Πώς θα το μάθω να "τα κάνει" έξω...


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ίσως η πιο συχνή ερώτηση, όχι μόνο στο φόρουμ αλλά παντού και ένα από τα πρώτα προβλήματα που ερχόμαστε αντιμέτωποι αφού αποκτήσαμε το σκύλο μας.

Ένα από τα σημαντικότερα "όπλα" μας σε συτή την "μάχη" είναι να μάθουμε να "διαβάζουμε" τον σκύλο μας, το κουτάβι μας.

Κάθε σκύλος, κάθε κουτάβι οποιασδήποτε φυλής, έχει συγκεκριμένη γλώσσα του σώματος που μπορεί να μας βοηθήσει στο να προλάβουμε και να εκπαιδεύσουμε.

Θα κάνουμε μια προσπάθεια να δώσουμε κάποια σημαντικά σημεία "κλειδιά" για την εκπαίδευση της τουαλέτας του κουταβιού μας.

1. Η "καλή αρχή"

Καλό είναι να επιλέξουμε να φέρουμε το κουτάβι σπίτι μας όταν θα έχουμε τον χρόνο να σχοληθούμε μαζί του (καλοκαιρινή ή άλλη άδεια, διακοπές από σχολείο ή σπουδές, κλπ.).

Αν και 10-20 μέρες μπορεί να μην είναι αρκετές για την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης της τουαλέτας, παραμένει ένα καλό διάστημα για μια καλή αρχή και για να δώσουμε σωστές βάσεις στο κουτάβι μας.

2. Το σημείο "0"

Αμέσως με τον ερχομό του νέου κουταβιού μας στο σπίτι να το μεταφέρουμε στο σημείο που επιθυμούμε να κάνει τις ανάγκες του.

Συνήθως θα θέλει να "πρωτοσημαδέψει" τον χώρο, αλλά και λόγο μεταφοράς πιθανόν να θέλει να "τα κάνει".

3. Με λουρί

Κρατάτε το κουτάβι με λουρί στο σημείο που θέλετε να "πηγαίνει τουαλέτα".Κάντε αυτό για τις πρώτες βδομάδες ώστε να έχετε και εικόνα των αφοδεύσεων (αρκετά σημαντικό στοιχείο για την υγεία του κουταβιού ιδιαίτερα), αλλά και την συχνότητα.

Μόλις τελειώσει το αφήνετε ελεύθερο να παίξει και να "βολτάρει".

4. Εντολή/Λέξη "κλειδί"

Χρησιμοποιείτε μια συγκεκριμένη λέξη ή φράση για να του δίνετε να καταλάβει τι θέλετε από αυτό, πως είναι ώρα να κάνει κάτι.

"Τσίσα", "Κακάκια", "Κατούρα να φύγουμε" ή ότι άλλο μπορεί να σκεφτείτε και σας βολεύει.

Επαναλαμβάνετε την λέξη από την στιγμή που φτάνετε στο σημείο/τουαλέτα και καθόλη την παραμονή σας εκεί, μέχρι την επίτευξη του στόχου.

Αργότερα θα σας φανεί αρκετά χρήσιμο να μπορεί να εκτελεί κατ'εντολή κάτι τέτοιο (σε ταξίδι και μια σύντομη στάση, όταν δεν έχετε πολύ χρόνο, μια βροχερή μέρα, κλπ.).

5. Μπράβο καμάρι μου!

Μη ξεχνάτε να επιβραβεύετε όταν επιτέλους κάνει αυτό που θέλατε.Πολλά "Μπράβο", χάδια, ίσως και μια λιχουδιά.

Όλα αυτά όχι όταν γυρίσετε σπίτι, αλλά στο σημείο.

6. Το ίδιο σημείο

Χρησιμοποιείτε πάντα το ίδιο σημείο για τις πρώτες βδομάδες.Οι παλιές μυρωδιές θα προτρέπουν το κουτάβι να επαναλάβει την πράξη στο σημείο εκείνο.

Αν το σημείο που επιλέξατε είναι σε μια πίσω αυλή ή σε κάποιο μπαλκόνι ή βεράντα, να χρησιμοποιείτε πάντα την ίδια έξοδο.

Με αυτό τον τρόπο το κουτάβι θα συνδυάσει αυτή την πόρτα/έξοδο με τις φυσικές του ανάγκες και θα κατευθύνετε προς τα εκεί όταν επιθυμεί να "τα κάνει".

8. Τα μάτια σας 14!

Να έχετε πάντα υπό την εποπτεία σας το κουτάβι.Τα κουτάβια, όπως και τα παιδιά, χρειάζονται επιτήρηση.

Το κουτάβι χρειάζετε να ουρήσει ή να αφοδεύσει κάθε 50-60 λεπτά και περίπου 5-10 λεπτά μετά από φαϊ, νερό, ύπνο, κλπ.

2..jpg
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
9. Με λουρί στο σπίτι

Στην αρχή να κρατάτε το κουτάβι σας με λουρί στο σπίτι.Έτσι θα μπορείτε να καταλάβετε πότε θέλει να "πάει τουαλέτα" και αμέσως το παίρνετε αγκαλιά και το οδηγείτε στο επιθυμητό σημείο.

10. Γλώσσα του σώματος

Μάθετε να "διαβάζετε" το κουτάβι σας και το πότε θέλει να "τα κάνει".

Συνήθως η διαδικασία περιέχει περπάτημα σε κύκλους, χαμηλωμένο κεφάλι και μύτη στο πάτωμα (μυρίζει), ψάξιμο ενός ήσυχου και απόμερου σημείου, κλαψούρισμα, χαμήλωμα των γοφών, κ.α.

11. Crate

Χρησιμοποιείστε το crate όταν δεν μπορείτε να το επιτηρείτε, για παράδειγμα το βράδυ.

12. Λέξη αποτροπής

Χρησιμοποιείτε μια λέξη ή έναν ήχο, όπως "Εεεεπ!" ή "Έξω!" ή κάτι άλλο σ περίπτωση που πιάσετε επ αυτοφόρο το κουτάβι να λερώνει σε λάθος σημείο.

Διακόψτε το και μεταφέρετε το στο επιθυμητό σημείο, χωρίς φωνές και υπερβολές που θα το φοβίσουν και θα έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα.

Καθαρίστε το "λάθος" σημείο που λέρωσε πολύ καλά.

13. Δικό σας το λάθος

Αν συμβεί το μοιραίο και δεν το προλάβετε μη κάνετε τα πολυχρησιμοποιημένα και γνωστά...να του τρίψετε την μούρη στο σημείο που τα έκανε, να το δείρετε και να φωνάζτε "ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΕΚΕΙ;" όχι μόνο δείχνοντας πως θεωρείτε φυσιολογικό να πάρετε απάντηση, αλλά και δείχνοντας άγνοια για κάτι που και εσείς κάνετε χρόνια..."κακά" και "τσίσα"!

Σκεφτείτε τι δεν κάνετε, τι σας ξέφυγε και πως δεν θα ξανασυμβεί.

14. Η υπομονή είναι αρετή

Αυτό ακριβώς!...Μη περιμένετε να "χτίσετε τη Ρώμη σε μια μέρα".

15. Χρονικό περιθώριο

Δώστε του 2-3 μήνες την παραπάνω προσοχή και μετά μπορείτε να το έχετε πιο ελεύθερο.Μέχρι 9 μηνών περίπου τα σκυλιά δεν είναι ικανά να μείνουν μόνα στο σπίτι, ελέγχοντας τις ανάγκες τους.

Καλή τύχη!

rover..jpg
 
  • Like
Reactions: zizell




georgi

New Member
21 Ιουλίου 2010
1
0
Και πώς το μαθαίνω να τα κάνει έξω από το σπίτι??? Την βγάζω βόλτα μετά το φαγητό (και πάντα συγκεκριμένες ώρες για να μπει σε πρόγραμμα) αλλά γυρνάμε πίσω άπραγοι... Θα λειτουργούσε αν έβρεχα μια εφημερίδα με τα τσισάκια και τα κακάκια της και της την έβαζα να τη μυρίσει εκεί που θέλω να τα κάνει??? Γιατί πιστεύω αν τα κάνει μια φορά κάπου μετά θα τα ξανακάνει εκεί.
 
Last edited by a moderator:


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Γεια σου georgi!
Μιας κι είσαι νέο μέλος, συστήσου μας στην ενότητα "νέο μέλος" να μας πεις δυο λόγια για σένα και το σκυλάκι σου...
Να δούμε και καμιά καινούρια φωτογραφία!
Επίσης, μη γράφεις Greeklish, απαγορεύονται από τους κανονισμούς του forum.

Πόσο είναι η σκυλίτσα σου?
Σίγουρα θα βοηθούσε να κάνεις κάτι τέτοιο, αλλά θέλει και το χρόνο του για να συμβεί.
Θα γυρίσεις άπραγος στο σπίτι πολλές φορές, αλλά όταν συμβεί θα αποζημειωθούν οι προσπάθειές σου.
Καλή συνέχεια!
 


canio7

Member
20 Ιουλίου 2010
14
0
Πεντελη
Χαιρε ταλαιπωρε συναδελφε!Λοιπον.Ουτε ξυλο ουτε χαζομαρες τετοιου ειδους και ποσο μαλλον αν τα εχει κανει και τα περνεις χαμπαρι 2-3 ωρες μετα.ΜΟνο επαυτοφορω οταν το πιασεις τοτε το μαλωνεις με μια εφημεριδα.Δεν το χτυπας!Απλα χτυπας την εφημεριδα στο μερος που τα εκανε.Τωρα θελει ρουτινα.Καθε πρωι και καθε καθε βραδυ στανταρ ωρες!Μονο ετσι θα μαθει!Και μην ξεχνας τα δωρακια του οποτε τα κανει ε???Α,και στανταρ ωρες φαγητου οπωσδηποτε...(εχω θεμα με το φαγητο με την δικια μου).Ευκολακι ειναι απλα να μπειτε και οι δυο σε μια ρουτινα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.121
4.787
Χαιρε ταλαιπωρε συναδελφε!Λοιπον.Ουτε ξυλο ουτε χαζομαρες τετοιου ειδους και ποσο μαλλον αν τα εχει κανει και τα περνεις χαμπαρι 2-3 ωρες μετα.ΜΟνο επαυτοφορω οταν το πιασεις τοτε το μαλωνεις με μια εφημεριδα.Δεν το χτυπας!Απλα χτυπας την εφημεριδα στο μερος που τα εκανε.Τωρα θελει ρουτινα.Καθε πρωι και καθε καθε βραδυ στανταρ ωρες!Μονο ετσι θα μαθει!Και μην ξεχνας τα δωρακια του οποτε τα κανει ε???Α,και στανταρ ωρες φαγητου οπωσδηποτε...(εχω θεμα με το φαγητο με την δικια μου).Ευκολακι ειναι απλα να μπειτε και οι δυο σε μια ρουτινα.
Δε χτυπας καμια εφημεριδα πουθενα.. Αν τον βλεπεις την ωρα που παει να τα κανει, τον βουτας και τον πας στο σημειο που θελεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δε χτυπας καμια εφημεριδα πουθενα.. Αν τον βλεπεις την ωρα που παει να τα κανει, τον βουτας και τον πας στο σημειο που θελεις.
Ακριβώς.
 


canio7

Member
20 Ιουλίου 2010
14
0
Πεντελη
Εφημεριδα και στα 3 σκυλια που μεγαλωσα εφαρμοσα και επιασε.Γενικα η πανα αν τα κανει εκει δεν ειναι και οτι καλυτερο διοτι θα δυσκολευτει να προσαρμοστει στο φυσικο περιβαλλον.Το επαυτοφορω ειναι ολο το θεμα.Αν το πιασεις επαυτοφορω στη πανα η οτι αλλο εχεις τοτε δωρακι,αν οχι αυτο που προανεφερα και μετα το πας στη πανα του η οπου αλλου.
 


Jimbo13fe

Active Member
31 Ιουλίου 2010
29
0
Τι να κάνω που δεν τα κάνει έξω;

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες!!!
Εδώ και 2 περιπου εβδομαδες βγαζω την Indie (4 μηνων) βολτα εξω, και προσπαθω να την κανω να τα κανει εξω. Ομως παρολο που της βαζω την πανα στην πιλωτη, παρολο που την αφηνω να μυριζει τα δεντρα, αυτη κυρια. Σου λεει τι, να τα κανω εδω εξω, και αν με παρει κανενα ματι?? Μετι μουσουδα θα κυκλοφορω??. Περαν της πλακας, τι θα πρεπει να κανω για να τη μαθω να τα κανει εξω?? Παντως δεν ειναι οτι δεν εχει να κανει, καθως υστερα απο 20λεπτη βολτα, με το που μπαινουμε στο σπιτι, τρεχει και τα κανει ολα στην πανα.

Ευχαριστω εκ των προτερων,
Δημητρης

Υ.Γ. Εαν εχει ξαναπαντηθει μπορει να με παραπεμψει καποιος καθως χιλια συγγνωμη αλλα δεν το βρηκα
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Γουέστι δεν είναι?
Είναι μικρούλα ακόμα... ο δικός μου έμαθε να τα κάνει έξω περίπου 7-8 μηνών... Και ακόμα και τώρα, παρόλο που βγαίνει έξω και για κακά και για τσίσα, τη νύχτα σηκώνεται για κατούρημα και πάει στο μπάνιο που υπάρχει πάντα μια πάνα...
Μου έφαγε πάντως πολύ χρόνο για να μάθει να κάνει κακά έξω. Θέλει πολύ υπομονή και με 20 λεπτά δεν θα κάνεις δουλειά.... τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσει... θα ψάχνει να βρει τη μυρωδιά που θα "της κάτσει" για να κάτσει... αν κατάλαβες τι εννοώ.
 




Jimbo13fe

Active Member
31 Ιουλίου 2010
29
0
@superman
δεν ξερω, παντως ξερει οτι υπαρχει πανα εκει και παει

@Lostris
Δηλαδη να μην ''ανησυχω'' οτι παραειναι κυρια για να τα κανει εξω??
Δηλαδη καποια στιγμη θα τα κανει απο μονη της??
Ο κτηνιατρος μου ειπε να τη βγαζω κανονικα βολτα, και αν δεν τα κανει, οταν γυρισουμε 15 λεπτα στο παρκο της και μετα ξανα βολτα. Θα βοηθησει κατι τετοιο ή απλα θα τη ''βασανισω''??
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Όχι μην ανησυχείς, θα μάθει, είναι μικρή ακόμα.
Επίσης είναι πολύ μικρή για πολύωρες βόλτες. Δηλαδή βόλτα, μετά 15 λεπτά στο πάρκο και μετά ξανά βόλτα? Πολύ κοντινό το διάστημα....
Οι συχνές βόλτες θα βοηθήσουν, απλώς μην την κουράζεις πολύ. Και πρόσεχε σ' αυτήν την ηλικία να μην ανεβοκατεβαίνει σκαλιά, τουλάχιστον μέχρι να πάει 7-8 μηνών. Τα γουέστι έχουν μικρά ποδαράκια και τα σκαλιά είναι επικίνδυνα και για μεγάλα σκυλιά, πόσο μάλλον γι' αυτά.

Είχα δοκιμάσει και εγώ στον δικό μου να βγάλω την πάνα από το μπάνιο, και απλά τα έκανε ή στα πλακάκια ή στο χαλάκι του μπάνιου, οπότε την ξανάβαλα. Συνήθισε όμως το έξω και τώρα απλά πηγαίνει μόνο για τσίσα όταν ξυπνάει τη νύχτα, ή όταν εγώ τύχει λόγω δουλειάς να αργήσω να γυρίσω το μεσημέρι. Αυτός είναι και ο λόγος που την αφήνω ακόμα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
είναι κουτάβι
και ώς κουταβι πολύ πιθανόν να φοβάται ή πιο απλά να μην θεωρεί δόκιμο το να τα κάνει έξω
το πιό πιθανό είναι ότι έξω νιώθει ακόμα "σαν ψάρι έξω απο το νερό"
υπομονή
 




shrekn

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2010
45
1
καλησπερα κ απο εμενα.ειναι μικρουλα ακομα η σκυλιτσα σου.ο δικος μου οταν αρχισε τις βολτες περιπου 4 μηνων δεν εκανε εξω τιποτα!!πηγαιναμε βολτα κ γυριζαμε σπιτι για να κανουμε την αναγκη μας.ειναι σε φαση εξερευνησης μου ειχε πει ο γιατρος.6 μηνων εκανε εξω τα τσισα του κ λιγο αργοτερα τα κακα του.κ να σου πω την αληθεια μετανιωσα που του ειχα κ πανα.οπου εβρισκε χαλακι τα εκανε!!!ευτυχως τωρα διορθωθηκε!!
 
  • Like
Reactions: kokkini mple


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
ετσι ανησυχουσα και εγω γιατι δεν εκανε εξω με τπτ.απλα σιγα σιγα ξεκινησαμε να τα κανουμε το πρωι εξω .στην αρχη μονο πρωι αλλα μετά αρχισε και αλλες ωρες της ημερας.απλα θελει επιμονη.να την βγαζεις και ας μην κανει.εγω οταν αρχισε το εξω κατηργησα και την πανα.νομιζω οτι εκανα πολύ καλα.μπορει στην αρχη να ειχαμε κανα ατυχηματακι αλλα τωρα δεν υπαρχει το μερος εκεινο οπου υπηρχε η πανα και ειναι 9.5 μηνων.
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Καλημερα παιδιά,

Όσον αφορά την δική μας εκπαίδευση για τουαλετα έχουμε ένα θεματάκι ακόμη!!Την ημέρα όλα καλά όλα τέλεια,βγαίνει την βόλτα της τα κάνει έξω απο το σπίτι,και στο τέλος έρχεται και στα πόδια μου για να την χαιδεψω και να της δώσω τη λιχουδιά της!!
Το βράδυ όμως,εκεί είναι και το προβλημά μας,γι αυτό με βλέπετε να γράφω και τέτοια ώρα,έχω απογοητευτει!Που λέτε το βράδυ,δεν υπάρχει βράδυ για την ακρίβεια που να μην τα έχει κάνει μέσα,είναι και περιορισμένη κιόλας,που να μην ήταν,θα μου είχε κάνει το σπίτι,ας μην πω καλύτερα!!
Τι άλλο να κάνω,πέρα απο όσα προαναφέρθηκαν;;Σκεφτηκα να της αλλάξω το ωράριο φαγητού της,έτσι ώστε να αλλάξει και η ώρα που τα κάνει,τι λέτε;Είναι κουτάβι και τρώμε 4 φορές την ημέρα στις 8 π.μ , στις 12 μ.μ , στις 5 μ.μ και στις 8 μ.μ πάλι το βράδυ! Αν δλδ την τάιζα 3 φορές την μέρα και η τελευταία να ήταν στις 6-7 θα είχα αποτελέσματα;
Καμία ιδέα;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3