Επείγον - Τύφος!!


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΥΦΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΩ? ΤΟ ΠΗΓΑ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΕΣΕΙΣ :(Εσεις ξερετε κατι αλλο απο αυτο που μπορω να του κανω?????
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
καταρχάς να προσέχεις να μην πάθει αφυδάτωση, φτιάξε ενα διάλυμα απο νερό, ζάχαρη και λίγο αλάτι (ορός) και εαν δεν έχει αρκετή δύναμη να πιεί να το δίνεις με σύριγγα (χωρίς βελόνα βέβαια) στην γλώσσα, σε μικρές ποσότητες για να μην πνιγεί
Εαν εχει πάθει αφυδάτωση το καταλαβαίνεις όταν σηκώνοντας λίγο το δερμα αυτο δεν επανέρχεται αμέσως και γρήγορα, ευχομαι περαστικά.
 
Last edited:




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Εχω πρόσφατη κακή εμπειρία από τύφο, που με δίδαξε πράγματα που δυστυχώς δεν ήξερα :(
Πώς κόλλησε τύφο; Τι ηλικίας είναι; Εμβόλια δεν είχε κάνει; Ρωτάω για να συνεχίσω να μαθαίνω για τον καταραμένο :mad:
Να έχεις τα μάτια σου δεκατέσσερα. Στην παραμικρή αλλαγή προς το χειρότερο (πυρετό, εμετούς, διάρροια, ανορεξία) γρήγορα στον γιατρό πάλι.
Εμαθα με τον κακό τρόπο, ότι αν το καταλάβεις αμέσως, αντιμετωπίζεται μάλλον επιτυχώς.
Περαστικά σου εύχομαι και να μας ενημερώσεις.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν είχαμε συμπεράνει παλιότερα οτι για να έχει ελπίδα να σωθεί θα πρεπει να μπει σε ορο?? (ρωτάω, δε λέω).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Αν ρωτάς εμένα (που δεν ρωτάς, το ξέρω) .... από πριν το διαγνώσουμε θα πρέπει να μπει σε ορό... όπως ξέρεις :(:(:(
Αλλά δεν τα ξέρω και όλα επί του θέματος, οπότε δεν το ανοίγω...
Επίσης, ο φίλος είναι εκτός Αθηνών, άρα ίσως με μειωμένες επιλογές :-|
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
To Αργος είναι δυο ώρες απο την Αθήνα. Δε νομίζω οτι αυτό αποτελεί πρόβλημα οταν μιλάμε για τη ζωή του σκύλου.
Φίλε vergilakos, αν δεν είσαι σίγουρος οτι ο κτηνίατρος σου ασχολείται επαρκως με το θέμα, ζήτα δεύτερη άποψη, έστω και τηλεφωνικώς! Ο τύφος είναι εξαιρετικά σοβαρή ασθένεια και θέλει συνεχή παρακολούθηση αν μη τι άλλο....
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
To ξερω ρε παιδια εχετε δικιο σε ολα αλλα δεν εχω μεταφορικο μεσω γι αθηνα :( Επισης ο γιατρος μου ειπε αυτα μονο και μου λεει οτι δεν θα αντεξει :(
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
ΠΟιός σκύλος σου αρρώστησε;
Τι ηλικία έχει;

Δεν μπορεί ο κτηνίατρος να το κρατήσει στο ιατρείο του με ορό και να είναι υπό την επίβλεψή του;
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κρίμα το κουτάβι....από που την τσίμπησε;Τον έβγαλες πριν ολοκληρώσει τα εμβόλια;


Θυμάμαι παλαιότερα εδώ στο forum ότι είχε αναφερθεί ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι η αφυδάτωση, κι ότι είναι μεγάλο πλεονέκτημα τα σκυλιά να μένουν με ορό!
Αν δεν μπορεί να τον κρατήσει στο ιατρείο, μήπως θα μπορούσε να σου δώσει οδηγίες και ορούς να του έχεις στο σπίτι;
 


killah

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
149
22
Αθήνα-Κυψέλη
http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=2267
Θεραπεία
Ο σκύλος που εκδηλώνει συμπτώματα τύφου, θα πρέπει να θεωρείται επείγον περιστατικό. Άμεσα πρέπει να χορηγηθούν αντιβιοτικά και αντιφλεγμονώδη και ο σκύλος «να μπει στον ορό». Η χορήγηση ορών είναι εξαιρετικά σημαντική γιατί προφυλάσσει τον σκύλο από την αφυδάτωση. Τα φάρμακα θα πρέπει να γίνονται ενέσιμα, διότι οι εμετοί απαγορεύουν την από του στόματος θεραπεία.


Πιστευω οτι πρεπει γρηγορα να βρεις αλλο κτηνιατρο στο Αργος και να παρει τον μικρο στο ιατρειο. Τι συμπτωματα εχει μεχρι στιγμης?
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Τον πηρα τηλεφωνο τον γιατρο και του ειπα γι ορο και τετοια και μου λεει ναι να παω σε μια ωρα να του βαλουμε και δεν μετα απο αυτο δεν γινετε τιποτα αλλο :/
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Μην περιμένεις βοήθεια από έναν γιατρό που αντί να βάλει αμέσως τον μικρούλι σου στον ορό αυτός απλά στον ξεγράφει. Πήγαινε σε άλλο γιατρό και αν δεν μπορεί αυτός να τον κρατήσει στο ιατρείο του τότε πάρε εσύ τον ορό και ξενύχτησε δίπλα στο σκυλί σου αν θες να το σώσεις. Περαστικά του.
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Ενταξει πηρα τον ιδιο και μου ειπε γι ορο .Εμετους και τα κακα του υγρα και κιτρινα χωρις καθολου αιμα :(
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Εχω πρόσφατη κακή εμπειρία από τύφο, που με δίδαξε πράγματα που δυστυχώς δεν ήξερα :(
Πώς κόλλησε τύφο; Τι ηλικίας είναι; Εμβόλια δεν είχε κάνει; Ρωτάω για να συνεχίσω να μαθαίνω για τον καταραμένο :mad:
Να έχεις τα μάτια σου δεκατέσσερα. Στην παραμικρή αλλαγή προς το χειρότερο (πυρετό, εμετούς, διάρροια, ανορεξία) γρήγορα στον γιατρό πάλι.
Εμαθα με τον κακό τρόπο, ότι αν το καταλάβεις αμέσως, αντιμετωπίζεται μάλλον επιτυχώς.
Περαστικά σου εύχομαι και να μας ενημερώσεις.

εσενα τελικα εζησε ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Δυστυχώς όχι. Και ακόμη δεν μπορώ να μου το συγχωρήσω. Αργησα να καταλάβω τον τύφο και το σκυλάκι δεν άντεξε όταν πήγαμε πια για τον ορρό. Είχε στραγγίξει ο καημένος. 4 μηνών αλλά εγώ τον βρήκα στον δρόμο και τον έχασα σε μια εβδομάδα μέσα. Γι' αυτό σε ρωτάω πως τον κόλλησε. Αν ήξερα πρίν ένα μήνα όσα ξέρω τώρα για τον τύφο, θα τον είχαμε σώσει μάλλον. Αμέσως στον ορρό και συνέχεια μέχρι να το ξεπεράσει. Αυτό ήταν το θέμα που είχα κάνει:
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?9496-Ο-μικρός-Πέρης&highlight=περησ
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Τελικα παιδια του εβαλα ορο τωρα γυρισα και μου ειπε ο γιατρος συμφωνα με αυτα που του ειπα οτι ισως ειναι γαστραντεριτιδα και την γλιτωσει γιατι παρολο που ηταν πολυ χαλια ειχε πολυ δυναμη δεν καθοταν σε ησυχια και τον ειδε καπως καλυτερα απο χθες!Του εβαλε ορο και διαφορα αλλα φαρμακα και τωρα κοιμαται ο μικρος :-$
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Ορο θελει οπωσδηποτε!!! Δν πεθαινει απο την αφυδατωση αλλα απο το σοκ π προκαλει αυτη!!!
Μην χανεις ουτε ενα λεπτο!!! Εχει διαρροια αιμοραγικη ? Εμετους ? Διαθεση ?
Ορο κ με το ζορι υγρα με συριγγα!!! Ετσι ειχα κανει στην δικια μου οταν ειχαμε υποψια για τυφο(ηταν βεβαια γαστρντεριτιδα) .
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Και βρες έναν γιατρό που δεν ξεγράφει με τη μία το κουτάβι...! Ο συγκεκριμένος στην ουσία αυτό που σου έλεγε είναι ότι δεν έχει καν νόημα να προσπαθήσει να βοηθήσει. Κι όμως έχει!
Εξέταση κοπράνων έκανε?

Περαστικά στο μικρό! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf