Υπερβολικά δαγκώματα από κουτάβι


rex

Member
12 Νοεμβρίου 2009
8
0
Ισως το θέμα να έχει ξανασυζητηθεί, επειδή όμως είμαι λίγο αγχωμένος με το γεγονός θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ζω από μικρός με διάφορους σκύλους, όμως μέχρι τώρα όλοι ήταν θυλικοί και μαζεμένοι απ'το δρόμο σε μικρή ηλικία 2-3 μηνών. Ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποια περίεργη συμπεριφορά. Πρόσφατα και ύστερα από το χαμό της Ντόρας (μικρής ημίαιμης σκυλίτσας) απέκτησα για πρώτη φορά σκύλο ράτσας, ένα αρσενικό γερμανικό ποιμενικό σε ηλικία 2 μηνών και το έχω για περίπου ένα μήνα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τα υπερβολικά δαγκώματα είτε σε μένα αλλά περισσότερο στα παιδιά μου που είναι 7 και 11 χρονών κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί κανείς να περάσει δίπλα του χωρίς να του αρπάξει το μπατζάκι απ'το παντελόνι. Οταν τον χαιδεύουμε μας δαγκώνει συνέχεια τα χέρια και παρόλο που του φωνάζω δυνατά αυτός μετά από λίγο συνεχίζει τα ίδια. Εχει κάποιου είδους εμμονή με το να δαγκώνει. Το κουτάβι ζει σε ένα κήπο περίπου 800τ.μ. χωρίς να είναι δεμένο, ασχολούμε περίπου 1 ώρα την ημέρα μαζί του αλλά αυτή η συμπεριφορά του με ανησυχεί. Είναι φυσιολογικό; Μπορείτε να βοηθήσετε;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Είναι φυσιολογικό να δσγκώνει, έτσι μαθαίνει τον κόσμο, αλλά δεν είναι φυσιολογικό να ασχολείστε τόσο λίγο μαζί του!
Όλη την υπόλοιπη μέρα μένει μόνο του το κουτάβι;

Γενικά πρέπει να έχει αρκετά μασουλητήρια να δαγκώνει και να μην αφήνεται ποτέ να δαγκώνει εσάς!
Οι τεχνικές για να το κόψετε αυτό είναι οι εξείς:
Όταν σας δαγκώνει βγάζετε μια κραυγή όπως κάνουν τα κουτάβια όταν πονάνε και λογικά σας αφήνει.
Όταν σας δαγκώνει σηκώνεστε επιτόπου και φεύγετε και δεν του δίνεται για λίγ σημασία...σταδιακά θα καταλάβει ότι όταν δαγκώνει χάνει την παρέα του
Συνδιασμός και των 2 ανωτέρων τεχνικών!

Φυσικά χρειάζεται μεγάλη ενασχόληση μαζι του, αποφυγή κινήσεων και καταστάσεων που το προκαλούν να δαγκώσει και πολλά πολλά παιχνίδια που δεν το προκαλούν!

Αυτά μπορώ να σκεφτώ!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το ιδια περναω και εγω με το κουταβι μου που ειναι 2 μηνων. Αλλα εχω παρατηρησει οτι τον γιο μου που ειναι 21 μηνων δεν τον δαγκωνει και απλα τον γραπωνει σε αντιθεση με εμενα που με δαγκωνει με ολη του την δυναμη.
Τα κουταβια ειναι λογικο να δαγκωνουν μιας και βγαζουν δοντια και πρεπει να πονανε..Μετα απο λιγο καιρο αυτο θα ελαττωθει, μην ανησυχεις.
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
φιλε μου rico και μενα ο ανθρωπος που ειχα κανονισει να αναλαβει την εκπαιδευση την δικης μου σκυλιτσας μου ειχε προτεινει οσα αναφερει πιο πανω ο foibos και μου ελεγε και εκεινος οπως και εσυ τωρα πως αλλαζει δοντακια τωρα και σιγα σιγα θα το κοψει...
πλεον εχει αλλαξει ολα τα δοντια της και ειναι και σχεδον 6 μηνων αλλα το κουσουρι παραμενει.
βεβαια και κραυγες βγαζω και την αφηνω μονη της καθε φορα που δαγνωνει αλλα φαινεται πως ξεχναει ευκολα...μετα απο λιγο παλι τα ιδια κανει!
το μονο που καταφερα ειναι με το μη..να ξεκιναει δλδ να δαγκωσει και ακουγοντας το μη να καταληγει και καλα να με φιλαει (γλυφει)...γαλιφιες που αναιρει αμεσως μετα απο 2 λεπτα!!
σε μια βδομαδα ξεκιναει βασικη υπακοη...τι να πω:ας ελπισουμε στο θαυμα!
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Να αρχίσουμε από το γιατί δαγκώνουν τα κουτάβια, τα κουτάβια δαγκώνουν γιατί είναι διασκεδαστικό, γιατί με αυτό τον τρόπο επικοινωνούν, γιατί με αυτό τον τρόπο τραβούν την προσοχή μας και φυσικά γιατί αλλάζουν δόντια. Για να αποφύγουμε να μας δαγκώνουν μπορούμε να κάνουμε τα παρακάτω:
1. Μόλις το κουτάβι σας δαγκώσει πείτε δυνατά ΑΟΥ και αμέσως σταματήστε να παίζετε μαζί του, αφήστε το μόνο του για 5-10 λεπτά και μετά συνεχίστε το παιχνίδι
2. Έχετε αρκετά παιχνίδια για μάσημα, όπως kong, επεξεργασμένα κόκκαλα, μια βρεγμένη πετσέτα που έχει βάλει στην κατάψυξη ακόμα και φρέσκα κόκκαλα, μόλις το κουτάβι δαγκώσει το χέρι σας πείτε ΟΧΙ και ανταλλάξτε το με ένα από τα παραπάνω, δείξτε του τι είναι σωστό να δαγκώνει
3. Φροντίστε ώστε το κουτάβι να ασκείτε αρκετά να θυμάσαι ΤΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΥΤΑΒΙ
4. Μην αφήνεις τα παιδιά και το κουτάβι μόνα τους, τα παιδιά συνηθίζουν να τρέχουν και να φωνάζουν το κουτάβι το περνάει αυτό για παιχνίδι και ο μονός τρόπος να παίξει είναι τα δόντια του...
5. Μη παίζεις με τα κουτάβια tag & war γιατί με αυτό τον τρόπο τα ενθαρρύνετε να δαγκώνουν
6. Αφήστε τα κουτάβια να κοινωνικοποιήθουν παίζοντας με άλλα κουτάβια ή με άλλους ισσοροπημένους σκύλους με αυτό τον τρόπο θα μάθουν πόση πίεση να ασκούν με τα σαγόνια τους και πότε να σταματούν
Αρχισε με αυτά και αν έχεις πρόβλημα θα πάμε σε άλλες μεθόδους...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Βρε μπας και έχουμε τον ίδιο σκύλο?Χαχα!Ομοιοπαθης με γερμανικό ποιμενικο στην ίδια ηλικία!!!Για μετέφερε την κατάσταση αυτή μέσα σε διαμέρισμα όμως!!!Θέλεις να σου δείξω φωτογραφίες με τα χεράκια μου να δεις πως είναι?Αυτο που κάνει ο μικρός είναι πολυ φυσιολογικό και αυτο θέλουμε να κάνει από την άποψη οτι είναι φυσιολογική συμπεριφορά,εξερευνεί,αλλά το θέμα είναι πως εμείς το χειριζόμαστε όλο αυτο!!!Θα κανείς αυτα που σου περιέγραψαν τα παιδιά πιο πάνω!Θέλει υπομονή και επιμονή και όχι σπασμένα νεύρα!Να φανταστείς εμένα δαγκώνει και ασχολούμε όλη την μέρα μαζί του!Η λύση είναι η KOYPAΣΗ!!!Δεν μπορείς να το εξαλείψεις,θα φύγει από μονο του μόλις βγάλει τα δοντάκια του και αρχίσουν αλλά ενδιαφέροντα όπως βόλτες κ.α.!Καλή συνέχεια!
 


rex

Member
12 Νοεμβρίου 2009
8
0
Είναι φυσιολογικό να δσγκώνει, έτσι μαθαίνει τον κόσμο, αλλά δεν είναι φυσιολογικό να ασχολείστε τόσο λίγο μαζί του!
Όλη την υπόλοιπη μέρα μένει μόνο του το κουτάβι;
Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο να ασχολούμε μαζί του αλλά η δουλειά μου και οι υπόλοιπες υποχρεώσεις με απασχολούν σχεδόν όλη μέρα.

Βρε μπας και έχουμε τον ίδιο σκύλο?Χαχα!Ομοιοπαθης με γερμανικό ποιμενικο στην ίδια ηλικία!!!
Τώρα νιώθω πολύ καλύτερα, απλώς είχα το φόβο μήπως αποτελώ κάποια εξαίρεση.
Τα προηγούμενα ημίαιαμα που είχα υιοθετήσει δεν είχαν τέτοια συμπεριφορά ίσως γιατί η εγκατάλειψη σ αυτό το στάδιο της ηλικίας τους τους δημιούργησε διάφορα ψυχολογικά με συνέπεια να μην είναι τόσο εκδηλωτικά ως κουτάβια.
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και ελπίζω να τα λέμε συχνά.
 


milgr

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
163
9
Θεσσαλονίκη
χαλαρα.... και ο δικος μου 3 μηνων δαγκωνει αν βρει την ευκαιρια η μαλλον παιζει με τα δοντακια του εξαλλου νομιζω οτι αλλαζει αυτην την εποχη και μαλλον ποναει οποτε δαγκωνει αλλα ελαφρα (εμας)τα παιχνιδια του τα εχει ............;)
 


exanimo

New Member
9 Οκτωβρίου 2011
2
0
εχω ενα κουταβι ημιαιμο λαμπραντορ περιπου 14 εβδομαδων..με δαγκωνει συνεχεια..του αγορασα παιχνιδια , κοκκαλα και διαφορα αλλα απο το πετ σηοπ για να ασχολειται , και παλι , δεν δινει καμια σημασια σε αυτα, παρα μονο στο παντελονι μου και στα χερια μου.. διαβασα σε μια απαντηση εδω μεσα πως το σβερκομα βοηθαει..το δοκιμασα αλλα νομιζω εγιναν χειροτερα τα πραγματα. Αγριευει πολυ μολις το σηκωνω και αμεσως μετα μολις το αφησω τρεχει να πιασε να δαγκωσει το χερι μου ! :/ δεν ξερω τι αλλο να κανω......
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Απλά σταματάς το παιχνίδι μαζί του. Αν είναι στην αγκαλιά σου το αφήνεις κάτω και δεν το παίζεις άλλο. Με αυστηρό τόνο του μιλάς όταν είναι στα πόδια σου και αν και πάλι δεν ησυχάζει απομάκρυνε το. Πάνε το σε άλλο δωμάτιο, άφησε το κάτω και φύγε. Θα ξαναέρθει απο πίσω σου αλλά με τις επαναλήψεις θα μάθει ότι έτσι δεν τραβάει την προσοχή σου. Επιβραβεύουμε την καλή συμπεριφορά και "τιμωρούμε" με αδιαφορία την κακή.
 


tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Η "φάπα" θα σου κάνει τα πράγματα χειρότερα 100%. Θυμώνουν και δαγκώνουν περισσότερο. Μόνο αδιαφορία όταν σε δαγκώνει και να σταματάς το παιχνίδι για να δείξεις οτι ενοχλήθηκες. Και φυσικά ένα ηχηρότατα ΟΧΙ ή ΜΗ τη στιγμή ακριβώς που δαγκώνει. Θέλει πολύ υπομονή και διαρκή επανάληψη και κάποια στιγμή θα το καταλάβει. Προετοιμάσου πάντως γιατί μπορεί να πάρει καιρό.... :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...Και φυσικά ένα ηχηρότατα ΟΧΙ ή ΜΗ τη στιγμή ακριβώς που δαγκώνει.

2) Θέλει πολύ υπομονή και διαρκή επανάληψη και κάποια στιγμή θα το καταλάβει. Προετοιμάσου πάντως γιατί μπορεί να πάρει καιρό.... :)
1) Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το "ΜΗ", ή το "ΟΧΙ" πρέπει να είναι ηχηρότατο... Στη "μητέρα φύση" (και στα παιχνίδια με τη μαμά τους και τα αδελφάκια τους):
- το "ΑΟΥ" ήταν ηχηρότατο (από τα αδελφάκια) και, μετά, ακολουθούσε η αποχώρηση και η αδιαφορία του άλλου κουταβιού...
- το "ΜΗ", ή το "ΟΧΙ" ήταν σε μορφή υπόκωφου γρυλίσματος (από τη μαμά τους) και, μετά, ακολουθούσε η ...δαγκωνιά από τη μαμά...

2) Εδώ, συμφωνώ απόλυτα! Πάρα πολλή υπομονή και επιμονή!!!
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Να αρχίσουμε από το γιατί δαγκώνουν τα κουτάβια, τα κουτάβια δαγκώνουν γιατί είναι διασκεδαστικό, γιατί με αυτό τον τρόπο επικοινωνούν, γιατί με αυτό τον τρόπο τραβούν την προσοχή μας και φυσικά γιατί αλλάζουν δόντια. Για να αποφύγουμε να μας δαγκώνουν μπορούμε να κάνουμε τα παρακάτω:
1. Μόλις το κουτάβι σας δαγκώσει πείτε δυνατά ΑΟΥ και αμέσως σταματήστε να παίζετε μαζί του, αφήστε το μόνο του για 5-10 λεπτά και μετά συνεχίστε το παιχνίδι
2. Έχετε αρκετά παιχνίδια για μάσημα, όπως kong, επεξεργασμένα κόκκαλα, μια βρεγμένη πετσέτα που έχει βάλει στην κατάψυξη ακόμα και φρέσκα κόκκαλα, μόλις το κουτάβι δαγκώσει το χέρι σας πείτε ΟΧΙ και ανταλλάξτε το με ένα από τα παραπάνω, δείξτε του τι είναι σωστό να δαγκώνει
3. Φροντίστε ώστε το κουτάβι να ασκείτε αρκετά να θυμάσαι ΤΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΥΤΑΒΙ
4. Μην αφήνεις τα παιδιά και το κουτάβι μόνα τους, τα παιδιά συνηθίζουν να τρέχουν και να φωνάζουν το κουτάβι το περνάει αυτό για παιχνίδι και ο μονός τρόπος να παίξει είναι τα δόντια του...
5. Μη παίζεις με τα κουτάβια tag & war γιατί με αυτό τον τρόπο τα ενθαρρύνετε να δαγκώνουν
6. Αφήστε τα κουτάβια να κοινωνικοποιήθουν παίζοντας με άλλα κουτάβια ή με άλλους ισσοροπημένους σκύλους με αυτό τον τρόπο θα μάθουν πόση πίεση να ασκούν με τα σαγόνια τους και πότε να σταματούν
Αρχισε με αυτά και αν έχεις πρόβλημα θα πάμε σε άλλες μεθόδους...
Συγγνώμη αλλα θα ρωτήσω γιατι και εγώ το ιδιο πρόβλημα έχω και ψάχνομαι στο φορουμ. Τα παιχνίδια tag & war που προανεφερεσ τι είναι? Να του επιτίθομαι?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Τα παιχνίδια tag & war που προανεφερεσ τι είναι? Να του επιτίθομαι?
Διόρθωση: Οχι "tag & war"... αλλά, "tug of war"!

Είναι η γνωστή διελκυστίνδα... δηλαδή, να τραβάτε τον ίδιο "κόμπο", πετσέτα, σχοινί, ή οποιοδήποτε αντικείμενο...
Νικητής είναι αυτός που το κερδίζει από τον άλλο...:)

Υ.Γ. Τουλάχιστον, εκ μέρους του ανθρώπου "δεν θέλει κόπο, αλλά θέλει τρόπο"!;)
 
Last edited:


exanimo

New Member
9 Οκτωβρίου 2011
2
0
Απλά σταματάς το παιχνίδι μαζί του. Αν είναι στην αγκαλιά σου το αφήνεις κάτω και δεν το παίζεις άλλο. Με αυστηρό τόνο του μιλάς όταν είναι στα πόδια σου και αν και πάλι δεν ησυχάζει απομάκρυνε το. Πάνε το σε άλλο δωμάτιο, άφησε το κάτω και φύγε. Θα ξαναέρθει απο πίσω σου αλλά με τις επαναλήψεις θα μάθει ότι έτσι δεν τραβάει την προσοχή σου. Επιβραβεύουμε την καλή συμπεριφορά και "τιμωρούμε" με αδιαφορία την κακή.
το απομακρυνω και ερχεται τρεχοντας παλι να με δαγκωσει, το βαζω σε δωματιο μονο του, κλαιει.. το βγαζω μετα , παλι τα ιδια..κατι αλλο που μπορω να κανω..μου προτειναν να παρω κορνα ..για να τρομαζει με το θορυβο οταν το κανει.. δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για να διατηρείς τον σκυλάκο σου ήρεμο καλό θα ήταν να πάρεις ένα crate!
Αν το μάθεις από μικρό και το θεωρεί χώρο ηρεμίας και ύπνου...


...μπορεί να το χρησιμοποιείς μέχρι να μεγαλώσει...


...μέχρι να κρίνεις εσύ ότι μπορεί να είναι ήρεμος και να κοιμάται και εκτός crate και να μην το χρησιμοποιήσεις ξανά...


:D

Δεν μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα...
Όντας με σκύλο που δάγκωνε πολύ όταν ήταν κουτάβι(η φυλή βλέπεις :) ) χρησιμοποιώντας crate τα πράγματα έγιναν πιο ήρεμα!
Μαζί με την απόκτηση του σκύλου έγινε και η αγορά του crate...

Ξέρεις και τα πολλά "όχι" και "μη" μερικές φορές εξιτάρουν ακόμα περισσότερο το κουτάβι και ξαναέρχεται όπως λες και συνεχίζει να σε κρατσανάει...:D
Σε αυτήν την φάση χρειάζεται ηρεμία από σένα και γενικά στο περιβάλλον...

Το κουτάβι πρέπει να είναι βόλτα-μαμ-νάνι και τίποτα παραπάνω...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Απο τον συγγραφέα Gal Ziv

1. Αρχίστε αυτή την άσκηση όταν το κουτάβι είναι σχετικά ήρεμο.
2. Χαϊδέψτε το κουτάβι και να ξεκινήσετε ένα απαλό παιχνίδι. (τα
περισσότερα κουτάβια θα ανοίξου στόμα τους και να αρχίσουν δαγκωματάκια με
το χέρι σας)
3. Όταν νιώσετε τα δόντια του να σας πονούν, βγάλτε κραυγή δυνατά και
αμέσως απομακρυνθείτε από το κουτάβι αγνοώντας το.
4. Αφήστε να περάσουν 15-30 δευτερόλεπτα αγνοώντας κουτάβι σας –
μην πείτε τίποτα και μην το κοιτάξετε.
5. Επιστρέψτε στο κουτάβι σας και αρχίσετε να παίζετε και πάλι με ήρεμο
τρόπο.
6. Επαναλάβετε τα βήματα 2-4 πολλές φορές, και σταδιακά βγάλτε κραυγή
και φύγετε και με απαλότερα δαγκώματα.
7. Κάντε αυτή την άσκηση για πέντε λεπτά κάθε φορά. Μετά το τέλος της
άσκησης, χαϊδέψτε το κουτάβι σος, δώστε του λιχουδιές, και συνεχίστε την
καθημερινή σας ρουτίνα.
8. Βεβαιωθείτε ότι η άσκηση αυτή γίνεται από όλους στο νοικοκυριό (με
εξαίρεση τα μωρά και παιδιά). Προσπαθήστε να συμπεριλάβετε και φίλους σας σε
αυτή την άσκηση ρουτίνας, ώστε το κουτάβι μαθαίνει να γενικεύει την έννοια της
αποφυγής δαγκώματος.
9. Αν τα παιδιά σας συμμετέχουν σε αυτό το εγχείρημα, αφήστε τα να το
δοκιμάσουν ενώ εποπτεύετε και να κατευθύνετε την άσκηση. Αν τα παιδιά σας
είναι πολύ μικρά και δεν μπορούν να κατανοήσουν την έννοια της εν λόγω
άσκησης, αποφύγετε τα αφήσετε να τη δοκιμάσουν.

Προσοχή: Τα παιδιά και τα βρέφη δεν πρέπει ποτέ να μείνουν μόνα τους με
ένα σκύλο ή ένα κουτάβι
 




Gee

Member
23 Νοεμβρίου 2011
6
0
Καλημέρα παιδιά!
Το κουτάβι μου (3 μηνών rottweiler θηλυκό) μου έκανε το ίδιο πράγμα με δαγκωματάκια στα χέρια για να παίξει και με τα πολλά ΜΗ και την αδιαφορία κάπως το έχει ελαττώσει και φαίνεται να ακούει περισσότερο...
Το πρόβλημα μου είναι όταν ΔΕΝ την αφήνω να κάνει αυτό που θέλει και την πιάνω από το κολάρο να την βάλω εκεί που θέλω αρχίζει να στριφογυρίζει το κεφάλι της προσπαθώντας να με δαγκώσει (ψιλογρυλλίζοντας) για να την αφήσω...
Πείτε μου σας παρακαλώ ποια είναι η σωστότερη συμπεριφορά για να της επιβληθώ και να σταματήσει να το κάνει αυτό, καθότι είμαι άπειρος και φοβάμαι όταν μεγαλώσει θα υπάρχουν χειρότερες συμπεριφορές...
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Τελικά όλα τα κουτάβια είναι ίδια! και η δικιά μου τα ίδια κάνει... της λέω το "ΜΗ", κάνω και το "ΑΟΥ ΑΟΥ" και της δίνω γρήγορα ένα από τα δεκάδες πράγματα που μασουλάει... Όταν της λέω "ΜΗ" η αλήθεια είναι ότι ανταποκρίνεται καλύτερα και αρχίζει αμέσως να μου κάνει γλυψιματάκια ίσα ίσα για να με αποσυντονίσει και να με ξαναδαγκώσει ! χαχα!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3