Ενοικιαστής με σκύλο vs σπιτονοικοκύρη


marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
Παιδιά καλησπέρα! Είχα μια συζήτηση με κάτι φίλους μου σχετικά με το αν ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να μην δεχτεί ενοικιαστή εξαιτίας κατοικιδίου, και μιας και σε λίγο καιρό πρόκειται ν αρχίσω κι εγώ να ψάχνω σπίτι θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ξέρετε επ' αυτού. Οι απόψεις που άκουσα είναι οι εξής:
1. Ότι σύμφωνα με τον νόμο δεν μπορεί να μου αρνηθεί την ενοικίαση εκτός κι αν έχω πάνω από 2 κατοικίδια και δεν τηρώ κάποιους κανόνες υγιεινής κλπ.
2. Ότι μπορεί να μου το αρνηθεί αφού είναι δικό του, αλλά δεν μπορεί να με διώξει απ' την στιγμή που μου το έχει δώσει. (αυτό έχω ακούσει κι εγώ).
Γενικά τώρα θα ήταν τέλειο να μην έχεις θέματα με τα σπίτια, αλλά από την άλλη και με τον νόμο να μπορείς να κλείσεις το σπίτι δεν λέει να κάνεις καβγά με τον ιδιοκτήτη ακόμα δεν πήγες σπίτι... Λοιπόν εσείς ξέρετε τίποτα?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...Ότι σύμφωνα με τον νόμο δεν μπορεί να μου αρνηθεί την ενοικίαση εκτός κι αν έχω πάνω από 2 κατοικίδια και δεν τηρώ κάποιους κανόνες υγιεινής κλπ.

2. ...Ότι μπορεί να μου το αρνηθεί αφού είναι δικό του, αλλά δεν μπορεί να με διώξει απ' την στιγμή που μου το έχει δώσει. (αυτό έχω ακούσει κι εγώ).

3. ...Γενικά τώρα θα ήταν τέλειο να μην έχεις θέματα με τα σπίτια, αλλά από την άλλη και με τον νόμο να μπορείς να κλείσεις το σπίτι δεν λέει να κάνεις καβγά με τον ιδιοκτήτη ακόμα δεν πήγες σπίτι...
1. Μπορεί να σου αρνηθεί την ενοικίαση, χωρίς να σου εξηγήσει το λόγο...
Τώρα, αν τον "ξεγελάσεις"... βλέπε το Νο 3, παρακάτω...

2. Αυτό !

3. Και ΚΥΡΙΩΣ αυτό !!!:)
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
αφου θα νοικιασεις σπιτι να ενημερωσεις τον σπιτονοικοκυρη οτι προκειται να φερεις και σκυλο να το ξερει απο την αρχη.

αυτη τη στιγμη ειναι τοσα τα ξενοικιαστα που δεν προκειται να αντιμετωπισεις κανενα προβλημα εκτος αν πεσεις σε καμια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση. Για αυτο του το λες απο την αρχη και αν δεις οτι ειναι παραξενος πας αλλου! Αν ειναι με τα σκυλια παραξενος πιθανον στην πορεια να βγαλει και αλλες παραξενιες.
 




marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
Σωστά κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Γενικά με την σπιτονοικοκυρά μου τώρα δεν είχα κανένα θέμα και παρ' όλο που το συμβόλαιο δεν έλεγε κάτι για σκύλους, το δέχτηκε με την προϋπόθεση να μην ενοχλεί. Τώρα γενικά έχει κανένας από εσάς ιδέα πόσο βουνό θα μου είναι να βρω σπίτι που να το δέχονται? και επίσης παίζει να μου ζητήσει κι άλλα λεφτά για τον σκύλο?
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Παιδιά καλησπέρα! Είχα μια συζήτηση με κάτι φίλους μου σχετικά με το αν ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να μην δεχτεί ενοικιαστή εξαιτίας κατοικιδίου, και μιας και σε λίγο καιρό πρόκειται ν αρχίσω κι εγώ να ψάχνω σπίτι θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ξέρετε επ' αυτού. Οι απόψεις που άκουσα είναι οι εξής:
1. Ότι σύμφωνα με τον νόμο δεν μπορεί να μου αρνηθεί την ενοικίαση εκτός κι αν έχω πάνω από 2 κατοικίδια και δεν τηρώ κάποιους κανόνες υγιεινής κλπ.
2. Ότι μπορεί να μου το αρνηθεί αφού είναι δικό του, αλλά δεν μπορεί να με διώξει απ' την στιγμή που μου το έχει δώσει. (αυτό έχω ακούσει κι εγώ).
Γενικά τώρα θα ήταν τέλειο να μην έχεις θέματα με τα σπίτια, αλλά από την άλλη και με τον νόμο να μπορείς να κλείσεις το σπίτι δεν λέει να κάνεις καβγά με τον ιδιοκτήτη ακόμα δεν πήγες σπίτι... Λοιπόν εσείς ξέρετε τίποτα?
Ισχυει το 2 αλλα δεν ειναι και οτι πιο καταλληλο για το νευρα σου. Καλυτερα να γνωστοποιησεις εξ' αρχης τις προθεσεις σου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Τώρα γενικά έχει κανένας από εσάς ιδέα πόσο βουνό θα μου είναι να βρω σπίτι που να το δέχονται? και επίσης παίζει να μου ζητήσει κι άλλα λεφτά για τον σκύλο?
Δεν διαβάζεις προσεκτικά!!!:)

Ηδη, ο underdog σου απάντησε ότι είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ στις σημερινές συνθήκες να βρεις!

Υ.Γ. Το πιο δύσκολο απ' όλα είναι να βρεις καλό σπιτονοικοκύρη (λίγο ευκολότερο) και καλό γείτονα (δύσκολο και σπάνιο)...
 
Last edited:




Ektoras P.

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
78
1
Πεντέλη
Γενικα υπαρχουν στραβοξυλα αλλα υπαρχουν και αυτοι που την εχουν παθει απο τους νοικαρηδες τους και καμμενοι απο το χυλο φυσανε και το γιαουρτι.
Υπαρχουν περιπτωσεις που ενοικιαζεται ενα σπιτι και οταν τελικα ο νοικαρης αποχωρησει εχει αφησει πισω του το μαυρο χαλι, το οποιο συνηθως καλειται να πληρωσει ο ιδιοκτητης. Αλλες φορες λογω κατοικιδιων, αλλες φορες λογω τεκνων και αλλες φορες λογω απλα ατσουμπαλων ανθρωπων. (Δεν ενοικιαζω κανενα σπιτι απλα λογω δουλειας εχω μπει σε τετοια ερειπια.)
Οπωτε καλο ειναι να κραταμε μικρο καλαθι στους χαρακτηρισμους μας και να σκεφτομαστε οτι δεν ειναι και ολοι οι ιδιοκτητες κατοικιδιων σωστοι...
Απο εκει και περα το στραβοξυλο οντως δεν θα εχει προβλημα μονο με το σκυλο σου και θα το καταλαβεις αυτο μεσα στην πρωτη ωρα που θα μιλησεις μαζι του. Χρησιμοποιησε την πειρα που εχεις αποκτησει απο τη συναναστροφη με τους ιδιοκτητες των ενοικιαζομενων του καλοκαιριου;).
Ως προς το εαν θα βρεις ανετα σπιτι, αυτη την εποχη οχι μονο υπαρχει υπερπροσφορα αλλα εισαι και σε θεση να διαπραγματευτεις μια τιμη χαμηλοτερη απο τις ηδη χαμηλες τιμες λογω κρισης. Εσυ μπορεις να κοιταξεις αλλες 15 εναλλακτικες, ο ιδιοκτητης 1 σπιτι εχει και μπορει να το νοικιασει μονο σε οποιον του χτυπησει την πορτα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οταν ο αντρας μου εψαχνε πριν απο 2 χρονια σπιτι στο βολο τους ρωταγε απο την αρχη ¨ ειδα την αγγελια σας και ενδιαφερομαι για το σπιτι που νοικιαζετε. Σκυλους δεχεστε?" Εαν του ελεγαν οχι τους ελεγε αμεσως- "οκ, τοτε δεν μας κανετε" και τους το εκλεινε χωρις αλλη κουβεντα.

Κανα 2 τον πηραν μετα απο λιγη ωρα και των ρωτουσαν τι σκυλια εχει!!
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Πριν κανένα χρόνο που έψαχνα κι εγώ σπίτι τα 9 στα 10 σπίτια που είδαμε ούτε καν ασχολήθηκαν με το θέμα σκύλος. Μόνο στο τελευταίο που πήγα (που μου άρεσε και περισσότερο απο όλα) είπα ότι είχα σκύλο, μου είπε ο μεσίτης ότι θα ρωτήσει τον ιδιοκτήτη και θα με πάρει και δεν με πήραν ποτέ (δεν ξέρω βέβαια τι θα γινόταν αν επέμενα καθώς δεν χρειάστηκε τελικά να μετακομίσω.)

Μεγάλη σημασία πιστεύω ότι έχουν οι γείτονες, όπως προείπαν.
Σε ένα απο αυτά που με ενδιέφερε αρκετά, προσπάθησα και να μάθω τι σόι γείτονες θα είχα. Είπα ότι έχω σκύλο και μου είπαν ότι έχουν αρκετοί από την πολυκατοικία σκύλους και ότι θα έκαναν παρέα (που να ήξεραν οι χριστιανοί) και ότι υπάρχει μια σχετική ανοχή απο όλες τις πλευρές. Τώρα, το αν ίσχυε δεν το ξέρω με βεβαιότητα, αλλά το πήγα γύρω γύρω ώστε να μην καταλάβουν ότι τους ψαρεύω. Προσπάθησε κι εσύ να πάρεις πληροφορίες και για τους γείτονες, κάνε μια βόλτα εκεί κοντά να δεις τι παίζει απο σκυλιά και λοιπά.

Πάντως, έχουν δίκιο οι προλαλήσαντες: Υπάρχουν τόσα σπίτια διαθέσιμα που αν δεις ότι κωλύεται ο ιδιοκτήτης κάποιου προσπέρνα το για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 


valentina

Well-Known Member
28 Μαϊου 2013
101
0
θεσσαλονίκη
επειδη κ εγω νοικιαζω απο περισυ θα σου πω οτι λιγα ειναι τα σπιτια που θα σου πουν οτι απαγορευονται τα σκυλια...εχει τοοοοοοοσα ξενοικιαστα και τοσοι ανθρωποι που περιμενουν πως και πως να λαμβανουν το νοικι σου καθε μηνα που δεν θα εχεις προβλημα..τωρα η πολυκατοικια και η γειτονια παιζει ρολο..εγω ας πουμε στην πολυκατοικια εχω μια γιαγια και εναν ακομα που εχουν 2 σκυλια..και ειμαστε ολοι οκ:D
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Μεγαλη υποθεση οι γειτονες! (Εκανα ολοκληρο thread...) θεωρω πως οπως ειπε κ καποιος αλλος πιο πριν ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις οκ σπιτονοικοκυρη παρα καλους γειτονες! Ασε κ ειμαι καμενη απο γουνα :confused: Πες το φυσικα εξαρχης αλλα κοιτα να μαθεις για τους γειτονες λεπτομεριες που για μενα ειναι πολυ πολυ σημαντικο!!
 


30 Σεπτεμβρίου 2013
16
0
Σωστά κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Γενικά με την σπιτονοικοκυρά μου τώρα δεν είχα κανένα θέμα και παρ' όλο που το συμβόλαιο δεν έλεγε κάτι για σκύλους, το δέχτηκε με την προϋπόθεση να μην ενοχλεί. Τώρα γενικά έχει κανένας από εσάς ιδέα πόσο βουνό θα μου είναι να βρω σπίτι που να το δέχονται? και επίσης παίζει να μου ζητήσει κι άλλα λεφτά για τον σκύλο?
Νομίζω ότι με τόσα ξενοικιαστα δεν θα έχεις πρόβλημα, βέβαια οι στραβοί πάντα υπάρχουν
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
κοιτα να μαθεις για τους γειτονες λεπτομεριες που για μενα ειναι πολυ πολυ σημαντικο!!
Πώς άραγε το μαθαίνει αυτό κάποιος αλήθεια...? Αναρωτιέμαι τώρα.
Εμένα τότε μου είχαν ανοίξει οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες, οπότε αυτοί μου είχαν πει ό,τι είχα μάθει.

Αλλιώς πώς κάποιος το μαθαίνει αυτό? Ρωτάει στο φούρνο? Προσπαθεί να δει αν υπάρχουν πολλά σκυλιά στη γειτονιά? Τη στήνει απ'έξω να βρει άλλους ένοικους μήπως του πούνε? :-k
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Πριν κανένα χρόνο που έψαχνα κι εγώ σπίτι
Πριν δυό χρόνια ήταν! :confused: Το τέρας ήταν μπέμπης...
Πωπω πώς περνάει ο καιρός :flip:

Που πάει να πει -για να μην είμαι και οφ τοπικ- πώς τώρα θα είναι ακόμα πιο ανεκτικοί οι ιδιοκτήτες, φαντάζομαι... Κατά περίπτωση, βέβαια...
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Μην ακουω βλακειες...οι γειτονες δεν εχουν κανενα δικαωμα να σου πουν το παραμικρο αν ο σκυλος σου δεν ενοχλει ωρες κοινης ησυχιας και δεν παραβιαζεις εσυ καποιους κανονες υγιεινης...ο νομος σου επιτρεπει να εχεις μεχρι 2 ζωα μεσα στο σπιτι και κανενας γειτονας δεν εχει δικαιωμα να στο απαγορεψει...αν καναμε οτι θελουν οι γειτονες θα ζουσαμε ολοι σε παραγκες αποκομενοι απο τον κοσμο. (κατι που δε θα ταν κ ασχημο τωρα που το σκεφτομαι)
Ο ιδιοκτητης φυσικα και πρεπει να το ξερει γιατι δικο του ειναι το σπιτι, οτι γουσταρει κανει. Αν δεν γουσταρει τα σκυλια ειναι δικαιωμα του να σου πει οχι. Οι γειτονες, οι αλλοι ενοικοι ή ο διαχειριστης δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαιωμα να εκφερουν γνωμη.
Επειδη προσφατα φιλη μου εψαχνε για σπιτι, εχω να σου πω οτι θα βρεθεις προς εκπληξεως...σχεδον κανενας ιδιοκτητης δεν ενδιαφερεται αν εχεις σκυλο. Σπιτια υπαρχουν ενα σωρο, αλλα καλο θα ειναι ο ιδιοκτητης να ειναι κυνοφιλος. Δεν ξερω αν εμαι προκατειλημμενη αλλα εχω και εγω την αμυδρα εντυπωση οτι οσοι δεν εχουν προβλημα με τα ζωα δεν εχουν γενικα προβλημα...
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Ναι, οι γείτονες δεν έχουν κανένα δικαίωμα να εκφέρουν γνώμη, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το κάνουν.
Σε κάποιον εδώ στο φόρουμ έλεγαν ότι ενοχλούν τα νύχια, σε άλλον ότι ενοχλούν οι τρίχες.
Τα περισσότερα σκυλιά κάποια στιγμή θα γαυγίσουν κιόλας, εκεί μπορεί ο άλλος με την πρώτη να κάνει φασαρία.
Υπάρχουν προκατειλημμένοι γκρινιάρηδες (πολύ ευγενικά το θέτω) που αν θέλουν θα βρουν να γκρινιάξουν. Και δεν λέει να ζεις με τη μουρμούρα κάθε μέρα... Γι'αυτό λέμε για τους γείτονες.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Ναι, οι γείτονες δεν έχουν κανένα δικαίωμα να εκφέρουν γνώμη, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το κάνουν.
Σε κάποιον εδώ στο φόρουμ έλεγαν ότι ενοχλούν τα νύχια, σε άλλον ότι ενοχλούν οι τρίχες.
Τα περισσότερα σκυλιά κάποια στιγμή θα γαυγίσουν κιόλας, εκεί μπορεί ο άλλος με την πρώτη να κάνει φασαρία.
Υπάρχουν προκατειλημμένοι γκρινιάρηδες (πολύ ευγενικά το θέτω) που αν θέλουν θα βρουν να γκρινιάξουν. Και δεν λέει να ζεις με τη μουρμούρα κάθε μέρα... Γι'αυτό λέμε για τους γείτονες.
Θα συμφωνησω!!! Οσο για το πως μαθαινεις για τους γειτονες,αν πας με μεσιτη ρωτας αυτον αλλιως ρωτας τον ιδιοκτητη,δεν μπορει να μην δεν ξερει τους γειτονες λιγο πολυ.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Δε καταλαβαινω για ποιο λογο θα πρεπει να δινεις σημασια στον καθε πυροβολημενο που παρουσιαζει συμπτωματα γεροντοκορης...
Αν εχει ψυχολογικα ο γειτονας περαστικα του.
Και φασαρια να κανει...αν ο ιδιοκτητης δεν εχει προβλημα με το σκυλο δεν μπορει κανενας να σου κανει τιποτα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf