Τσιουάουα!!!


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Γειά σας! Είμαι καινούργιο μέλος εδώ.(Αυτή τη στιγμή γράφω το πρώτο μου post). Θέλω να σας ρωτήσω, θέλω να αγοράσω σκυλάκι τσιουάουα, αλλά δεν ξέρω από πού να πάρω. Έχω ακούσει πολλά αρνητικά σχόλια για τα pet shops, γι' αυτό θα ήθελα να τα αποφύγω. Μήπως γνωρίζετε εάν υπάρχει εκτροφείο τσιουάουα στην Ελλάδα ή κοντά Ανατολική Μακεδονία και Θράκη ή αν μπορείτε να μου προτείνετε από πού μπορώ να αγοράσω τσιουάουα. Παρακαλώ απαντήστε μου το συντομότερο δυνατό. Ευχαριστώ!
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Από εκτροφέα...πάρε τηλέφωνο τον ΚΟΕ, να σου πούνε τα εκτροφεία στην Ελλάδα, αν και δεν είμαι σίγουρη ότη είναι πολλά. Αν σου δώσουνε ονόματα, ΤΣΕΚΑΡΕ τα πολύ καλά, γιατί υπάρχουν κάποιοι που αποκαλούνται εκτροφείς , ειδικά σε μικρόσωμες φυλές και είναι ....άστα να πάνε. Χειρότερα και από pet shops...Επίσης, μπορείς να κοιτάξεις από εκτροφεία του εξωτερικού. Πόσα λεφτά υπολογίζεις να ξοδέψεις για την αγορά του σκύλου σου?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μπράβο ρε Γιάννη, θυμόμουν ότι υπάρχει ένα καλό εκτροφείο, αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ την επωνυμία...
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και με τα δύο. Καμιά άλλη ιδέα;;)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
o KOE θα σου δωσει τη λίστα με όλους τους έλληνες εκτροφείς οπότε θα μπορέσεις να διαλέξεις :)
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Υπάρχει κανείς από εσάς που να έχει τσιουάουα; Κι αν ναι, από πού το πήρε;
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Υπάρχει κανείς από εσάς που να έχει τσιουάουα; Κι αν ναι, από πού το πήρε;
Σκυλο καθαροαιμο αγοραζουμε ΜΟΝΟ απο εκτροφεα. Μονο ετσι θα ειναι και καθαροαιμος ο σκυλος. Ποτε απο πετ σοπ ή αγγελια ιδωτη ή γνωστο μας που ζευγαρωσε τα σκυλια του ουτε απο το ιντερνετ με την εννοια που το θετεις το θεμα.

Αν δεν βρεις στο ελληνικο εκτροφειο που σου προτειναν ψαξε σε εκτροφεια εξωτερικου. Αν δεν θελεις αποκλειστικα τσιουαουα υπαρχουν και σκυλακια αδεσποτα ημιαιμα που περιμενουν ενα σπιτι.

Μαζεψα περισυ ενα τσιουαουα πεταμενο στο ποταμι, το οποιο κουβαλουσε ολη την παθολογια του σκυλου πανω του απο κακη εκτροφη. Απο γεννα ιδιωτη σιγουρα ή απο πετ σοπ. Επειδη οι ανθρωποι στεκονται μονο σε αυτο που βλεπουν σε ενα σκυλι (μια χαρα φαινεται) χωρις να γνωριζουν το γενεαλογικο του δεντρο μπαινουν στη διαδικασια της αναπαραγωγης και ευκολα προκυπτουν κουταβια που τους γυρνανε τα γονατα ή οι αγκωνες οταν τρεχουν. Επισης τα τοσοδουλικα μπορει να παρουσιασουν υπογλυκαιμιες.
Δες το αν θελεις. http://www.dogforum.gr/v3/γενικά.θέματα-14/εύρημα.για.πολλά.νεύρα-17556/
 
Last edited:




Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Εντάξει. Είχα επικοινωνήσει με email στην ιστοσελίδα dogcenter, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Σκέφτομαι να τον πάρω τηλ. να τον ρωτήσω διάφορα, αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστος. Καμιά ιδέα κανείς;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εντάξει. Είχα επικοινωνήσει με email στην ιστοσελίδα dogcenter, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Σκέφτομαι να τον πάρω τηλ. να τον ρωτήσω διάφορα, αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστος. Καμιά ιδέα κανείς;
Να εισαι σιγουρη οτι αυτο ειναι παπυμιλλαδικο. ΜΑΚΡΙΑ ειναι αναξιοπιστο τελειως! Ουτε τηλεφωνο σε αυτον ουτε τιποτα.
Ή απο αναγνωρισμενον εκτροφεα ή αδεσποτο.
 




Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
'Οταν κάποιος πουλάει όλες τις ράτσες που υπάρχουν στον πλανήτη είναι κουταβέμπορας, να το ξέρεις. Διάβασε και αυτό το νήμα για να καταλάβεις: http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE.%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-15/%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BF.%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF.%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9.%CF%84%CE%BF.dogcenter.gr-8802/
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
μελος τις προαλλες παράγγειλε απο εκει γπ νομίζω ή μποξερ (ασχετες φυλες με το τσιουάουα)

πηρα τσιουάουα απο πετ σοπ και σου λεω απροκάλυπτα οτι μετάνιωσα με το χειρότερο τρόπο!Όσο για τα χρήματα, όσα γλιτώσεις αν το παρεις απο πετ σοπ/ιδιώτη θα τα φας αργότερα στο γιατρό.
Αρκει να σου πω οτι η δικιά μου παρουσιασε προβλημα με πιθανότητες 80% να πεθάνει σε κουταβίσια ηλικία, και φυσικά τρέχαμε με κτηνιατρους, χειρουργία, άγχη και όλα τα άλλα όμορφα πράγματα
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Μήπως υπάρχει κανένα γνωστό εκτροφείο στην Ελλάδα ή συγκεκριμένα στην Αν. Μακεδονία και Θράκη που να το γνωρίζετε ή καμία άλλη άποψη; Ευχαριστώ.
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ευτυχώς στο χαρακτήρα μας βγήκε μια χαρα αν εξαιρέσεις οτι δεν έχει καλη κοινωνικοποιηση με αλλα σκυλια(στο οποιο φταίω εγώ,οχι η εκτροφή), με τα παιδάκια είναι ανεκτική όσο δεν πάει και απλά δεν έχει συναίσθηση του μεγέθους της, νομίζει οτι είναι μολοσσός και συμπεριφέρεται ανάλογα.
*Σημειωσε οτι η δικιά μου δεν είναι καθαρόαιμη(μοιαζει απλά εξωτερικά,δεν εχω κάποιο εγγραφο) και αρα πιθανότατα να παρεκλείνει αρκετά απο το πρότυπο της φυλής, το χαρακτήρα του σκυλου μπορει να στον γνωστοποιήσει ο εκτροφέας
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Μήπως υπάρχει κανένα γνωστό εκτροφείο στην Ελλάδα ή συγκεκριμένα στην Αν. Μακεδονία και Θράκη που να το γνωρίζετε ή καμία άλλη άποψη; Ευχαριστώ.;)
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Πάρε τηλ. τον Κοε και ρώτησε για γέννες τσιουάουα. Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει εκτροφέας - εκτροφέας στην Αν.Μακεδονία και Θράκη.