Κυνήγι σκιών


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Ντρεπόμουν να το ποστάρω αλλά έχω τρελαθεί.
Δεν μπορώ να το κατανοήσω.
Δείχνει να παίζει και κουνάει την ουρά.

Είναι 4,5 μηνών και κυνηγάει εδώ και μια βδομάδα οποιαδήποτε σκιά δημιουργείται.

Τι να της αποσπώ την προσοχή, τι να την μαλώνω με ΜΗ, τι να σβήνω τα φώτα και να περπατάμε σαν τυφλοπόντικες στο σπίτι.

Με έχει αναγκάσει να χρησιμοποιώ μόνο τις λάμπες δαπέδου που διοχετεύουν το φως προς τα πάνω και δε δημιουργούνται σκιές.

Κάποιος μου είπε πως ίσως είναι βαρεμάρα και ψυχολογικό.
Τι βαρεμάρα ? Όλη την ώρα μαζί της ασχολούμαστε.
Παιχνίδια γεμάτο το σπίτι.
Βόλτα 1,5 ώρα ημερησίως.

Χθες βράδυ το έκανε και στο πάρκο και τρελάθηκα. Την πήρα αμέσως και γυρίσαμε πίσω μπας και το συνδυάσει πως είναι κάτι κακό.

Δε μιλάμε για απλό κυνήγι. Φερμάρει και ορμάει.:mad:

Κανένα προηγούμενο σκυλί που είχα δεν το έκανε αυτό ακόμα και 15 ώρες τη μέρα να ήταν στο σπίτι.

Τι φταίει ?
Θα το σταματήσει ?
Να την αγνοούμε όταν το πράττει ?

Με στεναχωρεί πολύ και ανησυχώ μήπως είναι δείγμα ψυχοπάθειας.

Ακόμα και τη σκιά των αυτιών της κυνηγάει.:confused:

Καμία γνώμη ?

υ.γ. έψαξα για αντίστοιχο θέμα και δε βρήκα. Και αυτό με άγχωσε πιο πολύ !!!!:-|
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Θεόφιλε,
η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξανακούσε παρόμοιο περιστατικό.
Μου ακούγεται σαν η Cuba να θέλει να παίξει, αλλά όπως το περιγράφεις μάλλον το κάνει σε ανησυχητικό βαθμό.
Δεν μπορώ να φανταστώ το γιατί το κάνει τόσο επίμονα!

Αφού λες ότι φερμαρει, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το ότι έχει κυνηγητικά ένστικτα.
Με rotweiler δεν έχω ιδιαίτερες εμπειρίες, ούτε ξέρω κατά πόσο είναι στο χαρακτήρα τους κάτι τέτοιο, θα περιμένω να τοποθετηθούν οι γνώστες-έμπειροι της φυλής.
Ίσως να έχουν και να προτείνουν κάποια λύση στο πρόβλημα σου.

Θα πάτε σε εκπαιδευτή;
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
εννοείται πως θα πάμε σε εκπαιδευτή.
Και για βασική και για φύλαξη. Ξέρω τι σημαίνει rott από 1ο χέρι, όσο καλόβουλα και να δείχνουν.

Απλά περιμένω να περάσουν τα Χριστούγεννα και να ανακαλύψω ποιος εκπαιδευτής μου κάνει σαν επαγγελματίας και κάπου κοντά στους 5,5μήνες να την ξεκινήσουμε.

Αν της δώσω κάτι άλλο να παίξει ή παίξω μαζί της δείχνει να το ξεχνάει.

Αλλά αν την αφήσω για 30δευτερόλεπτα το ξαναξεκινά. Μου έχει σπάει τα νεύρα.


Γενικά φερμάρει σε σημείο που την λέω πόιντερ κοροϊδευτικά.

Γάτες - περιστέρια είναι τα αγαπημένα της.
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Θεόφιλε καλησπέρα,

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαιτέρως με την συγκεκριμένη φυλή σκύλων οπότε ίσως να μην μπορώ να σε βοηθήσω στο έπακρο!Ωστόσο θα προσπαθήσω!
Έχεις δοκιμάσει να του αποσπάσεις την προσοχή και δεν τα κατάφερες όπως ακριβώς μας ενημέρωσες!Πάνω σε αυτό πιστεύω πως πρέπει να επικεντρωθείς,μάλλον δεν λαμβάνει χώρα κάτι αρκετά ενδιαφέρον,κάτι που να του αποσπά και να του κινεί το ενδιαφέρον σε τέτοιο βαθμό ώστε να πάψει να ασχολείται με τις σκιές του σπιτιού ακόμη και από των ίδιων του αφτιών!
Γνώμη μου λοιπόν είναι να δοκιμάσεις το εξής!Θα αγοράσεις το γνωστό σε όλους εξαρτηματάκι λέιζερ (δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται),είναι φθηνό πάντως αρκετά οπότε και δεν τίθεται θέμα τιμής!Θα ανάψεις τα φώτα στο σπίτι και μόλις ξεκινήσει το παιχνίδι με τις σκιές τότε θα ξεκινήσεις και εσύ το δικό σου παιχνίδι με αυτό το λέιζερ στο πάτωμα! :D
Πιστεύω πως θα αρχίσει να βαριέται τις σκιές σιγά σιγά,ενθάρρυνέ το κιόλας που και που,το αποτρέπεις σαφώς όταν κυνηγά τις σκιές με έντονο ύφος,τα σκυλιά δεν καταλαβαίνουν τα "μη" "οχι" κτλ. καταλαβαίνουν όμως πολύ καλά το ύφος μας,αν είναι αυστηρό και πάει λέγοντας!
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως,σου πρότεινα κάτι που θα έκανα και εγώ ο ίδιος,κάτι που θα δοκίμαζα αν είχα απογοητευτεί με όλα τα υπόλοιπα μέσα :D
Τώρα αν κάποιος απο το forum πιο έμπειρος σου δώσει καμία καλύτερη και προσφορότερη λύση ακολούθησέ την! :D Σου παρέθεσα πως θα το αντιμετώπιζα εγώ ;)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Όπως το περιγράφεις μέσω πληκτρολογίου, φαίνεται κλασσική περίπτωση OCD (obsessive compulsive disorder). Οφείλεται σε στρες που συχνά είναι από βαρεμάρα και ναι, γίνεται ψυχωτική αλλά δε θα το βάπτιζα και ψυχοπάθεια.
Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο. Ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος αντιμετώπισης είναι redirection, δηλαδή να τη μάθεις να διοχετεύει αυτήν την ενέργεια που έχει σε κάτι άλλο. Δε θα πρότεινα φωτάκι λέϊζερ γιατί πιθανόν να εντείνει το πρόβλημα με τα φώτα και τις σκιές. π.χ. το δικό μου σκυλί εμφάνισε OCD στους 3 μόλις μήνες. Το διοχέτευσα σε μπαλάκι, το οποίο αγνοούσε επιδεικτικά. Τώρα έχω ένα σκυλί κολλημένο με τη μπάλα :D αλλά αυτό είναι κοινωνικά αποδεκτό τουλάχιστον και δεν τη λέω πια psycho dog. Πολλά ρότυ λατρεύουν τα παιχνίδια με μπαλάκι.
Το να είναι γεμάτο παιχνίδια το σπίτι δε βοηθάει στο να μη βαριέται. Δεν πρέπει να έχει όλα τα παιχνίδια στη διάθεσή ταυτόχρονα αλλά να τα εναλλάσσετε ανα 2-3 μέρες ώστε να έχει περισσότερο κέφι να ασχοληθεί με αυτά. Επιπλέον, τα παιχνίδια δεν έχουν τόσο ενδιαφέρον άμα κείτονται στο πάτωμα. Το να παίζετε μαζί ή με κάτι που κινείται είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρον. Ίσως και κανένα Kong να βοηθήσει να χει να ασχολείται άμα είναι λιχούδικο. Πόσες φορές πάει την ημέρα βόλτα και για πόση ώρα; Πόσο και πως εκτονώνεται στη βόλτα; Ένα κουρασμένο σκυλί δύσκολα υποφέρει από OCD.
Δεν πρέπει να την τιμωρείς όταν εμφανίζει αυτήν τη συμπεριφορά. Ψάξε τα αίτια αντί να τιμωρείς τη συμπεριφορά. Για ποιό λόγο μπορεί να είναι στρεσσαρισμένη; Άλλαξε τίποτα στην καθημερινότητά σας την τελευταία βδομάδα; Στη ρουτίνα σας; Στα έπιπλα, στους διαμένοντες, μήπως στολίσατε; Σκέψου το λίγο. Τα σκυλιά αγαπάνε τη ρουτίνα και προσδίδει ασφάλεια.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα με τα μάτια (πρέπει να επισκεφθείς εξειδικευμένο κτηνίατρο) είναι OCD - πάρα πολύ σπάνιο σε rottweiler αυτής της ηλικίας - δεν το έχω συναντήσει ή ακούσει ποτέ.

Η συμβουλή με το λέιζερ είναι απαράδεκτη, μην διανοηθείς να την εφαρμόσεις.

Μην αφήνεις πολλές ώρες τον σκύλο μόνο του, άρχισε ένα έντονο παιχνίδι με ένα μπαλάκι με ένα σκοινί 1,5 μέτρο (σαν ο σκύλος να είναι γατάκι) - σταμάτησε τις βραδυνές βόλτες, και όταν το κάνει μην ασχολείσαι καθόλου, μέχρι (σύντομα) να αρχίσεις εκπαίδευση. Στον εκπαιδευτή θα το πείς πρώτο να το ξέρει.
 




Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
εξτρά στοιχεία μήπως βοηθήσουν:
1) πριν καιρό την είχα ξεκινήσει με laser καθώς και τα άλλα 2 rott που είχα το λάτρευαν αλλά καταλάβαιναν πότε και γιατί παίζουμε με αυτό. Από τότε που είδα να κυνηγάει τις σκιές ούτε που το ξαναπήρα μαζί μου στις βόλτες.
2) Βόλτα πηγαίνουμε 3 φορές τη μέρα λίγο μετά το φαΐ στα ίδια μέρη. Ελάττωσα τη βόλτα και το τρέξιμο κατόπιν και παρότρυνσης μελών του φόρουμ και ουσιαστικά η βόλτα μας είναι περπάτημα και πέταγμα το ξύλο και κυνηγητό (είτε εγώ αυτήν είτε αυτή εμένα) για κανά 10λεπτο. Σύνολο ημερήσιας βόλτας 1 περίπου ώρα.
3) Είναι γεγονός πως αν την κουράσω δε δίνει καμία σημασία στις σκιές
4) Όταν το κάνει τις φερμάρει και προσπαθεί να τις πιάσει, αλλά κουνάει την ουρά σαν να παίζει.

Αυτά.

Σας ευχαριστώ όλους.

υγ: Ε. χαίρομαι που σε βρίσκω και εδώ εκτός των μοτοφόρουμ.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Άρα αυτό που άλλαξες είναι η εκτόνωσή της. Μάλλον ψάχνει να βρει κάτι άλλο να γεμίσει αυτό το κενό. Δε ξέρω ποιός σου είπε να μειώσεις τη βόλτα και το τρέξιμο. Σίγουρα δε κάνει να τρέχει μετά το φαϊ καθώς είναι επικίνδυνο για συστροφή στομάχου. Η λύση όμως είναι απλή, δε μειώνεις την εκτόνωση, ταϊζεις μετά τη βόλτα, και όχι αμέσως μετά. Καταλαβαίνω ότι λόγω ηλικίας θέλεις να είναι προβλέψιμη στο 'λέρωμα΄. Κι αυτό λύνεται όμως με το να διαχωρίσεις τις βόλτες σε αυτές που είναι δεμένη, λίγο μετά το φαϊ, μόνο για να κάνει τις ανάγκες της και σε τουλάχιστον μια μεγαλύτερη που να είναι παιχνίδι κι εκτόνωση.
Καλά έκανες και δε ξαναπήρες το λέηζερ, είναι καταστροφικό αν όντως έχει OCD.
Εφόσον από μόνος σου λες ότι άμα την κουράσεις δεν δίνει σημασία στις σκιές, προφανώς δεν την κουράζεις επαρκώς. ;) Δοκίμασε να της μάθεις πράγματα. Η πνευματική άσκηση κουράζει πολύ παραπάνω και μπορείς να την κάνεις ακόμα και μέσα στο σπίτι.

p.s. Δεν έχω ιδέα ποιός είσαι. :p
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
πριν καιρό την είχα ξεκινήσει με laser
Eίναι κάποια μορφή εκπαίδευσης αυτή ???

Το σκυλί βλέπει laser κατά πάσα πιθανότητα - και το βλέπει σε σκοτεινότερα μέρη - δεν κυνηγάει την σκιά αλλά το lazer.

Μπορείς να καταστρέψεις το μάτι και την ψυχή ενός κουταβιού με μία φορά με αυτές τις δραστηριότητες.
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
το είχα σα μέσο για να πετύχω τρέξιμο.
Κατανοώ πως είναι λάθος.

Απλά για την ιστορία να αναφέρω πως δεν κυνηγάει ψευδαισθήσεις, ή πως περιμένει το στίγμα ου laser αλλά καθαρά σκιές.
Είτε των αυτιών της, είτε τη δική μου είτε των χεριών μου κ.α.
Δεν έχω ξαναπαίξει με το laser από την 1η στιγμή που συνειδητοποίησα πως κυνηγάει τις σκιές.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
το είχα σα μέσο για να πετύχω τρέξιμο.
άρχισε ένα έντονο παιχνίδι με ένα μπαλάκι με ένα σκοινί 1,5 μέτρο (σαν ο σκύλος να είναι γατάκι)
Aυτό το τρέξιμο (με μέτρο) προσομοιάζει το παιχνίδι 2 κουταβιών, που είναι η εντονότερη και ασφαλέστερη άσκηση που μπορείς να πετύχεις - και να δεχτεί - ένα 4μηνο rottweiler ... αν σε ενδιαφέρουν τα δόντια χρειάζεται προσοχή, τάση του σκύλου είναι να πιάνει το σκοινί και όχι το μπαλάκι, οπότε χρησιμοποιείς ένα κουκλάκι αν δεν έχεις πολύ εμπειρία, και σκοινί λεπτότερο. Βελτιώνει το prey drive και χρησιμεύει για αργότερα, όπου και να στοχεύσεις.

Μέχρι εκεί όμως ... εκτός από τα φυσιολογικά, δεν χρειάζεται και δεν συστήνεται ιδιαίτερη έμφαση στο "τρέξιμο" σε rottweiler αυτής της ηλικίας.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα ηθελα να ρωτησω κατι την Εφη (νοελα) και τον denis.

Ο Τέο ειπε οτι θα πάει σε εκπαιδευτή και για βασική και για φύλαξη.
Ενα σκυλι που εχει OCD ενδεικνυται να κανει φυλαξη?

Σχετικα με το laser, βλεπω καθε τοσο στην πλατεια εναν ΓΠ, που ο ιδιοκτητης του τον αφηνει ελευθερο και τον βαζει να κυνηγαει ενα πρασινο laser.
Το Laser το κυνηγαει μια χαρα, αλλά μπορουμε να περασουμε απο κοντα του χωρις να μας παρει χαμπαρι (ακομα κι οταν δεν κυνηγαει το laser), τηστιγμη που οι δικες μου σκυλες αντιλαμβανονται την παρουσια του απο το μισο χιλιομετρο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ενα σκυλι που εχει OCD ενδεικνυται να κανει φυλαξη?
Σε 10 μήνες που θα ασχοληθεί με την φύλαξη και αν έβλεπε κάποιος το σκυλί από κοντά ΜΟΝΟ θα μπορούσε να σου απαντήσει.

Θεωρώ ότι σε 2-3 μήνες τελειώνοντας την βασική ΜΑΛΛΟΝ δεν θα έχει πρόβλημα, παρ'όλα αυτά ξαναλέω δεν έχω ακούσει ή δεί rottweiler σε τέτοια κατάσταση και σε τέτοια ηλικία, οπότε άγνωστο ...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι, αλλά μιλαμε τωρα για μια εμμονη, πιθανοτατα σοβαρη. Οι εμμονες εξαφανιζονται ή διοχετευονται αλλού, οπως στο μπαλακι που ανεφερες κι εσυ και η Εφη?

Παρεμπιπτοντως, μια και το ανεφερες, και η δικια μου προσπαθει να πιασει το σχοινι (περιπου 30 εκατοστα ειναι) παρα το σιλικονενιο μπαλακι. Μηπως γιατι ειναι πολυ πιο ευκολο και πιο "διαθεσιμο"? Βεβαια με τον καιρο εμαθα να της "ταϊζω" το μπαλακι αλλά και παλι συχνα στο σχοινι κοιταζει να σημαδεψει αν μπορει.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
δοκιμασες αρη μικροτερο μπαλακι?εμενα στην αρχη αυτο εκανε και της ταιζα το μπαλακι οταν επιανε σκοινι τελειωνε το παιχνιδι.το ιδιο μου εκανε και με το κομπο που τον εχω δεμενο σε σκοινι.πηρα μικροτερα μπαλακια στην αρχη,μετα επαιρνα τα κανονικα του τενις και τα σπαγα ωστε να μικρηνω τον ογκο και να μασιουντε πιο ευκολα.τωρα παιζει με το μπαλακι ολοκληρο μια χαρα(να δουμε ποτε θα το φερνει...)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι, δοκιμασα και με μικροτερο. Ξεκινησα με αυτό το σιλικονενιο της Bende αλλά της φανηκε μαλλον μεγαλο.



Μετα εβαλα σε ένα μπαλακι του τενις ένα σχοινακι. Ολοκληρη λυκαινα, δεν νομιζω να χρειαζεται μικροτερο.
Όπως ειπα όμως, τωρα της το δινω πολύ καλυτερα, οπότε ξαναγυρισα στο σιλικονενιο.

Τι εννοεις ότι εσπαγες το μπαλακι του τενις?
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
εμενα επειδη ειναι κουταβα κ δεν τη βολεβε(να το φαει).το σπαγα το μπαλακι του τενις το κοβα σε ενα σημειο και μετα αυτο γινοταν καπως..καταλαβαινεις δεν σκαει(σπαει).γιατι πρεπει να τις ενισχυσω το prey drive και στην αρχη δεν την πολυενδιεφερε το μπαλακι οποτε επρεπε να βρω ενα τροπο να τις το κανω πιο(νοστιμο).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf