν καλύτερη αναζήτησή απο μέρους μου. Τώρα,η προσοχή και έγνοια μου ειναι αυτο το υπέροχο πλάσμα και όλα τα αλλα έγιναν,δεν μπορώ να τα αλλάξω παρα μονο να μάθω απο αυτά. Ευχαριστώ και παλι! Καλο Σαββατοκύριακο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.808
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf