Ο οίστρος στις σκύλες


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
galazio said:
κι επειδη δεν γνωριζω τιποτα σχετικο στα σκυλια,εχω μερικες αποριες...ολες οι μερες της περιοδου στα θηλυκα ειναι γονιμες?
Όχι. Ο οίστρος στις σκύλες έχει 4 στάδια. Τον προοίστρο που διαρκεί περίπου 9 ημέρες και είναι το στάδιο που το αιδοίο πρήζεται, η σκύλα έχει αίμα, αλλά δεν επιτρέπει στους αρσενικούς να ζευγαρώσουν μαζί της, ο οίστρος ο οποίος διαρκεί και αυτός περίπου 9 ημέρες και το έκκριμα είναι υποκίτρινο, το αιδοίο είναι πολύ διογκωμένο και η σκύλα δέχεται τους αρσενικούς, ο μεταοιστρος που διαρκεί 90 ημέρες περίπου και είναι το στάδιο που η σκύλα που δεν ζευγάρωσε μπορεί να εμφανίσει συμπτώματα ψευδοκυησης.
Το στάδιο της σεξουαλικής αδράνειας ονομάζεται άνοιστρος.

Ένας γενικός κανόνας είναι πως η σύλληψη είναι πιο πιθανή, αν το ζευγάρωμα γίνει μεταξύ της δέκατης και της δωδέκατης ημέρας μετά την πρώτη εμφάνιση της περιόδου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Η δημοσίευση μεταφέρθηκε σε σχετικό θεμα

margarita said:
καλημερα σε ολους! τελη Οκτωβριου με αρχες Νοεμβριου η σκυλιτσα μου ειχε περιοδο. τωρα ακομα δεν της εχει ερθει. περιπτωση εγκυμοσυνης δεν παιζει. πρεπει να ανησυχω?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Όχι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! Οι περισσότερες σκύλες έχουν «περίοδο»κάθε έξι με εννέα μήνες.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
margarita said:
υπαρχει ενδεχομενο πυομητρασ; αν και δεν εχει κανενα συμπτωμα τουλαχιστον εξωτερικο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Πυομήτρα? Μερικά από τα συμπτώματα της πυομητρας είναι η κατάπτωση, η υπερβολική δίψα, η συχνή ούρηση, ο πυρετός και το πρήξιμο της κοιλιάς. Στην περίπτωση ανοιχτής πυομήτρας, χαρακτηριστική είναι η έκκριση δύσοσμων υγρών από το αιδοίο.
Εάν η σκύλα έχει τέτοια συμπτώματα, πρέπει οπωσδήποτε, χωρίς καθυστέρηση, να την δει κτηνίατρος.

Από τη στιγμή που η σκύλα σου δεν έχει τέτοια συμπτώματα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. :wink:
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καλημερα!
παιδια οταν η σκυλα ειναι σε οιστρο, οι διατροφικες της συνηθειες μπορει να αλλαξουν?μπορει να μην εχει την ιδια ορεξη?
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
γελα γελα γαλαζια!!!
τι εχω παθει ο ερμοσ!!!!
δεν τα ξερω αυτα!!!παντα αρσενικα ειχαμε!!τι ν κανω???δεν ξερω!!ασε π την κυνηγαω με τα μωρομαντιλα για το αιμα!!ρεζιλι εχω γινει!θα με δει κ κανας χριστιανος!!!
 




Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Μια φιλη μου εβαζε στη δικια της ενα βρακι με σερβιετα κανονικη :lol:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
πηραμε βρακι!
τι ν εκανα!ευτυχως ειναι γνωστοι στο πετ σοπ οι πωλητες και επεσε γελιο!
μας την επεσε και ενα αρσενικο στο δρομο και αρχισα να χοροπηδαω για να το τρομαξω και αυτη η τσ--λ- η δικια μ πηγαινε κατα πανω του!!!
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...

oριστε...
α το κοριτσακι μ ,εκει π δεν ετρωγε απο μονη της,τωρα εκοψε κ το μισο απο οσο ετρωγε... :(
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Τρελλα γελιααααααααααααα :lol: :lol: :lol:

Καλα παιδακι μου μαυρο στρινκ επρεπε να της παρεις :?: :?: :?:

Δεν μπορω, θα πεσω απο την καρεκλα απ' τα γελια

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
μην γελαααααας!!!δεν ειχαν κοκκινο!!χαχαχαχαχαα :lol: :lol: :lol: :lol:
δεν ειναι στρινγκ! ειναι πιο φαρδυ!!! 8)
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εγω απτο πρωι γελαω...δεν εχω σταματησει!!!
παραλιγο ν χασω και τη γιαγια μ απτα γελια! μ λεει ''καλα οτι θα βρακωνες και σκυλια δεν το περιμενα!''....χαχαχααχαχαχα
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Δεν σας καταλαβαίνω, γιατί γελάτε??? :roll: :roll: :roll:

Μια χαρά δεν είναι τα βρακιά μας? :lol: :lol: :lol: :lol:


 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π