Μολις μου εκαναν παραπονα....


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Οπως λεω κ στον τιτλο,μολις μου εκαναν παραπονα απο την ποληκατοικια που μενω,πως η μικρη οταν λειπω γαυγιζει αρκετα...τις περισσοτερες φορες,της βαζω να φαει κ μετα φευγω για την δουλεια κ δεν ακουγεται καθολου,προφανως ειναι αφοσιωμενη στο φαγητο,οταν τελειωνει βεβαια δεν ξερω τι κανει. Οταν χρειαστει να λειψω για λιγο π.χ για σουπερ μαρκετ,με το που κλεινω την πορτα την ακουω γαυγιζει αρκετα,οταν γυριζω ομως μετα απο περιπου 20 λεπτα δεν ακουω κατι. Το θεμα μου λοιπον ειναι πως για να μου το ειπε η γειτονισσα η οποια παρεπιπτοντως ειναι καλη κυριουλα (μου ειπε οτι αλλη γειτονισσα στο παρελθον φωναξε αστυνομια σε κατι αντιστοιχο κ εδιωξαν σκυλι) σημαινει οτι οντως ενοχλει. Τι προτεινεε να κανω? υπομονη μεχρι να μεγαλωσει η κατι αλλο? δεν θελω μωρε να κλεισω τις μπαλκονοπορτες,θα σκασει το καημενο,ισως ετσι περιοριζοταν το θεμα. Αυτο που με νοιαζει εμενα πιομπολυ ειναι το οτι προφανως στεναχωριεται η μικρη οταν φευγω. Τις εχω πολλα παιχνιδακια κτλ. Πφφφ σας κουρασα στανταρ αλλα πραγματικα πιστευα οτι δεν ειχα προβλημα αλλα τελικα εχω κ δεν θα ηθελα να με διωξουν γιαυτο..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Crate, κλειστές μπαλκονόπορτες και όταν τρώει θα είσαι μπροστά!
Δεν θα αφήνεις φαγητό και θα φεύγεις!
Θα τρώει, θα παίρνεις το μπολ, θα γεμίζεις με φρέσκο νεράκι να πιει και μετά μέσα στο crate και μετά θα φεύγεις!

Δεν θα σε διώξει κανείς γι'αυτό. Απλώς αν τηρείς τους κανόνες καλή γειτονίας και διατηρείς τον σκύλο ήρεμο ακόμη και όταν δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας είσαι καλλυμένη. Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί τις υπόλοιπες ώρες να ξελαρυγγιάζεται στο γάβγισμα.

Άσε λοιπόν το παράδειγμα της άλλης κυρίας γιατί μπορεί να μην είσαστε ίδια περίπτωση!
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Τις μπαλκονοπορτες τις αφηνα ανοιχτες για να πηγαινει κ για την αναγκη της εξω,οχι οτι δεν τα κανει κ μεσα αλλα λεμε τωρα. Crate δεν εχω,μπορω να παρω αν ειναι,το θεμα μου ειναι πως περιπου 2 μηνες εχει συνηθησει να κινειται σε ολο το σπιτι,δεν θα την φανει καπως ξαφνικα?
οταν ειμαι στο σπιτι μαζι της δεν γαυγιζει καθολου,μονο ελαχιστες φορες οταν ¨κανει παιχνιδια¨
http://eshopkatoikidio.gr/ta-eidh-twn-trofwn.html.html#product1527 κατι τετοιο ειναι οκ?
 
Last edited:




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εμείς το κάναμε σταδιακά όταν ήταν κουτάβι. Πρώτα την κλείναμε σε ένα δωμάτιο, γαύγιζε. Μόλις σταματούσε, ένα κλικ με το κλίκερ, άνοιγα την πόρτα, και της έδεινα λιχουδιά. Μετά το ίδιο κάναμε με την εξώπορτα. Μετά από 2 μέρες μπορούσε να μένει μόνη της χωρίς να γαυγίζει.
Όταν είμαστε μέσα στο σπίτι, γαύγίζει μόνο όταν μπαίνει κάποιος στην αυλή, για να μη το κάνει παρατεταμένα της έμαθα την εντολή "φτάνει" όπου σταματάει.
Δεν ξέρω αν αυτή ήταν σωστή μέθοδος, πάντως έπιασε. :)
Μπορεί οι εκπαιδευτές να σου προτείνουν κάτι καλύτερο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γιατί αυτό;
Γιατί μπορεί να συνδυάσει ο σκύλος το φαί με το φευγιό σου από το σπίτι και να γαβγίζει μετά!

Γι'αυτό λοιπόν καθαροί χειρισμοί!Τρώει, πίνει ξαπλώνει και μετά τον καλείς να πάει μέσα στο crate!
Τελειώνουν οι διαδικασίες και μετά πάμε για ξεκούραση!

Ολόκληρο σπίτι σε διαθέσιμο σε κουτάβι είναι γήπεδο ολόκληρο!Όσο περπατάει εξιτάρεται!
Ανοιχτές μπαλκονόπορτες για να βγαίνει έξω που έχει ερεθίσματα, όχι και τόσο καλή επιλογή!
Δεν αφήνεις τον σκύλο να πάρει πρωτοβουλίες όταν λείπεις, άρα κλειστές μπαλκονόπορτες ή σε ανάκληση, μέσα ο σκύλος και ήρεμος!

Φεύγω από το σπίτι = ηρεμία = κλειστοί διακόπτες = off = πέφτω και κοιμάμαι/ξεκουράζομαι = αδράνεια!

Προσωπικά και κυρίως το καλοκαίρι που έχει ζέστη όταν φεύγω από το σπίτι τον σκύλο τον αφήνω ή στο δωμάτιο ή στο σαλόνι με κατεβασμένα τα πατζούρια όχι τελείως, για σκοτάδι και για δροσιά, τις μπαλκονόπορτες σε ανάκληση και ο σκύλος πέφτει και κοιμάται κατευθείαν. Λείπω από το σπίτι?Τέλος, off!
Μπαλκόνι και σουλάτσο δεν ξέρει τι θα πει!"Μπαλκόνι" γι'αυτόν σημαίνει όταν βρίσκομαι εγώ εκεί και κάθομαι στο τραπέζι!Δεν υπάρχει επιλογή "βρίσκομαι στο μπαλκόνι"!
Υπάρχει μόνο μαμ και νάνι μέσα στο σπίτι!Έξω κανιβαλίζουμε και εκτονονώμαστε!
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Συμφωνω οτι κακως ηταν ελευθερη μεσα στο σπιτι,το εκανα κ λαθος μου,επειδη την λυπομουν. Οταν θα παρω το crate φανταζομαι σταδιακα καπως θα πρεπει να της το μαθω ετσι δεν ειναι? κ μεχρι να παρω το crate,τι κανω?
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Εμείς το κάναμε σταδιακά όταν ήταν κουτάβι. Πρώτα την κλείναμε σε ένα δωμάτιο, γαύγιζε. Μόλις σταματούσε, ένα κλικ με το κλίκερ, άνοιγα την πόρτα, και της έδεινα λιχουδιά. Μετά το ίδιο κάναμε με την εξώπορτα. Μετά από 2 μέρες μπορούσε να μένει μόνη της χωρίς να γαυγίζει.
Όταν είμαστε μέσα στο σπίτι, γαύγίζει μόνο όταν μπαίνει κάποιος στην αυλή, για να μη το κάνει παρατεταμένα της έμαθα την εντολή "φτάνει" όπου σταματάει.
Δεν ξέρω αν αυτή ήταν σωστή μέθοδος, πάντως έπιασε. :)
Μπορεί οι εκπαιδευτές να σου προτείνουν κάτι καλύτερο.
ευκολο ακουγεται απλα δεν ξερω κατα ποσο εκανα ηδη ¨ζημια¨ στην μικρη κ κατα ποσο ευκολα μπορω να το διορθωσω.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ζημιά θα κάνεις στην μικρή αν το αφήσεις και καθιερωθεί!

Αν την πιάσεις από την αρχή την διαδικασία μόνο καλό θα κάνεις!

Προσπάθεια θέλει...

Αν δεν μπορείς να πάρεις crate περιόριζε την σε μέρος που να μην κινείται και εξιτάρεται!
Απλώς το crate είναι και ασφαλές γιατί αν επιχειρήσεις τώρα τις πρώτες φορές να την μάθεις στο δωμάτιο μέχρι να πάρεις crate μπορεί να έχεις γρατζουνίσματα, να φάει τίποτα από την αλλαγή που θα της κάνεις κτλ!
Στο crate ότι θέλει ας κάνει!
Βέβαια αν της το "δώσεις" με σωστό τρόπο δεν θα κάνει κιχ!

It's up to you!
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Οταν λες με τον σωστο τροπο τι εννοεις? βοηθησε με λιγο,καθε συμβουλη καλοδεχουμενη. Crate θα παρω στανταρ,γιατι δεν γινεται να συνεχισω να εχω προβλημα,το θεμα ειναι πως μεχρι να μου ερθει,τι μπορω να κανω για να μην γαυγιζει οταν φευγω? να την κλεινω σε ενα δωματιο με κλειστη μπαλκονοπορτα? στανταρ θα γαυγιζει ομως :(
Crate 61*76 ειναι καλο?
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Μη πάρεις ούτε crate ούτε τίποτα...
Μεζέδες για εκπαίδευση να πάρεις...
Ψάξε στο youtube για θετική εκπαίδευση και πως να μη γαυγιζει ο σκύλος...
Αυτή την εποχή βλέπω όλα τα βίντεο της Emily Larham...ή Kikopup....
Η κοπέλα είναι πολύ καλή...

Πρότασή μου...
Κάθε φορά πριν φύγεις θα κανονίζεις 20 λεπτά νωρίτερα να κάνεις ότι φεύγεις....
Αν γαυγίζει δεν έχει τίποτα...
Με το που σταματήσει, γυρνάς και της δίνεις μεζέ...Ναι θα σε μυρίζει και θα ξέρει ότι εισαι εκεί, αλλά θα καταλάβει πότε θα παίρνει μεζέ και πότε όχι...
Όταν έχεις ελεύθερο χρόνο θα το κάνεις και πιο μακρυά και περισσότερη ώρα...κοκ...
Δες αρκετά βίντεο με γάυγισμα για να καταλάβεις
Καλή επιτυχία

Δεν είναι σχετικά με το θέμα σου, αλλά σκέψου πως μπορείς να κάνεις την αντιστίχιση...
Onyx - barking at noises - YouTube
Barking Episode 5- Barking at Dogs Behind Fences - YouTube
Dog Training- How to train your dog not to bark- Episode 1 - YouTube
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Σευχαριστω,θα το κοιταξω κ αυτο αν ειναι αλλα μαλλον κ για αλλους λογους θα προτιμησω την λυση του crate
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το παραπάνω που λέει ο/η manim είναι βασική προυπόθεση!

Η τροφή είναι το κίνητρο δεν είναι πανάκεια!

Συνδυαστικά μπορείς να δουλέψεις αναλόγως τον σκύλο και τις συνθήκες!

Το όλο θέμα δεν λύνεται μόνο με την αγορά του crate!θα πρέπει να μπεις σε ένα πρόγραμμα, βόλτας-φαγητού-ξεκούρασης ώστε να έχεις ένα σκύλο κουρασμένο και έτοιμο ιγα ξεκούραση έπειτα από το φαγητό του και το νερό του!Συνδυάζοντας με το κίνητρο την τροφή/λιχουδιά συνηθίζεις τον σκύλο σε μια ρουτίνα!
Δεν πρότεινα λιχουδιά ούτε κάποιο τρόπο γιατί αυτό είναι αρμοιότητα ενός εκπαιδευτή!
Η λιχουδιά είναι άτιμο πράγμα και ή θα φτιάξεις έναν σκύλο σωστό ή έναν σκύλο κοιλιόδουλο και ζητιάνο!
Αυτό έγκειται και στο επίπεδο του ιδιοκτήτη και στις γνώσεις του, στους χειρισμούς του, στο αν ξέρει να διαβάζει τον σκύλο, στην βοήθεια που θα δεχθεί από τον εκπαιδευτή κτλ!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σου προτείνω την συμβουλή εκπαιδευτή!!!:D

Δεν σε παίρνω στο λαιμό μου αλλά θα ακολουθούσα το παρακάτω, το οποίο και έπραξα:

Εγώ για αρχή θα έφτιαχνα πρόγραμμα βόλτας-φαγητού-ξεκούρασης!
Θα προσπαθούσα να κουράζω τον σκύλο έξω για να τον κάνω ότι θέλω μέσα!;)
Θα τον δούλευα σε περιορισμένα μέρη μέσα στο σπίτι και με σύντομα χρονικά διαστήματα και μετά θα γενίκευα σε πιο μεγάλους χώρους!Θα μεγάλωνα παράλληλα και τον χρόνο αναμονής!
Λιχουδιά θα έδινα για κίνητρο μέχρι να καταλάβει τι ζητάω μετά θα δούλευα με αντικείμενο και άσκηση!
Δεν θα χρησιμοποιούσα δηλαδή για πολύ λιχουδιά, δεν την συμπαθώ κιόλας!
Θα ανέβαζα τον σκύλο στην άσκηση για να κλειδώσει ότι θα πρέπει να περιμένει για να πάρει αυτό που θέλει!

Τα παραπάνω αφορούν σκύλο που αρχίζει να μαθαίνει και όχι σκύλο που έχει ήδη "καθιερώσει" εν μέρει μια συμπεριφορά!Εκεί ίσως θα πρέπει οι χειρισμοί να γίνουν πιο απόλυτοι και πιο σφιχτοί!Αυτό δεν το γνωρίζω!

Και πάλι η συμβουλή ενός εκπαιδευτή ίσως είναι καλύτερη από οποιουδήποτε!
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Εμένα η γνώμη μου από όσα έχω δει είναι ότι πρέπει να ξέρουμε το σκύλο μας...
Από κει και πέρα, ο εκπαιδευτής θα προτείνει μια λύση κι αν μας αρέσει καλώς..
Αλλά πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι και να καταλαβαίνουμε αν αυτό που προτείνει θα έχει αποτέλεσμα
στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ σκυλί...
Το κάθε σκυλί έχει το χαρακτήρα του...
Εγώ με το crate διαφωνώ κάθετα...Είναι μόνο για την ευκολία μας και μετά οι πιο πολλοί μαθαίνουμε στην ευκολία.
Σήμερα μη κάνεις τίποτα. Δες τα βίντεο, ψάξε κι άλλα και σκέψου πως θα εφαρμόσεις μια τέτοια μέθοδο στο σκύλο σου...
Η λιχουδιά πρέπει να δίνεται στο σωστό χρόνο και με τη σωστή λέξη σαν επιβράβευση.
Μια μέθοδος είναι το clicker σε συνδυασμό με λιχουδιά.
Αν κάνεις λάθος στο συγχρονισμό πράξη-λιχουδιά το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Φώναξε κι ένα εκπαιδευτή να σου πει 2 κουβέντες...Αλλά ότι είναι να κάνεις - για μένα - να το κάνεις ΕΣΥ.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ με το crate διαφωνώ κάθετα...Είναι μόνο για την ευκολία μας και μετά οι πιο πολλοί μαθαίνουμε στην ευκολία.
Η λέξη ευκολία δεν ταιριάζει με το crate!Το crate είναι εργαλείο για εκμάθηση, για ρύθμιση τουαλέτας, για ρύθμιση καταστάσεων και φυσικά για την διαχείριση τους, πρόληψη ατυχημάτων κτλ κτλ!Ταυτόχρονα ναι διευκολύνει και εμάς και κυρίως έναν νέο ιδιοκτήτη!
Αν είναι κάποιος άνθρωπος που θέλει την ευκολία του και όχι να εκπαιδεύσει τον σκύλο θα φανεί στον χρόνο με το τι θα έχει φτιάξει!Έναν σωστό σκυλο ή όχι!

Ομολογουμένως το crate εντάσσεται στα εργαλεία που βοηθούν στο σωστό χτίσιμο ενός σκύλου μόνο εάν και εφόσον το χρησιμοποιούμε σωστά και έχουμε έναν normal σκύλο από άποψη χαρακτήρα!

manin αν βάλεις έναν σκύλο που έχει μάθει να γαβγίζει όταν λείπει ο ιδιοκτήτης ή ακόμα και αν κάνει ζημιές σε ένα δωμάτιο και αρχίσεις να του μαθαίνεις με λιχουδιές κατευθείαν χωρίς να δεις τα ερεθίσματα στο περιβάλλον του τότε τις πρώτες μέρες θα στο κάνει το σπίτι καλοκαιρινό!De facto!
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι αφαίρεση όλων των ερεθισμάτων από το περιβάλλον, συγκέντρωση σε έαν πρόγραμμα και ταυτόχρονα αρχίζεις να δουλεύεις τον σκύλο με τον τρόπο που λες.
Το θέμα δεν είναι τι θα κάνει όταν θα είναι σπίτι!Το θέμα είναι να κάνει πρόληψη για όταν δεν είναι σπίτι όπου δεν μπορείς να διαχειριστείς την κατάσταση!
Συμφωνώ ότι μπορεί να μην χρειαστεί το crate και μπορεί να το αφήσει το σκυλί σε ένα άδειο δωμάτιο που δεν έχει τίποτα αλλά την πόρτα μάλλον την θέλει ολόκληρη η φίλη μας και όχι με γρατζουνιές!:D

Είμαι ο manin.....Not manim:mad:
Φιλικά πάντα:D
:nerv:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όταν ήταν κούταβος ο δικός μου, του πήραμε κλουβί μεταφοράς για αυτοκίνητο, αρκετά μεγάλο, ωστε να μπορούμε να το χρησιμοποιούμε και σαν crate. (Δε χωράει πια, ένα από τα μειονεκτήματα του μιξ γκριλ κουταβιού, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας)

Το χρησιμοποιούσαμε λοιπόν και πραγματικά βοήθησε πολύ. Έκανε ζημιές βέβαια, αλλά ήταν ζημιές που έκανε ενώ ήμαστε στο σπίτι κι είτε είχαμε την προσοχή μας αλλού, είτε είχαμε πάει για λίγο στο δίπλα δωμάτιο ή μπάνιο. Μας βοήθησε πάρα πολύ και με το άγχος αποχωρισμού και με τις ζημιές. Τις πρώτες φορές που μπήκε μέσα, έκλαψε φυσικά, αλλά λίγο μετά είδε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και το δέχτηκε μια χαρά. Μπορεί να χρησιμοποιηθει σαν μέσο περιορισμου, αλλά και καθαρά σαν εργαλείο εκπαιδευσης. Όταν σταματησαμε να το χρησιμοποιούμε χώραγε ακόμα μέσα, αλλά δεν το χρειαζόμασταν πια.

Υπάρχει θέμα για το crate
http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7.%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-18/crate-%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%AF-757/ Στο πόστ #21 έχει οδηγίες, κι από εκεί και κάτω η συζητηση μπορει να σε βοηθησει. Υπάρχουν κι άλλα θέματα, αν χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση, και το καθένα έχει κι από καμιά πληροφορία μέσα, αλλά νομίζω αυτό θα σε καλύψει. Μαλλον