Φοιτήτρια- Δίλημμα, βοήθεια επιλογής ράτσας.


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
@Haris Drazen ,να υποθέσω πως πριν μια βδομάδα με λίγα λόγια η κυρία ήξερε τι θα συμβεί στο καμάρι της την Κυριακή του Πασχα με το δικό σου σκεπτικό.Σε αυτό το επίπεδο το έβαλα.Τι σχέση έχει το σταθεροποιημένο ωράριο μαν με το απρόβλεπτο της ζωής?Εγώ μπορώ να το υποστηρίξω,εσύ μπορείς να το υποστηρίξεις,πολλοί μπορούν να το υποστηρίξουν,να λες οτι ξέρεις τι θα συμβεί μέσα στα επόμενα 10 χρόνια είναι περίπου σαν το κληρονομικό το χάρισμα...Φιλικά πάντα εννοείται
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
@d-friend έχω συναναστραφεί με west highland terrier, yorkshire terrier, poodle, griffon, pitbull, husky, weimaraner, boxer, chihuahua και άλλα 2 ημίαιαμα αλλά αυτά που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον είναι τα dogo, τα APBT και τα amstaff
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Haris Drazen ,να υποθέσω πως πριν μια βδομάδα με λίγα λόγια η κυρία ήξερε τι θα συμβεί στο καμάρι της την Κυριακή του Πασχα με το δικό σου σκεπτικό.Σε αυτό το επίπεδο το έβαλα.Τι σχέση έχει το σταθεροποιημένο ωράριο μαν με το απρόβλεπτο της ζωής?Εγώ μπορώ να το υποστηρίξω,εσύ μπορείς να το υποστηρίξεις,πολλοί μπορούν να το υποστηρίξουν,να λες οτι ξέρεις τι θα συμβεί μέσα στα επόμενα 10 χρόνια είναι περίπου σαν το κληρονομικό το χάρισμα...Φιλικά πάντα εννοείται
συγνώμη, αλλά δε μπορώ να καταλάβω αυτό το επίπεδο που θέτεις και το σκεπτικό που μου προσάπτεις...
Εγώ το έθεσα συγκεκριμένα στο πως είναι η καθημερινότητα μου.
Εργασία-ωράριο-διαμονή-οικονομική δυνατότητα.
Τώρα αν πέσει αύριο ένας μετεωρίτης στο κεφάλι μου, προφανώς αυτό δεν το γνωρίζω, άρα δεν έχω κληρονομικό χάρισμα. Ε,τότε κάποιος θα πρέπει να αναλάβει τον σκύλο μου.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
@Haris Drazen λέω απλά να μη γινόμαστε τόσο αρτηριοσκληρωτικοί και απόλυτοι σε αυτά που λέμε σε έναν άνθρωπο που μπήκε να ρωτήσει 2-3 πράγματα.Ισως έτσι καταλαβαίνεις καλύτερα τι θέλω να πω.Δεν ενδιαφέρει κανέναν η καθημερινότητά σου φίλε όταν δεν είναι σε ένα θρεντ που αφορά εσένα και μιλάμε γιαυτήν,γιατί πολύ απλά δεν ειναι ιδια με την καθημερινότητα του ανθρώπου που ξεκίνησε αυτό το θρεντ

Κατανοώ πως η χρονική περίοδος δεν είναι η ιδανικότερη για ένα νέο μέλος να μπαίνει και οντας άπειρη να ρωτάει για δυναμική φυλή,αλλά από την άλλη "δουλειά" του φόρουμ δεν είναι να παρέχει συμβουλές-απόψεις με σταθερότητα και νηφαλιότητα ανεξαρτήτως συγκυριών?Εχουμε φτάσει στο άλλο άκρο,να μπαίνει κάποιος να ρωτήσει και εξαρχής οι γνώμες που δίνουμε να ναι αποτρεπτικές,αν η ερώτηση αφορά σε συγκεκριμένες φυλές.

υγ: επειδή ο γραπτός ο λόγος παρεξηγείται,σέβομαι την άποψή σου και ο τόνος μου δεν είναι επιθετικός και δε θα θελα να εκληφθεί ως τέτοιος,κουβέντα να γίνεται...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
@Haris Drazen ,να υποθέσω πως πριν μια βδομάδα με λίγα λόγια η κυρία ήξερε τι θα συμβεί στο καμάρι της την Κυριακή του Πασχα με το δικό σου σκεπτικό...
Χρήστο,

Ας μην το πάμε τόσο μακρια...
Ο @Haris Drazen είναι, πιστεύω, κατανοητός... ακόμα κι εγώ, που είμαι "λίγο" πιο μεγάλος και θεωρητικά πιο σταθεροποιημένος στον τρόπο ζωής, δεν ξέρω αν αύριο θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο, που θα τροποποιήσει τον συγκεκριμένο τρόπο ζωής - ωράριο - τόπο εργασίας κλπ...

Αλλά, αν θέλεις, σκέφτομαι ακόμα και ένα ενδεχόμενο δικού μου ατυχήματος... και, τότε, "ποιός"?
Απλά, δεν θέλω να κάνω παρόμοιες σκέψεις...:)
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Ακριβώς ξεκίνησα να ρωτάω 2-3 πράγματα -κυρίως όσους έχουν εμπειρία με κάποια από τις ράτσες που ανέφερα- και μου έχουν πάρει ολόκληρη συνέντευξη, άλλοι κατακρίνουν και άλλοι ειρωνεύονται για το αν θα είμαι κατάλληλη για να πάρω σκύλο και η συζήτηση έφτασε μέχρι τα πιο άκυρα θέματα, αν είναι δυνατόν.
 




Iwanna-hrw

Member
7 Απριλίου 2016
8
1
25
@lorena εγω θα διαλεγα ντογκο έχω και εγώ ... Και ξέρω άλλες δυο οικογένειες που έχουν..
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Γιαννη μου,καταλαβαίνω,απλά όλη αυτή η υπερβολή προσωπικά με βρίσκει αντίθετο.Εχουμε φτάσει σε σημείο που αντί να ενημερώνουμε,να κουβεντιαζουμε,να ό,τι θέλεις εν πάσει περιπτώσει,να ζητάμε βιογραφικό σημείωμα και πιστοποιητικά καταλληλότητας και αυτό δεν αφορά τον χάρη.Το παράδειγμα ήταν χοντροκομμένο αλλα ηθελα να γίνει κατανοητό το τι εννοώ σε σχέση με τα του χρονου.Κανείς δε ξέρει που θα βρίσκεται,κανείς δε μπορεί να παρέχει εγγυησεις σε κανέναν για τα επομενα 10 χρόνια,το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ασχοληθεί και να κάνει ό,τι καλύτερο μπορει για όσο διαρκεσει η σχεση του με το ζωντανό,ΑΥΤΟ ήθελα να πω

@lorena εγω θα διαλεγα ντογκο έχω και εγώ ... Και ξέρω άλλες δυο οικογένειες που έχουν..
τώρα αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα?το επόμενο βήμα είναι να τα βάλετε νακανουν τρυφερό έρωτα για να πάρει τσάμπα κουτάβι η κοπέλα
 
Last edited by a moderator:


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
@lorena εγω θα διαλεγα ντογκο έχω και εγώ ... Και ξέρω άλλες δυο οικογένειες που έχουν..
Ναι για αυτό σε άλλο post προβληματίζεσαι πολύ για τι θα κανεις είσαι τόση σίγουρη που δίνεις και συμβουλές
 
  • Like
Reactions: d-friend and Orilis




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Εγώ θα ήθελα να θέσω ακόμα μια παράμετρο. Η οικονομική δυνατότητα υπαρχει; Το λέω αυτό γιατί ένας σκύλος δεν θέλει μόνο διάθεση και χρόνο αλλά και χρήμα όπως μου φαίνετε προανεφερε ένα άλλο μέλος. Εμείς για παράδειγμα δεν πήραμε σκυλο από εκτροφέα αλλα παρολαυτα τον πρώτο μήνα που είναι μαζί μας έχουμε δώσει κοντά 5 χιλιάρικα.( ειμασταν βέβαια και σε κάποια θέματα λίγο υπερβολική αλλά χαλάλι του). Εσύ θα μπορέσεις να δώσεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό στην αρχή και μετα να τον συντηρείς κάθε μήνα;
 




JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Πιστευω οτι κατα μεγαλη πιθανοτητα 99% η iorena εχει αποφασισει να παρει σκυλο και επισης κατα μεγαλη πιθανοτητα dogo οτι πιστευω και αν πουμε για δυναμικες φυλες για χρονο κτλπ ....οποτε απ τ στιγμη που εισαι αποφασισμενη εγω το μονο που μπορω να σ πω ειναι τη δικη μου εμπειρια ωστε να βοηθηθεις ενδεχομενως .....ως παιδι ειχαμε οικογενειακο σκυλο ρατσας rhodesian ridgeback δεν ξερω αν τα ξερεις ......(παρεπιπτοντως υπρχει και πολλη καλη εκτροφεας στην Ελλαδα).......πανεμορφο σκυλι φοβερα δυνατο γρηγορο , ολοι το θασυμαζαν ...ομως περα απο την ομορφια ηταν ενα σκυλι δυσκολο να το διαχειριστεις .......αν εβλεπε μια γατα οι διακοπτες εκλειναν δεν ακουγε τιποτα και μονος του στοχος ηταν να την καταδιωξει.......σκεωου οτι ενα σκυλι 50 κιλων αν δε θελει να κανει κατι δεν προκειται να το κανει ...αν κατσει πανω σου και δε θελει να σηκωυει δε θα σηκωθει ......η διαχειριση μια δυναμικης ρατσας θελει εμπειρια και γνωση οχι αγαπη ........η αγαπη δε θα κανει ενα 50 κιλων σκυλων να σε υπακουσει ......ετσι αν τελικα αποφασισεις να παρεις εναν τετοιο σκυλο θα σ προτεινα να μαζεψεις λεφτα για να παρεις εναν καλο εκπαιδευτη .....και να τον εκπαιδευσεις οταν ειναι ακομα μικρος ετσι ωστε να προλαβεις τις ενδεχομενες μελλοντικες προβληματικες συμπεριφορες .......μην περιμενεις να μεγαλωσει και να τραβαει τοσο πολυ στο λουρι που θα αγανακτησεις και θα απευθυνθεις σε εκπαιδευτη αλλα εκπαιδευσε τον οσο ειναι ακομη μικρος ....και το λουρι ειναι ενα μικρο μονο θεμα ...υπαρχουν τοσα αλλα που πρεπει να μαθεις ...........και πολληηηηηη κοινωνικοποιηση οσο ειναι ακομη μικρος (2 με 4 μηνων ) αλλα και παντα,,......δε θα μειωσει την ικανοτητα φυλαξης η κοινωνικοποιηση σε καμια περιπτωση αν και θεωρω οτι τα dogo δεν ειναι απο τους καλυτερους φυλακες .............
Εγω αποφασισα να αποκτησω στο μελλον μια πολυ ηπιοτερη ρατσα εχοντας στο παρελθον rhodesian γιατι κινητρο θεωρω οτι πρεπει να ειναι πρωτα ο χαρακτηρας και τελευταιο η εμφανιση .......
ΥΓ1 Οτι σου λενε τα αλλα μεη εδω μεσα καλοπροαιρετο ειναι και βασιζεται στην πολλη μεγαλη εμπειρια που εχουν απο μενα απο σενα και πολλους υποψηφιους σκυλογονεις , οποτε το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προβληματιστουμε
ΥΓ2 το καλυτερο σκυλι φυλακας ειναι το τσιουαουα σοβαρα ομως ,,...διαθετει την καλυτερη ακοη και θα κανει σαματα στον παραμικρο θορυβο ......
Φιλικα παντα
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Ακριβώς ξεκίνησα να ρωτάω 2-3 πράγματα -κυρίως όσους έχουν εμπειρία με κάποια από τις ράτσες που ανέφερα- και μου έχουν πάρει ολόκληρη συνέντευξη, άλλοι κατακρίνουν και άλλοι ειρωνεύονται για το αν θα είμαι κατάλληλη για να πάρω σκύλο και η συζήτηση έφτασε μέχρι τα πιο άκυρα θέματα, αν είναι δυνατόν.

Έστω ότι συμβαίνει αυτό. Εσύ γιατί τσιμπάς; Ιt takes two to Tango.. Argentino, μη βγαίνουμε κι εκτός θέματος!

Χαλάρωσε και μην υπεραμύνεσαι. Ακόμα κι αν ενίοτε ο τρόπος μοιάζει λάθος, η πρόθεση είναι αγνή! Trust me!

Λοιπόν, από ότι κατάλαβα μέχρι στιγμής, δε γουστάρεις τα μικρόσωμα και μαλλιαρά.. Απόλυτα σεβαστό.. Το θες μη αμελητέας ποσότητας, δυνατό και γραμμωμένο, κάνω λάθος; Τα μορφολογικά κριτήρια, αν και taboo στο να εξομολογηθούν, δεν παύει να παραμένουν κριτήρια για όλους μας. Στην τελική, όλοι θέλουν να ξυπνάνε με μια φάτσα που γουστάρουν να βλέπουν στο διπλανό μαξιλάρι. Επίσης το θες δυναμικό..

Κάτι θα βρεθεί, αν όχι από εμάς, σίγουρα από εσένα.

Τι θα έλεγες για το Bull Terrie; Υπερβολικά «δυσμορφικό» για τα γούστα σου; Η όψη του ψαρώνει τον εχθρό να ξέρεις, και δε νομίζω να κάνει πίσω όταν πρόκειται να σε προστατέψει.. Και λευκό! Δυναμική φυλή θεωρείται από τα λίγα που ξέρω.
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Chris K.A. ειδικά εγώ δεν έκανα αυτό που λες "Εχουμε φτάσει στο άλλο άκρο,να μπαίνει κάποιος να ρωτήσει και εξαρχής οι γνώμες που δίνουμε να ναι αποτρεπτικές,αν η ερώτηση αφορά σε συγκεκριμένες φυλές."
Σε παραπέμπω στο post μου #23...ρώτησα αυτά που μου έλειπαν από το παζλ, για να πω την γνώμη μου. Αν η γνώμη μου είναι γνώρισμα αρτηριοσκήρωσης, να πάω να κάνω εξετάσεις...
Ο κάθε ένας θεματοθέτης διαβάζει, φιλτράρει και αποφασίζει (αν είναι έχει ήδη προαποφασίσει τελικά πριν μπει στο forum). Η @lorena διαβάσε από 5 ανθρώπους να τις λένε με κάθε πιθανό ύφος να μην πάρει σκύλο. Διάβασε άλλους 3-4 να είναι πιο διαλλακτικοί να της λένε να πάρει κάτι όχι και τόσο δυναμικό. Διάβασε 1 να της λέει ποια φυλή από τις 3 να επιλέξει και ακόμα 1 φίλη τώρα που μπήκε σφήνα και ενώ μας ρωτούσε να πρέπει να δώσει το ουρανοκατέβατο dogo της, κατά τα άλλα έδωσε κι αυτή την ψήφο της....
ε, έχει πλέον αρκετές απόψεις, ποια άποψη έχει περισσότερη βαρύτητα και της κάνει, η ίδια το ξέρει...
υγ. εννοείται ότι κάνουμε συζήτηση...αν παρεξηγηθώ, θα το καταλάβεις, έστω και από τον γραπτό μου λόγο :sneaky:
 
  • Like
Reactions: Chris K.A.




Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
@Chris K.A. ειδικά εγώ δεν έκανα αυτό που λες "Εχουμε φτάσει στο άλλο άκρο,να μπαίνει κάποιος να ρωτήσει και εξαρχής οι γνώμες που δίνουμε να ναι αποτρεπτικές,αν η ερώτηση αφορά σε συγκεκριμένες φυλές."
Σε παραπέμπω στο post μου #23...ρώτησα αυτά που μου έλειπαν από το παζλ, για να πω την γνώμη μου. Αν η γνώμη μου είναι γνώρισμα αρτηριοσκήρωσης, να πάω να κάνω εξετάσεις...
Ο κάθε ένας θεματοθέτης διαβάζει, φιλτράρει και αποφασίζει (αν είναι έχει ήδη προαποφασίσει τελικά πριν μπει στο forum). Η @lorena διαβάσε από 5 ανθρώπους να τις λένε με κάθε πιθανό ύφος να μην πάρει σκύλο. Διάβασε άλλους 3-4 να είναι πιο διαλλακτικοί να της λένε να πάρει κάτι όχι και τόσο δυναμικό. Διάβασε 1 να της λέει ποια φυλή από τις 3 να επιλέξει και ακόμα 1 φίλη τώρα που μπήκε σφήνα και ενώ μας ρωτούσε να πρέπει να δώσει το ουρανοκατέβατο dogo της, κατά τα άλλα έδωσε κι αυτή την ψήφο της....
ε, έχει πλέον αρκετές απόψεις, ποία άποψη έχει περισσότερη βαρύτητα και της κάνει, η ίδια το ξέρει...
υγ. εννοείται ότι κάνουμε συζήτηση...αν παρεξηγηθώ, θα το καταλάβεις, έστω και από τον γραπτό μου λόγο :sneaky:
μαζί σου!και χαίρομαι που πιάνεις το ύφος μου,αν και δεν τα λέμε από κοντά
δεν πηγαινε για σένα αυτό με τις γνώμες τις αποτρεπτικες
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κοίτα, Χρήστο, πως το βλέπω εγώ...

Για ορισμένα σκυλιά, χρειάζεται "πιστοποιητικό καταλληλότητας", όπως και να το κάνουμε...
Γιατί κι εγώ, κάποια, πολλά βράδια (παραποιώντας λιγάκι την υπογραφή σου) συναναστρέφομαι πολύ με τα Ποιμενικά Κεντρικής Ασίας του Αντώνη Σουλή (που είμαστε φίλοι στο facebook)... με τους Μολοσσούς της Ηπείρου κάποιων τσομπαναραίων (και με αυτούς είμαι φίλος) και, σαφέστατα με τα Dogo του @GRDANE (με τον οποίο είμαι φίλος και "εν ζωή"), για να μη σου πω και για τους διάφορους Νοτιοαφρικάνους (που - είμαι σίγουρος - είσαι φίλος κι εσύ)...

Όταν ξεμεθύσω, όμως, συμβουλεύω (σχεδόν) κάθε νέο μέλος (που δεν είχε δικό του σκύλο), να δει, πρώτα απ' όλα την φανταστική ταινία "Marley and me"...
Όπου "χτίζεται" και ωριμάζει (σαν το καλό κόκκινο κρασί), μαζί με την ηλικία του σκύλου, και όλη η ζεστή σχέση με την οικογένεια (μεγάλη ΕΜΦΑΣΗ στην έννοια "οικογένεια", σε σχέση με την ιδιοκτησία σκύλου)... γιατί η συγκεκριμένη ταινία?
Γιατί, όταν αρχίζει ένας παρόμοιος σκύλος τις εφηβικές μ@λ@κίες, μπορείς να του δώσεις και καμιά "γρήγορη", χωρίς να αντιπαρατεθείτε...
Γιατί, αν (και όταν) χρειαστεί να λείψεις, μπορείς να τον "παρκάρεις" για λίγο στη γιαγιά και στον παππού, που δεν ξέρουν και πολλά "απ' αυτά τα πράγματα"...
Γιατί, αν χρειαστεί αργότερα να ξαναλείψεις για λίγο, μπορεί να τον αφήσεις με τα "παιδιά"...
Και, τέλος, αν ο Θεός το θελήσει να γίνει έτσι... όλο και κάποιος αγαπημένος φίλος (λέμε, τώρα) θα πει "το χρωστάμε στο φίλο μας, θα τον πάρουμε εμείς, για το βασίλεμά του)...:)
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf