το σκυλι μου αλλαξε μετα τη στειρωση


Llily89

Member
17 Δεκεμβρίου 2016
5
2
34
Καλησπέρα σε όλους,
Μπορεί να σας φανεί πολύ αστείο αυτό που θα περιγράψω αλλά είμαι πολύ λυπημένη τελευταία.Πριν από μια βδομαδα πηγα το σκυλακι μου για στειρωση και οταν πέρασε η επίδραση της νάρκωσης μετά από κανένα διήμερο και ήρθε στα ίσια της άρχισε να φέρεται παράξενα.Άρχισε να τρέμει σα το ψάρι και να μη μπορεί να είναι σε απόσταση μαγαλύτερη των 2 χιλιοστών απο τα πόδια μας.Ξεκίνησε να κλαίει με λυγμούς από το πρωί μέχρι το βράδυ και κάπως έτσι να κυλάνε οι τελευταίες μέρες μας.Καταλαβαίνω οτι έχει επηρεαστεί πολύ απο το όλο συμβαν όμως αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι ότι πια δε με πολυθέλει.Ερχεται κοντα μου και μου κανει χαρές όμως εδώκαι 4 βραδια επιμένει να κοιμάται στο δωμάτιο της μητέρας μου.Γενικά όλη τη μέρα προτιμάει τη δική της παρέα και μονο οταν λείπει έρχεται να κουρνιασει διπλα μου.Νιωθω πως με απορριπτει για καποιο λογο και οσο αστειο και αν ακουγεται εμενα με πικραινει πολυ γιατι εχω δωσει ολη μου την αγαπη σε αυτο το πλασμα και νιωθω χαμενη ξαφνικα.Οταν παμε για υπνο κλαιει με αποτελεσμα να αναγκαζομαι να τη στελνω στη μητερα μου η οποια παρεμπιπτοντως ενω τη λατρευει στον υπνο δε τη θελει καθολου.Γιατι συμβαινει αυτο ομως ρε παιδια????
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Ειναι πολυ νωρις ακομα στην μια βδομαδα, θα το ξεπερασει δωστης λιγο χρονο ακομα και μην αλλαζεις τη συμπεριφορα σου απεναντι της. Αυτο συμβαινει επειδη ποναει και φοβαται. Γιατι της εκανες στειρωση ειχε καποιο προβλημα υγειας;
 


Llily89

Member
17 Δεκεμβρίου 2016
5
2
34
δεν θελω να την πιεσω να κοιμηθει στο δωματιο μου με το ζορι εαν δε το επιθυμει η ιδια ειδικα επειδη ζοριζεται τωρα.Οχι δεν ειχε καποιο προβλημα υγειας 13 μηνων ειναι απλα δεν ηθελα να ταλαιπωρειται το σκυλι απο τη στιγμη που δε θελω να ζευγαρωσει.Επισης η στειρωση ειναι απαραιτητη προυποθεση οταν υιοθετουμε ενα σκυλακι και οριζεται και απο το συμβολαιο υιοθεσιας.Τουλαχιστον ετσι εγινε με εμας.Επισης οσο πιο νωρις γινει τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχει το σκυλακι να μη νοσησει απο καρκινο,πυομητρα και μαστιτιδα.Απλα εχω αποκαρδιωθει λιγακι.Το λατρευω το σκυλι μου και ειλικρινα δε το πιστευω οτι με απορριπτει ετσι.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Να τη χαιρεσαι την σκυλιτσα σου, δωστης λιγο χρονο και ολα θα φτιαξουν. Καταλαβαινω οτι το εκανες για να την βοηθησεις, ασχετα αν διαφωνω με την στειρωση. Μην εχεις αγχος και στεναχωριεσαι γιατι της το μεταδιδεις...Αυτο που χρειαζεται ειναι καλο φαγητο για να δυναμωσει και θετικη ενεργεια για την ψυχολογια της και την δικη σου.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Και μια συμβουλή που μπορεί να ακουστεί λίγο κάπως: το σκυλί δεν είναι παιδί μην του συμπεριφέρεσαι έτσι.

Μια εγχείρηση δεν είναι μικρό πράγμα όσον αφορά το σώμα της δώσε του χρόνο να επανέλθει. Και μην περιμένεις να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σκυλί έπειτα. Του αφαίρεσες τα όργανα που ευθύνονται για την παραγωγή των πιο ισχυρών ορμονών του σώματός της άρα λογικό θα είναι να αλλάξει και ο χαρακτήρας της.
 
  • Like
Reactions: kok


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
ειλικρινα δεν καταλαβαινω καθολου γιατι πρεπει να στειρωνεται τα σκυλια σας αν δεν κυκλοφορει εξω ελευθερο και δεν υπαρχει κινδυνος να ζευγαρωσει με καποιο...
ελπιζω να τελειωσουν συντομα τα προβληματα
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
ειλικρινα δεν καταλαβαινω καθολου γιατι πρεπει να στειρωνεται τα σκυλια σας αν δεν κυκλοφορει εξω ελευθερο και δεν υπαρχει κινδυνος να ζευγαρωσει με καποιο...
ελπιζω να τελειωσουν συντομα τα προβληματα
Αν δεν κάνω λάθος ήταν προϋπόθεση για την υιοθεσία.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
@d3ac0n το λεω γενικα, δεν το λεω για το παιδι.. τι προυποθεση ειναι να σφαξεις το ζωο χωρις κανενα απολυτως λογο .. ειναι σαν να λεμε να βγαλουμε το νεφρο των ανθρωπων για να μην παθουν καρκινο, λογικη οτι ναναι
 
  • Like
Reactions: stefanosk


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
τι προυποθεση ειναι να σφαξεις το ζωο χωρις κανενα απολυτως λογο ..
Μια χαρα προυποθεση ειναι, μη σου πω οτι το απολαμβανει κιολας ο σκυλος! Ασε που δεν ξανααρωσταινει ποτε! Να του κοψεις τα αυτια ή την ουρα ειναι βασανισμος!
λογικη οτι ναναι
Φιλε το 2017 ζεις, οχι στον μεσαιωνα, εκσυγχρονισου λιγο!
 
  • Like
Reactions: mareco and Orilis


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
@d3ac0n το λεω γενικα, δεν το λεω για το παιδι.. τι προυποθεση ειναι να σφαξεις το ζωο χωρις κανενα απολυτως λογο .. ειναι σαν να λεμε να βγαλουμε το νεφρο των ανθρωπων για να μην παθουν καρκινο, λογικη οτι ναναι
Νομίζεις ότι αυτός ο όρος που βάζουν σε περιπτώσεις υιοθεσίας δεν χρειάζεται στην Ελλάδα? στην Ελλάδα που οι μισοί κηδεμόνες (ίσως και παραπάνω) θέλουν να ζευγαρώσουν το σκυλί τους ? ειδικά όταν αυτό είναι τύπου καθαρόαιμου.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Μια χαρα προυποθεση ειναι, μη σου πω οτι το απολαμβανει κιολας ο σκυλος! Ασε που δεν ξανααρωσταινει ποτε! Να του κοψεις τα αυτια ή την ουρα ειναι βασανισμος! Φιλε το 2017 ζεις, οχι στον μεσαιωνα, εκσυγχρονισου λιγο!
με τι να εκσυχρονιστω? με το στειρωση? χαχαχα
οσο για τα αυτια εκσυχρονισου και εσυ με την ιδια λογικη. εχουμε 2017..
και επισης δεν καταλαβατε τι γραφω, ειναι σαν να στειρωνω εγω το σκυλο μου, που δεν υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσει... οποτε γιατι να το κανω? ακριβως αυτο εγραψα και πιο πανω...
απλα εχει περαστει σαν ιδεα στο μυαλο μας οτι ειναι κυνολογικα ηθικο, αλλα καμμια σχεση, αν δεν εχεις λογο να το κανεις, γιατι να πας και να σφαξεις το ζωντανο
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
με τι να εκσυχρονιστω? με το στειρωση? χαχαχα
οσο για τα αυτια εκσυχρονισου και εσυ με την ιδια λογικη. εχουμε 2017..
και επισης δεν καταλαβατε τι γραφω, ειναι σαν να στειρωνω εγω το σκυλο μου, που δεν υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσει... οποτε γιατι να το κανω? ακριβως αυτο εγραψα και πιο πανω...
απλα εχει περαστει σαν ιδεα στο μυαλο μας οτι ειναι κυνολογικα ηθικο, αλλα καμμια σχεση, αν δεν εχεις λογο να το κανεις, γιατι να πας και να σφαξεις το ζωντανο
Στην δικιά σου περίπτωση οκ, συμφωνώ, εξάλλου και εγώ δεν στείρωνα τη Barbie μου παρότι δεν έπρεπε να ζευγαρώσει ποτέ. Όμως όταν ήρθε ένα αρσενικό μέσα στο σπίτι, δεν γινόταν αλλιώς, επέλεξα το μικρότερο κακό και τη στείρωσα.
 
  • Like
Reactions: Allendog


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ειλικρινα δεν καταλαβαινω καθολου γιατι πρεπει να στειρωνεται τα σκυλια σας αν δεν κυκλοφορει εξω ελευθερο και δεν υπαρχει κινδυνος να ζευγαρωσει με καποιο...
ελπιζω να τελειωσουν συντομα τα προβληματα
Όταν θα μαζέψεις κι εσύ κάμποσα αδέσποτα και φτύσεις αίμα και χρήμα για να τα συνεφέρεις και να τους βρεις σπίτι, τότε άστα αστείρωτα αλλά δεσμεύσου να μαζέψεις, να συνεφέρεις και να βρεις σπίτια και στα κουτάβια τους μετά.
Deal?
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Όταν θα μαζέψεις κι εσύ κάμποσα αδέσποτα και φτύσεις αίμα και χρήμα για να τα συνεφέρεις και να τους βρεις σπίτι, τότε άστα αστείρωτα αλλά δεσμεύσου να μαζέψεις, να συνεφέρεις και να βρεις σπίτια και στα κουτάβια τους μετά.
Deal?
Δεν ξέρω ρε γάμαωτο.. Γράφω πακιστανικα? Έχεις πρόβλημα αντίληψης? Δεν ξέρω... Έγραψα εγώ αν έχεις αρσενικό κ θυληκο μέσα στο σπίτι να μην τα στειρώνεις? Δηλαδή μίλησα για συγκεκριμένη περίπτωση κ απλά γράφεις κάτι άσχετο... Θές να ακούσεις μπράβο?
Εγώ απλά έγραψα ότι αν δν υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσει ο σκύλος σου.. Ποιος ο λόγος να το στεριώσεις.. Δν είναι τόσο δύσκολο αυτό π γραφω
 


Llily89

Member
17 Δεκεμβρίου 2016
5
2
34
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Δεν εγραψα το ποστ για να υπαρξει συγκρουση μεταξυ υπερμαχων της στειρωσης και οσων ειναι κατα.Καθενας κρινει για το καλυτερο του σκυλου του με βαση τη συνειδηση του.Αν εχετε θηλυκο σκυλακι μπορειτε να καταλαβετε ποσο εξαντλητικο ειναι και για το ιδιο το ζωακι να εχει περιοδο χωρις να υπαρχει περιπτωση αναπαραγωγης.Δε θελω να πω κατι παραπανω.Να ειστε ολοι καλα και με υγεια
 
  • Like
Reactions: mareco and Vania


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Άσχετο, αλλά τα δικά σας σκυλιά σας βγάλανε κανα "κουσούρι" μετά τη στείρωση; Μετά από έξη μήνες περίπου που στείρωσα τον αρσενικό μου (σημειωτέο ότι δεν το μετανιώνω και είμαι υπέρ της στείρωσης σε γενικές γραμμές), αυτός άρχισε να κυνηγάει γάτες. Μετά μανίας. Με έχει ρίξει δυο φορές στη φούρια του να πάρει τη γάτα στιο κυνήγι. Μέχρι τότε τις αγνοούσε. Έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία/ιστορία;
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δεν ξέρω ρε γάμαωτο.. Γράφω πακιστανικα? Έχεις πρόβλημα αντίληψης? Δεν ξέρω... Έγραψα εγώ αν έχεις αρσενικό κ θυληκο μέσα στο σπίτι να μην τα στειρώνεις? Δηλαδή μίλησα για συγκεκριμένη περίπτωση κ απλά γράφεις κάτι άσχετο... Θές να ακούσεις μπράβο?
Εγώ απλά έγραψα ότι αν δν υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσει ο σκύλος σου.. Ποιος ο λόγος να το στεριώσεις.. Δν είναι τόσο δύσκολο αυτό π γραφω
Κάτοχος προβλήματος αντίληψης είσαι μάλλον εσύ. Η γυναίκα γράφει πιο πάνω ότι η στείρωση ήταν προϋπόθεση για την υιοθεσία. Ευκολάκι τώρα?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Άσχετο, αλλά τα δικά σας σκυλιά σας βγάλανε κανα "κουσούρι" μετά τη στείρωση; Μετά από έξη μήνες περίπου που στείρωσα τον αρσενικό μου (σημειωτέο ότι δεν το μετανιώνω και είμαι
Έβγαλε φοβίες που δεν είχε. Συγκεκριμένα δεν φοβόταν τους κεραυνούς αλλά 6-7 μήνες μετά την στείρωση άρχισε να τους τρέμει.
 
  • Like
Reactions: epial and vek