canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ποιες πληροφορίες συναντά ο χρήστης του διαδικτύου αν κάνει αναζήτηση για σκύλο;

Πως αναζητά; Πως αξιολογεί; Παίρνει σωστές πληροφορίες;

Μια προσπάθεια "προσομοίωσης" και παραδείγματος...

Θα έλεγα να πάρουμε μια περίπτωση ατόμου που δεν γνωρίζει τίποτα εξειδικευμένο και αναζητά καθαρόαιμο σκύλο (ας πούμε Γαλλικό Μπουλντόγκ ή άλλο... Διάλεξε) για συντροφιά. Θέλει να πάρει πληροφορίες... Το αφήνω γενικά και πάμε να δούμε αναζητήσεις.

Θα ψάξει για την φυλή; Θα ψάξει για τρόπο απόκτησης; Θα ψάξει τιμές (από εμπειρία σου λέω πως είναι από τα πρώτα);... Πάμε να τα δούμε παρέα, βήμα-βήμα και με το πάσο μας...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.557
6.984
Πάμε βήμα βήμα να μασήσουμε λοιπόν (θα διακόψω για κάποιες ώρες όμως):

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά:
upload_2018-4-17_13-26-21.png

Σωστή η εμπειρία σου, το google search βγάζει σε σειρά τις πιο συχνές αναζητήσεις.

Εντιτ:
Με ένα ξενό μετά τον όρο "γαλλικό μπουλντογκ", λίγο διαφορετικά αλλά παρόμοια:
upload_2018-4-17_13-28-18.png
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and canis




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τα πρώτα 2-3 αποτελέσματα βγάζουν σε online αγγελίες με γαλλάκια. Το 4ο αποτέλεσμα το φαρμακερό σε βγάζει στο φόρουμ όπου σου χτυπάει τα πρώτα καμπανάκια για τη φυλή. Κάποιους τους έχει τρομάξει και αποτρέψει από όσο έχω ακούσει.

Οπότε οι αναμενόμενες αντιδράσεις είναι:

Διαβάζω τα links της πρώτης και 2ης σελίδας. Και εκεί οι χρήστες χωρίζονται σε:

1. Ωχ αδερφέ θα πάρω online με πιστωτική με δόσεις.
2. Εδώ κάτι δεν πάει καλά με τη ράτσα, κάτσε να το ψάξω λίγο.
3. Του ξάδερφου το μπουλντόγκ μια χαρά είναι - σιγά, τα πραλέει αυτός ο μαλάκας στο φόρουμ (σελίδα του κώλου όπως αναφέρεται παρακάτω)

Για την περίπτωση 3 σας εδώ απόσπασμα από γκρουπάκι της φυλής στο φβ και διάλογος με αφορμή ζήτηση μπλε γαλλικού:

Χρήστης Α: πες τα γιατί έχουν φαγωθεί για τα προβλήματα.απλα λίγο προσοχή θέλουν.
Χρήστης Β: Καραμέλα? Η ράτσα είναι σακατεμένη χρόνια τώρα. Πλάκα μας κάνεις! Όχι προβλήματα υγείας απλά προβληματάρες. Αν δεν σηκώνει η τσέπη σου απο κτηνιατρους ξέχασε το. Μπες σε φόρουμ να διαβάσεις.
https://www.dogforum.gr/.../Γαλλικό-Μπουλντόγκ-Γιατί-να-.../Manage

Χρήστης Α: Έχω 4. Η ράτσα δεν είναι σακατεμενη αυτοι που τα περνούν είναι που κάνουν παζάρια για 50 κ 100 εύρο που δίνουν τροφή με 20 εύρο τα 15 κιλά κ το πάνε κάθε πέντε χρονια για έλεγχο. Σε παρακαλώ αν δεν γνωρίζεις προσωπικά μην εκφράζεις γνώμη από σελίδες του κωλου
Χρήστης Γ: Το έχω διαβάσει αυτό κ κραζει πολύ δε λέω μπορεί να είναι κ αλήθεια κάποια αλλά υπερβάλει λίγο νομίζω βέβαια αποδεκτή γνώμη εννοείτε !!
Χρήστης Β: Χαχα έγινε οκ σελίδες του κωλου. Αυτά τα λένε και σε φόρουμ στο εξωτερικό. Λες και εγώ έχω κάποιο οικονομικό συμφέρον! Φίλε μου κανε ότι νομίζεις. Παπαρολογιες θα ακούς παντού. Καλή επιλογή και με το καλο να αποκτήσεις ένα!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Το θέμα είναι ότι με μια πρώτη ματιά, με όλες τις λέξεις κλειδιά που η Google προτείνει βάζοντας Γαλλικό Μπουλντόγκ, αυτός που ψάχνει πληροφορίες θα μπει σε σελίδες όπως το dogforum μέσες-άκρες (αν όχι το dogforum).

Θα πάρει μια ιδέα από τα χαρακτηριστικά και θα διαβάσει για προβλήματα υγείας ακόμα και στις σελίδες που τα περνούν σαν αναφορά. Ακόμα και στο insomnia να καταλήξει να πάει για πληροφορίες, πέρα του ότι κάποιος θα "πεταχτεί" και θα πει "Δες στο dogforum", πάλι "θα πάρει μυρωδιά" για προβλήματα, εκτροφή, puppy mills... και όλα αυτά μένοντας στην 1η σελίδα της google, στην 1η αναζήτηση και με Ελληνική γλώσσα.

Λογικά και ορθά τώρα, αυτά θα πρέπει να αποτελέσουν έναυσμα για περισσότερο ψάξιμο. Αν όχι, τότε πως έφταιξε η πληροφορία;

Σε δεύτερο σενάριο, που ο χρήστης είναι ήδη στο dogforum, πως θα τον μπερδέψει ή θα του "κρυφτεί" η πληροφορία σχετικά με τα Γαλλικά Μπουλντόγκ κάνοντας αναζήτηση εντός σελίδας;
 
  • Like
Reactions: vrmode


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ θα σας πω την δική μου αρχή (μιας και πάντα μου αρέσει να μιλάω με προσωπικά παραδείγματα) και πάρτε το όπως θέλετε:

Με έπιασε η κ@@@ να πάρω σκύλο. ΜΗΔΕΝ εμπειρία, ΜΗΔΕΝ γνώσεις, ΚΑΝΕΝΑ κολλητό με σκύλους. Άγνωστος μέσα σε ένα ωκεανό πληροφοριών.
Πάμε:
1. Μπήκα και διάβασα για όλες σχεδόν τις φυλές (σε διάφορα site, με αρχή το wikipedia)
2. "έπαιξα" σε τουλάχιστον 10 τεστ ελληνικά και ξένα με τίτλους "τι σκύλος μου ταιριάζει"..
3. Αφου ξεχώρισα κάποιες άρχισα να διαβάζω με προτεραιότητα:
α. Ταπεραμέντο
β. Υγεία
γ. Εκπση
4. Κόστος διατροφής, κτηνιάτρων αξεσουαρ και λοιπά για να δω ανάλογα τον σκύλο και τα έξοδα, χρόνος ενασχόλησής σου, υποχρεώσεις κλπ κλπ

Στο 4 έχω φτάσει και ανακαλύψει το φόρουμ.

Μετά από περίπου 4 μήνες διάβασμα, αποφάσισα ράτσα.

Και ξεκινάμε:
1. Εκτροφεία εντός και εκτός συνόρων
2. Υιοθεσίες
3. Φορουμ

Έχουν περάσει τουλάχιστον άλλοι 2 μήνες και είμαι έτοιμος να αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα στα εκτροφεία ( @ProudtobeGreek ήσουν η πρώτη επιλογή μου, άσχετο) αλλά ξαφνικά, στο καθημερινό μου διάβασμα έπεσα πάνω (κυριολεκτικά) στην υιοθεσία του μαικ.

(Φυσικά είχα μάθει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ) τι σημαίνει υιοθεσία και τι σκυλί παίρνεις (με όλα τα + και τα - )

Δεν ξέρω ειλικρινά αν έπραξα σωστά ή λάθος ή αν έχασα κάποιο βήμα, αλλά δεν σκέφτηκα κάποιον άλλο τρόπο πέρα από αυτόν, πιστεύω δε ότι και τώρα μετά από 3 χρόνια, αν ξαναπήγαινα εκει με τις γνώσεις που έχω, θα έκανα πάλι το ίδιο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.557
6.984
Πήρα το χθεσινο-σημερινό πόνημα πίσω με ευκαιρία να διορθώσω την πατάτα μου. Μην προτρέχεις, με πολλούς τρόπους, θα κάνω ότι μπορώ να συνεισφέρω όσο πιο γρήγορα.

Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο θέμα αναζήτησης (γαλλάκι) έχει μεγάλο bias, καθώς είναι από τα λίγα, βασικά μάλλον το μόνο, που έχει το πολύ συγκεκριμένο άρθρο της @vrmode να προσφέρει, αλλά κι αυτό θα το παίξουμε, αφού υπάρχει . Για να μαστε αντικειμενικοί όμως, πρέπει να δούμε και οτιδήποτε άλλο, καθώς για τίποτα άλλο δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, ίσως και κάτι πιο "συνηθισμένο" (π.χ. μαλτέζ, κανίς, γ.π. [εώς και λυκόσκυλο...], ροτ, κτλ).

Επίσης για να ναι πραγματικά αντικειμενική η "μελέτη" πρέπει να ρωτήσουμε άτομα που ΔΕΝ είναι εδώ ήδη εδώ μέσα και ξέρουν 1-2-5-10 πράγματα παραπάνω ή ασχολούνται με τα σκυλιά χρόνια, δεκαετίες, γιατί μόνο αυτοί θα δώσουν unbiased πληροφορία για το πώς θα κινούνταν σε κάθε βήμα της αναζήτησης, αφού για τον μη γιγνώσκοντα μιλάμε. Θα προσπαθήσω να κάνω κάτι και γι'αυτό, μπορεί να χρειαστώ τη βοήθεια της ενδοφορουμικής κοινότητας.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο θέμα αναζήτησης (γαλλάκι) έχει μεγάλο bias, καθώς είναι από τα λίγα, βασικά μάλλον το μόνο, που έχει το πολύ συγκεκριμένο άρθρο της @vrmode να προσφέρει, αλλά κι αυτό θα το παίξουμε, αφού υπάρχει . Για να μαστε αντικειμενικοί όμως, πρέπει να δούμε και οτιδήποτε άλλο, καθώς για τίποτα άλλο δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, ίσως και κάτι πιο "συνηθισμένο" (π.χ. μαλτέζ, κανίς, γ.π. [εώς και λυκόσκυλο...], ροτ, κτλ).
Πολύ σωστά - μάλλον πρέπει να δούμε 2 περιπτώσεις: Γαλλάκι (best scenario λόγω google αποτελεσμάτων) και κάτι άλλο που θα πρότεινα να είναι κάποια "trendy" φυλή.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγώ θα σας πω την δική μου αρχή (μιας και πάντα μου αρέσει να μιλάω με προσωπικά παραδείγματα) και πάρτε το όπως θέλετε:

Με έπιασε η κ@@@ να πάρω σκύλο. ΜΗΔΕΝ εμπειρία, ΜΗΔΕΝ γνώσεις, ΚΑΝΕΝΑ κολλητό με σκύλους. Άγνωστος μέσα σε ένα ωκεανό πληροφοριών.
Πάμε:
1. Μπήκα και διάβασα για όλες σχεδόν τις φυλές (σε διάφορα site, με αρχή το wikipedia)
2. "έπαιξα" σε τουλάχιστον 10 τεστ ελληνικά και ξένα με τίτλους "τι σκύλος μου ταιριάζει"..
3. Αφου ξεχώρισα κάποιες άρχισα να διαβάζω με προτεραιότητα:
α. Ταπεραμέντο
β. Υγεία
γ. Εκπση
4. Κόστος διατροφής, κτηνιάτρων αξεσουαρ και λοιπά για να δω ανάλογα τον σκύλο και τα έξοδα, χρόνος ενασχόλησής σου, υποχρεώσεις κλπ κλπ

Στο 4 έχω φτάσει και ανακαλύψει το φόρουμ.

Μετά από περίπου 4 μήνες διάβασμα, αποφάσισα ράτσα.

Και ξεκινάμε:
1. Εκτροφεία εντός και εκτός συνόρων
2. Υιοθεσίες
3. Φορουμ

Έχουν περάσει τουλάχιστον άλλοι 2 μήνες και είμαι έτοιμος να αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα στα εκτροφεία ( @ProudtobeGreek ήσουν η πρώτη επιλογή μου, άσχετο) αλλά ξαφνικά, στο καθημερινό μου διάβασμα έπεσα πάνω (κυριολεκτικά) στην υιοθεσία του μαικ.

(Φυσικά είχα μάθει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ) τι σημαίνει υιοθεσία και τι σκυλί παίρνεις (με όλα τα + και τα - )

Δεν ξέρω ειλικρινά αν έπραξα σωστά ή λάθος ή αν έχασα κάποιο βήμα, αλλά δεν σκέφτηκα κάποιον άλλο τρόπο πέρα από αυτόν, πιστεύω δε ότι και τώρα μετά από 3 χρόνια, αν ξαναπήγαινα εκει με τις γνώσεις που έχω, θα έκανα πάλι το ίδιο.
Η δικιά μου ιστορία ήταν ακριβώς το ανάποδο της δικιάς σου.
Ανέκαθεν είχαμε ημίαιμα, δρομίσια. Και από 20 χρ περίπου έπαθα άσχημο κόλλημα με την 5η ομάδα, με μερικές φυλές της 5ης ομάδας για την ακρίβεια. Το γιατί με αυτές, μια άλλη ιστορια, αλλά ανάμεσα σε πολλούς παράγοντες την πρώτη θέση είχε η αγνότητα των φυλών (που τότε την έβλεπα σαν απόλυτη και τώρα τη βλέπω σαν σχετική) και η υγεία.
Χωρίς να έχω ούτε την οικονομική δυνατότητα ούτε χώρο δικό μου, μόνο διάβαζα και θαύμαζα ενώ την απόκτηση την άφηνα και την άφηνα για το μέλλον.
Λοιπόν περνάνε χρόνια, βρισκω δουλειά στην Ιταλία, βλέπω για πρωτη φορά live μια από τις 4 φυλές που ονειρευόμουν, και συνειδητοποιώ ότι παει χάθηκα, ότι είναι χαρακτήρας που μου ταιριάζει απόλυτα, σαν να κοιτάω τον σκύλο κ να βλέπω τον εαυτό μ στα μάτια του.
Αρχίζω ψάξιμο λοιπόν εξωνυχιστικό και το πρωτο που σκέφτομαι είναι να τσιμπήσω ένα από κανένα καταφύγιο στο Παλέρμο. Και εκεί με πιάνει μια πίκρα απίστευτη από την εμπειρία μου με τα δρομίσια που σχεδόν όλα τους κουβαλούσαν ασθένειες και ειδικά η μεγάλη μου που είχε 1002 προβλήματα, γαμώτο λέω θέλω επιτέλους εναν υγιή σκύλο. Όχι ότι βαρέθηκα να ασχολούμαι αλλά κουράστηκα να πονάω.
Ψάχνω λοιπόν για εκτροφεία, με 2 μοναδικά κρητήρια, εξετάσεις υγείας και ανθρωπιά του εκτροφέα. Ορισμένα απορρίπτω αμέσως ορισμένα ούτε κρύο ούτε ζέστη. Βρίσκω λοιπόν το cyrenensis και το πρώτο που βλέπω είναι αποτελέσματα γενετικών εξετάσεων ανεβασμένα στην ιστοσελίδα. Τα διαβάζω όλα. Ωραία λέω αυτό μ αρέσει. Πάω στην ιστοσελίδα με τις γέννες κ βλέπω τη φάτσα του Ήρωα, που αμέσως μου έκανε κλικ. Στέλνω μνμ στην εκτροφέα, αρχίζουμε και μιλάμε, μαθαίνω τα πάντα μα τα πάντα για τα σκυλιά, τις εξετάσεις, τα προβλήματα που είχαν ή ενδέχεται να βγάλουν, όλα μου φανηκαν σωστά. Τλκ μου λεει η εκτροφέας πιστεύω το καλύτερο κουταβι για σας θα είναι αυτός ο αληταράς ο Eroe.
Αυτό ήταν.
Και αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω πάλι αυτό θα έκανα ναι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να προσθέσω πως πολλές φορές λειτουργούμε παρορμητικά.
Θέλουμε κάτι ΤΩΡΑ και δεν κάνουμε καν έρευνα πριν το αποκτήσουμε.
Βασικό κριτήριο είναι η αμεσότητα παραλαβής και η τιμή.

Θεωρώ πως όποιος έχει ανοικτό μυαλό και πραγματικά θέλει να μάθει πριν αποκτήσει έναν σκύλο, έχει στην διάθεσή του πάρα πολύ υλικό να ψάξει και να ενημερωθεί.
Δεν νομίζω δηλαδή πως υπάρχει έλλειψη πληροφορίας για το που θα απευθυνθεί.
Οποίος έψαξε έστω και λίγο, ξέρει πως αν θες καθαρόαιμο σκύλο θα πας σε "εκτροφέα" και όχι σε pet shop ή byb.

Το θέμα είναι στην πράξη τι κάνεις και πως ξεχωρίζεις την ηρα από το στάρι.
Εκεί έξω υπάρχει μια ζούγκλα, ο καθένας κάνει ότι θέλει και αυτοαποκαλειται όπως θέλει. Θεωρείται εντελώς λανθασμένα πως όλοι όσοι είναι στον ΚΟΕ είναι κατά κάποιο τρόπο "πιστοποιημενοι" και ελεγμενοι, και πολλοί πέφτουν στην λούμπα να απευθυνθούν στους λάθος ανθρώπους.
Πρακτικά αφήνεσαι στην τύχη και στις ορέξεις όσων βαφτίζουν τον εαυτό τους "εκτροφέα".

Κατα την γνώμη μου αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα (που φυσικά δεν είναι μόνο ελληνικό) και γύρω από αυτό κάνουμε κύκλους σαν φόρουμ μια δεκαετία τώρα +++.
Και ακόμα το παλεύουμε.

Τέλος έχω την αίσθηση (όπως έγραψα και στο άλλο θέμα) πως έχουμε παρεξηγήσει την έννοια του καθαροαιμου σκύλου. Δεν μιλάμε για κάτι κατασκευασμενο που το παραγγελνουμε και είναι όπως το φανταζόμαστε. Δεν υπάρχει καλούπι, δεν βρίσκονται στο ράφι και κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί ούτε για την εξέλιξη της υγείας τους (με εξαίρεση κάποια τεστ DNA) ούτε για τον χαρακτήρα τους, ούτε για την μορφολογία τους.
Μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς.
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.557
6.984
Διάλλειμα για διαφημίσεις. Με βάλατε να το κάνω αυτό, θα τα υποστείτε κι εσείς μαζί μου.

Ψάχνοντας για άλλη φυλή για αυτό το θέμα, στην πρώτη σελίδα της αναζήτησης έβγαλε γνωστό site πώλησης συγκεκριμένου προϊόντος, το οποίο έχει 995 αγγελιες για ζώα, με ένα λιγότερο από 10% να αφορά αξεσουάρ για ζώα, και το υπόλοιπο αβέρτα αγγελίες πώλησης σκύλων. Στα πιο πάνω στοιχεία της πρώτης σελίδας μου τράβηξε το μάτι μια αγγελιά που έγραφε στο τέλος "ζητείται".

Και το κείμενο ήταν αυτό:

ΖΗΤΑΩ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΩΝ ΕΩΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΠΙΤ ΜΠΟΥΛ RED NOSE BLUE NOSE ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ Κ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΙ ΓΕΡΟΔΕΜΕΝΟ ΦΥΛΑΚΑΣ Κ ΓΙΑ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΗ ΧΡΩΜΑ ΓΚΡΙ ΑΣΠΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΡΑΤΣΑΣ ΑΥΤΗΣ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙΡΟ Κ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΜΕΣΗ ΖΗΤΗΣΗ.

Θα το πάθω το εγκεφαλικό για χάρη σου @canis...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σόρυ αλλά νόμιζα πως αναφερόμαστε στον μέσο Νεοέλληνα.
Άμα είναι να πιάσουμε τα καθυστερημένα τύπου "ζητώ να μου χαρίσουν φεραρι" οκ:LOL:

Υπάρχουν βέβαια και τέτοιοι (και αρκετοί)
 
  • Like
Reactions: alexxela and Eroe


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.557
6.984
Δεν νομίζω δηλαδή πως υπάρχει έλλειψη πληροφορίας για το που θα απευθυνθεί.
Πάντως εγώ το ξεκαθαρίζω, για την υπερδιαθεσιμότητα πληροφορίας μίλησα αρχικά και θα προσπαθήσω να χτίσω παράδειγμα, και πώς αυτή επηρεάζει την όλη "διαδικτυακή" (and beyond) διαγωγή του χρήστη, όχι για την έλλειψη.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.557
6.984
Σόρυ αλλά νόμιζα πως αναφερόμαστε στον μέσο Νεοέλληνα.
Άμα είναι να πιάσουμε τα καθυστερημένα τύπου "ζητώ να μου χαρίσουν φεραρι" οκ:LOL:

Υπάρχουν βέβαια και τέτοιοι (και αρκετοί)
Όχι, αυτό ήταν το ατυχές συναπάντημα στο ψάξιμο, όχι ο μέσος Έλληνας, αλλά δεν θα τα λουστώ μόνη μου!!!

(Έχει και >900 αγγελίες πώλησης βέβαια, δεν το λες και περιθώριο...)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Estranged

Μη δίνεις σημασία... :p

Εμείς είμαστε αυτός που ψάχνει πληροφορίες. Δεν ψάχνουμε από που να αγοράσουμε (ακόμα) και αυστηρά.
 






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Αν ήταν να κοιτούσαμε τι κάνουν οι πολλοί, δεν έχουμε ανάγκη το διαδίκτυο... Δε το χρησιμοποιούν για πληροφορίες. Εξ ου και η έκφραση "Δε μπαίνω internet, μόνο facebook"... :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Για να καταλάβω σωστά - εδώ πάμε να προσομοιώσουμε τα "δρομολόγια" ενός μέσου χρήστη για να αγροάσει σκύλο, σωστά? Κάνουμε δηλαδή υποθέσεις πως θα κινηθεί - ότι πως πρέπει να κινηθεί. Σωστά?
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.557
6.984
Αν αντί ότι εννοείς όχι, σωστά. Θα πάω αύριο σε κανέναν φίλο/η στο γραφείο (που δε θα με καρφώσει...) να τον/ην βάλω να κάνω μια πρώτη αναγνωριστική.
 
  • Like
Reactions: Vania


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.121
Μηνύματα
895.905
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@