Κρυψορχία


STELLAKI

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2008
96
0
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Γειά σας!
το μικράκι μου είναι 4 μηνών και έχει κατεβεί μόνο ο ένας του όρχις.
Ο γιατρός μου είπε οτι είναι πολύ πιθανό να κατεβεί αργότερα, αν όμως δεν κατέβει, διάβασα οτι υπάρχει ενδεχόμενο καρκινοποίησης, οπότε θα χρειαστεί εγχείρηση.
Απο την εμπειρία σας, γνωρίζετε πότε ολοκληρώνεται η μορφολογία και ανάπτυξη των γεννητικών οργάνων?
Θα είναι επικίνδυνη μια τέτοια εγχείρηση?
Σας ευχαριστώ πολύ!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αν δεν έχει κατέβει ακόμα ΜΑΛΛΟΝ δεν θα κατέβει.

περιμένεις μέχρι τους 8-9 μήνες και ύστερα στείρωση και αφαίρεση του κρυμένου.

όχι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος παραπάνω εκτός από ότι υπάρχει σε μια οποιαδήποτε εγχείριση
 






CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Επίσης … Είναι κρυπτορχις η μήπως μονόρχις; Εντοπίστηκε ο δευτερος; Αν ναι, που ακριβως;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Να ρωτήσω και εγώ κάτι?
STELLAKI η κρυψορχία είναι κληρονομική. Με τον εκτροφέα έχεις επικοινωνήσει? Ποια είναι η γνώμη του για το πρόβλημα που προέκυψε στο σκύλο?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
CostasKontadakis said:
Επίσης … Είναι κρυπτορχις η μήπως μονόρχις; Εντοπίστηκε ο δευτερος; Αν ναι, που ακριβως;
αυτό είναι το σημαντικότερο και ξέχασα να το πω

άλλο κρυπτόρχις (υπάρχουν δυο αλλά ο ένας δεν κατεβαίνει στο σακουλάκι) και άλλο μονόρχις
 


STELLAKI

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2008
96
0
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Παιδια,
να σας πω
ο γιατρός ανέφερε κρυπτορχία αλλά με μια απλή ψηλάφιση. Δεν τον έχει εξετάσει διεξοδικά γιατί είπε να περιμένουμε ακόμα 10 ημέρες.
Τον μπαμπά του μωρού μου τον ξέρω και είναι μια χαρά. Ο εκτροφέας δεν έχει ενημερωθεί ακόμη.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγω οταν βρηκα τον μικρο δεν ειχε βγαλει ακομα..
τον βρηκαμε 6.30 μηνων..!!
Οταν τον βρηκαμε τον πηγαμε σε μια γιατρο εδω κοντα για μια πρωτη αποψη και να μας πει και την ηλικια και μας ειπε οτι καποια στιγμη θα πρεπει να βγουν γιατι θα παθει καρκινο..

Δυο εβδομαδες μετα του κατεβηκαν κανονικοτατα..!!


Αυτο που δεν ξερω αν ειναι τυχαιο ,η συμπτωση, η παιζει ρολο το οτι κατεβηκαν στους 7 μηνες ,ειναι συγκριτικα με το μαλτεζακι μου οτι στον ενα χρονο..κανενα ενδιαφερον για θυλικια..την εβλεπε σαν παιχνιδι..

ενο το μαλτεζακι μου απο 4 μηνων πηγενε με μαξιλαρια..

Στο westie αρχισε να εχει σεξουαλικο ενδιαφερον μετα τον 1.5 χρονο..
και τωρα στα 2.5 που ειμαστε δεν μπορω να πω οτι τρελενεται κι ολας..
μονο αν τυχει να μυρισει θυλικια με περιοδο στον δρομο..
Με λιγα λογια δεν ξερω αν οταν αργουν να κατεβουν οι ορχεις αν επιρεαζει την σεξουαλικη ωριμανση..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
kango1 said:
Εγω οταν βρηκα τον μικρο δεν ειχε βγαλει ακομα..
τον βρηκαμε 6.30 μηνων..!!
Οταν τον βρηκαμε τον πηγαμε σε μια γιατρο εδω κοντα για μια πρωτη αποψη και να μας πει και την ηλικια και μας ειπε οτι καποια στιγμη θα πρεπει να βγουν γιατι θα παθει καρκινο..

Δυο εβδομαδες μετα του κατεβηκαν κανονικοτατα..!!


.
υπαρχει επισης η περιπτωση να ανεβοκατεβαινουν :lol: ,δηλαδη αλλοτε δεν τον βρισκεις τον εναν και με ψηλαφιση,τον πιανεις λιγο πιο πανω (ουτε αυτο ειναι επικινδυνο)και αλλοτε ειναι κατεβασμενος κανονικα.
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
STELLAKI said:
με ηρεμείτε κάπως.....Ευχαριστώ
αλλη μια δοση ηρεμιας στην κυρια :lol:
ειχα σκυλο με κρυψορχια και πεθανε απο καρκινο.....12 ετων :lol:
(αλλα αυτο το μεμονομενο περιστατικο,δεν γνωριζω κατα ποσο αντιπροσωπευει την αληθεια...οπωςδηποτε θελει ελεγχο και καθε σκυλισια περιπτωση,οπως και καθε ανθρωπινη ειναι μοναδικη:wink: )
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
galazio said:
kango1 said:
Εγω οταν βρηκα τον μικρο δεν ειχε βγαλει ακομα..
τον βρηκαμε 6.30 μηνων..!!
Οταν τον βρηκαμε τον πηγαμε σε μια γιατρο εδω κοντα για μια πρωτη αποψη και να μας πει και την ηλικια και μας ειπε οτι καποια στιγμη θα πρεπει να βγουν γιατι θα παθει καρκινο..

Δυο εβδομαδες μετα του κατεβηκαν κανονικοτατα..!!


.
υπαρχει επισης η περιπτωση να ανεβοκατεβαινουν :lol: ,δηλαδη αλλοτε δεν τον βρισκεις τον εναν και με ψηλαφιση,τον πιανεις λιγο πιο πανω (ουτε αυτο ειναι επικινδυνο)και αλλοτε ειναι κατεβασμενος κανονικα.
οταν ειπαν οτι πρεπει να βγουν εννοουσα οτι πρεπει να κανουμε ενχειριση καποια στιγμη στο μελλον..
ευτυχως εμφανιστηκαν..

Αρα απο εμπειρια μπορω να πω οτι υπαρχει περιπτωση να εμφανιστουν και στους 7 μηνες..
Η κατασταση δεν χρειαζεται ανχος, ηρεμια.. και ενημερωση..αλλωστε το σκυλακι ακομα ειναι μωρο..
Περιμενεις και αν δεν εμφανιστουν καποια στιγμη του κανεις ενχειριση..
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω εχω μια αλλη απορια...
γνωριζω πως στα ανθρωπακια,εαν δεν κατεβει ο ενας,(και υπαρχει φυσικα)σε μικρη ηλικια γινεται επεμβαση,ωστε να κατεβει...
αυτο μπορει να γινει και στα κουταβια? :roll:
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μιστερ κονταδακις! επειγον περιστατικο!!!!

(κατσε χρυση μου,ηρεμησε :lol: :lol: :lol: )
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υπάρχουν στο εξωτερικο φάρμακα που βοηθάνε , κάοιοι δινουν προληπτικά σε κουτάβια από 20 ημερών ...

Rottie, ο εκτροφέας τί να πεί ?? Αυτά γίνονται ... αν δεν έχει ζητηθεί εκθεσιακό ζώο, τί υποχρέωση έχει ?? (εννοείται ο πατέρας κλπ κλπ να μην είναι μονόρχις)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γίνονται? Με ποια συχνότητα?
Το αναφέρω διότι το ελάττωμα αυτό είναι κληρονομικό. Τα ζώα με κρυψορχία κανονικά θα πρέπει να αποκλείονται από την αναπαραγωγή.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εννοείται ότι αποκλείονται ... βγάζουν όμως ζώα με κρυψορχία, και τα ακέραια ζώα ... με όχι μεγάλη συχνότητα, μη σταθερή, και υπολογίσιμη, βέβαια, αλλά βγάζουν ...

Κληρονομικό 100% ΝΟΜΙΖΩ δεν είναι ... παίζουν κι άλλα ρόλο ... αλλά δενμπαίνω σε λεπτομέρειες, αν το δεί ο γιατρός ας μας πεί ... γιατί είναι κάτι που δεν το θυμάμαι καλά ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf