Κροτοφοβία-Υπάρχει αντιμετώπιση;


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Όπως πολύ ξέρουμε η κροτοφοβία είναι ένα πρόβλημα και ένας λόγος που πολλά σκυλιά χάνονται κυρίος τις μέρες του Πάσχα!

Υπάρχει τρόπος αντιμετόπισής της? πχ. κάποιο CD ή ήχους που να μπορούμε να κάνουμε στο σπίτι προκειμένου να εξοικιωθεί το σκυλί με τους θορύβους αυτούς???

Υπάρχει κάποια θεραπεία(πχ. μασαζ) που μπορούμε να κάνουμε στο σκυλί μας ωστε να μπορεί να χαλαρώσει και να σταματήσει να τρέμει αυτές τις δύσκολες μέρες??

Αν πάρουμε κάποιο ψεύτικο οπλάκι και χτυπάμε σπίτι μας για την εξοικίωση υπάρχει περίπτωση να κάνουμε τα πράγματα χειρότερα??
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα...
εξαρταται η αντιμετωπιση της απο το μεγεθος, αλλα και την ηλικια του σκυλου...
ναι προσπερναται... μεχρι ενος σημειου και βαθμου...
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
καλυτερα θα ηταν ενας εκπαιδευτης να σε ενημερωνε για το πως θα το αποβαλει αλλα μεχρι ενως σημειου γινεται ειναι απο τοις μεγαλυτερες φοβιες αν οχι η μεγαλυτερη.εγω να σου πω τι εκανα στον black χωρις να ξερω αν ηταν το σωστο απλα εγω πιστευα οτι ειναι.τον πηγαινα και ακομα παμε εξω απο σκοπευτηριο και γινοταν χαμος μπαμ μπουν μπαμ της τρελης και ευγαζα το μπαλακι και παιζαμε ενω συνεχιζωταν ο χαμος και ολα μια χαρα,μετα τον πηγαινα σε πιστα μοτοκρος πανικος οι εξατμισεις και εκανα το ιδιο ολα καλα:)
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
καλησπερα...
εξαρταται η αντιμετωπιση της απο το μεγεθος, αλλα και την ηλικια του σκυλου...
ναι προσπερναται... μεχρι ενος σημειου και βαθμου...
Σε ηλικία απο 2-7 ετών κυρίος.

Εμείς το πρόβλημα που έχουμε είναι πως τρέμει συνέχεια και είναι πάρα πολύ ανήσυχος(φυσιολογικό για κροτοφοβικό σκυλί αλλά αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω τότε θα το κάνω!!!) όπως επείσης το ότι δεν βγαίνει για βόλτα ούτε για την ανάγκη του σε καμία περίπτωση-ούτε τρώει ούτε νερό πίνει!

Το θετικό είναι πως ενώ πέρσι έψαχνε τρύπες να το σκάσει και σε βόλτες έκανε σβούρες στο λουρί(όταν του είχα περιλαίμιο) ή τραβούσε τρελά(όταν είχε σαμαράκι) και τσίριζε πλέον έχουμε ξεπεράσει α χειρότερα!

Και γενικά ρωτάω γιατί είναι σύγουρα ένα θέμα που θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο με κροτοφοβικά σκυλιά.

Ποιο πολύ αυτό που θέλω είναι να χαλαρώσει όσο γίνεται περισσότερο!
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Η Φέη που δεν την έχω πλέον επίσης Χάσκι είχε ένα θέμα με τους κρότους, ενώ καθόταν γενικά μαζί με τη Νάνα στη βεράντα όταν ακουγόταν βαρελότο έμπαινε μέσα κι ερχόταν και θρονιαζόταν δίπλα μου κι ησύχαζε αμέσως.
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
καλυτερα θα ηταν ενας εκπαιδευτης να σε ενημερωνε για το πως θα το αποβαλει αλλα μεχρι ενως σημειου γινεται ειναι απο τοις μεγαλυτερες φοβιες αν οχι η μεγαλυτερη.εγω να σου πω τι εκανα στον black χωρις να ξερω αν ηταν το σωστο απλα εγω πιστευα οτι ειναι.τον πηγαινα και ακομα παμε εξω απο σκοπευτηριο και γινοταν χαμος μπαμ μπουν μπαμ της τρελης και ευγαζα το μπαλακι και παιζαμε ενω συνεχιζωταν ο χαμος και ολα μια χαρα,μετα τον πηγαινα σε πιστα μοτοκρος πανικος οι εξατμισεις και εκανα το ιδιο ολα καλα:)
Θα το έχω υπόψην μου! Βέβαια με εξατμήσεις απο μοτοκρος δεν έχουμε κανένα θέμα. Θα δοκιμάσω αυτό που λες αλλά μέχρι ένα σημείο-αν δω πως χειροτερεύει το κόβω αμέσως.
Ευχαριστώ! :)


Η Φέη που δεν την έχω πλέον επίσης Χάσκι είχε ένα θέμα με τους κρότους, ενώ καθόταν γενικά μαζί με τη Νάνα στη βεράντα όταν ακουγόταν βαρελότο έμπαινε μέσα κι ερχόταν και θρονιαζόταν δίπλα μου κι ησύχαζε αμέσως.
Και σε μένα έρχεται κοντά μου αλλά θα συνεχίζει να τρέμει μέχρι να σταματήσουν τελείος.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εμενα η ορεξη της σκυλας μου χαλαει για ωρες αφου σταματησουν οι κροτοι!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η κροτοφοβία μπορεί να είναι κληρονομική και μπορεί να είναι και επίκτητη. Η πρωτη δεν αντιμετωπίζεται εύκολα ,μη σου πω και καθόλου. Η δεύτερη αντιμετωπίζεται σε ένα ικανοποιητικό βαθμό. Σίγουρα εξαρτάται από την ηλικία του σκύλου. Έχω ένα σκύλο 9 χρονών κροτοφοβικό και γνωρίζω πολύ καλά τη ταλαιπωρία. Ιδίως στην Ανάσταση...Φέτος τον έστειλα σε ένα κτήμα μία φίλης μου για 2 λόγους.

Ο ένας είναι ότι έχω καινούργιο κουτάβι μέσα στο σπίτι και επειδή τα μικρά τείνουν να μιμούνται τα άλλα σκυλιά δεν ήθελα επουδενί να δει τις αντιδράσεις του Keagan στα βαρελότα και να αρχίσει να φοβάται και εκείνος χωρίς κανένα λόγο. Ο δεύτερος λόγος ήταν ένα πέιραμα που έκανα και τελικά απέδωσε.Κλεισμένος μέσα σε ένα μεγάλο κένελ,μαζί με τον Τσούφι ο οποίος δεν είναι καθόλου κροτοφοβικός....δίπλα σε 5 άλλα κένελ με Γερμανικούς Ποιμενικούς (μηδέν κροτοφοβία) και χωρίς εμένα να τρέξει για προστασία....το αντιμετώπισε πάρα πολύ καλά. Σχεδόν χωρίς φόβο. Το κτήμα βρίσκεται δίπλα σε εκκλησίες....και τα κένελ είναι σε ανοιχτό χώρο ,οπότε τα άκουσε για τα καλά. Παρόλα αυτά χθες το απόγευμα που πήγα να τους πάρω πίσω....και παρόλο που όλη την ημέρα μέχρι αργά πέφτανε κροτίδες από διπλανά κτήματα που ψήνανε....ο Keagan έδειξε ελάχιστα, έως καθόλου σημάδια φοβίας.

Τα cd στη περίπτωση των πυροτεχνημάτων δεν κάνουν δουλέιά. Ο σκύλος μαθαίνει ότι ο ήχος προέρχεται από το στερεοφωνικό και κάποια στιγμή παύει να ενδιαφέρεται. Όταν πέσουν τα αληθινά....αυτό είναι άλλο θέμα. Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε έιναι ότι τα χαιδεύουμε, τα αγκαλιάζουμε , τα αφήνουμε να κάθονται δίπλα μας....και ακόμα και αν προσπαθούμε να δείξουμε αδιαφορία....ο σκύλος το πιάνει ότι είμαστε alert και αντιδράει ανάλογα. Φέτος ανακάλυψα ότι αν ο σκύλος είναι ασφαλισμένος σε ένα crate και μακριά από εμάς...τότε μπορεί να γίνει κάποια δουλειά....
 




Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Αν δε συντρέχει κάποιος άλλος παράγοντας δημιουργίας κροτοφοβίας (εμμονές, ψυχολογικά κλπ), τότε ο καλύτερος τρόπος, βάσει της δικής μου αποκλειστικά εμπειρίας, είναι να συνηθίσουν έντονους και δυνατούς θορύβους, κρότους, μπάμ, πιστολιές από μικρά.
Η σκύλα μου πλέον ακούει μπιστολιά και όχι απλά δε φεύγει αλλά ψάχνεται για τον κροτοπαραγωγό με 50 ζάρες στο κεφάλι και διαπεραστικό ύφος !!! Μεγάλωσε σε διαμέρισμα 1ου ορόφου πάνω από συνεργεία αυτοκινήτων, φαναρτζίδικο και μηχανών (δίχρονα). Το κακό βέβαια είναι πως ακούει πλέον H-D και κοντεύει να τους φάει.
Τα προηγούμενα σκυλιά μου μεγαλωμένα σε "νορμάλ" περιβάλλον ήταν "κροτοφοβικά".
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Alexia, δεν μιλάω για κουτάβια. Για τα κουτάβια υπάρχει μία ολόκληρη φιλοσοφία για το πως πρέπει να κοινωνικοποιηθούν από μωρά σε πάρα πολλά πράγματα, ένα εκ των οποίων είναι και η κροτοφοβία. Αν κατάλαβα καλά το θέμα είναι η ήδη υπάρχουσα κροτοφοβία σε ενήλικο σκυλί και αν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισής της....
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Έυχαριστούμε Κατερίνα για τις χρήσιμες πληροφορίες! :)

Ότι τιπς ξέρετε παιδιά για την αντιμετόπιση η γενικά για να καθησυχάσει ένα σκυλί με τέτοιο πρόβλημα ας τα γράφουμε εδώ ώστε να τα βλέπει και πολύς κόσμος!
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
και εγω τον δικο μου που ειναι 3 μηνων το βραδυ της αναστασης τον εβγαλα στη βεραντα οταν αρχισαν τα πυροτεχνηματα και δεν αντεδρασε καθολου .αργοτερα μπορει να βγαλει αυτη τη φοβια?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
και εγω τον δικο μου που ειναι 3 μηνων το βραδυ της αναστασης τον εβγαλα στη βεραντα οταν αρχισαν τα πυροτεχνηματα και δεν αντεδρασε καθολου .αργοτερα μπορει να βγαλει αυτη τη φοβια?
Το οτι εβγαλες 3 μηνων κουταβι στο μπαλκονι στην Ανασταση δεν ηταν και η πιο σωστη κινηση. Ευτυχως σταθηκες τυχερη. Θα μπορουσε απο εκεινη τη στιγμη να γινει κροτοφοβικος.. Η εξοικιωση του σκυλου με θορυβους γινεται σταδιακα ... οχι μπαμ και κατω! για να ειμαστε ακομα πιο ον τοπικ!
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
οοουπςςςςς λαθος ε? δε πεφταν και πανω απο το κεφαλι μας αλλα οσο να πεις η γατα ειχε φρικαρει και δε ζυγωσε εξω .
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
εμενα η ορεξη της σκυλας μου χαλαει για ωρες αφου σταματησουν οι κροτοι!
A! οχι φιλε μου.. εμεις μπορει να τρεμουμε, να κρυβομαστε σαν τις στρουθοκαμηλους σε οποια τρυπα βρουμε, να μας πιανει σιελορια... αλλα μολις πουμε "θα φας?" τα ξεχναμε ολα.. ακομα και η συντελεια του κοσμου να ερχοταν! .. και αφιερονομαστε στην μασα!! :D :D
Παντως χρονια με την χρονια.. παμε καλυτερα..
φυσικα εχουμε ξεχασει την ανασταση.. εχω να δω ανασταση... ουουουου!!

Φετος.. ειπαμε να παμε ενα βημα πιο κοντα.. και η ζαιρα που εχει το θεμα με τα μπαμ μπουμ .. καθε που ακουγοταν κατι, της λεγαμε "θα φας?" και κουνουσε την ουρα.. στα 10 "θα φας" ειχε αρχισει να κυνηγαει το μπαλακι..
ομως μιλαμε μετα απο 3-4 χρονια προσπαθειες.. και φυσικα ακομα αν δεν ειμαστε κοντα της.. την βρισκουμε μεσα στην ντουλαπα..

Ο αλλος δε, ενω δεν ειχε ποτε θεμα... περσυ.. μια μερα πριν την ανασταση, ημασταν Αθηνα στο μπαλκονι, και πεταξαν οι γειτονες, ειδε ο κουτος την Ζαιρα που εκανε σαν υστερικη... και μαλλον σκεφτηκε.. κατι θα ξερει η τσουπρα.. και για αρκετο καιρο , απο το πουθεν και το κλαθεν, φοβοταν και αυτος.. κουφο?
μετα τα χωρισαμε.. σε πασχα ο ενας ειχε τον ενα και αλλος την αλλη ωστε ναμη βλεπει ο κουτος την μικρη.. και επανηλθε με παιχνιδια.. καναμε τους κουφους.. συνεχιζαμε το παιχνιδι σαν κουφοι..
 


morfeas

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
142
3
A! οχι φιλε μου.. εμεις μπορει να τρεμουμε, να κρυβομαστε σαν τις στρουθοκαμηλους σε οποια τρυπα βρουμε, να μας πιανει σιελορια... αλλα μολις πουμε "θα φας?" τα ξεχναμε ολα.. ακομα και η συντελεια του κοσμου να ερχοταν! .. και αφιερονομαστε στην μασα!! :D :D
Παντως χρονια με την χρονια.. παμε καλυτερα..
φυσικα εχουμε ξεχασει την ανασταση.. εχω να δω ανασταση... ουουουου!!

Φετος.. ειπαμε να παμε ενα βημα πιο κοντα.. και η ζαιρα που εχει το θεμα με τα μπαμ μπουμ .. καθε που ακουγοταν κατι, της λεγαμε "θα φας?" και κουνουσε την ουρα.. στα 10 "θα φας" ειχε αρχισει να κυνηγαει το μπαλακι..
ομως μιλαμε μετα απο 3-4 χρονια προσπαθειες.. και φυσικα ακομα αν δεν ειμαστε κοντα της.. την βρισκουμε μεσα στην ντουλαπα..

Ο αλλος δε, ενω δεν ειχε ποτε θεμα... περσυ.. μια μερα πριν την ανασταση, ημασταν Αθηνα στο μπαλκονι, και πεταξαν οι γειτονες, ειδε ο κουτος την Ζαιρα που εκανε σαν υστερικη... και μαλλον σκεφτηκε.. κατι θα ξερει η τσουπρα.. και για αρκετο καιρο , απο το πουθεν και το κλαθεν, φοβοταν και αυτος.. κουφο?
μετα τα χωρισαμε.. σε πασχα ο ενας ειχε τον ενα και αλλος την αλλη ωστε ναμη βλεπει ο κουτος την μικρη.. και επανηλθε με παιχνιδια.. καναμε τους κουφους.. συνεχιζαμε το παιχνιδι σαν κουφοι..
εμ... όταν μαζεύεις αδέσποτα η από καταφύγιο αυτά παθαίνεις... :)

-
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η τροφή είναι η καλύτερη αντιμετώπιση , έτσι μαθαίνουν να συνδυάζουν τους θορύβους με κάτι ευχάριστο. Επίσης, είναι πολύ σημαντικό, όταν έχουμε στο σπίτι ένα κροτοφοβικό σκυλί και έρθει νέο κουτάβι πρέπει τη πρώτη φορά του μωρού σε κρότους, (Ανάσταση), να απομακρύνουμε το κροτοφοβικό από το σπίτι. Τα κουτάβια μιμούνται τα μεγαλύτερα σκυλιά και υπάρχει κίνδυνος να ξεκινήσει να μιμείται το μικρό τις αντιδράσεις του μεγάλου την ώρα που θα πέσουν οι κροτίδες...
Τέλος....κουτάβι 3 μηνών στη βεράντα....Φίλε μου έπεσες από την Ακρόπολη και στάθηκες όρθιος!!!!