Επιθετικός σκύλος


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Έχω έναν αρσενικό σκύλο 2 χρόνων, ημίαμο, μοιάζει πολύ με γερμανικό ποιμενικό, αρκετά μεγαλόσωμο (40 κιλά).

Έχουμε αρκετά προβλήματα από άποψη συμπεριφοράς, τα οποία όμως προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε όσο μπορούμε. Ξεκίνησε ως πολύ κυριαρχικό κουτάβι, ζωηρό, απείθαρχο, αλλά έχει γίνει επιθετικός σε απρόβλεπτες -για εμάς- στιγμές.

Έχει επιτεθεί σε εμένα (που είμαι, θεωρητικά, το αφεντικό του) δύο φορές (και τις δύο σε σχέση με το φαγητό του, η δεύτερη όμως πρέπει να ήταν διόρθωση).
Τον σκύλο τον πήγαμε για εκπαίδευση όταν ήταν 5 μηνών (και μετά από την πρώτη του επίθεση σε μενα) όμως δεν καταφέραμε να λύσουμε το πρόβλημα.

Το θέμα μου είναι ότι ενώ τους τελευταίους μήνες ο σκύλος έχει βελτιωθεί ανέλπιστα πολύ σε σχέση με το παρελθόν και πίστευα πώς θα μπορέσουμε να βρουμε έναν τρόπο συμβίωσης, δεχόμενοι πως έχουμε ένα "δύσκολο" σκυλί, πριν λίγες μέρες επιτέθηκε σε ένα φιλικό πρόσωπο (που πριν λίγο τον χάιδευε) και έπεσα από τα σύννεφα, δεν το περίμενα καθόλου.

Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αν μπορώ να τον κουμαντάρω σε περίπτωση που επιτεθεί σε εμένα ή στην αδερφή μου που μένουμε μαζί και δεν τον χειρίζεται καλά ή ακόμα χειρότερα, αν αγριέψει στην αδερφή μου και είναι μόνη της.


Μου έχουν προτείνει πολλές λύσεις, από να τον αμολήσω σε ένα βουνό μέχρι να του κάνω ευθανασία κι εγώ δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω πια... Δεν συμπαθεί τους ξένους και δεν θα μπορέσει να συμβιώσει με κάποιον ξένο αν τον δώσω (θα είναι και επικίνδυνος)

Τον σκύλο τον λατρεύω πραγματικά και θέλω να κάνω ότι μπορώ καλύτερο για αυτόν, όμως δεν τον εμπιστεύομαι πλέον όπως έχουν τα πράγματα, ούτε και τον εαυτό μου απέναντί του.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω κάποια ιδέα που να μπορεί να δώσει λύση.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Να ζητήσω συγγνώμη για το μεγάλο ποστ και να προσθέσω: Τον Μάρλεϋ τον πήραμε 40 ημερών από φίλη, δεν είχαμε ποτέ ξανά σκύλο στο παρελθόν και ούτε ξέρουμε από σκυλιά. Ζούμε στο σπίτι εγώ με την αδερφή μου και οι γονείς μας ταξιδεύουν πολύ συχνά, το συνηθισμένο είναι να λείπουν από το σπίτι.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
η πρωτη λυση ειναι ο εκπαιδευτης να δει το σκυλο και να σας πει αν μπορει να τον στρωσει.....,,,, η δευτερη λυση ειναι να του βρειτε εναν ιδιοκτητη με συμβολαιο υοθεσιας που θα μπορεσει να του επιβληθει και να του βαλει τα τεσσερα ποδια σε δυο παπουτσια .... ,,, η τριτη λυση ειναι να τον δωσεται σε μια φιλοζωικη να του βρει νεο ιδιοκτητη.... η τεταρτη λυση αν ολα αποτυχου ειναι για φυλακας χωρου οπου δεν θα εχει επαφη με αλλα ζωντανα οντα οπου δεν θα μπορει να βλαψει κανενα,,,,, ευθανασια η να τον αμολυσεται σε βουνο ειναι προταση που μονο ενας .....@#%$^&*()#@@$%.... θα μπορουσε να σας κανει....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δάφνη, έχεις επικοινωνήσει καταρχάς με τον εκπαιδευτή σας, για όλα αυτά; Οταν λες "τον πήγαμε για εκπαίδευση", εννοείς ότι τον αφήσατε και φύγατε ή κάνατε κανονικά κι εσείς μαζί, τα μαθήματα; Κάνε μια κουβέντα με τον άνθρωπο, ή με άλλο εκπαιδευτή [αν δεν έχεις επαφή μ'εκείνον πια], να σας κάνει μια εκτίμηση από κοντά και να σου πει μερικά πράγματα. Ισως οι ερμηνείες που δίνεις στις συμπεριφορές του, να μην είναι οι σωστές. Κατά κανόνα, όλα φτιάχνονται αν υπάρχει θέληση, κι εσύ λες ότι την έχεις. Ισως, ενάμιση χρόνο τώρα, κάνετε λάθος χειρισμούς, με αποτέλεσμα ο σκύλος, να εισπράττει λάθος μυνήματα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μου έχουν προτείνει πολλές λύσεις, από να τον αμολήσω σε ένα βουνό μέχρι να του κάνω ευθανασία κι εγώ δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω πια...
Αμόλησε τον σε βουνό. Να αρχίσει να τρώει ζώα και κάνα άνθρωπο. Διάβασε στα ΘΕΜΑΤΑ ΕΥΡΥΤΕΡΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ---> ΘΕΜΑΤΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ το θέμα ΕΛΑΦΑΚΙ ΔΑΓΚΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΣΚΥΛΟΥΣ και ίσως καταλάβεις γιατί ΔΕΝ πρέπει να τον αμολήσεις. Ευθανασία, ασχολίαστο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Eίσαι διατεθειμένη να προσπαθήσεις για τον σκύλο αυτόν και για την ομαλή συμβίωση σας;; Πρώτα θα απαντήσεις σε αυτό στον εαυτό σου. Αν η απάντηση είναι θετική εκπαιδευτής και δουλειά από αύριο κιόλας.
Όσο για αυτούς που προτείνουν βουνό τους μιλάς ακόμη Δάφνη? Πραγματικά θα ήθελα να μου απαντήσεις σε αυτό.
Η ευθανασία ενδύκνειται σε ακραίες περιπτώσεις επιθετικότητας. Αυτό που περιγράφεις δουλεύεται με εκπαιδευτή.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Σίγουρα, το λέω εξ'αρχής, έχουμε κάνει πάρα πολλά λάθη στον χειρισμό καθώς δεν γνωρίζαμε απολύτως τίποτα. Μέχρι και στην επιλογή του σκύλου κάναμε μεγάλο λάθος, όμως τότε δεν το γνωρίζαμε καθόλου.

Στην εκπαίδευση τον πηγαίναμε εμείς για μαθήματα, δεν τον άφηνα εκεί. Έκανε το πρόγραμμα βασικής υπακοής, όμως δεν βρεθήκαν λύσεις για την συμπεριφορά του. Δηλαδή, ξέρει το κάτσε, το μείνε κλπ αλλά δεν έχει διορθωθεί η επιθετικότητα που έχει. Την τελευταία φορά που τον πήγαμε μας είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο για μας και να τον δώσουμε σε καμιά μάντρα να φυλάει.

Κάποια στιγμή που η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο δοκίμασαμε να τον φιλοξενήσει η κολλητή μου στο οικόπεδό της που ήταν 6-7 στρέμματα και μπορούσε να τρέξει, να παίξει, να εκτονωθεί, όμως ο σκύλος καθόταν όλη μέρα μπροστά στην πόρτα και έκλαιγε μέχρι που τον πήραμε πίσω.

Δεν πιστεύω ότι ο σκύλος μπορεί να συμβιώσει με κάποιον ξένο. Οι άνθρωποι που επιτρέπει να τον ακουμπήσουν είναι ελάχιστοι, η οικογένειά μου και η οικογένεια του φίλου μου, γι'αυτό δεν έχω ψάξει ως πρώτη λύση να του βρω άλλο σπίτι.

Ίσως έδωσα λάθος εντύπωση, τον Μάρλεϋ όμως πραγματικά τον αγαπάω πάρα πολύ και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να του κάνω ευθανασία ούτε να τον αποχωριστώ. Και σαφώς γνωρίζω πώς κινδυνεύει και αυτός και ο υπόλοιπος κόσμος αν τον αμολήσω πουθενά. Γι'αυτό και έθεσα το θέμα, ώστε κάποιος να προτείνει κάτι που δεν έχω σκεφτεί. Δεν είναι ένα βάρος που θέλω να ξεφορτωθώ, ακριβώς το αντίθετο, είναι ένα πλάσμα που λατρεύω και θέλω να κάνω ότι μπορώ για να ζήσει χαρούμενος όλη τη ζωή του.

Η Κυβέλη ρώτησε αν είμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω: Είμαι απόλυτα. Έχουν προκύψει αμέτρητες δυσκολίες και πάντα έκανα ότι μπορούσα και ότι πίστευα πως ήταν καλύτερο. Είμαι διατεθειμένη να κάνω τα πάντα για να κρατήσω τον σκύλο και να ζήσουμε καλά μαζί, δεν θέλω όμως να βάλω ξανά σε κίνδυνο την οικογένειά μου, τους φίλους μου, τον υπόλοιπο κόσμο...

Έχει κάποιος να προτείνει δοκιμασμένο, σίγουρο εκπαιδευτή ειδικό σε σκυλιά με προβλήματα συμπεριφοράς ώστε να κάνει έστω μια εκτίμηση?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δάφνη, δεν μπορώ να φανταστώ, γιατί ένας εκπαιδευτής, θα σήκωνε τα χέρια ψηλά και θα σου έλεγε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω, όταν το σκυλί ήταν πόσο; 6 μηνών 7; Για εκείνη την εποχή δεν λες; Aμέσως μετά την βασική; H καιρό αργότερα το ξανασυζητήσατε; Eίναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις προβληματικών συμπεριφορών, που δεν φτιάχνονται. Επρεπε να το έχεις ψάξει νωρίτερα, αλλά και τώρα, πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα, με άλλο καλό εκπαιδευτή. Πιστεύω ότι πρόκειται περί "παρεξήγησης" και είναι κρίμα και άδικο, να μην ευχαριστιέσαι τόσο καιρό, τον σκύλο σου. Ολες οι συμπεριφορές φτιάχνονται ή βελτιώνονται σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Αν θέλεις, πες μας που μένεις, μήπως μπορεί κάποιος, να σου συστήσει κάποιον εκπαιδευτή.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αυτός που πήγες προφανώς ήταν μονο κατ' όνομα εκπαιδευτής!
Λίαν προσφάτως είδα σε πάρκο, κάποιον ιδιοκτήτη που δίνει «εκπαιδευτικές» συμβουλές, να εφαρμόζει Αlpha roll σε γερμανικό ποιμενικό 6 μηνών άλλου ιδιοκτήτη, μόνο και μόνο για να μην αντιδρά και θέλει να παίξει, όταν παίζουν δίπλα του άλλα σκυλιά...
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Αυτό έγινε σχεδόν έναν χρόνο μετά την εποχή που ξεκινήσαμε την εκπαίδευση.
Ο σκύλος είχε ψιλοστρώσει, με μερικά προβληματάκια μέσα σε κάποιους μήνες, αλλά πέρσι το καλοκαίρι, λίγο πριν γίνει ενός χρόνου δηλαδή, άρχισε να αγριεύει. Τότε έγινε και η δεύτερη επίθεσή του σε εμένα. Τα μαθήματα συνεχίστηκαν και δοκιμάσαμε διάφορες μεθόδους αλλά δεν άλλαζε τίποτα προς το καλύτερο. Εϊχαμε καταλήξει, πάντα σύμφωνα με τις συμβουλές των εκπαιδευτών και μόνο να έχουμε ένα σκύλο μόνιμα δεμένο στο σπίτι που αγρίευε με το παραμικρό. Τελικά, όταν η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο και κοντρολάραμε το σκύλο μόλις και μετά βίας, οι εκπαιδευτές μας είπαν να τον δώσουμε γιατί δεν θα μπορούμε να τον κουμαντάρουμε.
Τότε ήταν που δοκιμάσαμε να φιλοξενηθεί στο κτήμα της φίλης μου και όταν γύρισε στο σπίτι κάναμε τα πράγματα ανάποδα από ότι μέχρι πριν φύγει (δηλαδή σκύλος καθόλου δεμένος) και ο σκύλος ηρέμησε αρκετά. Έτσι χαλαρώσαμε και συμβιώναμε χωρίς σοβαρά προβλήματα για λίγους μήνες, και πίστεψα ότι έχουν φτιάξει τα πράγματα.
Και πριν λίγες μέρες έγινε αυτό το περιστατικό (αν έχει σημασία, δεν έγινε μέσα στο σπίτι μας) και νιώθω ότι γυρίσαμε πάλι στο μηδέν. Ακόμα κι εγώ νιώθω επιφυλακτικότητα κάποιες στιγμές και δεν μου αρέσει αυτό...

Και να ξαναπώ ότι αναγνωρίζω ότι έχω κάνει κι εγώ προφανώς πάμπολλα λάθη, που δεν μπορούσα να εκτιμήσω σε κάθε περίπτωση.

Μένω στην Αθήνα. Θα ήθελα όμως να βρω κάποιον που να μπορώ πραγματικά να εμπιστευτώ, να μπορεί κάποιος να μου πει ότι είναι έμπειρος σε τέτοιες περιπτώσεις, ειδικός σε δύσκολα σκυλιά.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Αυτός που πήγες προφανώς ήταν μονο κατ' όνομα εκπαιδευτής!
Λίαν προσφάτως είδα σε πάρκο, κάποιον ιδιοκτήτη που δίνει «εκπαιδευτικές» συμβουλές, να εφαρμόζει Αlpha roll σε γερμανικό ποιμενικό 6 μηνών άλλου ιδιοκτήτη, μόνο και μόνο για να μην αντιδρά και θέλει να παίξει, όταν παίζουν δίπλα του άλλα σκυλιά...
Η αλήθεια είναι ότι δεν φταίνε μόνο οι εκπαιδευτές απ'ότι καταλαβαίνω. Ίσως δεν εκτίμησαν καλά τον δικό μου σκύλο και είχαν λανθασμένη προσέγγιση από αυτή που θα έπρεπε. Έβλεπα τη δουλειά τους στα άλλα σκυλιά σε κάθε μάθημα και δεν θεωρώ ότι είναι κακοί επαγγελματίες.
Φταίνε και άλλοι παράγοντες, το ότι λόγω έλλειψης αυτοκινήτου δεν είμασταν πάντα συνεπείς στα μαθήματα, το ότι πάμπολλες φορές η μαμά μου άφηνε τον σκύλο να κάνει ό,τι θέλει για να μην τον μαλώνει (το κλασσικό: είναι το γλυκός και καλός και δεν θέλω να χαλάω χατήρια και τέτοια, πάντα πίσω από την πλάτη μας και χωρίς να μας το λέει)...
Γι'αυτό και δεν αναφέρω σε ποιούς απευθύνθηκα γιατί, ενώ ο σκύλος συνέχισε να έχει προβλήματα, βοήθησαν πολύ σε άλλα θέματα, δεν σταμάτησαν να μας κάνουν μαθήματα ακόμα και όταν πέρασαν τα προβλεπόμενα από το "πακέτο" που είχαμε πληρώσει και δεν θέλω να αφήσω αρνητικές εντυπώσεις.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Στο σκυλι ομως πρεπει να ειστε ΟΛΟΙ συνεπεις, οχι αλλα η μανα σου, αλλά εσεις. Το μπερδεύεται, συγχέει τα ορια και μετά βγάζει προβλήματα συμπεριφοράς που οσο μένουν παγιώνονται και θα δουλεύονται δυσκολοτερα.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Στο σκυλι ομως πρεπει να ειστε ΟΛΟΙ συνεπεις, οχι αλλα η μανα σου, αλλά εσεις. Το μπερδεύεται, συγχέει τα ορια και μετά βγάζει προβλήματα συμπεριφοράς που οσο μένουν παγιώνονται και θα δουλεύονται δυσκολοτερα.
Εγώ το έμαθα αυτό και τώρα το ξέρω, το πρόβλημα δυστυχώς έχει δημιουργηθεί ήδη όμως.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ το έμαθα αυτό και τώρα το ξέρω, το πρόβλημα δυστυχώς έχει δημιουργηθεί ήδη όμως.
οποτε κινηθειτε εγκαιρως να το συμμαζέψετε!
εγώ θα προτεινω ομως συμπεριφοριστη εκπαιδευτη. Στην αθηνα υπάρχει ενας (με χαρτιά, όχι εμπειρικος). Οποτε δειτε μην μπορει να σας πει αυτος μια γνώμη
 






ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Ο Μαρλευ ειναι ενα πολυ δυσκολο σκυλι αλλα εκτος απο τα λαθοι που εγιναν (πχ που σας ελεγε ο εκπαιδευτης για δεσιμο στο καλοριφερ κλπ) φταιει και το οτι ηταν απο ανευθυνη γεννα. Αν θυμαμαι καλα και αλλο ενα κουταβι απο την γεννα εχει παρομοια θεματα συμπεριφορας. Περιπου το 80% της συμπερφιορας ενος σκυλου ειναι απο τα γονιδια και γι αυτο αν θελεις καποια ρατσα πρεπει να ειναι απο εκτροφεα γιατι εκτος απο υγεια το ιδιο σημαντικο ειναι και ο χαρακτηρας του σκυλου. Αλλιως αν θελεις ημιαιμο πρεπει να παρεις ενα σκυλι στα "μετρα" σου. Ελπιζω να ειναι καλα το φιλικο προσωπο απλα αυριο μεθαυριο μπορει να ειναι καποιο παιδακι και αυτο θα ειναι πολυ επικυνδυνο. Εκτος οτι εσεις θα πατε φυλακη και ο σκυλος για ευθανασια, το παιδακι κατα 90% θα ειναι νεκρο. Το σκυλι ειχε δειξει σημαδια επιθετικοτητας απο αρκετα μικρη ηλικια και επρεπε να ειχατε παει κατευθειαν σε συμπεριφοριστη. Τωρα πραγματικα χρειαζεται ενας cesar millan. Λαθοι ολοι κανουμε στα σκυλια μας Δαφνη, κανεις δεν ειναι τελειος και ειδικα στον πρωτο του σκυλο απλα ειστε 2 κοπελες που δεν ξερατε τιποτα απο σκυλια ενω στο Μαρλευ χρειαζοταν ενας εμπειρος ιδιοκτητης. Το θεμα ειναι τι γινεται απο εδω και περα?? Και πρεπει να γινει κατι συντομα απο την στιγμη που εχει επιτεθει τοσες φορες και ειδικα στα ατομα που τον ταιζουν.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Όλα αυτά τα ξέρω -τώρα- Ηλέκτρα. Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω.
Όντως το θέμα με τη γέννα το έχω σκεφτεί κι εγώ, αν μη τι άλλο αυτοί που μου το έδωσαν είχαν καταλάβει απο πριν (απ' ότι είπαν αργότερα) για τι σκυλί πρόκειται (το πιο κυριαρχικό απο τα αδέρφια, το πιο καβγατζίδικο, να φάει πρώτο, το πιο μεγαλόσωμο κλπ)

Αυτό ακριβώς το σκηνικό που περιγράφεις είναι αυτό που τρέμω. Και θέλω να είμαι σίγουρη ότι δεν θα συμβεί τίποτα τέτοιο...
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Όλα αυτά τα ξέρω -τώρα- Ηλέκτρα. Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω.
Όντως το θέμα με τη γέννα το έχω σκεφτεί κι εγώ, αν μη τι άλλο αυτοί που μου το έδωσαν είχαν καταλάβει απο πριν (απ' ότι είπαν αργότερα) για τι σκυλί πρόκειται (το πιο κυριαρχικό απο τα αδέρφια, το πιο καβγατζίδικο, να φάει πρώτο, το πιο μεγαλόσωμο κλπ)

Αυτό ακριβώς το σκηνικό που περιγράφεις είναι αυτό που τρέμω. Και θέλω να είμαι σίγουρη ότι δεν θα συμβεί τίποτα τέτοιο...
Κανανε που κανανε την μ@@@@α να ζευγαρωσουν την σκυλα τους και προκειμενου να τα ξεφορτωθουνε ολα δωσανε το πιο δυσκολο κουταβι σε 2 κοριτσια απο τα οποια το ενα παλια εβλεπε σκυλο και ετρεμε και δεν ειχαν καμια εμπειρια.
Οσο και να τον αγαπας σου εχει δυσκολεψει την ζωη. Δεν ειναι αυτο που πραγματικα ειχες φανταστει οταν ειπες οκ στο να παρετε σκυλο.
Το θεμα ειναι να μην δαγκωσει ουτε παιδι ουτε κανεναν απλα επειδη ειναι σε μια ηλικια που εχει καθιερωσει τωρα καποιες συμπεριφορες θα ειναι πολυ πιο δυσκολο να αλλαξει. Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο αλλα θα πρεπει να εκπαιδευτεις κι εσυ μαζι με τον σκυλο και να ξεκινησετε παλι απο την αρχη. Απλα τωρα θα πρεπει να αφιερωσεις παρα πολυ χρονο απο την προσωπικη σου ζωη αν πραγματικα θελεις να αλλαξει γιατι λογο ηλικιας του Μαρλευ ο βαθμος δυσκολιας εχει ανεβει στο 20απλασιο. Τουλαχιστον να μπορεις να τον κουμανταρεις 100% για να μην κινδυνεψει κανεις.
 
Last edited:


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Σωστά όλα αυτά και αυτό είναι που θα ήθελα, αλλά ποιός είναι αυτός ο άνθρωπος που θα με βοηθήσει να το κάνω αυτό?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf