Θετική ή παραδοσιακή εκπαίδευση;






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Ποια είναι η γνώμη σας;
Εξαρτάται, νομίζω και οι δυο έννοιες είναι παρεξηγημένες.
Πιστεύω ότι η θετική δεν λειτουργεί με όλα τα σκύλια και κάτω από όλες τις συνθήκες.
 


Georgios_Lupo

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
272
1
Thessaloniki
greece.pvybe.com
Εξαρτάται, νομίζω και οι δυο έννοιες είναι παρεξηγημένες.
Πιστεύω ότι η θετική δεν λειτουργεί με όλα τα σκύλια και κάτω από όλες τις συνθήκες.
Ναι δεν εννοώ αν η μία είναι θετική και η άλλη αρνητική. Θα ήθελα να μην μείνουμε στους τύπους της επιλογής ονόματος αλλά στην ουσία. Υπάρχει μεγάλη κόντρα μεταξύ εκπαιδευτών σχεδόν βεντέτα και θα ήταν ωραίο να αναπτύξουμε τις απόψεις μας πάνω στο θέμα
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Εξαρτάται ποιούς τρόπους Θετικής και Αρνητικής εκπαίδευσης εννοείς.

Υπάρχουν οι εξής: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΘΕΤΙΚΗΣ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΘΕΤΙΚΗΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ.

Επίσης μην μπερδέυεσε νομίζοντας ότι όταν λέμε Θετική εκπαίδευση θεωρείτε κάτι καλό, ενώ με την αρνητική εκπαίδευση κάτι κακό. Οι λέξεις ΘΕΤΙΚΗ και ΑΡΝΗΤΙΚΗ εκπαίδευση για σκύλους προέρχονται για τα σύμβολα + (συν) & - (πλύν). Δηλαδή εκπαίδευση που προσθέτει ή αφερεί κάτι κατα την εκπαίδευση.
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Πιστεύω πως αυτό που θα διοχετευθεί με τη θετική εκπαίδευση θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια.
Αλλά και πάλι οι παράγοντες καθορίζουν το πως και το πότε.
Ασφαλώς όμως κάθε περίπτωση εχει την ιδιομορφία της και χρείζει τον ανάλογο χειρισμό.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Εγω δεν εχω παρακολουθησει καποια θετικη εκπαιδευση με χρησιμοποιηση μεζεδων. Αυτο που θα ηθελα να μαθω απο καποιον που εχει κανει με επαγγελματια πως βγαζεις μετα το φαγητο απο το κεφαλι του σκυλου? Χρειαζεται να το επιβραβευεις με μεζεδες ανα τακτα χρονικα διαστηματα? Χωρις φαγητο υπακουει?

Και επισης να ρωτησω για οσους ξερουν, εαν υπαρχουν διαφορετικοι τροποι για εκαιδευτες που κανουν π.χ. IPO. Δηλαδη πανω κατω χρησιμοποιουν ολοι τον ιδιο τροπο(πχ διορθωση με λουρι) ή υπαρχει ακομα και σε αυτο το επιπεδο ποικιλια?
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Να φέρω ένα παραδειγμα για να καταλαβω τι εκπαιδευση έχουμε κάνει εμείς ?

Εντολή κάτσε ..... με μεζε και εντολή κάτσε με πίεση στα πίσω πόδια και τραβηγμα του λουριού πως τα πανω

Ο δικό μου εκπαιδευτής μου έδειξε και τους 2 τρόπους και μου είχε πεί ότι 7-8 φορές θα το κάνεις με μεζέ και 2-3 φορές με τον αλλον τρόπο ανεξαρτητα αν το εχει καταλαβει το σκυλή αυτά πάντα στην αρχή των ασκήσεων

Τι είναι τα παραπανω θετική και αρνητική ?
 


georgerot

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2010
143
0
ξεκινας με φαγητο..και στην αρχη δινεις πολυ..οστε να μπει στο νου του σκυλου να το κανω για να φαω..οταν το μαθει καλα ελατωνεις το φαει και το μπερδευεις με ενα παιχνιδι που του αρεσει πχ μπαλακι..και σιγα σιγα αφαιρεις φαγητο και βαζεις ''μπαλακι'' και μετα σιγα σιγα αφαιρεις και το μπαλακι..αλλα δεν ειναι τοσο γρηγορο οσο το γραφω..εαν κανω λαθος..διορθωστε μ
 


Georgios_Lupo

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
272
1
Thessaloniki
greece.pvybe.com
Να φέρω ένα παραδειγμα για να καταλαβω τι εκπαιδευση έχουμε κάνει εμείς ?

Εντολή κάτσε ..... με μεζε και εντολή κάτσε με πίεση στα πίσω πόδια και τραβηγμα του λουριού πως τα πανω

Ο δικό μου εκπαιδευτής μου έδειξε και τους 2 τρόπους και μου είχε πεί ότι 7-8 φορές θα το κάνεις με μεζέ και 2-3 φορές με τον αλλον τρόπο ανεξαρτητα αν το εχει καταλαβει το σκυλή αυτά πάντα στην αρχή των ασκήσεων

Τι είναι τα παραπανω θετική και αρνητική ?
Είναι παραδοσιακή, εκπαίδευση διορθώσεων. Επιβάλεις στο σκύλο τη σωστή επιλογή και του μαθαίνεις ότι αυτή είναι η μόνη επιλογή που έχει οπότε υπακούει στην εντολή. Στη θετική του μαθαίνεις το κάτσε και μετά του μαθαίνεις να επιλέγει ο σκύλος τη σωστή. Αν το κάνεις σωστά τότε θα κάθεται γιατί επιλέγει ο ίδιος και αυτή η επιλογή στο δικό του μυαλό είναι η καλύτερη. Πρέπει να τον κάνεις να πιστέψει όμως ότι αυτή είναι καλύτερη επιλογή. Και τα δύο έχουν το ίδιο αποτέλεσμα. Ο σκύλος κάθεται. Αλλά αλλάζει η διαδικασία για φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα. Όταν θα τον κάνεις να πιστέψει ότι το κάτσε είναι η καλύτερη επιλογή τότε θα το κάνει χωρίς μεζέ.
 
Last edited:


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
αναλογα το σκυλο.
αλλα ως επι το πλειστον.
θετικη ενισχυση...
διορθωση οπου χρειαζεται και αν ειτε λεκτικη ειτε να παιρνεις κεφαλι αναλογα την περιπτωση.!
 




Georgios_Lupo

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
272
1
Thessaloniki
greece.pvybe.com
αναλογα το σκυλο.
αλλα ως επι το πλειστον.
θετικη ενισχυση...
διορθωση οπου χρειαζεται και αν ειτε λεκτικη ειτε να παιρνεις κεφαλι αναλογα την περιπτωση.!
Τότε δεν κάνεις θετική εκπαίδευση. Το να ταίζεις για να του μάθεις να κάνει κάτι δεν είναι αρκετό για να κάνει τη σωστή επιλογή. Εκεί αποτυγχάνουν πολλοί θετικοί εκπαιδευτές, δεν κάνουν το βήμα παραπέρα. Δεν κατάφερνουν να κάνουν τον σκύλο να πιστέψει ότι η επιλογή του να κάτσει είναι η καλύτερη από όσες έχει διαθέσιμες όπως το να μην κάτσει, το να σε γράψει και να πάει να μυρίσει κάνα θάμνο. Αν όμως καταφέρεις να του το περάσεις στο μυαλό του τότε πάντα θα κάνει αυτή τη επιλογή ακόμα και να ξέρει ότι μπορεί να πάει να μυρίσει το θάμνο. Μαθαίνει αυτοκυριαρχία και μαθαίνει να κρίνει και να σκέφτεται, αυτό που θες εσύ όμως..... ;)
Είναι απλή ψυχολογία και χειραγώγηση. Του μαθαίνεις να επιλέγει το σωστό (δηλαδή αυτός που θεσ εσύ) γιατί του αρέσει όχι γιατί πρέπει.
 
Last edited:


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Τότε δεν κάνεις θετική εκπαίδευση. Το να ταίζεις για να του μάθεις να κάνει κάτι δεν είναι αρκετό για να κάνει τη σωστή επιλογή. Εκεί αποτυγχάνουν πολλοί θετικοί εκπαιδευτές, δεν κάνουν το βήμα παραπέρα. Δεν κατάφερνουν να κάνουν τον σκύλο να πιστέψει ότι η επιλογή του να κάτσει είναι η καλύτερη από όσες έχει διαθέσιμες όπως το να μην κάτσει, το να σε γράψει και να πάει να μυρίσει κάνα θάμνο. Αν όμως καταφέρεις να του το περάσεις στο μυαλό του τότε πάντα θα κάνει αυτή τη επιλογή ακόμα και να ξέρει ότι μπορεί να πάει να μυρίσει το θάμνο. Μαθαίνει αυτοκυριαρχία και μαθαίνει να κρίνει και να σκέφτεται, αυτό που θες εσύ όμως..... ;)
Με αυτά που έχω δει από τον εκπαιδευτή μας έως τώρα διαφωνώ κάθετα!
Μια χαρά μαθαίνει τι πρέπει να κάνει και τι όχι από την άλλη εάν σε ένα Collie χρησιμοποιούσες άλλη μέθοδο θα μάθαινε άλλα πράγματα και όχι αυτοκυριαρχία. Μάλλον φόβο και πάλι φόβο που οδηγούν σε προβληματικές συμπεριφορές
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Με αυτά που έχω δει από τον εκπαιδευτή μας έως τώρα διαφωνώ κάθετα!
Μια χαρά μαθαίνει τι πρέπει να κάνει και τι όχι από την άλλη εάν σε ένα Collie χρησιμοποιούσες άλλη μέθοδο θα μάθαινε άλλα πράγματα και όχι αυτοκυριαρχία. Μάλλον φόβο και πάλι φόβο που οδηγούν σε προβληματικές συμπεριφορές
Χρήστο,

Στο πρώτο μέρος με καλύπτεις...

Ομως... υπενθυμίζω: Περίμενε... "μηδένα προ του τέλους μακάριζε"...:)

Υ.Γ. Κάθε σκύλος (μη σου πω και κάθε ιδιοκτήτης) είναι διαφορετικός...

Υ.Γ.2. Για να μη σας ζαλίζω... τα λόγια του superman, τα βλέπω σαν να τα είχα γράψει ο ίδιος...
 
Last edited:


Georgios_Lupo

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
272
1
Thessaloniki
greece.pvybe.com
Έχεις δύο στρατιώτες. Τους λες πήγαινε να καταλάβεις αυτό το λόφο.
Ο πρώτος πάει γιατί έχει μάθει να υπακούει στις εντολές σου και δεν ξέρει άλλο τρόπο γιατί από τη βασική εκπαίδευση η μοναδική επιλογή που είχε είναι να κάνει αυτό που το λές εσύ.
Ο δεύτερος πάει γιατί πραγματικά πιστεύει ότι το να πάει είναι η καλύτερη επιλογή που έχει ακόμα και αν έχει το δικαίωμα να λιποτακτήσει.
Προτιμάς αυτόν που το πιστεύει ή αυτόν που απλά υπακούει γιατί είναι το μόνο που ξέρει να κάνει?
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Χρήστο,

Στο πρώτο μέρος με καλύπτεις...

Ομως... υπενθυμίζω: Περίμενε... "μηδένα προ του τέλους μακάριζε"...:)

Υ.Γ. Κάθε σκύλος (μη σου πω και κάθε ιδιοκτήτης) είναι διαφορετικός...
Μα αυτό λεω!! :) :)
Άμα διαβάσεις παραπάνω και εγώ και ο superman αυτό γράψαμε!
Κάθε σκύλος είναι άλλο :) :)
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
δεν ειπα οτι κανω θετικη.καταρχην δεν ταιζω απο το 4 μηνα.
μη με παρεξηγησεις βεβεα αλλα τη θετικη εκπαιδευση τι θεωρω μπουρδα.τουλαχιστον δεν δουλευει παντου.
αυτα που μου λες τα θεωρω πολυ επιστημονικα για να δουλευουν και γω ασχολουμαι με οτι εχω δει οτι δουλευει,τουλαχιστον αν θες να εχεις υπακοη ετσι πιστευω.
απο κει και περα αυτο δε σημαινει οτι πλακωνω στη φαπα το σκυλο για να μου κανει τη δουλεια.ολες τις εντολες τις μαθαινει μεσω παιχνιδιου.οπως και το να μην τις χαλαει μεχρι να το καταλαβει.απαξ και το καταλαβει και χαλαει την εντολη γιατι του τη βαρεσε η γιατι βρηκε στιγμιαια κατι καλυτερο να κανει.τοτε εχω το τροπο μου να του δειξω οτι δεν εχει κατι καλυτερο να κανει γιατι μακρια μου δεν ειναι καλα!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μα αυτό λεω!! :) :)
Άμα διαβάσεις παραπάνω και εγώ και ο superman αυτό γράψαμε!
Κάθε σκύλος είναι άλλο :) :)
Ok, ίσως παρεξήγησα το περί φόβου και προβληματικών συμπεριφορών... συγγνώμη!:)
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Έχεις δύο στρατιώτες. Τους λες πήγαινε να καταλάβεις αυτό το λόφο.
Ο πρώτος πάει γιατί έχει μάθει να υπακούει στις εντολές σου και δεν ξέρει άλλο τρόπο γιατί από τη βασική εκπαίδευση η μοναδική επιλογή που είχε είναι να κάνει αυτό που το λές εσύ.
Ο δεύτερος πάει γιατί πραγματικά πιστεύει ότι το να πάει είναι η καλύτερη επιλογή που έχει ακόμα και αν έχει το δικαίωμα να λιποτακτήσει.
Προτιμάς αυτόν που το πιστεύει ή αυτόν που απλά υπακούει γιατί είναι το μόνο που ξέρει να κάνει?
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Αυτό στο οποίο διαφωνώ είναι ότι υπάρχουν σκυλιά που με την θετική επιβράβευση και μόνο θα πιστεύει ότι το να πάει είναι η καλύτερη επιλογή που έχει ακόμα και αν έχει το δικαίωμα να λιποτακτήσει.

Εννοείτε ότι αυτόν που πιστεύει θέλω! Αλλά διαφωνώ μάζί σου ότι δεν μπορείς να πετύχεις αυτό με τον θετικό τρόπο