Ρήξη χιαστού


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.752
Εδώ και 1 περίπου μήνα ο Ελβις είχε πρόβλημα με το πίσω αριστερό πόδι. Όταν κουραζόταν από τρέξιμο κούτσαινε. Είχαμε σταματήσει τις έντονες δραστηριότητες και πηγαίναμε μόνο βόλτες , παρόλα αυτά συνέχιζε να κρατάει λίγο το πίσω του αριστερό πόδι.
Τέλη Αυγούστου είχαμε κάνει ακτινογραφίες για hip και elbow dysplasia και ήταν καθαρές. Παρόλα αυτά τις επανάλαβαμε την προηγούμενη Παρασκευή και για άλλη μια φορά βγήκαν τέλειες. Από τις ακτινογραφίες δεν φάνηκε τίποτα. Σήμερα μετά από πολύ καιρό πήγε στο πάρκο όπου έτρεξε και έπαιξε έντονα. Αποτέλεσμα: Μετά από λίγο δεν πατούσε καθόλου το πόδι του. Όπως ήταν κατευθείαν μετά το πάρκο τον πήγα στον ορθοπεδικό μας και μόλις τον είδε και τον ψηλάφισε μου είπε κατευθείαν ότι έχει ρήξη χιαστού και πρέπει να εγχειριστεί οπωσδήποτε.
Μεθαυριο μπένουμε για χειρουργείο, εφόσον οι εξετάσεις αίματος θα είναι οκευ. Για δύο μήνες πρέπει να είναι πολύ προσεχτικές οι κινήσεις του σκύλου, πράγμα πολύ δύσκολο με έναν σκύλο που χοροπηδάει αντί να περπατάει. Η τεχνική που θα ακολουθήσει ο γιατρός μας είναι η LSS (lateral suture stabilization) και απο κει και πέρα για δύο μήνες ο σκύλος θα είναι σε πολύ στενή παρακολούθηση για να αναρρώσει αλλά και μετά τα έντονα παιχνίδια με άλλους σκύλους π.χ. δεν ενδείκνυνται.
Πάω να σκάσω :(
 












vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
τι εγινε ρε; πως; θελω να πω......... απο κατσικιές το παθε;

κρεμασε τοου κανα σκόρδο ρε συ, φτου το αγορι. Όλα καλά να πανε

(κρεμασέ του καμια αρμαθιά καλυτερα.....)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Οχι μωρε το αγορι σου. . . Ποσο ειναι ο Ελβις ΙΚυβελη?
Μην σκας, δυστυχως συμβαινουν και αυτα. Απλα προσοχη μετα το χειρουργειο
να μην κατσικιαζεται πολυ.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Καλη επιτυχια για το χειρουργειο σας και γρηγορη αναρρωση σας ευχομαι!
Ολα να πανε κατ'ευχην και ο Ελβις να επανελθει στον προταιρο χοροπηδηχτο εαυτο του!
Η ρηξη χιαστου δημιουργειται απο ατυχημα, τραβηγμα, χτυπημα? Φανταζομαι δεν εχει κληρονομικο χαρακτηρα κατι τετοιο?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Kαλη επιτυχια να εχετε!! και καλη αναρωση!!
μη στεναχωριεσαι !! ολα καλα θα πανε..

στην βολτα μπορεις να το ελεγχεις, απλα δεν τον λυνεις δεν τον αφηνεις να παιζει κτλ, στο σπιτι νομιζω θα ειναι πιο δυσκολο ολη μερα θα τον εχεις στο κατω? πως το σκεφτεσαι?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.752
H ρήξη χιαστού δημιουργείται από χτύπημα.
Αν τον δείτε πόσο βαρύς όταν τρέχει, πόσο ατσούμπαλα παίζει δεν είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς πως το έπαθε.
Αν είχα ακούσει τον εκτροφέα και δεν τον άφηνε να παίζει με άλλα σκυλιά ίσως το είχαμε γλυτώσει. Αλλά θεωρούσα ότι ένας σκύλος πρέπει να τα κάνει όλα, και να παίζει με εμένα και να ξελυσσάει με άλλους σκύλους. :(
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
μονο με ψηλάφιση ανιχνευεται η ρηξη ε? μηπως να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη? λεω...μονο οταν προκειται για επεμβαση εγω, παιρνω δευτερη γνωμη...αν εμπιστευεσαι ομως απολυτα το γιατρο σου, μην μπεις σε τετοιες περιπετειες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.752
Kαλη επιτυχια να εχετε!! και καλη αναρωση!!
μη στεναχωριεσαι !! ολα καλα θα πανε..

στην βολτα μπορεις να το ελεγχεις, απλα δεν τον λυνεις δεν τον αφηνεις να παιζει κτλ, στο σπιτι νομιζω θα ειναι πιο δυσκολο ολη μερα θα τον εχεις στο κατω? πως το σκεφτεσαι?
Στην αρχή θα δουλέψει crate πολύ, τις πρώτες βδομάδες δεν θα τον πηγαίνω βόλτες σχεδόν καθόλου ή πολύ πολύ μικρές. Είναι πολύ εύκολο κάτι να πάει στραβά αν χοροπηδάει.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Λυπάμαι πραγματικά πάρα πολυ... Ομως επειδη εγω ο ιδιος εχω παθει ρηξη χιαστών συνδεσμων πριν απο 15 χρονια περιπου να σου πω -μηπως και σε παρηγορησω- οτι ισως δεν ειναι τοσο ασχημο οσο ακουγεται. Θα θελει ηπια ασκηση και πολυ κολυμπι μετα.

Ειναι ατυχος που το επαθε τοσο μικρος, ειναι τυχερος που εχει εσενα και θα τον προσεξεις.

Γρηγορη και καλη αναρρωση ευχομαι.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ω ρε γμτ.. πως την πατησε ετσι ο μπουνταλας...:(
Περαστικα Μυρτω, γρηγορη και καλη αναρρωση..
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
πω ρε συ, παω να σκασω (καλε δεν ξερω γιατι ομως :p )

θες να φτιάξουμε κανα προγραμμα εκπαίδευσης; οσο θα πρεπει να ειναι ηρεμος να μαθει και κανα δυο πραματα, να βλεπει και ο τζίμης.......που οτι να ναι λεω, σιγα μη δεν εχει προγραμμα

σου πεφτει μακριά ρε παιδι μου αλλα θα σου λεγα να ερχεστε εδώ που ειμαι για μπανιο, αφου βοηθάει
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.752
μονο με ψηλάφιση ανιχνευεται η ρηξη ε? μηπως να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη? λεω...μονο οταν προκειται για επεμβαση εγω, παιρνω δευτερη γνωμη...αν εμπιστευεσαι ομως απολυτα το γιατρο σου, μην μπεις σε τετοιες περιπετειες.
Nαι ως επί τω πλείστων με ψηλάφιση. Την ακτινογραφία την είδα και εγώ, τίποτε δεν έδειχνε, και τα δύο ποδαράκια ίδια ήταν.
Μίλησα με τον Χρήστο, μου είπε ότι για αυτή την επέμβαση εμπιστεύεται τον Τσιπιανίτη με κλειστά μάτια. Δεν θα πάω σε άλλο γιατρό.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.752
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, Βασίλη, Νατάσσα, Γιούλη και όσους δεν ξέρω με τα μικρά τους ονόματα. :)
Θα κάνω τα πάντα για τον μπουνταλά μου , θα πηγαίνουμε για μπανάκια μετά τους δύο μήνες και θα γίνει περδίκι. Απλά είμαι σοκαρισμένη ακόμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.801
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf