Μποξερ


Anonymous

Member
17 Απριλίου 2013
7
0
Athens,Dafni
Καλημερα σας.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και μπηκα σε αυτο γιατι αγαπαω τα σκυλια παρολο που δεν ειχα ποτε μου ενα και για να μαθω περισσοτερα γι'αυτα...Ενδιαφερομαι στην αγορα ενος μπόξερ...το θεωρειται σωστη ρατσα για καποιον που δεν ειχε ξανα συμβιωση με σκυλια? Επισης αν μπορειται να μου προτεινεται καποιον εκτροφεα (δεν ξερω αν επιτρεπεται).Εχω ψαξει και εγω μονο στο διαδυκτιο χωρις αν εχω συναντηθει με καποιον ακομα αλλα η δικια σας γνωμη που εχετε καποια εμπειρια θα βοηθουσε πολυ. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Καλημέρα!
Επικοινώνησε με τον ΚΟΕ να σου στείλει λίστα με τους αναγνωρισμένους εκτροφείς.
Αυτοί θα σε ενημερώσουν κατάλληλα για την φυλή που σε ενδιαφέρει κιαν αυτή είναι κατάλληλη για σένα!
 


Anonymous

Member
17 Απριλίου 2013
7
0
Athens,Dafni
Εχω διαβασει αρκετα για την φυλη αυτη παντως και με εντυπωσιαζουν τα χαρακτηριστικα της και ο χαρακτηρας της...το μονο που με "φοβιζει" ειναι το οτι ειμαι αρχαριος εντελως οσων αφορα την ανατροφη ενος σκυλου και για αυτο ειπα να απευθυνθω στο φορουμ για την οποια συμβουλη..
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
τα μποξερ ειναι πολυ αξιαγαπητα σκυλια..και μαθαινουν και ευκολα..οποτε ειναι μια καλη επιλογη για νεο σκυλογονεα! Να χεις κατα νου μονο οτι ειναι αρκετα ενεργητικα σκυλια...αρα θελουν μια φορα την μερα μια μεγαλη βολτα-περπατημα η κανα μισαωρο τζοκινκ για να εκτονωθουν.
Γενικα πριν αποκτησεις οποιοδηποτε σκυλακι πρεπει να σκεφτεις πως εισαι εσυ στον ελευθερο χρονο σου..εννοω αν εισαι δραστηριος η λιγοτερο δραστηριος...!
κατα τ'αλλα οπως ειπε και ο dog.crime επικοινωνεις με ΚΟΕ σου δινουν τηλεφωνα εκτροφεων και ψαχνεις να δεις τι και πως...!
 


Anonymous

Member
17 Απριλίου 2013
7
0
Athens,Dafni
Εγω ειμαι πολυ ενεργητικος σαν χαρακτηρας και απο ελευθερο χρονο τα παω περιφημα αφου ειμαι φοιτητης και οι υποχρεωσεις μου δεν ειναι τοσο μεγαλες βεβαια δεν ειμαι μονος μου στο σπιτι (μενω με την οικογενεια μου) οποτε ο σκυλος δεν θα μενει μονος του σχεδον ποτε. Οσο για την ενεργητικοτητα τους να εχω διαβασει και σε αλλες συζητησεις που εχουν γινει και στο φορουμ και δεν ειναι κατι το οποιο με ανησυχει...!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Anonymous, καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Μπράβο σου, που αποτελείς εξαίρεση και ψάχνεσαι για σωστή πηγή απόκτησης.

Ερωτήσεις κλασσικές:

- Οικονομικά πως είσαι; Ενας εκτροφικός σκύλος, έχει κόστος απόκτησης. Κάθε σκύλος, έχει σχετικά υψηλό κόστος πρώτων εξόδων και κόστος συντήρησης. Και στο μυαλό σου, πρέπει να έχεις, και για κανένα έκτακτο ιατρικό έξοδο, αχρείαστο να είναι και πολύ πιθανά, κόστος εκπαίδευσης.

- Οι γονείς σου, τον θέλουν τον σκύλο στο σπίτι τους; Θα μαδάει, θα πετάει σάλια, θα κλαίει και όσο είναι κουτάβι, αν δεν προσέξεις, μπορεί να κάνει ζημιές και να κατουροχέσει, στο ακριβό χαλί της μαμάς.

- Μεταφορικό μέσο έχεις; Απαραίτητο.

- Στρατό δεν θα πας; Τι θα γίνει εκείνο τον καιρό; Ποιός θα φροντίζει τον σκύλο σου;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Τουλάχιστον, για να μπορείς να μεταφέρεις τον σκύλο στον γιατρό, αν δεν έχεις σε κοντινή απόσταση. Και βέβαια για ώρα ανάγκης, ιατρικής πάλι.

Θα έλεγα και για διακοπές και για πολλά άλλα, αλλά έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
 


Anonymous

Member
17 Απριλίου 2013
7
0
Athens,Dafni
-Τα οικονομικα ειναι ακομα απο οικογενειακης αποψης και ειναι οπως ειναι του μεσου ελληνα.Γνωριζω οτι το κοστος ειναι μεγαλο ειδικα για εναν εκτροφικο σκυλο ομως δεν διακινδυνευω να παρω ενα κουταβι απο pet shop για μια διαφορα 200 ευρω και να ρισκαρω...

-Οι γονεις μου ειναι στο σταδιο στο οποιο προσπαθουν να αποφασισουν αν το θελουν ή οχι αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με αυτο...

-Αν εννοεις αυτοκινητο για μεταφορικο μεσο τοτε ναι εχω...

-Ο στρατος αργει ακομα λογο πανεπιστημιου αλλα και παλι ΟΤΑΝ ερθει ο σκυλος δεν θα αλλαξει περιβαλλον απλα δεν θα ειμαι εγω εκει αφου με τα οικονομικα δρωμενα της εποχης το να πας να μεινεις καπου μονος σου απο τετοια ηλικια θελει βαθυ πορτοφολι..!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
επικοινωνεις με ΚΟΕ σου δινουν τηλεφωνα εκτροφεων και ψαχνεις να δεις τι και πως...!
Μια επισήμανση :
O KOE δίνει τα στοιχεία κατόχων θηλυκών που δήλωσαν γέννες το τελευταίο χρονικό διάστημα.
Αν εγώ έχω μια θηλυκιά, την ζευγαρώσω και δηλώσω την γέννα, τυπικά και για τον ΚΟΕ θεωρούμαι εκτροφέας.

Αν θέλετε διαβάστε αυτό

http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/πώς.διαλέγω.εκτροφέα;-370/
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τουλάχιστον, για να μπορείς να μεταφέρεις τον σκύλο στον γιατρό, αν δεν έχεις σε κοντινή απόσταση. Και βέβαια για ώρα ανάγκης, ιατρικής πάλι.

Θα έλεγα και για διακοπές και για πολλά άλλα, αλλά έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
Βέβαια βοηθάει, αλλά δεν το θεωρώ και απαραίτητο. 7 χρόνια έχω σκύλο αλλά δεν έχω αυτοκίνητο. Διακοπές δεν πάω αν δεν μπορεί να πάει ο σκύλος, εκτός κι αν πάω με τους γονείς μου ή με φίλους (που έχουν αυτοκίνητο). Δεν ξέρω πως είναι στην Ελλάδα αλλά τουλάχιστον εδώ σκυλιά μπαίνουν και σε τραίνα.

Για ώρες ανάγκης θα πάρω ταξί αν δεν μπορεί κάποιο φιλικό πρόσωπο να μας βοηθήσει που έχει αυτοκίνητο.

Κατά τ' άλλα πάμε παντού με τα πόδια :) Δεν νομίζω να του λείπει κάτι ;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Εδώ Berna είναι Ελλάδα.

Αν δεν έχεις τον κτηνίατρο στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο και ο σκύλος σου δεν είναι 3κιλος, να τον παίρνεις παραμάσχαλα στην τσαντούλα του, είναι βέβαιο, ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Καλό είναι, ένας νέος wannabe ιδιοκτήτης, όχι μικρόσωμου σκύλου, να το έχει απλά υπόψιν του.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εδώ Berna είναι Ελλάδα.

Αν δεν έχεις τον κτηνίατρο στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο και ο σκύλος σου δεν είναι 3κιλος, να τον παίρνεις παραμάσχαλα στην τσαντούλα του, είναι βέβαιο, ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Καλό είναι, ένας νέος wannabe ιδιοκτήτης, όχι μικρόσωμου σκύλου, να το έχει απλά υπόψιν του.
Pet taxi δηλαδή δεν έχει στην Ελλάδα; :eek:
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Είναι γεγονός ότι η έλλειψη μεταφορικού μέσου δημιουργεί δυσκολίες, τουλάχιστον στο Ελλάντα, αλλά παλεύεται :) Ούτε εγώ εχώ αλλά βολευόμαστε, με πόδια, ταξί και φίλους. Ήταν ένας μεγάλος προβληματισμός που είχα και εγώ αλλά μάλλον την Αναστασία δεν την ένοιαξε πολύ και με υιοθέτησε πάραυτα, παρόλο που δεν είναι μικρόσωμη. Πολλές φορές θα ήθελα να έχω αμάξι για να την πηγαίνω σε βουνά, λαγκάδια και γενικά για να την παίρνω μαζί μου πιο πολλές φορές πιο εύκολα μιας και το κόστος του ταξί είναι σεβαστό και γενικότερα το θέμα θέλει αρκετά μεγαλύτερη οργάνωση, όμως χαίρομαι που δε μας στάθηκε αυτό σαν εμπόδιο!

Συγγνώμη για το off topic :)

Φίλε Anonymous, αν δε θες οπωσδήποτε καθαρόαιμο εκτροφικό, υπάρχουν και πολλά πανέμορφα ημίαιμα Boxer σε φιλοζωικές και καταφύγια που θα έδιναν τα πάντα για ένα σπίτι αυτά τα Χριστούγεννα....
 


Anonymous

Member
17 Απριλίου 2013
7
0
Athens,Dafni
Δεν θελω απαραιτητα εκτροφικο απλα θελω το σκυλι να ζησει μια ομορφη και υγειη ζωη χωρις προβληματα δυσπλασιας κλπ που ξερω οτι ταλαιπωρουν την συγκεκριμενη ρατσα...
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Για το μεταφορικό, πάντως, μιας που αναφέρθηκε κι ας είναι ελαφρώς οφ, να πω κι εγώ ότι μάλλον η αναγκαιότητά του είναι σχετική και με τον σκύλο.
Όντως, όταν δεν σηκώνεται να τον πάρεις παραμάσχαλα ή στην τσάντα (που θα μπαίνει και σε λεωφορεία κλπ) είναι πιο αναγκαίο. Επίσης, αν είναι καλός σκύλος και έχεις και καλούς φίλους είσαι σε καλύτερη μοίρα (από μένα, για παράδειγμα, που δεν έχω αυτοκίνητο, είναι μεγαλόσωμος και είναι και παλιόσκυλο).
Αλλά στην τελική, στην μεγάλη ανάγκη νομίζω βρίσκεται η λύση, κάποιο ταξί ζώων, κάποιος φίλος/γνωστός που θα του καθαρίσεις το αυτοκίνητο μετά/ κάποιο ταξί κι ας πληρώσεις και ένα καθάρισμα.
Σαφέστατα, βέβαια, η ζωή είναι πολύ πιο εύκολη όταν έχεις αυτοκίνητο, αλλά δεν νομίζω πως αποτελεί λόγο να μην πάρεις σκύλο η απουσία του (και το λέω εγώ που έχω τραβήξει τα πάνδεινα λόγω της έλλειψης μεταφορικού σε συνδυασμό με την παλιοσκυλοσύνη του μικρού μου).


Σχετικά με την καθαροαιμία, πάντως, δεν νομίζω ότι σε απαλλάσσει εκατό τοις εκατό από κάθε είδους φόβο για ασθένειες. Οπωσδήποτε είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα από την πλευρά των κληρονομικών ασθενειών, αλλά για τίποτα δεν μπορείς να είσαι βέβαιος, πιστεύω, και διορθώστε με αν κάνω λάθος. Οπότε, θα συμφωνήσω κι εγώ με την dnassib, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στα καταφύγια για μποξεράκια, έχει πάρει το μάτι μου αυτόν τον καιρό μερικά. Ίσως θα ήταν και καλύτερο για σένα που είσαι αρχάριος να υιοθετήσεις ενήλικο σκύλο, επίσης.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Σχετικά με την καθαροαιμία, πάντως, δεν νομίζω ότι σε απαλλάσσει εκατό τοις εκατό από κάθε είδους φόβο για ασθένειες. Οπωσδήποτε είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα από την πλευρά των κληρονομικών ασθενειών, αλλά για τίποτα δεν μπορείς να είσαι βέβαιος, πιστεύω, και διορθώστε με αν κάνω λάθος. Οπότε, θα συμφωνήσω κι εγώ με την dnassib, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στα καταφύγια για μποξεράκια, έχει πάρει το μάτι μου αυτόν τον καιρό μερικά. Ίσως θα ήταν και καλύτερο για σένα που είσαι αρχάριος να υιοθετήσεις ενήλικο σκύλο, επίσης.
Ακριβώς αυτό που λέει η Δάφνη!
Τίποτε, τελικά, δε σου εγγυάται την απόλυτη υγεία και ευζωϊα -- και φυσικά υπάρχουν και οι σχετικές συζητήσεις για το κατά πόσο τα ημίαιμα είναι, εν τέλει, και πιο 'γερά' σκυλιά, απαλλαγμένα από αρκετές ασθένειεις που παρουσιάζουν τα καθαρόαιμα (τα λέω πολύ 'μπακαλίστικα', χωρίς καμιά διάθεση να μπω σε αντιπαράθεση για το συγκεκριμένο θέμα). Οπότε, Anonymous, αν δε θες απαραίτητα καθαρόαιμο μπόξερ αλλά ένα καλό σκυλί 'τύπου' μπόξερ που να ταιριάζει στη ζωή σου, είναι απλά άλλη μια εναλλακτική που έχεις την οποία μπορείς, φυσικά, να εξετάσεις ή ν' απορρίψεις, είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής :)
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Πρόσεξα τώρα και αυτό που είπες για τους γονείς σου, αλήθεια, πόσο χρονών είσαι?
Το θέμα δεν είναι να τους πείσεις με το λέγε λέγε και να σου πουν "ωχ καλά, εντάξει, άντε, πάρ'τον", πρέπει πραγματικά να είναι σε θέση να εντάξουν μέσα στο σπίτι τους και στην οικογένειά τους ένα ζωντανό πλάσμα με ανάγκες και απαιτήσεις.
Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις παιδιών -όχι απαραίτητα μικρών- που ζουν με τους γονείς τους, τους ψιλοέπεισαν να πάρουν έναν σκύλο και όταν οι γονείς είδαν πώς πραγματικά είναι, πέταξαν τον σκύλο στο μπαλκόνι, στο χωριό ή στον δρόμο.
Κι εσύ θα πρέπει να είσαι πολύ πολύ σίγουρος ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις σε όλες τις περιπτώσεις και περιστάσεις. Είναι μια ευθύνη που θα πρέπει να την υπολογίζεις σε βάθος 10-15 χρόνων.
 


Anonymous

Member
17 Απριλίου 2013
7
0
Athens,Dafni
18 χρονων ειμαι.Ναι το να τους πεισω ετσι δεν ειναι λυση το ξερω το εχω σκεφτει αν δεν θελουν πραγματικα και οι ιδιοι ειναι ασχημο να τους "επιβαρυνω" ετσι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki