ενοίκιο - ιδιοκτήτης σπιτιού


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
Διαβάζω καθημερινά το κοιτάω τις δικές σας εμπειρίες και προβλήματα και απόψεις ώστε να είμαι πιο προετοιμασμένος από το καλοκαίρι που θα πάρω ένα σκύλο. Σε περίπτωση όμως που μένεις σε ενοίκιο και δεν είναι δικό σου το σπίτι, μπορεί ο ιδιοκτήτης να σου πει δεν δέχομαι κατοικίδια ; είναι νόμιμο αυτό; ή απλά δικό μου είναι το σπίτι αν δεν σου αρέσει πήγαινε αλλού; (Τώρα το σπίτι είναι δικό μας, αλλά υπάρχει περίπτωση να το πουλήσουμε ή να φύγω εγώ και να πάω στο δικό μου σπίτι). Ή αν για παράδειγμα πρώτα μετακομίσουμε και πάρω μετά ένα σκύλο, μπορεί να σου πει δεν επιτρέπεται ο σκύλος και δεν μπορείς να τον κρατήσεις;
 




merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
μην αγχωνεσε φιλε ας ερθει με το καλο εκεινη η ωρα και σκυλο θα παρεις και θα βρεις και το καταλληλο σπιτι :)
 


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
γενικά οι περισσότεροι (όσοι είστε σε ενοίκιο ) έχει τύχει να φέρει αντιρρήσεις ;
 


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
μην αγχωνεσε φιλε ας ερθει με το καλο εκεινη η ωρα και σκυλο θα παρεις και θα βρεις και το καταλληλο σπιτι :)
απλά δεν μένω ακόμα μόνος μου ώστε να βρω το κατάλληλο σπίτι και όπως μας πάνε θα είμαστε με τους γονείς μας μεχρι τα 40 :ρ
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αν έχεις σκοπό να πάρεις σκυλάκι, να το πεις στον σπιτονοικοκύρη και εφόσον ο ίδιος και ο κανονισμός της πολυκατοικίας το επιτρέπουν, προχώρα.
Ελπίζω να έχεις ενημερωθεί ότι δεν παίρνουμε κατοικίδιο από πετ σοπ ή γέννες ιδιωτών.
 


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
Αν έχεις σκοπό να πάρεις σκυλάκι, να το πεις στον σπιτονοικοκύρη και εφόσον ο ίδιος και ο κανονισμός της πολυκατοικίας το επιτρέπουν, προχώρα.
Ελπίζω να έχεις ενημερωθεί ότι δεν παίρνουμε κατοικίδιο από πετ σοπ ή γέννες ιδιωτών.
ναι, ακόμα δεν έχω αποφασίσει, έχω κολλήσει με μπόξερ(οχι πετ σοπ ή ιδιώτη), αλλιώς κάποιο σκυλάκι από κάποια φιλοζωική οργάνωση
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
O νόμος όμως δεν λέει ότι μπορείς να έχεις σκυλί ακόμη κι αν γράφει όχι ο κανονισμός της πολυκατοικίας;
Αλλο ο κανονισμος της πολυκατοικιας κι αλλο το ιδωτικο συμφωνητικο μισθωσης με τον ιδιοκτητη του σπιτιου.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εγω πιστεύω πως αν δε γουστάρει ο ιδιοκτήτης τα σκυλιά καλύτερα μη το ψάχνεις με νομους και συμφωνητικκά και τέτοια. Θα βρει τρόπο και θα σε διώξει κάποια στιγμή αφου πρώτα σου σπάσει τα νεύρα με διάφορες καταστάσεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Δεν θα έχει λόγο να του σπάσει τα νεύρα.
Αν δεν έχει προνοήσει να το προβλέψει στο μισθωτήριο, που είναι υπεράνω νόμου και το σκυλί μπει στο σπίτι, κάποια χρονική στιγμή μετά, το ευκολότερο που μπορεί να κάνει, είναι να μην ανανεώσει την μίσθωση, όταν έρθει η ώρα.
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
να πω και αλλη μια γνωμη
υπαρχουν τοσα ξενοικιαστα σπιτια που πλεον εχεις να επιλεξεις απο εκατονταδες
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Η ιδιοκτήτριά μου δεν είχε πρόβλημα. Την είχα ενημερώσει πολύ πριν για να είμαι σίγουρη, απλά είπε προσοχή σε έπιπλα, πόρτες και οτιδήποτε ανήκει στο σπίτι και μπορεί να καταστραφεί από το σκύλο (αν και γι' αυτό υπάρχει η εγκύηση που έχεις ήδη πληρώσει).

Βάσει νόμου μπορείς να έχεις μέχρι 2 σκύλους, αλλά ο κάθε ιδιοκτήτης κάνει ότι γουστάρει με το σπίτι του. Κάνε μια συζήτηση εσύ τουλάχιστον να μην έχεις παρατράγουδα μετά με εξώσεις κτλ.
 


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
κάτι ακόμα άσχετο με το θέμα, όπως επικοινώνησα με έναν εκτροφέα μπόξερ μου έδωσε την εξής απάντηση:
"Τα κουτάβια μας κλεινονται πριν ακομα γεννηθούν λογω του οτι ειναι απο μορφολογικά βραβευμένους και εξαιρετους γονείς με πιστοποιητικά καθαροαιμίας ΚΟΕ εμβολιασμενα αποπαρασιτωμενα και με εγγυηση 3χρονια για κληρονομικες παθησεις. Η επομενη γεννα θα είναι σε 2 μηνες περιπου και το κοστος ειναι 650 Ευρω.
Μπορούμε όμως να σας προμηθεύσουμε και με 500 ευρω κουτάβι εισαγωγης με την ίδια εγγύηση αλλα τα πιστοποιητικα δεν θα ειναι ΚΟΕ"
αξίζει να πάρω το κουτάβι εισαγωγής ή όχι ;
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
κάτι ακόμα άσχετο με το θέμα, όπως επικοινώνησα με έναν εκτροφέα μπόξερ μου έδωσε την εξής απάντηση:
"Τα κουτάβια μας κλεινονται πριν ακομα γεννηθούν λογω του οτι ειναι απο μορφολογικά βραβευμένους και εξαιρετους γονείς με πιστοποιητικά καθαροαιμίας ΚΟΕ εμβολιασμενα αποπαρασιτωμενα και με εγγυηση 3χρονια για κληρονομικες παθησεις. Η επομενη γεννα θα είναι σε 2 μηνες περιπου και το κοστος ειναι 650 Ευρω.
Μπορούμε όμως να σας προμηθεύσουμε και με 500 ευρω κουτάβι εισαγωγης με την ίδια εγγύηση αλλα τα πιστοποιητικα δεν θα ειναι ΚΟΕ"
αξίζει να πάρω το κουτάβι εισαγωγής ή όχι ;
Σκυλέμπορας είναι μάλλον και όχι εκτροφέας...

Τι διαβάζω?? ](*,)
Δηλαδή τι θα πει 3 χρόνια εγγύηση?? Οτι και καλά αν πάθει κάτι κληρονομικό, εσύ θα του το πας πίσω ενώ το έχεις κάνει μέλος της οικογένειάς σου και το λατρεύεις ήδη και τι?? θα σου δώσει τα λεφτά σου πίσω ή καινούργιο κουτάβι??
Τι είναι το σκυλί, ηλεκτρική συσκευή??
ΕΛΕΟΣ!!! :mad:
 
Last edited:




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Στο θέμα του ενοικίου...

μην μπερδεύτε τον κανονισμό της πολυκατοικίας, το τι προβλεπει ο νόμος και το τι προβλέπει ο Αστικός Κώδικας για τις συμβάσεις μεταξύ ιδιωτών...... άλλο το ένα άλλο τα άλλα.

Ο νόμος εφόσον δεν υπάρχει ιδιωτικό συμφωνητικό που να λέει το αντίθετο υπερισχύει και το κατοικίδιο επιτρέπεται ακόμα και αν στην πορεία π.χ. άλλαξε γνώμη ο ιδιοκτήτης.

Η απαγόρευση των κατοικίδίων γενικά και αόριστα βάσει κανονισμού είναι άκυρη.


Το αστικό δίκαιο πλην ορισμένων εξαιρέσεων είναι ενδοτικό δίκαιο, που σημαίνει ότι ισχύει ό,τι συμφωνηθεί. Και ναι ο εκάστοτε ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να απαγορεύσει τα κατοικίδια στην ιδιοκτησία του, όπως π.χ. μπορεί να σου απαγορεύει να το μετατρέψεις σε επαγγελματική στέγη.
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Επειδή τις τελαυταίες μέρες είμαι στην αναζήτηση σπιτιού και έχω μιλήσει με πάνω απο 20 ιδιοκτήτες για το θέμα σκύλου, σε πληροφορώ ότι πλεον επειδή τα σπίτια μένουν ξενοίκιαστα δεν έχουν πρόβλημα!

Μην αγχώνεσαι δεν θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα, τώρα για τους γείτονες και τις παρατηρήσεις δεν μπορώ να ξέρω.

Αλλά αν έχεις περίεργους και σου δημιουργήσουν πρόβλημα κάνε τον μ!@#!@#$$κα και λέγε τους οτι δεν εσύ δεν έχεις σκύλο και ας ακούγονται γαυγίσματα απο το δικό σου διαμέρισμα :p αχαχαχαχ
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
κάτι ακόμα άσχετο με το θέμα, όπως επικοινώνησα με έναν εκτροφέα μπόξερ μου έδωσε την εξής απάντηση:
"Τα κουτάβια μας κλεινονται πριν ακομα γεννηθούν λογω του οτι ειναι απο μορφολογικά βραβευμένους και εξαιρετους γονείς με πιστοποιητικά καθαροαιμίας ΚΟΕ εμβολιασμενα αποπαρασιτωμενα και με εγγυηση 3χρονια για κληρονομικες παθησεις. Η επομενη γεννα θα είναι σε 2 μηνες περιπου και το κοστος ειναι 650 Ευρω.
Μπορούμε όμως να σας προμηθεύσουμε και με 500 ευρω κουτάβι εισαγωγης με την ίδια εγγύηση αλλα τα πιστοποιητικα δεν θα ειναι ΚΟΕ"
αξίζει να πάρω το κουτάβι εισαγωγής ή όχι ;
peter, νομίζω οτι με περίπου 150 ευρω παραπάνω μπορείς να πάρεις εκτροφικό κουτάβι, ο τύπος βγάζει μάτι οτι είναι εισαγωγέας/ιδιώτης byb με "άκρες"
δε νομίζω οτι υπάρχει εκτροφείο με σκυλιά μόνο ελληνικά όπως δε νομίζω οτι οποιοσδήποτε σωστός εκτροφέας θα σου πρότεινε να σου δωσει κουτάβι εισαγωγής ή ακόμα και δικό του ή να σου πει την τιμή και όλα αυτά μέσω internet, χωρις να σε γνωρίσει ή να σε συναντήσει καν.
 


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
peter, νομίζω οτι με περίπου 150 ευρω παραπάνω μπορείς να πάρεις εκτροφικό κουτάβι, ο τύπος βγάζει μάτι οτι είναι εισαγωγέας/ιδιώτης byb με "άκρες"
δε νομίζω οτι υπάρχει εκτροφείο με σκυλιά μόνο ελληνικά όπως δε νομίζω οτι οποιοσδήποτε σωστός εκτροφέας θα σου πρότεινε να σου δωσει κουτάβι εισαγωγής ή ακόμα και να σου πει την τιμή και όλα αυτά μέσω internet, χωρις να σε γνωρίσει ή να σε συναντήσει καν.
ναι,δίκιο έχετε