Σκυλοκαυγάς , αντιμετώπιση ,


Status
Κλειδωμένο θέμα

ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
Καλησπέρα
Προχθές πήγα στην αδερφή μου η οποία έχει και αυτή ένα σκυλί ( μεγάλων διαστάσεων ) και φάνηκε απ την αρχή ότι ο δικός της (σκύλος ) δεν ήθελε τον Δια , του αγρίευε .... και αφού είδα τις προθέσεις του , πήρα τον Δια με το λουρί του και καθόταν όμορφα και ωραία στα πόδια μου .....μέχρι που ήρθε ο άλλος χωρίς να δείχνει άγριες διαθέσεις και τον μύριζε και ξαφνικά τον δαγκώνει από τον λαιμό τον Δια και δεν έλεγε να τον αφήσει ... ( μεγάλο σοκ πραγματικά ) και αφού προσπαθούσαμε να τον τραβήξουμε τον άλλον και δεν έβγαζε την μασέλα του από τον λαιμό του Δια , τον χτύπησε ο άντρας μου στο κεφάλι και τον άφησε τελικά ... τραυματίστηκε ο Δίας , τρόμαξε παρά πολύ , και γενικά ήταν σοκαριστική κατάσταση .... η ερώτηση μου είναι " τι κανείς σε τέτοια περίπτωση , πως χωρίζεις έναν σκυλοκαυγά ;;; από εμένα πέρασαν διάφορες κακές ιδέες να πω την αλήθεια ...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κακες ιδέες?
Οπως...???

9 στις 10,να ξερεις,το αλλο σκυλι καποια προειδοποιηση την εχει δωσει...
απλα εσεις/εμεις ειτε αδυνατούμε/ειτε να τον "διαβάσουμε" σωστα,ειτε απλα δε δινουμε/ετε ιδιαίτερη σημασία,το περνάμε/ατε στο ντουκου...κοκ...
Για/με ολα τα παραπανω,επισης ισχυει,το δικο μας σκυλι να εκανε κατι,κοίταξε κάπως κ να περασε (παλι) απτις χαραμαδες...

Δλδ...μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα...επειδη ο δικος σου ειναι ο δικος (κ φυσικα πρωτιστως ολοι σκεφτομαστε παντα τα "δικα μας") δε παει να πει οτι ηταν σοι κ καλα τοσο αθωος...
Να μπαινεις λιγο κ στην θεση του αλλου...

Ή ισως να ηταν κ οι δυο αθωοι,
κ η πατατα να ηταν δικη σας...
αν ηταν πρωτη φορα που τα "συστηνατε",κ πηγατε με το ετσι θελω στον χωρο του αλλου,χωρις καποια προεργασια...λογικο κ επομενο να συμβει οτι συνεβη...

Ειναι πολλα τα αν κ ίσως κ επειδη κανεις μας δεν ηταν μπροστα ακρη δε βγαινει...

Το ιδανικο λοιπον ειναι να μην φτασεις σε σημειο να χωριζεις σκυλοκαυγαδες...απτο να κανεις μια Α προεργασια οπως ειπαμε παραπανω,μεχρι το πολυ απλα αμα πηγαινεις να μην παιρνεις τον Δια,κλπ κλπ κλπ.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
από τη στιγμη που δεν γνωριζεις τετοιες καταστασεις απλα δεν εκτιθεσαι σε αυτες...
τι θελεις να μαθεις...
η ερωτηση ειναι ...
πως χωριζεις δυο σκυλια?
γιατι να φτασεις σε αυτο το σημειο?
λες..
απο τη πρωτη στιγμη ο μεγαλος σκυλος της αδελφης σουτ εδειξε οτι δεν τον θελει...
γιατι αφου δεν γνωριζετε τοτε δεν σηκωθηκατε να φυγετε...
κι απλα στρογγυλοκαθησατε?
τι να σου κανει να μαθεις πως χωριζεις τα σκυλια και να μην μαθεις πως να μην αποφασιζουν τα σκυλια τι θαγινει...
γιατι πλησιασε ο σκυλος της αδελφης σου και μυριζε τον δικο σου?
γιατι κανετε πειραματα με τα σκυλια σας?
αυτο που μολις ειπες είναι ότι εν αγνοια σου εισαι υπευθυνη για την κακοποιηση του σκυλου σου...
αυτο τιμωρειται.....
 




ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
Κακες ιδέες?
Οπως...???

9 στις 10,να ξερεις,το αλλο σκυλι καποια προειδοποιηση την εχει δωσει...
απλα εσεις/εμεις ειτε αδυνατούμε/ειτε να τον "διαβάσουμε" σωστα,ειτε απλα δε δινουμε/ετε ιδιαίτερη σημασία,το περνάμε/ατε στο ντουκου...κοκ...
Για/με ολα τα παραπανω,επισης ισχυει,το δικο μας σκυλι να εκανε κατι,κοίταξε κάπως κ να περασε (παλι) απτις χαραμαδες...

Δλδ...μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα...επειδη ο δικος σου ειναι ο δικος (κ φυσικα πρωτιστως ολοι σκεφτομαστε παντα τα "δικα μας") δε παει να πει οτι ηταν σοι κ καλα τοσο αθωος...
Να μπαινεις λιγο κ στην θεση του αλλου...

Ή ισως να ηταν κ οι δυο αθωοι,
κ η πατατα να ηταν δικη σας...
αν ηταν πρωτη φορα που τα "συστηνατε",κ πηγατε με το ετσι θελω στον χωρο του αλλου,χωρις καποια προεργασια...λογικο κ επομενο να συμβει οτι συνεβη...

Ειναι πολλα τα αν κ ίσως κ επειδη κανεις μας δεν ηταν μπροστα ακρη δε βγαινει...

Το ιδανικο λοιπον ειναι να μην φτασεις σε σημειο να χωριζεις σκυλοκαυγαδες...απτο να κανεις μια Α προεργασια οπως ειπαμε παραπανω,μεχρι το πολυ απλα αμα πηγαινεις να μην παιρνεις τον Δια,κλπ κλπ κλπ.
Μάλλον έχεις δίκιο !!! Την επόμενη θα ξέρω
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Ο άλλος σκύλος μια χαρά είναι τίποτα δεν έχει τίποτα δεν έπαθε
Χαίρομαι.
Εχουν απόλυτο δίκιο τα παιδιά που έγραψαν πριν.
Δεν γνωρίζονται έτσι δύο σκύλοι, δεν πας στο σπίτι ενός ενήλικου αρσενικού με τον σκύλαρο σου επίσκεψη χωρίς να έχει προϋπάρξει γνωριμία σε ουδέτερο χώρο, σε βόλτα έξω δηλαδή. Και πάλι μπορεί εκεί να μυριστούν άνετα και στον χώρο του ο εκάστοτε σκύλος να κάνει μανούρα. Δυστυχώς το μάθατε με τον δύσκολο τρόπο.
 






Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Btw υπάρχει θέμα "Πως χωριζουμε τα σκυλια"?
Δεν εχω βρει κάποιο θέμα που όλο να λέει για το πώς, παρ'όλα αυτά σε κάποια θέματα έχει αναφερθεί αυτό το θέμα. Αυτά που έχω συγκρατήσει είναι:

1. Ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπιστεί ένας καυγάς είναι... να μη γίνει! :cool:Να "διαβάζουμε" τη κατάσταση πριν συμβεί και να τη σταματήσουμε.

2. Αν αυτό δε γίνει, χρειάζεται ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!

3. Αν και οι δύο σκύλοι είναι μεγαλόσωμοι ( ένα μικρόσωμο μπορείς να το τραβήξεις έγκαιρα και να το πάρεις αγκαλιά γυρνώντας τη πλάτη στον άλλο σκύλο) χαλαρώνεις το λουρί ώστε να μπορεί ο σκύλος σου να αμυνθεί. Κρατώντας τον και τραβώντας τον προς τα πίσω ίσως υπάρξει μεγαλύτερο πρόβλημα.

4. Μπορεί να ρίξεις νερό στο σκύλο

5. Αν και τα δύο είναι δεσποζόμενα, ίσως μπορέσετε και με τον άλλο ιδιοκτήτη να τραβήξετε τα πίσω πόδια των σκύλων σας ταυτόχρονα

6. Κάποιο μέλος είχε πει πως αν γυρίσεις και εσύ και ο σκύλος σου πλάτη στον άλλο σκύλο (και δεν έχετε οπτική επαφή) ο άλλος πιθανώς δε θα επιτεθεί ή θα σταματήσει σύντομα. (Αυτό δε ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει ή ειναι εφικτό)

Δεν ξέρω αν όλα είναι σωστά, αυτά είναι αυτά που έχω διαβάσει. Αν και ξαναλέω πως το καλύτερο είναι να μη φτάσει το σημείο σε ένα καυγά. Πιο έμπειρα μέλη ίσως μπορούν να σου προτείνουν και άλλα πράγματα ή να διορθώσουν και εμένα :p:D
 
  • Like
Reactions: archodea


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Δεν εχω βρει κάποιο θέμα που όλο να λέει για το πώς, παρ'όλα αυτά σε κάποια θέματα έχει αναφερθεί αυτό το θέμα. Αυτά που έχω συγκρατήσει είναι:

1. Ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπιστεί ένας καυγάς είναι... να μη γίνει! :cool:Να "διαβάζουμε" τη κατάσταση πριν συμβεί και να τη σταματήσουμε.

2. Αν αυτό δε γίνει, χρειάζεται ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!

3. Αν και οι δύο σκύλοι είναι μεγαλόσωμοι ( ένα μικρόσωμο μπορείς να το τραβήξεις έγκαιρα και να το πάρεις αγκαλιά γυρνώντας τη πλάτη στον άλλο σκύλο) χαλαρώνεις το λουρί ώστε να μπορεί ο σκύλος σου να αμυνθεί. Κρατώντας τον και τραβώντας τον προς τα πίσω ίσως υπάρξει μεγαλύτερο πρόβλημα.

4. Μπορεί να ρίξεις νερό στο σκύλο

5. Αν και τα δύο είναι δεσποζόμενα, ίσως μπορέσετε και με τον άλλο ιδιοκτήτη να τραβήξετε τα πίσω πόδια των σκύλων σας ταυτόχρονα

6. Κάποιο μέλος είχε πει πως αν γυρίσεις και εσύ και ο σκύλος σου πλάτη στον άλλο σκύλο (και δεν έχετε οπτική επαφή) ο άλλος πιθανώς δε θα επιτεθεί ή θα σταματήσει σύντομα. (Αυτό δε ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει ή ειναι εφικτό)

Δεν ξέρω αν όλα είναι σωστά, αυτά είναι αυτά που έχω διαβάσει. Αν και ξαναλέω πως το καλύτερο είναι να μη φτάσει το σημείο σε ένα καυγά. Πιο έμπειρα μέλη ίσως μπορούν να σου προτείνουν και άλλα πράγματα ή να διορθώσουν και εμένα :p:D
Δεν θελω να μαθω.
Να σας πω θελω.
Αυτα που εγραψες μπορουν να αποδειχθουν επικινδυνα.
Το βραδυ που θα εχω χρονο να γραψω δυο σειρες.
 
  • Like
Reactions: Kouros and GRDANE


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Δεν θελω να μαθω.
Να σας πω θελω.
Αυτα που εγραψες μπορουν να αποδειχθουν επικινδυνα.
Το βραδυ που θα εχω χρονο να γραψω δυο σειρες.
Nαι βεβαίως. Εξάλλου όπως είπα αυτά τα έχω διαβάσει δεν εχω χρησιμοποιήσει κάτι μιας και δεν έχω σκύλο ακόμα. Παρ'όλα αυτά επιμένω,όπως είπαν και άλλοι πιο πάνω, οτι καλό θα ήταν η κατάσταση να μη φτάσει σε αυτό το σημείο.
 


ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
από τη στιγμη που δεν γνωριζεις τετοιες καταστασεις απλα δεν εκτιθεσαι σε αυτες...
τι θελεις να μαθεις...
η ερωτηση ειναι ...
πως χωριζεις δυο σκυλια?
γιατι να φτασεις σε αυτο το σημειο?
λες..
απο τη πρωτη στιγμη ο μεγαλος σκυλος της αδελφης σουτ εδειξε οτι δεν τον θελει...
γιατι αφου δεν γνωριζετε τοτε δεν σηκωθηκατε να φυγετε...
κι απλα στρογγυλοκαθησατε?
τι να σου κανει να μαθεις πως χωριζεις τα σκυλια και να μην μαθεις πως να μην αποφασιζουν τα σκυλια τι θαγινει...
γιατι πλησιασε ο σκυλος της αδελφης σου και μυριζε τον δικο σου?
γιατι κανετε πειραματα με τα σκυλια σας?
αυτο που μολις ειπες είναι ότι εν αγνοια σου εισαι υπευθυνη για την κακοποιηση του σκυλου σου...
αυτο τιμωρειται.....
Ας ξεκινήσω απ τα βασικά ... τον Δια τον έχω κοινωνικοποίησει πλήρες (κανονικότατα ) δεν μαλώνει , αποφεύγει καυγάδες , και έρχεται δίπλα μου όταν αισθάνεται κίνδυνο , λόγω δουλειάς έρχεται σε επαφή συνεχεία με παρά πολλούς αγνώστους ανθρώπους οι οποίοι κάποιοι έχουν και σκυλιά , επίσης πάλι λόγο επαγγέλματος (ξενοδοχείο σε χειμερινό θέρετρο ) έχει παρά παρά πολλά αδέσποτα , άγρια , μη κοινωνικοποιημένα , που έχουν δαγκώσει και επιτεθεί σε κοσμάκη αρκετό , αλλά ο Δίας ξέρει τα όρια , ( που , πότε πως και αν θα πλησιάσει ...)!!! Τώρα το ότι έγινε ο καυγάς , απλά έγινε σε κλάσματα δευτερολέπτου ... όπως και ένα παιδάκι μικρό μπορεί μπροστά στα μάτια σου να χτυπήσει επίσης σε κλάσματα δευτερολέπτου ,μπορεί να μην ξέρεις απ αυτά βέβαια .... επίσης το ότι" στρογγυλοκαθησα" για να δω την αδερφή μου ... να ενημερώσω ότι δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να την βλέπω συχνά ( 1 φορά στα 5 χρόνια ) όποτε είναι λογικό να "στρογγυλοκαθησω "για την δω .... πραγματικά δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία να δώσω αναφορά του τύπου γιατί έγινε όλο αυτό (γιατί κάθισα , γιατί δεν είδα γιατί δεν πρόλαβα γιατί δεν έφυγα γιατί δεν προνόησα γιατί γιατί γιατί ... ) η ερώτηση μου ήταν απλή και κατανοητή , " τι μπορώ να κάνω εάν ξαναβρεθω σε τέτοια κατάσταση ;" είτε είναι ο Δίας είτε οποιοδήποτε άλλο σκυλί κλπ ... αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα επιδιώξω να ξαναβρεθω σ αυτήν την κατάσταση .... αλλά λέμε για να έχουμε το νου μας .... φυσικά και δεν θα κλείδωσω τον Δια μέσα στο σπίτι για να μη βρεθεί με αλλά σκυλιά που ενδέχεται να περάσουμε απ την περιοχή τους κλπ κλπ κλπ .... ή οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει το οτιδήποτε ...
απλά βλέπω τελικά ότι η επιθετικότητα των ανθρώπων είναι πολύ χειρότερη απ αυτή των ζώων ... θεώρησα ότι ένα forum για σκυλουσ Και ιδιοκτήτες σκύλων υπάρχει για να συζητιούνται διαφορά θέματα που αφορούν σκύλους και σχέσεις σκύλων κλπ κλπ και όχι για οτιδήποτε παραπάνω , ( υπάρχουν κάποιοι που ξέρουν και κάποιοι που δεν ξέρουν ... για αυτό είναι εδώ ... και αυτοί που ξέρουν και οι υπόλοιποι ) ... θα προτιμήσω από δω και πέρα την γνώμη ενός πραγματικά ειδικού ...και όχι την λογοκρισία και τις επιθέσεις των "μη εγκληματιών " εδώ μέσα !! ! Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές σας ! Να είστε καλά και εσείς και τα σκυλιά σας !!!
 
  • Like
Reactions: Hrarene


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλό είναι όπως ανάφερε κ η @mareco ν παρακολουθήσεις τ συμπεριφορά του γιατί σοκαρίστηκε από τ συμβάν. Κάποιες φορές είναι δύσκολο ν εκτιμήσουμε καταστάσεις. Συμφωνώ μ τ @Vanessa99 για θέμα αντιμετώπισης αν χρειαστεί μ ψυχραιμία κύριο γνώμονα που πρέπει ν κρατήσεις
 


ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
από τη στιγμη που δεν γνωριζεις τετοιες καταστασεις απλα δεν εκτιθεσαι σε αυτες...
τι θελεις να μαθεις...
η ερωτηση ειναι ...
πως χωριζεις δυο σκυλια?
γιατι να φτασεις σε αυτο το σημειο?
λες..
απο τη πρωτη στιγμη ο μεγαλος σκυλος της αδελφης σουτ εδειξε οτι δεν τον θελει...
γιατι αφου δεν γνωριζετε τοτε δεν σηκωθηκατε να φυγετε...
κι απλα στρογγυλοκαθησατε?
τι να σου κανει να μαθεις πως χωριζεις τα σκυλια και να μην μαθεις πως να μην αποφασιζουν τα σκυλια τι θαγινει...
γιατι πλησιασε ο σκυλος της αδελφης σου και μυριζε τον δικο σου?
γιατι κανετε πειραματα με τα σκυλια σας?
αυτο που μολις ειπες είναι ότι εν αγνοια σου εισαι υπευθυνη για την κακοποιηση του σκυλου σου...
αυτο τιμωρειται.....
Επίσης , μου θύμισες έναν τύπο με ένα ροντβαιλερ ... πριν δυο χρόνια το σκυλί του μου επιτέθηκε ( πραγματικά χωρίς λόγο ) απλά περπατούσα και μου άρπαξε το χέρι και μου το ρήμαξε .... και γύρισε και μου ζήτησε και τα ρέστα .... γιατί περνούσα απ τον δρόμο .... μάλλον και τότε έγκλημα είχα κάνει ....,
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν εχω βρει κάποιο θέμα που όλο να λέει για το πώς, παρ'όλα αυτά σε κάποια θέματα έχει αναφερθεί αυτό το θέμα. Αυτά που έχω συγκρατήσει είναι:

1. Ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπιστεί ένας καυγάς είναι... να μη γίνει! :cool:Να "διαβάζουμε" τη κατάσταση πριν συμβεί και να τη σταματήσουμε.

2. Αν αυτό δε γίνει, χρειάζεται ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!

3. Αν και οι δύο σκύλοι είναι μεγαλόσωμοι ( ένα μικρόσωμο μπορείς να το τραβήξεις έγκαιρα και να το πάρεις αγκαλιά γυρνώντας τη πλάτη στον άλλο σκύλο) χαλαρώνεις το λουρί ώστε να μπορεί ο σκύλος σου να αμυνθεί. Κρατώντας τον και τραβώντας τον προς τα πίσω ίσως υπάρξει μεγαλύτερο πρόβλημα.

4. Μπορεί να ρίξεις νερό στο σκύλο

5. Αν και τα δύο είναι δεσποζόμενα, ίσως μπορέσετε και με τον άλλο ιδιοκτήτη να τραβήξετε τα πίσω πόδια των σκύλων σας ταυτόχρονα

6. Κάποιο μέλος είχε πει πως αν γυρίσεις και εσύ και ο σκύλος σου πλάτη στον άλλο σκύλο (και δεν έχετε οπτική επαφή) ο άλλος πιθανώς δε θα επιτεθεί ή θα σταματήσει σύντομα. (Αυτό δε ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει ή ειναι εφικτό)

Δεν ξέρω αν όλα είναι σωστά, αυτά είναι αυτά που έχω διαβάσει. Αν και ξαναλέω πως το καλύτερο είναι να μη φτάσει το σημείο σε ένα καυγά. Πιο έμπειρα μέλη ίσως μπορούν να σου προτείνουν και άλλα πράγματα ή να διορθώσουν και εμένα :p:D
Έχω κάνει:
  • To 3: Έφαγα εγώ τη δαγκωνιά στον ώμο
  • Το 4: Δεν κατάλαβαν χριστό...
  • Το 6: Τζίφος, για να καταλήξω στο 3
Θα πόνταρα στο 5, όχι τραβώντας τον σκύλο όμως, αλλά προσπαθώντας να τον σπρώξω πάνω στον άλλο μπας και εκπλαγεί και χαλαρώσει το δάγωμα. Δεν έχει χρειαστεί να το δοκιμάσω, ευτυχώς.

Βέβαια έξω από το χορό πολλά λέμε. Σ' αυτές τις περιπτώσεις μάλλον καλό είναι να είσαι και θρήσκος.
 
  • Like
Reactions: archodea and GRDANE


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Εμένα με τριβελίζει άλλη απορία....αφού είδατε από την αρχή ότι ο σκύλος της αδερφής σου δεν ήθελε το δικό σου, εκείνη γιατί δεν τον περιόρισε με κάποιο τρόπο όπως έκανες κι εσύ; Αντε πες εσύ τον πήρες με το λουράκι του δίπλα σου, ο άλλος που ήταν και η έδρα του και ήταν φανερά ενοχλημένος γιατί σουλατσάριζε ελεύθερος;
Από το να το παίξουμε σωστοί ψυχολόγοι βλέμματος, κίνησης ή οποιουδήποτε άλλου σημαδιού που "οφείλουμε" να αναγνωρίσουμε γιατί δε φυλάμε τα ρούχα μας έτσι κι αλλιώς; Και όταν με το καλό πάρουμε την ειδικότητα το ξανασυζητάμε...
Ναι, μπορεί ο Διας, επειδή καθόταν δίπλα στην κυρά του και με το λουρί, να έδωσε σήμα στον άλλον ότι "ψιτ φίλε, εδώ φυλάω εγώ" κι ο άλλος να ανταπάντησε με την κυριαρχία του χώρου του έτσι βίαια κι άσχημα. Τι κάνουμε λοιπόν σε αυτές τις περιπτώσεις; Λέμε στην αδερφή μας, φίλη μας ή ό,τι άλλο, να βρει τρόπο να περιορίσει ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ, αφού φαίνεται ότι κάτι πάει στραβά, ώστε να περάσουν οι ώρες ευχάριστα μεταξύ μας χωρίς τέτοιες άσχημες επιπτώσεις. Λυπάμαι για το συμβάν κι εύχομαι να μη σας ξανατύχει όπως κ να μην έχει επηρεάσει τη συμπεριφορά του δικού σου.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
επιθετικοτητα των ανθρωπων...
που την ειδες κοπελια?
αν αισθανεσαι πραγματι θιγμενη απο τα λεγομενα μου
ευτυχως αυτο ηταν το ζητουμενο μου...
δεν σου επιτεθηκα ομως
σου μιλησα ετσι ωστε να δεις μια αλλη διασταση του θεματος
και σε συμβουλεψα που πρεπει να εστιασεις..
αλλα εσυ δεν θελεις να εστιασεις εκει που σε συμβουλευουν, θελεις να παρεις συγκεκριμενη απαντηση,,,
αμφιβαλλω και για την κοινωνικοποιηση που εχεις δωσει στο σκυλο σου και για το μελον του σκυλου σου
οσο για το παραδειγμα του ροτβαιλερ μαλον ατυχες θαλεγα...
δεν εκανα εγω το λαθος και να ζητησω τα ρεστα
εσυ εχεις κανει λαθος και ψαχνεις σε λαθος κατευθυνση...

οκ οταν σου λενε οτι εχες κανει λαθος νοιωθεις οτι σου επιτιθενται,,,,
ισως τοτε να μην ζητας συμβουλες

ναι σε σκυλοφορουμ ειμαστε
και δεν θα κοιταξω πως να κανω ευκολη τη ζωη του ιδιοκτητη αλλα πως ο σκυλος δεν θα εκτεθει σε κινδυνο....

καλη σου συνεχεια..
θα βρεις οτι απαντηση θελεις για οποιοδηποτε θεμα...
 


Hero the dog

Member
8 Ιουνίου 2017
17
11
32
@GRDANE γιατί αμφιβάλλεις για την κοινωνικοποίηση που έχει δώσει στον σκύλο της; Ένα απόλυτα κοινωνικοποιημένο σκυλί δε μπορεί ποτέ και με κανέναν τρόπο να δεχτεί επίθεση;
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@ΔΙΑΣ1

οταν θελεις να παρεις απαντηση σε συγκεκριμενη ερωτηση, κανεις απλως την ερωτηση και τιποτε αλλο...

οταν ομως γραφεις κατεβατο στο οποιο φαινεται καθαρα υπαιτιοτητα δικη σου η τριτων η οποια υπαιτιοτητα οδηγησε σε ασχημο αποτελεσμα, θα σχολιαστεις...κανονας...

πιο απλα...

"περπατουσα στον δρομο και ειδα καποιον να με κοιταζει...σταματησα και τον κοιταξα κι εγω...ξαφνικα μου επιτεθηκε και με αρπαξε απο τον λαιμο...αν μου ξανατυχει να με πιασουν απο τον λαιμο τι να κανω?

καταλαβαινεις ετσι?
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf