Πρόβλημα στο συκώτι.


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Καλησπέρα.. Περνάω δύσκολα με τη σκυλίτσα μου τελευταία και ήθελα να συζητήσω τη κατάσταση εδώ, που όλοι έχουν σκύλους μήπως κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει.
Το κορίτσι μου είναι 10 ετών, ένα υγιέστατο πλάσμα, γεμάτο ενέργεια. Αφού στη βόλτα όταν με ρωτάνε "Πόσο είναι?" και τους λέω "10!" δε με πιστεύουν...
Είχαμε πάντα θέμα με το φαγητό της, ήταν πάντοτε μίζερη και αδύνατη κι ας έτρωγε κανονικά. Τα 2 πρώτα χρόνια την τάιζα μαγειρευτό (σπασμένο ρύζι και στήθος κοτόπουλο, ψαρονέφρι κλπ.). Τα 5 επόμενα έτρωγε τροφές orijen και τα 3 τελευταία τρώει acana.
Όπως προείπα ήταν πάντα αδύνατη (νομίζω πως το κανονικό της βάρος πρέπει να είναι τουλάχιστον 20 κιλά αλλά εκείνη ήταν στα 17-18 κιλά). Το τελευταίο χρόνο όμως πήγε στα 15 και στα τέλη του καλοκαιριού στα 12... Ε, τι βούτηξα και πήγαμε για εξετάσεις. Όλες οι τιμές καλές, εκτός από την SGPT/ALT η οποία με μέγιστο το 94 μας πήγε στα 250. Οι γιατροί μου είπαν ότι μπορεί να ήταν κάτι που είχε φάει και την είχε πειράξει κι έτσι κάναμε ξανά εξέταση της συγκεκριμένης τιμής 1 μήνα μετά και μας είχε πάει στα 350!!! Τσεκάραμε και τη ck (δεν είμαι σίγουρη αν το γράφω σωστά) για να δούμε αν όλο αυτό προέρχεται από μυική ατροφία αλλά ήταν εντάξει. Τη Δευτέρα της κάναμε εξέταση για τα χολικά και σήμερα μας πήραν για τα αποτελέσματα και μας είπαν ότι φάνηκε μια μικρή δυσλειτουργία του συκωτιού αλλά όχι κάτι τρομερό κι έτσι την επόμενη Δευτέρα έχουμε ραντεβού για υπέρηχο. Αν και στον υπέρηχο δε δούμε τι έχει θα πρέπει να κάνουμε βιοψία.
Με έχει αγχώσει πάρα πολύ όλη αυτή η διαδικασία και δε καταλαβαίνω πως γίνεται να έχουμε κάνει τόσες εξετάσεις και να μη βρίσκουμε τι έχει. Δε ζητάω φυσικά από κανέναν να το παίξει γιατρός, απλά σκέφτηκα ότι αν μοιραστώ την ιστορία μου εδώ μπορεί κάποιος με παρόμοια ιστορία να μου πει την δικιά του και να ηρεμήσω λίγο ή ίσως να καταλάβω καλύτερα τι συμβαίνει ή τι μπορεί να συμβαίνει.. (δεν έχω μεγάλη εμπειρία με σκύλους είναι κατά κύριο λόγο γατομάνα!).

Υποσημείωση: Σχετικά με τη διατροφή της, για να αρχίσει να τρώει και να παίρνει βάρος της δίνω ακόμα acana αλλά της έφτιαξα κοτόσουπα από μπούτια (για να έχει γεύση) και την έβαλα σε παγοθήκες. Κάθε μέρα λιώνω σε ένα μπρικάκι 2 παγάκια και της τα βάζω στο φαγητό. Μέσα σε 2 μήνες έχει πάρει σχεδόν 1 κιλό. Το ότι κερδίζει βάρος δεν είναι καλό σημάδι για την υγεία της???
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλησπερα και περαστικα στο σκυλακι σου!

Εξετασεις για cushing η addison κανατε?
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Καλησπερα και περαστικα στο σκυλακι σου!

Εξετασεις για cushing η addison κανατε?
Καλησπέρα κι ευχαριστώ!!! Το πρώτο δε το έχω ξανακούσει καν! Για addison επειδή ο κτηνίατρος μου είχε σκύλο με το σύνδρομο μας είπε ότι τα συμπτώματα είναι πολύ συγκεκριμένα και από ότι κατάλαβα το αποκλείει...
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Όχι.. δε νομίζω.. εκτός αν είναι μέσα στις εξετάσεις αίματος που τις κάναμε όλες :(
Όχι... δεν είναι μέσα στις εξετάσεις αίματος...
Είναι βιοχημική (και δεν ξέρω αν την "παραγγέλνουμε" ξεχωριστά)...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Φρίττω με αυτά που διαβάζω... ως προς τους κτηνίατρους εννοώ. Βιοψία χωρίς να έχει αποκλειστεί ο διατροφικός παράγοντας πρώτα?
Το συκώτι μπορεί να έχει χίλιες 2 αιτίες για να φτάνουν οι τιμές του στο θεό. Αυτές που αποκλείες πρώτα απ' όλα είναι:
- Δηλητηρίαση-τοξικά
- Σοκ του σκύλου από π.χ. ατύχημα
- Καρκίνος-κακοήθειες που το αποκλείεις με υπέρηχο
- Διατροφή: Πολύ συχνή αιτία. Που από ότι διαβάζω δεν της έδωσε σημασία ο κτηνίατρός σου.

Τι θα έκανα εγώ (και τι έχω κάνει δηλαδή, διότι κι εμείς έχουμε θέμα με τις τιμές συκωτιού χρόνια τώρα και το κουμαντάρουμε):
Ειδική κτηνιατρική διατροφή (L/D της Hills ή Hepatic της Royal): Αυστηρά και μόνο αυτή για 15 μέρες. Παράλληλη υποστήριξη του συκωτιού με συμπληρώματα όπως το Silymarin ή Liv52 (καλύτερο λένε το Liv52, εγώ αυτό έδινα). Kαι μετά από 15 μέρες πάλι εξετάσεις στο συκώτι για να δείτε αν έχει διαφορά και άρα μήπως η πιθανή αιτία είναι διατροφική.
Παρεμπιπτόντως η Orijen από ότι διαβάζαμε και εντός φόρουμ είχε στείλει πολλά συκώτια σκύλων στα ύψη - λόγω της πολλής πρωτεϊνης ίσως?
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Φρίττω με αυτά που διαβάζω... ως προς τους κτηνίατρους εννοώ. Βιοψία χωρίς να έχει αποκλειστεί ο διατροφικός παράγοντας πρώτα?
Το συκώτι μπορεί να έχει χίλιες 2 αιτίες για να φτάνουν οι τιμές του στο θεό. Αυτές που αποκλείες πρώτα απ' όλα είναι:
- Δηλητηρίαση-τοξικά
- Σοκ του σκύλου από π.χ. ατύχημα
- Καρκίνος-κακοήθειες που το αποκλείεις με υπέρηχο
- Διατροφή: Πολύ συχνή αιτία. Που από ότι διαβάζω δεν της έδωσε σημασία ο κτηνίατρός σου.

Τι θα έκανα εγώ (και τι έχω κάνει δηλαδή, διότι κι εμείς έχουμε θέμα με τις τιμές συκωτιού χρόνια τώρα και το κουμαντάρουμε):
Ειδική κτηνιατρική διατροφή (L/D της Hills ή Hepatic της Royal): Αυστηρά και μόνο αυτή για 15 μέρες. Παράλληλη υποστήριξη του συκωτιού με συμπληρώματα όπως το Silymarin ή Liv52 (καλύτερο λένε το Liv52, εγώ αυτό έδινα). Kαι μετά από 15 μέρες πάλι εξετάσεις στο συκώτι για να δείτε αν έχει διαφορά και άρα μήπως η πιθανή αιτία είναι διατροφική.
Παρεμπιπτόντως η Orijen από ότι διαβάζαμε και εντός φόρουμ είχε στείλει πολλά συκώτια σκύλων στα ύψη - λόγω της πολλής πρωτεϊνης ίσως?
Ούτε δηλητηριασμένο είναι το σκυλί μου, ούτε αμάξι το χτύπησε προς θεού :( Μου είχανε πει ότι μπορεί να την πείραξε κάτι και γι αυτό επαναλάβαμε την εξέταση 1 μήνα μετά. Υπέρηχος είναι η επόμενη εξέταση που θα κάνουμε τη Δευτέρα.
Για τη διατροφή μου έκανε κι εμένα εντύπωση (γιατί το ξέρω κι από τις γάτες μου που τρώνε acana, ότι είναι λίγο "βαριές" τροφές) αλλά όταν τους ρώτησα μου είπανε ότι αποκλείουν το ενδεχόμενο του να είναι κάτι διατροφικό κι ότι είναι τόσο αδύνατη που δε μας παίρνει να κάνουμε κάποια κλινική δίαιτα αυτή τη στιγμή... (btw ο μπαμπάς μου της δίνει μια φορά την εβδομάδα ένα αυγό βραστό με λάδι, ξέρω ότι στους ανθρώπους το αυγό δε κάνει αν έχεις θέμα με το συκώτι. Μήπως πρέπει να της το κόψουμε αυτό?)..
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Όχι... δεν είναι μέσα στις εξετάσεις αίματος...
Είναι βιοχημική (και δεν ξέρω αν την "παραγγέλνουμε" ξεχωριστά)...
Εμάς μας είπαν ότι επειδή είναι μεγάλη και είναι και αδύνατη της τις έκαναν "όλες". Τώρα με το όλες δε ξέρω τι εννοεί ο καθένας (είναι 3 σελίδες εξετάσεις πάντως) αλλά δε το βλέπω σαν τύπο σε κάποιο από τα χαρτιά... Εκτός αν είναι με κάποια άλλη ονομασία κι όχι με τον συγκεκριμένο τύπο, τότε μάλλον δεν της το κάναμε ούτε αυτό..
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Στις εξετάσεις αναγράφεται ως γ-GT, σπανιότερα ως GGT (νομίζω η πλήρης ονομασία είναι γ-γλουταμυλτρανσφεράση, αλλά δε νομίζω να εμφανίζεται ποτέ έτσι σε εργαστηριακά αποτελέσματα).
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Στις εξετάσεις αναγράφεται ως γ-GT, σπανιότερα ως GGT (νομίζω η πλήρης ονομασία είναι γ-γλουταμυλτρανσφεράση, αλλά δε νομίζω να εμφανίζεται ποτέ έτσι σε εργαστηριακά αποτελέσματα).
Τότε δεν της την έχουμε κάνει αυτήν την εξέταση... :(
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Να κάνεις βιοψία. Είναι η καλύτερη λύση. Και επίσης έπρεπε να είχε γίνει υπέρηχος ήδη για να δουν την κατάσταση του ήπατος. Εμείς έτσι ξεκινήσαμε. Αυξημένες τιμές, χολικά κλπ και μετά υπέρηχο. Ενδιάμεσα φαρμακευτική αγωγή αμέσως και μετά βιοψία. Και καλό θα ήταν να αλλάξεις τροφή. Ο γιατρός δε σου είπε να σταματήσεις την ακάνα; Πρέπει να δώσεις ηπατικές τροφές. Και ειδική διατροφή οπωσδήποτε. Και κάποια ηπατοπροστατευτική αγωγή άμεσα. Το γαιδουράγκαθο επίσης να ξέρεις βοηθάει πολύ. ALΤ ASF και χολικά είναι οι εξετάσεις που πρέπει να κάνεις. Η γ GT δε χρειάζεται. Την κάνουν σε γάτες συνήθως. Τα χολικά είναι τα πιο σημαντικά. Πήρες αποτελέσματα απο τα χολικά; Τι δείχνουν; Εκεί θα φανεί αν υπολειτουργεί το συκώτι ή όχι.

Εξέταση για cushing μετά τον υπέρηχο και εφόσον διαπιστωθεί οτι ο σκύλος έχει ηπατομεαλείο (μεγάλο συκώτι-πιο μεγάλο απο το φυσιολογικό δηλαδή). Αν πας για κύρωση ή ίνωση και μικραίνει το συκώτι, δε χρειάζεται να κάνεις τέτοια εξέταση. Εκεί είναι ηπατοπάθεια/ηπατίτιδα και θέλει άλλη αντιμετώπιση.

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να είναι κάτι περαστικό...Να σιγουρευτείς ότι θα εμπιστεύεσαι πλήρως το γιατρό που θα σας αναλάβει.
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Να κάνεις βιοψία. Είναι η καλύτερη λύση. Και επίσης έπρεπε να είχε γίνει υπέρηχος ήδη για να δουν την κατάσταση του ήπατος. Εμείς έτσι ξεκινήσαμε. Αυξημένες τιμές, χολικά κλπ και μετά υπέρηχο. Ενδιάμεσα φαρμακευτική αγωγή αμέσως και μετά βιοψία. Και καλό θα ήταν να αλλάξεις τροφή. Ο γιατρός δε σου είπε να σταματήσεις την ακάνα; Πρέπει να δώσεις ηπατικές τροφές. Και ειδική διατροφή οπωσδήποτε. Και κάποια ηπατοπροστατευτική αγωγή άμεσα. Το γαιδουράγκαθο επίσης να ξέρεις βοηθάει πολύ. ALΤ ASF και χολικά είναι οι εξετάσεις που πρέπει να κάνεις. Η γ GT δε χρειάζεται. Την κάνουν σε γάτες συνήθως. Τα χολικά είναι τα πιο σημαντικά. Πήρες αποτελέσματα απο τα χολικά; Τι δείχνουν; Εκεί θα φανεί αν υπολειτουργεί το συκώτι ή όχι.

Εξέταση για cushing μετά τον υπέρηχο και εφόσον διαπιστωθεί οτι ο σκύλος έχει ηπατομεαλείο (μεγάλο συκώτι-πιο μεγάλο απο το φυσιολογικό δηλαδή). Αν πας για κύρωση ή ίνωση και μικραίνει το συκώτι, δε χρειάζεται να κάνεις τέτοια εξέταση. Εκεί είναι ηπατοπάθεια/ηπατίτιδα και θέλει άλλη αντιμετώπιση.

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να είναι κάτι περαστικό...Να σιγουρευτείς ότι θα εμπιστεύεσαι πλήρως το γιατρό που θα σας αναλάβει.
Βιοψία θα κάνουμε, αν κριθεί αναγκαίο, μετά τον υπέρηχο. Δεν ξέρω αν διάβασες το αρχικό κείμενο που έγραψα, αλλά με τη σκυλίτσα μου έχουμε τεράστιο πρόβλημα βάρους και τεράστιο πρόβλημα να τη ψήσω να φάει γενικά. Οι γιατροί δε με συμβούλεψαν να της αλλάξω διατροφή και δε θα το κάνω από μόνη εφόσον την έχω καταφέρει έστω να τρώει.. Καμία άλλη τιμή του συκωτιού δεν ήταν ανεβασμένη, παρά μόνο η SGPT/ALT. Τα αποτελέσματα από τα χολικά μας δείξανε ότι υπάρχει δυσλειτουργία στο συκώτι, αλλά ελάχιστη και τη Δευτέρα έχουμε ραντεβού για τον υπέρηχο.. Σε ευχαριστώ για τα περαστικά και για τις συμβουλές :)
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ναι το διάβασα. Φυσικά και αν κριθεί αναγκαίο μετά τον υπέρηχο. Η διατροφή είναι βασικός παράγοντας όμως. Με το που αρχίζει η διαδικασία πέψης το συκώτι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και όλα απο κει περνάνε. Δε γίνεται να δίνεις ότι έδινες και πριν. Η ALT είναι σημαντική. Και λες ότι σχεδόν τριπλασιάστηκε. Και τα χολικά δείχνουν δυσλειτουργία. Κατ' εμέ δεν θα έπρεπε να χάνεται χρόνος. Αν εμπιστεύεσαι πλήρως το γιατρό σου όμως οκ. Γιατρός δεν είμαι. Απλά 2 χρόνια παλέψαμε με το συκώτι. Και ότι έμαθα το έμαθα κατά την περίοδο αυτή. Κράτα μας ενήμερους και όλα καλά να πάνε.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
επειδή έχω καλή διάθεση σήμερα.. άλλαξε τους κτηνίατρους βρες έναν που θα κάνει τσεκ σε όλα τα συστήματα του σκύλου και θα σου δώσει ειδικό διαιτολόγιο.. και stay there..
perastika
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Ναι το διάβασα. Φυσικά και αν κριθεί αναγκαίο μετά τον υπέρηχο. Η διατροφή είναι βασικός παράγοντας όμως. Με το που αρχίζει η διαδικασία πέψης το συκώτι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και όλα απο κει περνάνε. Δε γίνεται να δίνεις ότι έδινες και πριν. Η ALT είναι σημαντική. Και λες ότι σχεδόν τριπλασιάστηκε. Και τα χολικά δείχνουν δυσλειτουργία. Κατ' εμέ δεν θα έπρεπε να χάνεται χρόνος. Αν εμπιστεύεσαι πλήρως το γιατρό σου όμως οκ. Γιατρός δεν είμαι. Απλά 2 χρόνια παλέψαμε με το συκώτι. Και ότι έμαθα το έμαθα κατά την περίοδο αυτή. Κράτα μας ενήμερους και όλα καλά να πάνε.
Το καταλαβαίνω και το εκτιμώ ότι με συμβουλεύεις από την εμπειρία σου, αλλά επειδή ούτε κι εγώ είμαι γιατρός δε νιώθω ασφάλεια με το να αποφασίσω κάτι μόνη μου χωρίς να μου το προτείνουν ή έστω να το συζητήσω με τους γιατρούς μου. Η αλήθεια είναι ότι τους εμπιστεύομαι απόλυτα, έχω πάει πολλά ζώα εκεί που έχω μαζέψει από το δρόμο και μου σώσανε ζώα που 3-4 άλλοι γιατροί λέγανε ότι δε σώζονται με τίποτα, οπότε η εμπιστοσύνη μου στο άτομο τους είναι μεγάλη... Για να είμαι ειλικρινής όμως γνωρίζω κι εγώ ότι τροφές τύπου acana/orijen είναι πολύ βαριές και μου έχει κάνει κι εμένα εντύπωση που δε μου σύστησαν αν όχι να κάνουμε κλινική δίαιτα έστω να σταματήσω τη συγκεκριμένη τροφή.. (Νομίζω το κάνανε λόγου βάρους γιατί είναι πραγματικά αδύνατη και κυριολεκτικά δε μας παίρνει αυτή τη στιγμή να χάσει κι άλλο).
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
επειδή έχω καλή διάθεση σήμερα.. άλλαξε τους κτηνίατρους βρες έναν που θα κάνει τσεκ σε όλα τα συστήματα του σκύλου και θα σου δώσει ειδικό διαιτολόγιο.. και stay there..
perastika
Εκτιμώ την άποψή σου αλλά έχω πολύ εμπιστοσύνη στους γιατρούς μου. Σε ευχαριστώ για τα περαστικά :)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Έχοντας χάσει το σκυλο μου απο οξεια ηπατικη ανεπάρκεια θα σου έλεγα και εγω για την αλλαγή της τροφής.
Περαστικά
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αναφέρθηκε γαιδουράγκαθο και ένα άλλο σκεύασμα το Liv52.. είδα και για το SAMe από έναν καναδό κτηνίατρο.. η πλάκα είναι οτι είναι της lifeextension του γνωστού τηλειατρού :giggle::D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3