τύφος σε εμβολιασμένο σκυλάκι


strs92

Member
17 Μαϊου 2018
11
1
34
Καλησπέρα. Διεγνώσθη στο μαλτεζάκι μου , ηλικίας 6 μηνών τύφος σήμερα. Τρίτη ξημερώματα άρχισε να κάνει εμετούς. γύρω στους 7 σε 4 ώρες. Αμέσως πήρα τον κτηνίατρό μου ο οποίος είχε κλειστό το κινητό του. τηλεφώνησα σε άλλη κτηνίατρο η οποία με συμβούλευσε να του δώσω σιρόπι για τον εμετό και να το πάω να τον δει. πράγματι του έδωσε primperan και σταμάτησε το εμετό. τον πήγα χθες το πρωί , τον έβαλε σε ορό και του έκανε κάποιες ενέσεις. Το παράδοξο της όλης ιστορίας ήταν ότι του είχα κάνει δύο εμβόλια για την παρβίωση (τύφο) και η νέα κτηνίατρος μου είπε ότι θα έπρπεπε να έχει κάνει και άλλα εμβόλια. Συγκεκριμένα τον είχα εμβολιάσει μέχρι και 3 μηνών , ότε και ο κτηνίατρος μου είπε οτι ήμασταν εντάξει με τα εμβόλια , ενώ όπως είπε η νέα κτηνίατρος έπρεπε να τον εμβολιάσω μέχρι και 4 μηνών. Μου έκανε μόνο μία φορά χθες διάρροια χωρίς αίμα και από εκεί το υποπτευθήκαμε. Τελικώς σήμερα διεγνώσθη με τύφο στην 4η του ημέρα. του έχουμε δώσει λίγη τροφή από το στόμα, προς το παρόν δεν την έχει κάνει εμετό και δύο φορές την ημέρα θα τον έχουμε στον ορό. Δεν γνωρίζω πόσο σοβαρή μπορεί να είναι αυτή η ασθένεια?υπαρχει πιθανότητα να υποκύψει το σκυλάκι μου παρόλο που τον είχα εμβολιάσει?αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει με πληροφορίες.....
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.558
6.985
Ο τύφος είναι πολύ σοβαρή ασθένεια. Για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω να σου απαντήσω.

Εύχομαι περαστικά και αγύριστα.
 


strs92

Member
17 Μαϊου 2018
11
1
34
Μόλις πήρα ξανά τον κτηνίατρο στον οποίο τον εμβολίασα και μου είπε οτι έχει κάνει εμβόλιο για τον τύφο
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Μόλις πήρα ξανά τον κτηνίατρο στον οποίο τον εμβολίασα και μου είπε οτι έχει κάνει εμβόλιο για τον τύφο
Βιλιαριο δεν εχει το κουταβι που να φαινεται τι εμβολια εχει κανει και ποτε ?
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


strs92

Member
17 Μαϊου 2018
11
1
34
Βιλιαριο δεν εχει το κουταβι που να φαινεται τι εμβολια εχει κανει και ποτε ?
\

ναι ναι!2 εμβόλια εχει κάνει για τον τύφο. μου είπε ο γιατρος του ότι αποκλειεται να έχει τύφο γιατί τον έχει εμβολιάσει , εκτός και να μην έχει κάνει αντισσώματα. η δεύτερη κτηνίατρος που το πήγα μου είπε ότι δεν έχει ολοκληρώσει τα εμβόλιά του και ότι θα έπρεπε να έχει κάνει ακόμη ενα και του έκανε το τεστ του τύφου και βγηκε θετικό. δεν ξερω τι να κανω είμαι απελπισμένη.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τα πρωτοκολλα εμβολιασμων διαφερουν απο κτηνιατρο σε κτηνιατρο. Και εξαρτωνται και απο την ηλικια του κουταβιου, τα αντισωμματα της μανας, απο που προερχεται κλπ κλπ. Ειναι ειτε 2 εμβολιασμοι, ειτε 3.
Παρολαυτα τα εμβολια δεν καλυπτουν 100% οτι το κουταβι δε θα νοσησει.
Εαν εξακολουθει και κανει διαρροιες και εμμετους, θα πρεπει να ειναι στον ορο συνεχεια να μην αφυδατωνεται. Εαν περασουν 2-3 μερες ακομα και τα συμπτωματα υποχωρουν θα γινει καλα. Ευχομαι αυτο να συμβει και να το ξεπερασει.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
αφου εκανες τεστ και βγηκε θετικο...Τι τεστ ακριβως? .ο γιατρος σου ο πρωτος τι ειπε γι αυτο?
Τα εμβολια συνηθως ειναι 3, αλλα τιποτα δε προσφερει και 100% καλυψη .
Ο τυφος ειναι ασχημη αρρωστεια.
Οι οροι ειναι τμημα της αντιμετωπισης και ακομα και σε καμια περιπτωση κακο δε κανουν, ειναι για τα συμπτωματα οπως αφυδατωση που δημιουργουνται απο ολες τις αρρωστειες του γαστρεντερικου. Απο ορεξη πως ειναι? Αν καταλαβα καλα τον εχετε σπιτι και πατε 2 φορες για ορο...Απο οτι ξερω επρεπε να ειναι περισσοτερες ωρες, μη σου πω συνεχως. Να πας αμεσα αν ξαναεμφανισει διαρροια.

Στο σπιτι σου να μη μπει αλλο σκυλακι, αν εχετε στην ευρυτερη οικογενεια παρεα . Πρεπει να απολυμανθει καλα και να περασει καιρος.
 


strs92

Member
17 Μαϊου 2018
11
1
34
Σας ευχαριστω πολύ όλους. Για το τεστ παίρνει μία μπατονέτα και τη βουτάει στον ποπό του. Ο πρώτος μου γιατρός ήταν κάθετος στο ότι δεν έχει τύφο γιατί τον έχουμε εμβολιάσει και ίσως είναι μία μορφή γαστρεντερίτιδας, αλλά δια τηλεφώνου αυτά. θα τον πάω το απόγευμα σε αυτόν. Μια φορά μου έχει κάνει διάρροια , χθες. τον παρακολουθώ σήμερα να δω αν θα μου κάνει κατι. και τον είχαμε στον ορό και χθες και σήμερα το πρωι. η μυτούλα του είναι υγρή και αυτό είναι θετικό στοιχείο. Προς το παρόν σήμερα έφαγε υγρή κονσέρβα, με τη σύριγγα του τη δώσαμε και δεν την έχει βγάλει ακόμη.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
Αυτο το καθετος ο πρωτος απο τηλεφωνου επειδη κατα καποιο τροπο θικτηκε θα με προβληματιζε στη θεση σου για το κατα ποσο θα συνεχιζα στον πρωτο γιατρο. Θα μπορουσαν να ειχαν χαθει κρισιμες ωρες αν δεν ειχες παει σε δευτερο. Προσωπικη αποψη φυσικα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν ξερω τι πρωτοκολλα ακολουθουν τωρα για τον τυφο αλλα οταν μου ειχε αρρωστησει ενα κουταβι, καμια 15αρια χρονια πριν, αυτες τις ενεσεις που λες μου τις ειχε δωσει να του κανω και εγω στο σπιτι καθε καποιες ωρες εκτος απο τον ορο που του εβαζε καθε δυο τρεις μερες που τον πηγαινα στο ιατρειο. Περαστικα σου ευχομαι. Θετικη παντως την ακουω την εικονα του.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Αυτό ακριβώς. Και το εμβόλιο δεν παρέχει 100% ασφάλεια. Όμως όντως φαίνεται θετική η εικόνα του. Εκτός από το φαγητό; Πως είναι η κατάστασή του;
 


strs92

Member
17 Μαϊου 2018
11
1
34
Αυτο το καθετος ο πρωτος απο τηλεφωνου επειδη κατα καποιο τροπο θικτηκε θα με προβληματιζε στη θεση σου για το κατα ποσο θα συνεχιζα στον πρωτο γιατρο. Θα μπορουσαν να ειχαν χαθει κρισιμες ωρες αν δεν ειχες παει σε δευτερο. Προσωπικη αποψη φυσικα.
Ας γινει καλα το σκυλακι μου και δεν με νοιαζει
Αυτό ακριβώς. Και το εμβόλιο δεν παρέχει 100% ασφάλεια. Όμως όντως φαίνεται θετική η εικόνα του. Εκτός από το φαγητό; Πως είναι η κατάστασή του;
αχ Μακαρι παιδια!!ακομα δεν εχει κανει διάρροια. Ειναι ζωηρουλης ποτε ποτε!δηλαδη οταν λεω βόλτα κανει χαρούλες. Και οταν τον βάζω στο αμάξι καθεται ορθιο κι κοιταει απεξω. Ειναι το αγαπημένο του. Έφαγε κ λιγακι πριν λιγο
 




strs92

Member
17 Μαϊου 2018
11
1
34
Τις βολτες φανταζομαι τις ξεκινησες τουλαχιστον μια εβδομαδα μετα που ειχε ολοκληρωσει ολα τα εμβολια, σωστα;
Ναι φυσικα!αργησα να τον βγάλω. Οτι μου λέγε ο γιατρός εκανα
 




strs92

Member
17 Μαϊου 2018
11
1
34
Παιδια τελικά αφού τον πήγα λίγο πριν το καθορισμένο ραντεβού μου στην δεύτερη κτηνίατρο για να του βάλει ορό και με έδιωξε διότι είχα πάει πριν την ώρα μου, επισκέφθηκα τον πρώτο κτηνίατρο που τον έχει εμβολιάσει. Του έβαλε θερμόμετρο στον ποπό και είχε 38.1 , αμέσως μου είπε ότι δεν είναι εικόνα σκύλου αυτή που έχει τύφο και ότι 30 χρόνια κάνει τα εμβόλια αυτά σε σκύλους και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα. Μου έδειξε ότι πράγματι δεν είχαν αίμα τα κακά του και ότι αρχίζουν να σφίγγουν. Δεν ξέρω τι να πω!έεπίσης μου είπε οτι είναι ενυδατωμένο το ζώο και μου το έδειξε από την ελαστικότητα του δέρματός του. Έχω μπερδευτεί. Εντωμεταξύ ζω σε μικρό νησί και αυτοί είναι οι δύο πιο γνωστοι γιατροί. Πρόκειται μου είπε για γαστρεντερίτιδα. Μήπως γνωρίζετε κάτι σχετικά με τα συμπτώματα?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το πιο πιθανο ειναι να εχει δικιο ο γιατρος σου να προκειται δηλαδη για γαστρεντεριτιδα.
Και ο τυφος τα ιδια συμπτωματα εχει σε βαρια μορφη.
Το οτι η δευτερη κτηνιατρος δεν σε δεχτηκε γιατι πηγες πιο νωρις το λες και εγκληματικο γιατι υποτιθεται οτι κουραρει ενα ζωο με τυφο!

Περαστικα στο μικρακι σου:)
 


strs92

Member
17 Μαϊου 2018
11
1
34
Τελικά τον πήγα και σε ένα τρίτο και του έκανε το τεστ από τον ποπό και όντως έχει. τελικώς νοσηλεύεται. τον κράτησε.σίγουρα για δύο μέρες. δεν μπορώ να εξηγήσω πως είναι δυνατόν να μην έχει πυρετό να μην έχει αιμα στη διάρροιά του και να εχει κάνει και τα εμβόλια του. ελπίζω να πανε όλα καλα
 
  • Like
Reactions: alexxela


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τελικά τον πήγα και σε ένα τρίτο και του έκανε το τεστ από τον ποπό και όντως έχει. τελικώς νοσηλεύεται. τον κράτησε.σίγουρα για δύο μέρες. δεν μπορώ να εξηγήσω πως είναι δυνατόν να μην έχει πυρετό να μην έχει αιμα στη διάρροιά του και να εχει κάνει και τα εμβόλια του. ελπίζω να πανε όλα καλα
Πιθανων επειδη το κουταβι ηταν εμβολιασμενο, τα συμπτωματα να ειναι πιο ελαφρια. Ολα καλα θα πανε. Προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα.
 


strs92

Member
17 Μαϊου 2018
11
1
34
Πήγα και το είδα σήμερα το πρωι.Σηκώθηκε κατευθείαν έκανε χαρούλες φώναζε. ήταν στον ορό.εμετούς δεν κάνει. μόνο διάρροιες. χωρίς αίμα. Το πρόβλημα μου είπε ο γιατρός είναι ότι δεν τρώει. μόλις φάει θα το πάρω σπίτι μου είπε. Χάρηκα λιγάκι.πήρα λίγο κουράγιο. θα είναι και στεναχωρημένο μέσα στο κλουβάκι που τον έχουν. ΜΟυ είπε ο γιατρός ότι με δύο εμβόλια κατά του τύφου ήταν πολύ απίθανο να κολλήσει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95