Ιδανική ηλικία έναρξης εκπαίδευσης.


alex1234

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2013
36
1
Χαίρεται.Επειδή ακούω διάφορα θα ήθελα να ξεκαθαρίσω αυτό το σημαντικό θέμα.Ποια είναι η ιδανική ηλικία για ένα κουτάβι να ξεκινήσει την βασική υπακοή και τα τρικς?
Οι απόψεις είναι 2:
α.Απο 2-3 μηνών μπορεί να ξεκινήσει, όσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο.Οταν παει 7-8 μηνων βγαινουν αλλες ορμονες και δεν θα μαζεύεται ουτε εχει την ίδια ικανοτητα μαθησης.
β.Απο 7-8 μηνων και πανω γιατι αν ξεκινησει νωριτερα, εκτος του οτι το κουταβι δεν καταλαβαινει τι του ζηταει το αφεντικο κ τα κανει μηχανικα, στρεσαρεται με συνεπεια να βγει προβληματικο μετα.

Τι ισχύει τελικα?Θα το εκτιμούσα πραγματικα αν μάθαινα ποια ειναι η σωστη προσεγγιση.
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
δεν ξερω ποτε ειναι καλυτερα να αρχισεις εκπαιδευση(πιστευω οσο πιο νωρις καλυτερο, παντως)

αυτο που εχω καταλαβει ειναι να εχει ο σκυλος την προσοχη του πανω σου οταν τον φωναζεις, να μην ξερει οτι θα τον περιμενει , χαδια ή παιχνιδι ή μεζε κτλ ,οχι παντα,
να του κεντριζεις το ενδιαφερον περισσοτερο απο το περιβαλλον.
ειναι δυσκολο ομως αυτο κ πιστευω θελει κ χρονο εκτος απο εμπειρια γνωσεις που ειναι κ το σημαντικοτερο.

Μεσα στο σπιτι μπορει να εκτελει τα τρικς-εντολες αλλα εξω να ειναι στο σημα το δικο του.

για αυτο το σημαντικο πρωτα κατα την γνωμη μου ειναι το ΄'δεσιμο' με τον ιδιοκτητη σε ολες τις αποσπασεις και το πιο δυσκολο.(πρωτα μεσα στο σπιτι).
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
παιζει ρολο και ο εκπαιδευτης,, αλλα και ο σκυλος,,, υπαρχουν κουταβια ΄΄κουφα"" οταν ειναι δυο τριων μηνων και ατιθασα η νευρικα,,, ,,, υπαρχουν και ''καλοβολα'' πιστευω οτι αυτα που κανουν τρικς και κολπα σε ηλικια 2 η τριων μηνων ειναι διαλεγμενα,,,, , αλλα αν ξεκινησεις απο 7 η 8 μηνων τη βασικη υπακοη σε οποιοδηποτε χαρακτηρα κουταβιου,,, το εχασες το τραινο,,, θελει να του μαθαινεις κατι με συνεχεις επαναληψεις και σιγα σιγα να του προσθετης κατι αλλο.. οταν αρχισει να αφηνει τη κουταβισια συμπεριφορα και να σοβαρευεται θα αρχισει να σε ακουει περισσοτερο και να μαθαινει πιο γρηγορα καποιο νεο κολπο.. αλλα θελει ωρες πολλες απασχολησης απο μικρο,,, χωρις να το παρακανεις βεβαια με κανα κιλο μπισκοτακια τη μερα για να μαθει κατι,,
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Γνώμη μου είναι ότι αν αρχίσεις την εκπαίδευση απο 3 μηνών το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην πιέσεις το κουτάβι, μάθε του μέχρι εκεί που εκτελεί με χαρά. Όσο μεγαλώνει ηλικιακά τόσο θα αυξάνουν και οι απαιτήσεις σου.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Η εκπαίδευση ξεκινά από την πρώτη μέρα της ζωής ενός σκύλου .
Ανάλογα με την ηλικία και την αντίληψη είναι ο ρυθμός και η ένταση.
Αυτό που χρειάζεται είναι η καθοδήγηση ενός σωστού εκπαιδευτή .
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Η εκπαίδευση ξεκινά από την πρώτη μέρα της ζωής ενός σκύλου .
Ανάλογα με την ηλικία και την αντίληψη είναι ο ρυθμός και η ένταση.
Αυτό που χρειάζεται είναι η καθοδήγηση ενός σωστού εκπαιδευτή .
Συμφωνώ και επαυξάνω.... απλό και περιεκτικό!
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
Χαίρεται.Επειδή ακούω διάφορα θα ήθελα να ξεκαθαρίσω αυτό το σημαντικό θέμα.Ποια είναι η ιδανική ηλικία για ένα κουτάβι να ξεκινήσει την βασική υπακοή και τα τρικς?
Οι απόψεις είναι 2:
α.Απο 2-3 μηνών μπορεί να ξεκινήσει, όσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο.Οταν παει 7-8 μηνων βγαινουν αλλες ορμονες και δεν θα μαζεύεται ουτε εχει την ίδια ικανοτητα μαθησης.
β.Απο 7-8 μηνων και πανω γιατι αν ξεκινησει νωριτερα, εκτος του οτι το κουταβι δεν καταλαβαινει τι του ζηταει το αφεντικο κ τα κανει μηχανικα, στρεσαρεται με συνεπεια να βγει προβληματικο μετα.

Τι ισχύει τελικα?Θα το εκτιμούσα πραγματικα αν μάθαινα ποια ειναι η σωστη προσεγγιση.

η ηλικια εναρξης εξαρταται απο την εκπαιδευτικη μεθοδο που χρησιμοποιηται...
υπαρχουν αρκετες και με πολυ διαφορετικα αποτελεσματα........

καλο θα ηταν να κοιταξεις συγχρονες εκπαιδευτικες μεθοδους που χρησιμοποιουνται πλεον σε σπορ (ασχετα αν δεν θελεις τοσο λεπτομερες εκτελεσεις) ωστε να φτιαξεις ενα ισορροπημενο σκυλι.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Είμαι τις άποψης ότι δεν υπάρχουν μέθοδοι εκπαίδευσης.... υπάρχει προσέγγιση του σκύλου και προσαρμογή των χειρισμών αναλόγως με τι έχεις απέναντί σου κάθε φορά εξαρτώμενος από ηλικία, χαρακτήρα, τη φυλή, τι θες να μάθεις στο σκύλο, εαν είναι ΒΥ, εάν είναι σπορ, εάν είναι τρικ κ.ο.κ.
Το να μπαίνουν στερεότυπα και ταμπέλες για κάθε σκύλο είναι μάλλον γενίκευση....

Το θέμα σου δεν είναι πότε ξεκινάει η εκπαίδευση αλλά τι χειρισμός κρίνεται κατάλληλος ανάλογα το σκύλο.
Π.χ. έχεις δύο κουταβάκια και τα εκπαιδεύεις με λιχουδιά στο ξάπλωσε ... το ένα είναι κουλ και τα καταφέρνει μία χαρά και με λίγη πίεση το άλλο ακόμα και με τη λιχουδιά στρεσαρεται πολύ, δεν είναι οτι το ένα δεν μαθαίνει ειναι ότι θέλουν διαφορετική προσέγγιση! (και με πίεση δεν εννοώ με το χέρι, πίεση μπορεί να ειναι ακόμα και η διαγώνια και κάθετη κίνηση της λιχουδιάς προς τα πόδια του κουταβιού...).

For the record εκπαιδεύω το σκύλο μου από την πρώτη μέρα που ήρθε σπίτι, 60 ημερών δηλαδή.
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
πιστευω πως εκπαιδευτικες υπαρχουν και ειναι καλο να διαχωριζονται για διαφορους λογους..
ασχετα αν η προσεγγιση σε διαφορετικα σκυλια ειναι διαφορετικη και παλι ακολουθεις μια εκπαιδευτικη μεθοδο που εχει μια ολοκληρη φιλοσοφια...

μπορει να λεγεται cliker training, marker training η η μεθοδος του "ταδε"... οπως και να λεγεται χρισημοποιεις την φιλοσοφια της ασχετα αν την προσαρμοζεις το εκαστοτε σκυλι..
οι εκπαιδευτικες μεθοδοι δεν εχουν χρονικα ορια, δεν λενε αφου ξεκινησες σημερα μεθαυριο θα ειναι ετσι και θα κανεις αυτο.. σου δινουν θεωριες και πρακτικες εκμαθησης συμπρειφορειων, πως να χτισεις ενα ισορροπημενο σκυλι και παρα πολλα αλλα..και η καθε μια φερει διαφορετικα αποτελεσματα.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δε συμφωνώ....

Το γεγονός ότι υπάρχει μία φιλοσοφία πίσω από το κλίκερ, ή πίσω από το προνγκ (την οποία σημειωτέον οφείλει να γνωρίζει οποιοσδήποτε πριν χρησιμοποιήσει στην πράξη στο σκύλο του, ή οποιουδήποτε τέλοσπάντων) δε σημαίνει ότι η χρήση του αντίστιχα χαρακτηρίζει τη μέθοδο...

Εγώ δεν εκπαιδεύω τη μικρή με "θετική" κατά την ταμπελοποίηση μέθοδο. Σημαίνει ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κλίκερ? Ή αντίστοιχα επειδή χρησιμοποιώ κλίκερ σημαίνει ότι είμαι της "θετικής"??? Ή μήπως επειδή δεν είμαι της θετικής σημαίνει ότι μαθαίνω στο σκυλί μου το ξάπλωσε πατώντας το λουρι προς τα κάτω μέχρι να σταματήσει να αντιστέκεται???

Και για να καταλάβεις τι εννοώ.... όσο ήταν κουτάβι στην υπακοή χρησιμοποίησα μόνο κλίκερ και καθόλου διόρθωση, όταν μεγάλωσε κάπως και ήξερε τι θέλω έβαλα και διόρθωση, στα τρικσ έχω μόνο κλίκερ και καθόλου διόρθωση, στο agility μόνο επιβράβευση και ήπια διόρθωση, στην διαγωνιστική υπακοή προς το παρίν δεν έχω καθόλου διόρθωση όταν γίνει άψογη όμως θα μπει και εκεί ήπια διόρθωση, αλλά αυτό θα φανεί στην πορεία δεν το ξέρω από τώρα εάν δεν το δω στην πράξη.

Για πες μου τώρα... πια μέθοδο ακολουθώ???
Η επειδή δεν ακολουθώ εντελώς και ξεκάθαρα "θετική" προσέγγιση έχω σύμφωνα με τα λεγόμενά σου αυτομάτως έναν ανισόρροπο σκύλο?

Κι επιμένω ότι είναι τεχνικές τις οποίες οφείλεις να γνωρίζεις και να έχεις κατανοήσει πριν χρησιμοποιήσεις, δε σημαίνει όμως ότι δεν αλληλοσυμπληρώνονται ή ότι αυτομάτως αλληλοαποκλείονται.

Και για να μην μπερδευόμαστε η "μέθοδος" εκπαίδευσης δεν έχει καμία σχέση με την σωστή πορεία ανατροφής ενός σκύλου που συμπεριλαμβάνει πολύ περισσότερα από την εκτέλεση εντολών και την εκμάθηση συμπεριφορών
 
Last edited:


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
το οτι χρησιμοποιεις κλικερ η οποιδηποτε αλλο εγραλειο δεν σημαινει οτι εκπαιδευεις το σκυλι σου συμφωνα με την πιο γνωστη μεθοδο η οποια χρησιμοποιει αυτα τα εργαλεια... και δεν ειπα κατι τετοιο........
ασχετα με τι χρησιμοποιεις υπαρχει μεγαλη βαρυτητα στο πως το χρησιμοποιεις, υπαρχουν διαφορες θεωριες για το πως μπορει κανεις να χρησιμοποιεισει τα εκπαιδευτηκα εργαλεια και μαζι με αλλες θεωριες καθοριζεται ποια μεθοδο ακολουθεις (η απο ποια εχεις επηρεαστει η πες το οπως θες, βασιζεσαι στην φιλοσοφια της..)

υπαρχουν μεθοδοι εκπαιδευσης που χρησιμοποιουν το κλικερ, το στηθολουρο, το καρφι και το e-collar αυτο σημαινει οτι μερικες φορες ειναι θετικη ? η μερικες φορες ειναι της παλιας σχολης?

για εμενα σημαινει μια ολοκρηρη μεθοδος που αναλογος πως χρησιμοποιει τα εργαλεια, την καθοριζει, της δινει ονομα και σαφως υπαρχει μια ολοκρηρη θεωρια για το "πως" το "γιατι" και το "ποτε"..
αυτος ο ανθρωπος που εκατσε να σκευτει να ψαξει θεωριες-πειραματα, να ξοδεψει απειρες ωρες με τα σκυλια του και να συμμετεχει σε διαφορους αγωνες κλπ διατυπωσε την αποψη του για το πως "πρεπει" να χρησιμοποιουνται καποια εργαλεια ωστε να υπαρξει το καλυτερο αποτελεσμα στην αποδωση του σκυλου, διατυπωσε θεωριες εκμαθησης που ουτεμια σχεση εχουν να κανουν με τα εργαλεια κλπ.
αυτο εγω λεω εκπαιδευτηκη μεθοδο.. ασχετα αν ο καθενας με βαση αυτην την προσαρμοζει στο εκαστοτε σκυλι..


Η επειδή δεν ακολουθώ εντελώς και ξεκάθαρα "θετική" προσέγγιση έχω σύμφωνα με τα λεγόμενά σου αυτομάτως έναν ανισόρροπο σκύλο?

Και για να μην μπερδευόμαστε η "μέθοδος" εκπαίδευσης δεν έχει καμία σχέση με την σωστή πορεία ανατροφής ενός σκύλου που συμπεριλαμβάνει πολύ περισσότερα από την εκτέλεση εντολών και την εκμάθηση συμπεριφορών
αν αναφερεσαι σε εμανα ουδεποτε δεν ειπα πως η καθαρα θετικη η οποιαδηποτε αλλη μεθοδο δημιουργει ισορροπημενα η ανισορροπα σκυλια..
μιλησα για συγχρονες εκπαιδευτηκες μεθοδους που χρησιμοποιουνται σε σπορ γιατι στα σπορ το σκυλι εκτως απο το οτι εκτελει εντολες εχει μια συγκεκριμενη συμπεριφορα με το περιββαλον η οποια χτιστηκε μεσα απο καποια εκπαιδευτηκη μεθοδο.. η συνολικη εικονα του σκυλου αντικατροπτιζει την μεδορο εκπαιδευσης που χρησιμοποιηθικε και η καθε μεθοδος φερει πολυ διαφορετικα αποτελεσματα.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
το οτι χρησιμοποιεις κλικερ η οποιδηποτε αλλο εγραλειο δεν σημαινει οτι εκπαιδευεις το σκυλι σου συμφωνα με την πιο γνωστη μεθοδο η οποια χρησιμοποιει αυτα τα εργαλεια... και δεν ειπα κατι τετοιο........
ασχετα με τι χρησιμοποιεις υπαρχει μεγαλη βαρυτητα στο πως το χρησιμοποιεις, υπαρχουν διαφορες θεωριες για το πως μπορει κανεις να χρησιμοποιεισει τα εκπαιδευτηκα εργαλεια και μαζι με αλλες θεωριες καθοριζεται ποια μεθοδο ακολουθεις (η απο ποια εχεις επηρεαστει η πες το οπως θες, βασιζεσαι στην φιλοσοφια της..)

υπαρχουν μεθοδοι εκπαιδευσης που χρησιμοποιουν το κλικερ, το στηθολουρο, το καρφι και το e-collar αυτο σημαινει οτι μερικες φορες ειναι θετικη ? η μερικες φορες ειναι της παλιας σχολης?

για εμενα σημαινει μια ολοκρηρη μεθοδος που αναλογος πως χρησιμοποιει τα εργαλεια, την καθοριζει, της δινει ονομα και σαφως υπαρχει μια ολοκρηρη θεωρια για το "πως" το "γιατι" και το "ποτε"..
αυτος ο ανθρωπος που εκατσε να σκευτει να ψαξει θεωριες-πειραματα, να ξοδεψει απειρες ωρες με τα σκυλια του και να συμμετεχει σε διαφορους αγωνες κλπ διατυπωσε την αποψη του για το πως "πρεπει" να χρησιμοποιουνται καποια εργαλεια ωστε να υπαρξει το καλυτερο αποτελεσμα στην αποδωση του σκυλου, διατυπωσε θεωριες εκμαθησης που ουτεμια σχεση εχουν να κανουν με τα εργαλεια κλπ.
αυτο εγω λεω εκπαιδευτηκη μεθοδο.. ασχετα αν ο καθενας με βαση αυτην την προσαρμοζει στο εκαστοτε σκυλι..




αν αναφερεσαι σε εμανα ουδεποτε δεν ειπα πως η καθαρα θετικη η οποιαδηποτε αλλη μεθοδο δημιουργει ισορροπημενα η ανισορροπα σκυλια..
μιλησα για συγχρονες εκπαιδευτηκες μεθοδους που χρησιμοποιουνται σε σπορ γιατι στα σπορ το σκυλι εκτως απο το οτι εκτελει εντολες εχει μια συγκεκριμενη συμπεριφορα με το περιββαλον η οποια χτιστηκε μεσα απο καποια εκπαιδευτηκη μεθοδο.. η συνολικη εικονα του σκυλου αντικατροπτιζει την μεδορο εκπαιδευσης που χρησιμοποιηθικε και η καθε μεθοδος φερει πολυ διαφορετικα αποτελεσματα.
Έχω την εντύπωση ότι λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια.... εγώ δεν ακυρώνω την επιστήμη που υπάρχει πίσω από κάθε εργαλείο και τη χρήση του, ούτε την παρακαταθήκη αυτών που την ανέπτυξαν και εκείνων που την εξέλιξαν, αντίθετα είμαι της άποψης ότι θέλει πάααααρα πολλές γνώσεις για να χρησιμοποιήσεις αυτές τις "τεχνικές".
Απλά δεν μου αρέσει όταν κάποιος χαρακτηρίζει τον τρόπο με τον οποίο εκπαιδεύει τα σκυλιά, ως επαγγελματίας, π.χ εγώ είμαι θετικός ... ή εγώ είμαι της γερμανικής σχολής, εγώ μόνο με πνίχτη ή εγώ μόνο λιχουδίτσες. Και αυτό θέλω να γίνει σαφές, ώστε να μην μπερδεύεται ο κόσμος και ψάχνει να βρει εκπαιδευτή που θα μπουκώνει μόνο το σκύλο και δεν θα βάζει π.χ. όρια ή το αντίθετο που θα τον έχει μόνιμα σε διόρθωση και καμία επιβράβευση.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θελω να πω...

Η αντίρρησή μου στο κομμάτι του σπορ δε είναι ότι υπάρχουν αυτή τη στιγμή κουτάβια ή νεαρά σκυλιά που πέραν της ρουτίνας του σπορ δεν ξέρουν τίποτα στον έξω κόσμο ούτε καν να μην τραβάνε στο λουρί και με συνειδητή απόφαση των χειριστών τους για τους χψ λόγους. Και δε μιλάω για ιδιωτες. Εγώ συμμερίζομαι και σέβομαι την άποψη ότι βάζεις βάζεις στόχους τι θέλει να μάθει ο σκύλος σου και τι θέλεις να κάνει και πως να συμπεριφέρεται γενικά, στο σπίτι, στον έξω κόσμο, στο καφέ, στη θειά σου, στην παραλία, στο πάρκο.... κοκ. και βάσει αυτού προχωράς και εκμεταλλέυεσαι ότι έχει να σου δώσει από εφόδεια και εργαλεία όλη η φιλοσοφία της εκπαιδευσης, χωρίς να αποκλείεις τίποτα. Φτιάχνεις το πλάνο σου δηλαδή και αναλόγως με τις λακούβες, τις ανηφόρες και τις κατηφόρες που θα συναντήσεις στην εκάστοτε διαδρομή που λέγεται σκύλος πορεύεσαι αντιστίχως... :D
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
ισως να θεωρω "καλο" οτι υπαρχουν ταμπελες στους επαγγελαμτιες με την εννοια οτι μπορεις να καταλαβεις αμεσως "ποιος σου κανει" αναλογα με τις γνωσεις, γνωμες και αποψεις σου γυρο απο την εκπαιδευση του σκυλου.
αλλα ουτε εμενα μου αρεσει που διαλεγουν να δουλεψουν μονο με ενα κομματι απο τα παρα πολλα που υπαρχουν..

περα απο αυτο, πιστευω οτι ο καθενας θα πρεπει να επικεντρωθει στο θεμα "εκπαιδευτικη μεθοδος" γιατι οι μεθοδοι εκπαιδευσης δεν σου εξηγουν μονο θεωριες και τεχνικες γυρο απο τα εκπαιδευτικα εργαλεια (που υπαρχουν πολλες για το καθενα) αλλα και σου δινει βασικες πληροφοριες για τον συνδιασμο τους.
πιστευω πως εκει ειναι η διαφορα. το οτι η καθε εκπαιδευτικη μεθοδος συνδιαζει διαφορες θεωριες και τεχνικες περι εκπαιδευτικων εργαλειων και μη με μοναδικο τροπο και αυτο νομιζω οτι καθοριζει τελικα την εικονα του σκυλου.
 
Last edited:




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μπορείς να ξεκινήσεις την εκπαίδευση την ημέρα που παραλαμβάνεις το κουτάβι, αρκεί να του δείξεις με σωστό τρόπο το τι του ζητάς!

Η αφεντιά μου με το κοπρόσκυλο στις 65 ημέρες περίπου, μαθαίνει το "έλα", το "μαζί", το "κάτσε" και το "ξάπλα". Ήδη μετά από περίπου 1 εβδομάδα εκπαίδευσης, το σκυλί έχει αρχίσει και κατανοεί τη γλώσσα του σώματος.

[video=youtube;ICpMQ3oo92w]http://www.youtube.com/watch?v=ICpMQ3oo92w[/video]
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μπορείς να ξεκινήσεις την εκπαίδευση την ημέρα που παραλαμβάνεις το κουτάβι, αρκεί να του δείξεις με σωστό τρόπο το τι του ζητάς!

Η αφεντιά μου με το κοπρόσκυλο στις 65 ημέρες περίπου, μαθαίνει το "έλα", το "μαζί", το "κάτσε" και το "ξάπλα". Ήδη μετά από περίπου 1 εβδομάδα εκπαίδευσης, το σκυλί έχει αρχίσει και κατανοεί τη γλώσσα του σώματος.

[video=youtube;ICpMQ3oo92w]http://www.youtube.com/watch?v=ICpMQ3oo92w[/video]
+ 1000 και πολλά πολλά like!!
 




spyrval

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2013
75
0
Μπορείς να ξεκινήσεις την εκπαίδευση την ημέρα που παραλαμβάνεις το κουτάβι, αρκεί να του δείξεις με σωστό τρόπο το τι του ζητάς!

Η αφεντιά μου με το κοπρόσκυλο στις 65 ημέρες περίπου, μαθαίνει το "έλα", το "μαζί", το "κάτσε" και το "ξάπλα". Ήδη μετά από περίπου 1 εβδομάδα εκπαίδευσης, το σκυλί έχει αρχίσει και κατανοεί τη γλώσσα του σώματος.
Να ρωτήσω κι εγώ τις χαζές ερωτήσεις του άσχετου? Του μαθαίνεις το "μαζί" στο βίντεο? Με το χέρι δίνεις συνεχώς λιχουδιές? Και η πιο έξυπνη: λες την εντολή συνέχεια?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Να ρωτήσω κι εγώ τις χαζές ερωτήσεις του άσχετου? Του μαθαίνεις το "μαζί" στο βίντεο? Με το χέρι δίνεις συνεχώς λιχουδιές? Και η πιο έξυπνη: λες την εντολή συνέχεια?
Του μαθαίνω ότι όταν είναι δίπλα μου και το κεφάλι του είναι σηκωμένο, τρώει, οπότε κάνει ένα ευχάριστο συσχετισμό στο μυαλό του.

Δεν τρώει συνέχεια από το χέρι, αλλά φαγητό υπάρχει πάντα. Απλά τον αφήνω απλά να το μυρίζει και να το γλύφει. Να ξέρει δηλαδή ότι εκεί υπάρχει κάτι καλό. Η μέθοδος ονομάζεται "luring", όπου χρησιμοποιείς ουσιαστικά το φαγητό ως "δόλωμα" για το σκύλο να κάνει μια επιθυμητή συμπεριφορά, χωρίς ακόμα να καταλαβαίνει συσχετισμούς με εντολές ή οτιδήποτε άλλο.

Η εντολή σε αυτό το στάδιο της εκπαίδευσης λέγεται αρκετά συχνά, για να μπορέσει ο σκύλος να συνδυάσει και τη λέξη, πέραν της γλώσσας του σώματος.

ΥΓ: Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις... :)
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
σορρυ αλλα το luring δεν ειναι μεθοδος αλλα τεχνικη και εχει μεγαλη διαφορα....

εδω μπορεις να διαβασεις μερικες θεωριες και τεχνικες που θα σε βοηθουσαν να καταλαβεις μερικα πραγματα για την εκπαιδευση των σκυλων:
Schutzhund-Training.com - Training Theory & Definitions
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf