Το φαρμακείο των διακοπών


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πριν ξεκινήσουμε για διακοπές και μπανάκια πρέπει εκτός από τα αντηλιακά, τις λοσιόν ενυδάτωσης και τις κρέμες σύσφιξης (σε μας αναφέρομαι κορίτσια! :wink: ), να φροντίσουμε να εξοπλίσουμε το φαρμακείο του σκύλου μας με όλα τα απαραίτητα που ίσως χρειαστούμε σε περίπτωση που αποφασίσουμε να τον πάρουμε μαζί μας.

Έχουμε κάνει κατά καιρούς πολλές αναφορές στο θέμα και σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να τα συγκεντρώσουμε όλα μαζί σε καινούργια ενότητα, μιας που το θέμα, λόγω καλοκαιριού είναι επίκαιρο.

Ξεκινώ λοιπόν την λίστα και περιμένω τα σχόλια σας για να την συμπληρώσουμε.

Τι πρέπει να περιέχει λοιπόν το φαρμακείο του σκύλου μας.

1. Οξυζενέ

2. Betadin ή οποιοδήποτε άλλο τοπικό αντισηπτικό

3. Βαμβάκι
4. Αυτοκόλλητους επιδέσμους και κλασσικό επίδεσμο*

5. Ψαλιδάκι για να κόψουμε τις τρίχες γύρω από πληγή.

6. Γάζες

7. Σύριγγες μιας χρήσης

8. Αμπούλες ατροπίνης για την περίπτωση που το σκυλί μας δηλητηριαστεί από φόλα που περιέχει οργανοφωσφορικά. Γίνεται και ενδομυϊκά και ενδοφλέβια.

9. Ενέσιμο prezolon (σε περίπτωση τσιμπήματος από σκορπιό, υμενόπτερο κτλ). Γίνεται και ενδομυϊκά και ενδοφλέβια. Υπολογίστε 1-5 mg/kg βάρους.

10. Κάψουλες ενεργού άνθρακα (πχ norit). Σε περίπτωση δηλητηρίασης από φόλα, καθυστερεί την απορρόφηση του δηλητηρίου. Ο ενεργός άνθρακας, λόγω της μεγάλης του εσωτερικής επιφάνειας, μπορεί να προσροφά επιβλαβείς ή ανεπιθύμητες ουσίες που βρίσκονται στον γαστρεντερικό σωλήνα. Απαραίτητη προυπόθεση το ζώο να διατηρεί το αντανακλαστικό της κατάποσης.

11. Εμετικό σιρόπι (π.χ Ipecavom Syrup). Ένα φυαλίδιο (15 ml) σε 1-2 φλιτζάνια νερό. Για την περίπτωση που πρέπει να προκαλέσουμε εμετό στο σκύλο (π.χ. δηλητηρίαση με φυτοφάρμακο). ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν πρέπει να χορηγείται μαζί με ενεργό άνθρακα ή άλλες προσροφητικές ουσίες. Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αλατόνερο. Απαραίτητη προυπόθεση το ζώο να έχει τις αισθήσεις του και να διατηρεί το αντανακλαστικό της κατάποσης.

12. Zantac (αντιόξυνο) ½ -1 ανάλογα με το βάρος του σκύλου.


* Κάθε σκύλος που φοβάται ή πονάει μπορεί να δαγκώσει. Σε περίπτωση ατυχήματος ένας επίδεσμος μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμος, διότι μπορεί να τον χρησιμοποιήσουμε φτιάχνοντας ένα πρόχειρο φίμωτρο (δένοντας τον στο ρύγχος του σκύλου, σουρώνοντας τις άκρες του κάτω από τον λαιμό και σφίγγοντας τις σε κόμπο γύρω από το κεφάλι), έτσι ώστε να ακινητοποιήσουμε τα σαγόνια και να μπορούμε να μεταφέρουμε με ασφάλεια το σκυλί μας στο πλησιέστερο κτηνιατρείο.

Όλα αυτά για πρώτες βοήθειες σε περίπτωση ανάγκης!
Τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την αγωγή που θα δώσει ένας κτηνίατρος, οπότε καλό θα ήταν πριν ταξιδέψουμε να έχουμε πάρει κάποιες πληροφορίες σχετικά με το αν υπάρχουν κτηνίατροι στον τόπο προορισμού μας και να έχουμε φροντίσει να μάθουμε τα τηλέφωνά τους για παν ενδεχόμενο.

Περιμένω και τα δικά σχόλια, έτσι ώστε να συμπληρώσουμε τη λίστα... :wink:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Rottie πρόσθεσε κάποιο φάρμακο για τα διάρροια.
Σε περίπτωση τσιμπήματος από σφίγγα ή μέλισσα τι φάρμακο πρέπει να έχουμε μαζί μας (επειδή δεν θυμάμαι ](*,) )
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
magi said:
Rottie πρόσθεσε κάποιο φάρμακο για τα διάρροια.
Η διάρροια είναι ιδιαίτερη περίπτωση.
Μπορεί να προκληθεί λόγω κάποιας αλλαγής στις διατροφικές συνήθειες του σκύλου ή ακόμα και από στρες, που θα οφείλεται στις αλλαγές που αναπόφευκτα θα υπάρξουν στην καθημερινή του ρουτίνα λόγω των διακοπών.
Καλό θα είναι αν δούμε ότι η διάρροια συνεχίζεται για τρίτη ημέρα να επισκεφτούμε ΑΜΕΣΑ κάποιον κτηνίατρο.
Για να γίνει σωστή διάγνωση και κατ’ επέκταση να δοθεί η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, θα πρέπει να γίνει κοπρανολογική εξέταση.
Μια «αθώα» διάρροια μπορεί να συνοδεύεται από έντονη βακτυριακή υπερανάπτηξη και μπορεί να οφείλεται σε giardia, κλωστίδια, κοκκίδια κτλ.
Συνήθως οι κτηνίατροι συστήνουν αγωγή με Flagyl caps των 500 mg για διάστημα 10 περίπου ημερών, ανάλογα με το μέγεθος του προβλήματος.

magi said:
Σε περίπτωση τσιμπήματος από σφίγγα ή μέλισσα τι φάρμακο πρέπει να έχουμε μαζί μας (επειδή δεν θυμάμαι ](*,) )
ROTTIE said:
9. Ενέσιμο prezolon (σε περίπτωση τσιμπήματος από σκορπιό, υμενόπτερο κτλ). Γίνεται και ενδομυϊκά και ενδοφλέβια. Υπολογίστε 1-5 mg/kg βάρους.
:wink:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
H FrenchieFan, είχε γράψει κάτι σχετικό:

FrenchieFan said:
και το solu-Cortef κανει!
Αλλα μαθετε την δοσολογια για τα σκυλια σας!!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
ROTTIE said:
H FrenchieFan, είχε γράψει κάτι σχετικό:

FrenchieFan said:
και το solu-Cortef κανει!
Αλλα μαθετε την δοσολογια για τα σκυλια σας!!!!
Sulo-cortfef (έτσι μου το χει γράψει) μου σύστησε και μένα ο κτηνίατρος για τσιμπήματα εντόμων (σφήκες κλπ.)

Επίσης FILZALON για εμετικό.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κορτιζόνη έχει νόημα να έχουμε? Π.χ. σε περίπτωση αλλεργικής κρίσης?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βάσω για το αλλεργικό σοκ ρίξε μια ματιά εδώ: http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=725

Το Prezolon ανήκει στην κατηγορία των συνθετικών κορτικοστεροειδών. Κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο ισχύει και με το Sulo-cortfef.

Καλό θα είναι πριν κάνουμε οποιαδήποτε χρήση κορτικοστεροειδών να έχουμε συμβουλευτεί πρώτα τον γιατρό μας και να είμαστε πολύ προσεχτικοί στη χορήγηση (πρέπει να χορηγούνται στη ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ αποτελεσματική δόση). :wink:
 










puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
ROTTIE said:
Τι πρέπει να περιέχει λοιπόν το φαρμακείο του σκύλου μας.

1. Οξυζενέ

2. Betadin ή οποιοδήποτε άλλο τοπικό αντισηπτικό
Οξυζενέ και Betadin βάζουμε σε πληγες απο γδαρσίματα κτλ?

ROTTIE said:
8. Αμπούλες ατροπίνης για την περίπτωση που το σκυλί μας δηλητηριαστεί από φόλα που περιέχει οργανοφωσφορικά. Γίνεται και ενδομυϊκά και ενδοφλέβια.
Αν σηκωσουμε το δερμα πανω απο το σβερκο τους και κανουμε την ενεση ειναι καλα?Αλλιως που τη κανουμε στο σωμα? Και η αναλογια ποια ειναι? Μια αμπουλα ανα ενεση?

ROTTIE said:
9. Ενέσιμο prezolon (σε περίπτωση τσιμπήματος από σκορπιό, υμενόπτερο κτλ). Γίνεται και ενδομυϊκά και ενδοφλέβια. Υπολογίστε 1-5 mg/kg βάρους.
Ισχυει το ιδιο με την ατροπινη..Σε πιο σημειο κανουμε την ενεση?

ROTTIE said:
10. Κάψουλες ενεργού άνθρακα (πχ norit). Σε περίπτωση δηλητηρίασης από φόλα, καθυστερεί την απορρόφηση του δηλητηρίου. Ο ενεργός άνθρακας, λόγω της μεγάλης του εσωτερικής επιφάνειας, μπορεί να προσροφά επιβλαβείς ή ανεπιθύμητες ουσίες που βρίσκονται στον γαστρεντερικό σωλήνα. Απαραίτητη προυπόθεση το ζώο να διατηρεί το αντανακλαστικό της κατάποσης.
Μπορουμε να χορηγησουμε τον ανθρακα μαζι με την ατροπινη?

ROTTIE said:
11. Εμετικό σιρόπι (π.χ Ipecavom Syrup). Ένα φυαλίδιο (15 ml) σε 1-2 φλιτζάνια νερό. Για την περίπτωση που πρέπει να προκαλέσουμε εμετό στο σκύλο (π.χ. δηλητηρίαση με φυτοφάρμακο). ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν πρέπει να χορηγείται μαζί με ενεργό άνθρακα ή άλλες προσροφητικές ουσίες. Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αλατόνερο. Απαραίτητη προυπόθεση το ζώο να έχει τις αισθήσεις του και να διατηρεί το αντανακλαστικό της κατάποσης.
Πρωτα θα προκαλεσουμε εμετο?Και μετα θα δωσουμε ας πουμε ατροπινη?

ROTTIE said:
12. Zantac (αντιόξυνο) ½ -1 ανάλογα με το βάρος του σκύλου.
Τι ακριβως κανει? Και ποτε θα καταλαβουμε οτι πρεπει να της το δωσουμε?

Συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ειμαι εντελως ασχετα απο θεματα υγειας κτλ..Αχρειαστα να ναι αλλα πρεπει να μαθω γιατι σε λιγο φευγουμε και διακοπουλες με τη Pari μας...!


Και παλι ευχαριστουμε για τις βοηθειες και ενημερωσεις που προσφερετε συνεχως!!!
 
Last edited by a moderator:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Eπισης αν δεν ξερουμε απο τι δηλητηριαστικε που ειναι και το πιο πιθανον κανουμε ενεση ατροπινης και -αν εχει αντανακλαστικα- δινουμε ανθρακα? Ξερω οτι τα εζουμε πει αλλα ειναι σουπερ σοσ και θελω να ειμαι σιγουρη! θεενκς
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
puzzle said:
Οξυζενέ και Betadin βάζουμε σε πληγες απο γδαρσίματα κτλ?
Ρίξε μια ματιά εδώ: Μικροτραυματισμοί

puzzle said:
Αν σηκωσουμε το δερμα πανω απο το σβερκο τους και κανουμε την ενεση ειναι καλα?Αλλιως που τη κανουμε στο σωμα? Και η αναλογια ποια ειναι? Μια αμπουλα ανα ενεση?
Η ένεση μπορεί να γίνει και ενδομυϊκά (συνήθως μέσα στο κρέας στο γλουτό) και ενδοφλέβια.Καλό θα είναι πριν κάνουμε οποιαδήποτε χρήση φαρμάκων να έχουμε συμβουλευτεί πρώτα τον γιατρό μας σχετικά με την ορθή τους χρήση και να είμαστε πολύ προσεχτικοί στη χορήγηση.

Η ατροπινη (Atropine) πωλείται στα φαρμακεία σε αμπούλες του 1 mg/ml

puzzle said:
Μπορουμε να χορηγησουμε τον ανθρακα μαζι με την ατροπινη?
Πρωτα θα προκαλεσουμε εμετο?Και μετα θα δωσουμε ας πουμε ατροπινη?
Γίνεται πρώτα η ατροπίνη για να εξουδετερώσουμε αρχικά το δηλητήριο και να απελευθερωθεί νευρικό σύστημα του σκύλου για να μπορέσει το στομάχι να κάνει τις απαραίτητες συσπάσεις και να αποβάλει από μέσα του το δηλητήριο.
Απαραίτητη προυπόθεση (το ξαναγραφω για να το υπογραμισω) είναι το ζώο να διατηρεί το αντανακλαστικό της κατάποσης! Διαφορετικά θα γλιτώσει από τη φόλα και θα πάει από πνιγμό!

puzzle said:
Τι ακριβως κανει? Και ποτε θα καταλαβουμε οτι πρεπει να της το δωσουμε?
Το Zantac είναι αντιοξινο. Δεν δίνεις ποτέ φάρμακα στο σκύλο εάν πρώτα δεν συμβουλευτείς το γιατρό σου. ;)

puzzle said:
Συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ειμαι εντελως ασχετα απο θεματα υγειας κτλ..Αχρειαστα να ναι αλλα πρεπει να μαθω γιατι σε λιγο φευγουμε και διακοπουλες με τη Pari μας...!
Πριν πάμε διακοπές καλό είναι να ενημερωνόμαστε για τους κτηνίατρους που υπάρχουν στην περιοχή έτσι σε περίπτωση ανάγκης να ξέρουμε, που και εάν υπάρχει γιατρός.

Στην παρακάτω φόρμα αναζήτησης, συμπλήρωσε τα πεδία που σε ενδιαφέρουν ως κριτήρια αναζήτησης, και έπειτα πάτησε το κουμπί αναζήτηση για να παρουσιαστούν τα αποτελέσματα.

Για παράδειγμα, εάν θέλεις να βρεις κτηνίατρους στην Καρδίτσα, πληκτρολόγησε το όνομα της πόλης στο αντίστοιχο πεδίο και πάτησε το κουμπί «αναζήτηση» για να σου εμφανιστεί η λίστα των κτηνίατρων της Καρδίτσας.

http://www.hva.gr/index.php?topic=in...members_search

Καλές διακοπές!
:)
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Πωπω ροττιε δε θα το πιστεψεις..ειχα φαει ολο το πρωι να βρω κτηνιατρους στο πυργο και στη παργα οπου θα βρισκομαι στις διακοπες..Πολυ καλο το link που μου εδωσες..Thanks..
Οσο για το φαρμακειο θα το κοιταξω προσεχτικα..εκτυπωσα τη λιστα και θα τη μελετησω προσεχτικα!!!
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Για το φαρμακείο των διακοπών ο κτηνίατρος μας έγραψε το φάρμακο nopar αντί για αμπούλες ατροπίνης (δοδολογία 20 σταγόνες από το στόμα).
Δεν νιώθω πολύ μεγάλη ασφάλεια όμως και είμαι έτοιμη ν' αγοράσω και αμπούλες ατροπίνης...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το γνωρίζετε το φάρμακο...είναι το ίδιο αποτελεσματικό?
Και επίσης αν το σκυλί δεν είναι σε καλή κατάσταση μήπως είναι παρακινδυνευμένο να του δώσω κάτι από το στόμα, ακόμα δηλ. και τις 20 σταγόνες???
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εμένα το σκυλί μου όταν δηλητηριάστηκε από φόλα, μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, είχε πέσει κάτω, είχε σπασμούς και έβγαζε αφρούς από το στόμα!
Σε σκύλο που βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση, ο οποίος δεν διατηρεί το αντανακλαστικό της κατάποσης, τι μπορεί να κάνουν οι σταγόνες? :confused:

Σου είπε ο γιατρός για ποιες περιπτώσεις είναι αυτό το φάρμακο και τι ακριβώς κάνει?
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Μου είπε και τον ρώτησα επίτηδες και δεύτερη φορά γιατί δεν με έπεισε, ότι αυτό το δίνεις άμα πλέον η κατάσταση δεν σε παίρνει για να προκαλέσεις εμετό, δηλ. όταν το σκυλί βρίσκεται στην τραγική κατάσταση που περιγράφεις...:confused:
Είναι ατροπίνη μου είπε σε σταγόνες...
Και πάλι δεν με έπεισε όμως, ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις κι εσύ, οπότε για να είμαι ήσυχη θα πάω να πάρω αμπούλες...
Τι να πω...
 


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
πάρα πολύ χρήσιμο θέμα, ευχαριστώ πολύ ΡΟΤΤΙΕ να'σαι καλά.

Ομολογώ πως το είχα άγχος γιατί ήθελα να πάω στο χωριό το καλοκαίρι που θα έχει χρονίσει η μικρή, οι γονείς μου ήδη άρχισαν από τώρα με τον γεωπόνο την διαδικασία προστασίας του χώρου. Σταματήσαν οποιοδήποτε λίπασμα έριχναν στα φυτά και το αντικατέστησαν με κοπριά.

Θέλω να ρωτήσω τώρα εάν είναι σωστό αυτό που σκέφτηκε ο πατέρας μου να κάνει. Όταν είμασταν παιδιά ο παππούς μου έριχνε νομίζω θειάφι όπως έκαναν και στον στρατό παλιά με σκοπό να κρατήσουν φίδια κτλ απέξω. Αυτό σκέφτεται να το κάνει περιμετρικά στο χωράφι όχι κοντά στο σπίτι για να αποφύγουμε τυχόν τέτοια ερπετά που είναι πολύ πιθανόν να μπούνε λόγω του αυτόματου ποτίσματος και του νερού (για δροσιά). Κάνει να κάνει κάτι τέτοιο; Ρωτάω για να ξέρουμε και να μην κάνουμε καμία μπούρδα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf