Επιλογή σκύλου από φοιτητή! - Σκύλος & φοιτητής


xdream

Member
10 Ιανουαρίου 2010
5
0
Τσέκαρα το φόρουμ αρκετή ώρα, διάβασα μερικά από τα πολύ ωραία και ενδιαφέρον άρθρα σας, κυρίως αυτά που προτείνονται για αρχή που είδα σε ένα άλλο τοπικ.
Λοιπόν... έχουμε και λέμε!

Εμπειρία:
Όπως έγραψα και στην κατηγορία "νέα μέλη", στο πατρικό μου είχαμε ένα μπόξερ για 12 χρόνια, που βέβαια τον μεγαλύτερο ρόλο την ανάποτυξη του τον έπαιξε ο πατέρας μου, και είμαι εξοικοιωμένος με την κατοχή σκύλου. Σε μεγάλη αυλή βέβαια. Μετά είχαμε ένα λυκάκι για ένα χρόνο, αλλά το δώσαμε γιατί ήταν δύσκολο να το μεγαλώσουμε.

Χρόνος:
Φοιτητής είμαι, και θα είμαι για καιρό ακόμα! Μπορώ να του αφιερώνω κάποιο αξιοσημείωτο χρόνο, αλλά υπάρχουν κάποιες μέρες που ενδεχομένος να λείπω από το σπίτι (διήμερα, ξενύχτια), ή να γυρίζω αργά το βράδι ή νωρίς το πρωί. Φυσικά όταν πάρω το ζωντανό δεν θα το αφήνω δυο μέρες μόνο του, θα φροντίζω αναλόγως.

Χώρος:
Γκαρσονιέρα είναι το σπίτι μου, δίχωρη, αρκετά μεγάλη να φιλοξενίσει εμένα και έναν σκύλο μικρού ή μεσαίου μεγέθους. Για μεγάλου μεγέθους για κανένα λόγο! Έχει και μπαλκόνι, σε καλό μέγεθος (ελπίζω να μη μου δαγκάνει τα ρούχα όταν τα απλώνω).

Λοιπές πληροφορίες:
Υπάρχει αρκετός χώρος να τον πηγαίνω βόλτα, δε ζω σε κέντρο πόλης, αλλά σε ήσυχο μέρος. Αλλά έχω γείτονες και το πιο πιθανό είναι ότι θα με κράξουν άσχημα αν γαυγίζει παρα πολύ. Επίσης στη γειτονιά υπάρχουν και άλλα σκυλιά, αδέσποτα και μη.

Προτιμήσεις:
Το θέλω ήρεμο σκυλί, βασικά να αράζουμε να μου κάνει παρέα. Να μην τρέχει πάνω κάτω σαν τρελό και να είναι μέσα στην ενέργεια! Μεσσαίου μεγέθους ή λίγο πιο μικρό. Ε, δε λέει τώρα ένας άντρας με κάποιο σχετικό ύψος να κυκλοφορεί με τσιουαουα. Γλυκός και να μη γαβγίζει με το παραμικρό. Να μη μαδάει πάρα πόλυ, μέχρι κάποιο σημείο υποφερτό αλλά το πολύ μαλλί είναι ανυπόφορο.
Μία ράτσα που έχω δει και μου αρέσει και μου φαίνεται ανταποκρίνεται είναι τα Μπάσετ Χάουντ. Τί λέτε εσείς;

Απορίες:
Μέχρι τώρα δεν είχα σκύλο μέσα στο σπίτι, τους σκύλους τους είχαμε στην αυλή. Έχω διαβάσει διάφορα, δεν ξέρω τι είναι μύθος και τι όχι
Μπορώ να τον έχω άφοβα μέσα στο σπίτι; Μιλάω περισσότερο αν θα προκαλέσει αρρώστιες ή σοβαρά προβήματα υγείας. Εννοείται πως ο σκύλος θα έχει κάνει εμβόλια, εξετάσεις και τα συναφή, θα προσέχω να μην έρχεται σε επαφή με τρόφιμα και θα γενικά θα τηρώ τα βασικά μέτρα. Αν ανεβει στο κρεβάτι μου θα πρέπει να αγχωθώ και να αλλάξω σεντόνια, και ειδικότερα όταν κάνω σεξ με την κοπέλα μου -που δεν το κάνουμε μόνο στο κρεβάτι, αλλά ας περιοριστούμε εκεί για αρχή;

Ελπίζω να σας κατατόπισα πλήρως. :)
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συμφωνω με doc.
Ολα τα σκυλια μαδανε, θελουν τη βολτα τους το πρωι, θελουν να ειναι με το αφεντικο τους και νομιζω πως δεν εχεις αρκετο χρονο που χρειαζεται να του αφιερωσεις.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκυλος δεν ειναι παραγελλια!

Εισαι διατετιμενος να εκπαιδευσεις και να εκπαιδευτεις?

Αν οχι τοτε αστον!

Ειμαι φοιτητης και εγω και πιστεψε με παραγγελνω πολλες πιτσες αλλα ο σκυλος δεν ειναι πιτσα!

Ο σκυλος μεταφερει μικροβια απο εξω οπως και εσυ με τα παππουτσια σου!Στο αστικο που καθεσαι με τα ρουχα σου!Στα παγκακια στο παρκο που μαζευεστε κτλ κτλ κτλ!Στο κρεββατι αν θελεις τον ανεβαζεις,αν οχι του δειχνεις να μην το κανει!

Ο σκυλος ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι κανει τα βασικα εμβολια του τους πρωτους 3 μηνες!

Ο σκυλος εννοειτε οτι ειναι καλυτερο να μενει με την αγελη του και με τον αρχηγο του!Δηλαδη εσενα...

Οσον αφορα τα ξενυχτια δεν νομιζω να ειναι τοοοοσο δυσκολο να ασχοληθεις με τον σκυλο σου!Για μενα ειναι πολυ ευεργετικο εκει που τα "ξυνω" να ασχοληθω με τον σκυλο μου!Ειναι στην ιδιοσυγκρασια του καθε ανθρωπου βεβαια!Για το σεξ κανω πως δεν το διαβασα...γιατι απλα δεν κολλαει...!!!

Καλως Ηρθες και οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε να το συζητησουμε απλως προσπαθησε απο την μερια σου να μην θεωρεις τον σκυλο κατι που παραγγελνεις!Αυτο θελω να σου δειξω...
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Θα συμφωνήσω με τον Doc όχι γιατί δεν είσαι ικανός ή για να σε αποθαρρύνω αλλά καλύτερα να στρώσεις τη ζωή σου πρώτα. Πτυχίο, αν αποφασίσεις κάποιο μεταπτυχιακό μετά ή που θα σε πάει η ζωή για δουλεία? δεν λέω ότι αυτά δεν μπορούν να συμβούν στον καθένα αλλά σκέψου το λίγο. Είναι περισσότερο ευμετάβλητη η ζωή σου και οι ανάγκες σου σε αυτή τη φάση.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
kinky....:p:p:D:D:D


Λοιπόν...για να δούμε...
Εφόσον ο σκύλος είναι εμβολιασμένος, αποπαρασιτωμένος και υγιής δεν εχετε να φοβάστε τίποτα!

Πάμε όμως στα πιο σημαντικά που είναι κι αυτά που πρέπει να λύσεις πρώτα πριν αρχίσεις να ψάχνεις για φυλές και σκύλους!

Ο σκύλος έχει ανάγκες!Πρέπει το πρόγραμμά σου από όταν έρθει ο σκύλος να ρυθμίζεται λαμμβάνοντας υπόψην κι αυτόν!
Πολλοί καφέδες θα κοπούν γιατί θα πρέπει να τον πας βόλτα εκείνη την ώρα!
Σε πολλές εκδρομές και ξενύχια θα πρέπει να μην ακολουθήσείς την παρέα γιατι θα έχεις τον την βόλτα, να ταίσεις, να κάνεις και παρέα στον σκύλο!
Δεν μπορεί να τον έχεις μονο του όλη την ώρα στο σπίτι κι εσύ να βολτάρεις!
Το πρωί πριν πας στην σχολή θα πρέπει να πάς βόλτα και να εκτονώσεις τον σκύλο ώστε να μπορεί να μείνει μόνος του τις ώρες αυτές χωρίς να βαριέται και χωρίς να σου γκρεμίσει το σπιτι!
Και φυσικά όλα αυτά θα πρέπει να υπολογίσεις ότι θα τα κάνεις για πολλά χρόνια ακόμα, κι αφού πάψεις να είσαι φοιτητής!

Μετά πάμε στα έξοδα!Η συντήρηση ενός σκύλου δεν είναι ανέξοδη....για την ακρίβεια είναι πολυέξοδη!
Πρέπει να υπολογίσεις κι αυτόν τον παράγοντα τώρα που είσαι φοιτητής!

ΑΝ θεωρείς οτι είσαι σίγουρος για όλα αυτά μετά μπορούμε να συζητήσουμε τι σκύλος σου ταιριάζει!;)
 


xdream

Member
10 Ιανουαρίου 2010
5
0
Σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις σας. :)

@Berna
Το καταλαβαίνω ότι δεν το λες κακοπροαίρετα, είχα σκύλους και ξέρω ότι είναι πλάσματα και αυτά.

@st3li0s
Φυσικά και δεν θεωρώ τον σκύλο πίτσα, ούτε τον κάνω ειδική παραγγελία. Όπως υπάρχουν διαφορετικά είδη ανθρώπων (κάποιοι αθλητικοί, άλλοι πιο βαρεμένοι), με έτσι και για τους σκύλους, με αυτήν την έννοια το είπα. Πιθανόν να είναι δικό μου λάθος στη διατύπωση, οπότε sorry!
Δε νομίζω ότι είναι άσχετο το σεξ το αν έχεις σκύλο ή όχι μέσα στο σπίτι. Τέσπα, ας μην το αναλύσουμε περαιτέρω γιατί θα ξεφύγουμε και ίσως φάω και κανά ban. Είναι περισσότερο ανησυχία της κοπέλας μου αυτό, που δεν είχε ποτέ της σκύλο και δεν το έχω ξαναψάξει κ γω το θέμα, γι αυτό και ρώτησα.
Για μας ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ο σκύλος θα κάνει εμβόλια κτλ, αλλά είμαστε και στο Ελλαδιστάν, και για πολλούς δεν είναι και τόσο δεδομένο αυτό, γι' αυτό έκανα την αναφορά.

@foibos
Δεν το έχω δεδομένο ότι θα πάρω σκύλο, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Γι αυτό και μπήκα στο φόρουμ, για να πάρω και άλλες απόψεις. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο πράγμα.

Δεν είμαι όλη την ώρα καφέ-ξενύχτι και εκδρομή. Αυτά τα έκανα στο πρώτο έτος! Και γι' αυτό τώρα που έχουν αραιώσει αυτά και περνάω αρκετό χρόνο σπίτι, μου ήρθε η ιδέα αποκτήσω ένα. Στις εκδρομές λέω να τον παίρνω μαζί πάντως!:D

Αν κάποια στιγμή δω ότι είναι ΤΟΣΟ δυσκολο πια να τον έχω και δεν τα καταφέρνω, θα τον δώσω στην οικογένεια μου να τον έχουν στο πατρικό.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Θα συμφωνησω με τους παραπάνω...ο σκύλος είναι μία μεγαλη δέσμευση και ευθύνη...
Είναι σαν ένα παιδι ...που όμως δεν μεγαλώνει ποτε...!!!
Τα Μπασετ...είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ γιατι όταν μένει μονο του στο σπιτι...ΕΊΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!! Ενω με παρέα είναι μία χαρα...!!!:):):)
Τα εμβόλια, κλπ..έιναι πρακτικά θέματα που αν τα ξέρεις θα τα κανεις..αυτο δεν έιναι προβλημα...για μένα το θέμα είναι αν είσαι έτοιμος να δεσμευτεις ???
Αυτο σκέψου καλά...πριν αποφασίσεις!!:):):)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν το έχω δεδομένο ότι θα πάρω σκύλο, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.
Θα σου προτεινα να μην παρεις σκυλο ακομα ...φετος εχεις το κοριτσι σου και καθεσαι σπιτι.Δεν ειναι αυτος λογος ομως να παρεις σκυλο.

Ο σκυλος θελει χρονο και εξοδα ...εσυ ακομα εισαι εξαρτημενος (απο σπουδες , γονεις κλπ).Αυριο μπορει να κανεις ενα μεταπτυχιακο εξω , να βρεις μια ''αλλοπροσαλη'' δουλεια ...ο σκυλος ζει δεκα και πλεον χρονια και θα σε χρειαζεται παντα...

Το να πας το σκυλο στους γονεις σου αν τα βρεις σκουρα , δεν ειναι υπευθυνη συμπεριφορα.Ο σκυλος δεν ειναι καναρινι....ουτε πρεπει να μπαινεις σε τετοιες λογικες στην ηλικια που εισαι (οτι καποιος θα μαζευει τα ''απλυτα'' σου:)).

Αν οι γονεις σου μπορουν και θελουν σκυλακι , ας παρουν αυτοι και εσυ μπορεις να το βλεπεις οποτε τους επισκεπτεσαι;).

Παμε αναποδα ...γιατι θες σκυλο ?
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
το σκυλι μεσα στο σπιτι μπορει να ειναι χωρις να υπαρχει προβλημα καθαριοτητας και υγιεινης (εννοειται παντα εμβολιασμενος και αποπαρασιτωμενος ο σκυλος και πλυμενα πατουσακια μετα την βολτα).
οι περισσοτεροι στο φορουμ εχουν σκυλια τα οποια ζουν στο σπιτι και ολοι χαιρουν ακρας υγιειας οποτε δεν νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα σε αυτον τον τομεα τουλαχιστον!
επισης σκεψου τι βρωμιες κουβαλαμε μεσα στο σπιτι με τα παπουτσια μας ή ποσες φορες κανουμε χειραψια με αγνωστους και δεν το σκεφτομαστε καν οποτε ας μην ειμαστε παραλογοι με τα ζωα!
 


xdream

Member
10 Ιανουαρίου 2010
5
0
@Τricky
Aυτό με τις σπουδές και τα μετέπειτα είναι που με απασχολεί περισσότερο. Τα έξοδα όχι και τόσο, είμαι πρώην καπνιστής. Για πάνω από ένα χρόνο έδινα από 70 έως 140 ευρώ για τσιγάρα κάθε μήνα.

Θέλω να πάρω σκύλο διότι, καταρχήν, μ' αρέσουν τα σκυλιά! Και δεν το λέω μόνο σαν σκέψη, καθώς έχω ζήσει και να έχω σκύλο, οπότε ξέρω και τα αρνητικά. Γενικά ήμουν αρκετά δεμένος με τον παλιό σκύλο μου - μέχρι και μπάνιο στην παραλία μαζί κάναμε, και θέλω πάλι να έχω έναν. Άλλος λόγος είναι ότι γενικά περνάω πολύ χρόνο σπίτι, οπότε θέλω παρέα, δεν είναι απλά η συγκεκριμένη περίοδος.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Βρε καλέ μου..αυτο που σου λεει είναι ότι τωρα περνας χρόνο σπίτι σου...και μπορει αυτο να αλλάξει..στην ηλικία που είσαι...σε λίγους μήνες..!!
Όντως ο σκύλος είναι φοβερη παρέα...αλλά καλό έιναι να έχεις τακτοποιήσει τη ζωή σου..με σπουδες, στρατούς, μεταπτυχιακά, κλπ και μετα παίρνεις και τον σκύλο...δεν σε πήραν και τα χρόνια...!!!:):)
 


xdream

Member
10 Ιανουαρίου 2010
5
0
Κατερίνα, το κατάλαβα, δεν είμαι και τόσο χαζός. :p Και είπα ότι αυτό είναι που με απασχολεί περισσότερο. Αλλά με ρώτησε γιατί θέλω οπότε απάντησα.:):):)
Απλά κοιτάζω μπας και βρω καμιά χρυσή τομή...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το έχω περάσει και εγω αυτο...παρόλο που μεγάλωσα με σκυλιά...κάποια στιγμη στη ζωη μου για 4 χρόνια έμεινα χωρις σκύλο και δεν γινοταν να παρω όσο και να το ήθελα...έκανα υπομονη, και μόλις τακτοποιηθηκα το ΠΡΩΤΟ πράγμα που έκανα..ήταν να παρω σκύλο!!:):):)
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Λοιπόν ως παθούσα πήρα το θάρρος να μπώ στη συζήτησή σας.Είμαι και εγώ φοιτήτρια στο τελευταίο έτος και 4 χρόνια τώρα εκτός σπιτιου (σπουδάζω εκτός Αθηνών) είχα μαζί μου τον έναν σκύλο μου ένα παπιγιόν.Ηταν η καλύτερη παρέα όμως δυστυχώς τον "έχασα" πριν 3 μήνες.Τώρα είναι η πρώτη φόρά που είμαι μόνη μου...από μωρό είχα πάντα ένα σκύλο δίπλα μου. (οταν ήμουν μωρό η μητέρα μου είχε ενα ντόπερμαν και με πρόσεχε!) Το σκέφτομαι λοιπόν και εγώ σοβαρά να πάρω ενα μικρό για μέσα στο σπίτι πάλι, αν και ειμαι στο πτυχίο και πρέπει να δώσω την τελευταία μάχη με τα μαθήματα!!!!Αν κάποιος νιώθει την ανάγκη λοιπόν να δώσει αγάπη σε ένα σκυλάκι και την φροντίδα που του αναλογεί, ας το κάνει (για μένα).Η μόνη μου παρηγοριά είναι το Σαββατοκύριακο που τρέχω στην Αθήνα για να δώ τον Δία.Αλλιώς...δεν ξέρω τι θα έκανα...
(Παντως αν είναι να σκεφτεσαι τα ξενύχτια και γενικά τριήμερα και εκδρομές χωρίς τον σκυλο,μην παρεις τώρα.Οπώς είπαν και τα παιδιά παρακάτω δεν μπορείς να παραγγείλεις ενα σκύλο...να μην γαβγίζει για την γειτονιά ,να μην λερώνει κλπ.Εμενα ο μικρός πριν πεθάνει που ήταν άρρωστος με ξενυχτούσε καθώς πόναγε και ήθελε συνέχεια να τον πηγαίνω βόλτα τα χαράματα..και μετα για μάθημα με μηδέν ύπνο...σκέψου το καλά...)
 
Last edited:


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Όπως και να έχει επειδή είμαι και εγώ φοιτητής τα Γαλλικά Μπουλτόγκ είναι ότι πρέπει! (όμως εγώ μένω σπίτι μου, δεν ενοικιάζω)
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
λοιπον και γω φοιτιτρια ειμαι και αν δεν σπουδαζα κτηνιατρικη ισως να μην επαιρνα σκυλο γιατι πολυ απλα τα εξοδα θα ηταν απαγορευτικα για μενα..ξερεις ποσες αρωστιες υπαρχουν και ποσα πραγματα μπορει να συμβουν στο σκυλο σου και να χρειαστεις ενα τεραστιο ποσο?μιλαω για χιλιαδες ευρω και οχι για 70 που εδινες για τσιγαρα..αν νομιζεις πως η κτηνιατρικη του περιθαλψη ειναι εξασφαλισμενη και αν νομιζεις πως μπορεις να του διαθεσεις το χρονο που χρειαζεται να παρεις..επισης να σκεφτεις τι θα το κανεις οταν πας φανταρος η αν βρεις καποια δουλεια που θα σε κραταει μακρυα απο το σπιτι σου για ωρες..θα εχεις καποιον να το προσεχει?θα μπορεις να του εξασφαλισεις μια ανετη ζωη απο θεμα διατροφης και υγειας?αν ναι λοιπον θα σε συμβουλευα να το προχωρησεις οπως εκανα και γω με πολυ ψαξιμο ομως στο τι μου ταιριαζει και μπορω να ανταπεξελθω ως φοιτιτρια..δεν εχω δικο μου μισθο οπως και εσυ πιστευω και δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστω στους γονεις να εχουν περα απο το οικονομικο ΄΄βαρος΄΄ του να συντηρησεις φοιτιτη,να συντηρησουν και το δικο σου σκυλακι επειδη χρειαζεσαι παρεα..σκεψου τους και αυτους..εαν μπορεις και σου αρκει το τωρινο σου χαρτζιλικι οκ..αυτα απο μενα..
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
παιδια σε ελληνικο πανεπιστημιο σπουδαζει ο ανθρωπος-αν η σχολη τον βλεπει εκτος εξεταστικων ειναι στατιστικο σφαλμα. ο στρατος ειναι 9 μηνες και το μεταπτυχιακο δεν ειναι θεμα (ειτε γινει ελλαδα λογω εγγυτητας ειτε γινει στο εξωτερικο λογω αλλης κουλτουρας) το μονο δυσκολο ειναι οταν θα ποιασει δουλεια. εκει κανεις δεν ξερεις για ποσες ωρες μιλαμε.

να παρεις παιδι μου. ενα γαλλικο ή αγγλικο μπουλντογκ ακουγεται μια χαρα.
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Προτιμήσεις:
........Μεσσαίου μεγέθους ή λίγο πιο μικρό. Ε, δε λέει τώρα ένας άντρας με κάποιο σχετικό ύψος να κυκλοφορεί με τσιουαουα. Γλυκός και να μη γαβγίζει με το παραμικρό. Να μη μαδάει πάρα πόλυ, μέχρι κάποιο σημείο υποφερτό αλλά το πολύ μαλλί είναι ανυπόφορο.
Μία ράτσα που έχω δει και μου αρέσει και μου φαίνεται ανταποκρίνεται είναι τα Μπάσετ Χάουντ. Τί λέτε εσείς;

Απορίες:
Μέχρι τώρα δεν είχα σκύλο μέσα στο σπίτι, τους σκύλους τους είχαμε στην αυλή. Έχω διαβάσει διάφορα, δεν ξέρω τι είναι μύθος και τι όχι
Μπορώ να τον έχω άφοβα μέσα στο σπίτι; Μιλάω περισσότερο αν θα προκαλέσει αρρώστιες ή σοβαρά προβήματα υγείας. Εννοείται πως ο σκύλος θα έχει κάνει εμβόλια, εξετάσεις και τα συναφή, θα προσέχω να μην έρχεται σε επαφή με τρόφιμα και θα γενικά θα τηρώ τα βασικά μέτρα. Αν ανεβει στο κρεβάτι μου θα πρέπει να αγχωθώ και να αλλάξω σεντόνια, και ειδικότερα όταν κάνω σεξ με την κοπέλα μου -που δεν το κάνουμε μόνο στο κρεβάτι, αλλά ας περιοριστούμε εκεί για αρχή;

Ελπίζω να σας κατατόπισα πλήρως. :)
καθε πραγμα στον καιρο του και τον αυγουστο ο κολιος.

και σενα ο καιρος σου ειναι για σex:D.

αν παρολα αυτα θες και σκυλι θυμισου οτι .......εδω δεν μετρα το μεγεθος:p
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf