Φοιτήτρια- Δίλημμα, βοήθεια επιλογής ράτσας.


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
αλλά δοκιμάζει καθημερινά τα όριά του.
Μετά από 4 χρόνια, μου ομολόγησε, ότι έχει κουραστεί και "μετανιώσει" αν μπορεί να το νιώσει αυτό "ερωτευμένος" άνθρωπος, και ότι την επόμενη φορά θα προτιμήσει ένα πιο μέτριας ενέργειας και μεγέθους σκύλο.
απλά κάνω ένα repost......
 
  • Like
Reactions: d-friend and zenio


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Εγώ (85 κιλά) έχω τη Μούζη να δοκιμάζει καθημερινά τα όριά μου, και είναι στιγμές που αγανακτώ! Και μιλάμε για ένα αξιοθαύμαστα (τουλάχιστον για τους υπόλοιπους) πειθαρχημένο και αφοσιωμένο σκυλί, μόλις 8 κιλών! Μόνο και που φαντάζομαι τον ίδιο δυναμικό σκύλο, 8 φορές το βάρος του, (τώρα που έχω την έστω και μόλις 2χρονη εμπειρία του πρώτου μου σκύλου), μια απόγνωση την έχω εύκολη..

Η εικόνα του Αργεντίνικου Σκύλου που γουστάρεις είναι πράγματι γοητευτική και ερωτεύσιμη..
Αλλά εδώ μιλάμε για γάμο!
Ο έρωτας δεν είναι αρκετός!
Άσε που συχνά, τουλάχιστον εκ του αποτελέσματος, ο έρωτας αποδεικνύεται και ως η χειρότερη αφετηρία.
Μην κολλάς στην εικόνα..
Όλα τα άλλα είναι σημαντικότερα.
Σκέψου ρεαλιστικά, και αποφάσισε με ωριμότητα.
 
Last edited:


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
@zenio

2. Μπα, κυριολεκτικά όλα τα παιδιά από το τμήμα μου είναι ή κάγκουρες ή φλώροι ή μπουζουξούδες και από το να ζήσω την φοιτική ζωή μαζί τους προτιμώ να μη τη ζήσω καν! :p
Δλδ ότι αυτό έχει περάσει ασχολίαστο ........δεν σας αναγνωρίζω.
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Εγώ θα ήθελα να θέσω ακόμα μια παράμετρο. Η οικονομική δυνατότητα υπαρχει; Το λέω αυτό γιατί ένας σκύλος δεν θέλει μόνο διάθεση και χρόνο αλλά και χρήμα όπως μου φαίνετε προανεφερε ένα άλλο μέλος. Εμείς για παράδειγμα δεν πήραμε σκυλο από εκτροφέα αλλα παρολαυτα τον πρώτο μήνα που είναι μαζί μας έχουμε δώσει κοντά 5 χιλιάρικα.( ειμασταν βέβαια και σε κάποια θέματα λίγο υπερβολική αλλά χαλάλι του). Εσύ θα μπορέσεις να δώσεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό στην αρχή και μετα να τον συντηρείς κάθε μήνα;
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
@Haris Drazen κοίταξε είμαι φοιτήτρια, θα τελειώσω τη σχολή και θα είμαι γύρω στα 25 χρονών στρογγυλοποιημένα. Είτε γυρίσω Αθήνα είτε όχι φυσικά δεν θα ζω με τους γονείς μου, οπότε το ότι δεν θέλουν σκυλιά δεν είναι πρόβλημα. Θα έχω δικό μου σπίτι και ελπίζω και σταθερή δουλειά και θα λείπω από το σπίτι όσες ώρες λείπει ένας μέσος εργαζόμενος πιστεύω. Διάβασα σε ένα άλλο topic κάποιος να λέει "μην πάρεις σκύλο στα 20 γιατί είσαι φοιτητής και δεν ξέρεις τι σου γίνεται, μην πάρεις σκύλο στα 30 γιατί θα θες να παντρευτείς και θα έχεις άλλες ασχολείες, μη πάρεις σκύλο στα 40 γιατί θα έχεις παιδιά και θα δίνεις περισσότερη προσοχή σε αυτά". Δηλαδή πότε είναι η κατάλληλη ηλικία να πάρεις σκύλο; Στα 50 που δεν θα είσαι και στην καλύτερη σωματική κατάσταση για να το βγάζεις 3 βόλτες την ημέρα; Ή στα 60 και πάει λέγοντας; Αυτό που θέλω να πω με αυτό είναι πως σε αυτή την ηλικία έχω πολύ ενέργεια και πολύ αγάπη να δώσω και όποιο και αν είναι το μέλλον μου το σκυλί μου θα είναι μέσα σε αυτό! Δεν θα γυρίσει τούμπα η ζωή μου, ή ακόμη και αν γυρίσει δεν θα βγάλω το σκυλί μου απο ζωή μου σε καμία περίπτωση, οπότε ας αφήσουμε αυτό το θέμα γιατί έχει ξεφυγει τελείως απο το αρχικό.
Σχετικά με το 3, τόσα πράγματα ανέφερα εσύ συγκράτησες μόνο το "επίμονος σκύλος 50 κιλών"; Μου αρέσει ως σύνολο, δεν είναι μόνο αυτό, στο τέλος θα μου πείτε ότι τον θέλω και για μόστρα.

@stamatia αυτό ήταν το πιο άκυρο από όλα με το θέμα που έθεσα. ΕΝΑΝ λόγο που θεωρείς ότι έπρεπε να σχολιάσουν το τι επιλέγω να κάνω στη ζωή μου και με ποιούς γουστάρω να κάνω παρέα;
 
Last edited by a moderator:






d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
@stamatia αυτό ήταν το πιο άκυρο από όλα με το θέμα που έθεσα. ΕΝΑΝ λόγο που θεωρείς ότι έπρεπε να σχολιάσουν το τι επιλέγω να κάνω στη ζωή μου και με ποιούς γουστάρω να κάνω παρέα;
Μόνο ΑΓΑΠΗ !! Μέρες που είναι, μη προσβάλεσαι και χαλάμε και τις καρδιές μας!
Για καλό ειπώθηκε κι αυτό!
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Χιούμορ; Τρομερό χιούμορ. Ώρες ώρες νιώθω ότι μιλάω με ηλικιωμένους για να βρίσκουν χιούμορ στην καθαρή κριτική και προσωπική μου επιλογή για το με ποιούς θα κάνω παρέα.
 






Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
@Haris Drazen ,εδώ που τα λέμε,όχι τα επόμενα 10 χρόνια,την επόμενη βδομάδα κανείς μας δε ξέρει τι του ξημερώνει.Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό με λίγα λόγια,αν και καταλαβαίνω (και συμφωνώ) τι θέλεις να επιτύχεις μέσω της υπερβολής.Να είμαστε αυστηροί γενικά ρε παιδί μου και επιφυλακτικοί με νέους στο φορουμ,αλλά εδώ νομίζω πως δε χρειάζεται και τόσο πολύ
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@lorena
guess what?!
αυτός ο κάποιος που έγραψε αυτό το post σχετικά με τις ηλικίες...είμαι εγώ!
Και για να σου απαντήσω ποιος είναι κατάλληλος για να πάρει σκύλο,
είναι αυτός που ξέρει σίγουρα πως θα είναι η ζωή του σε πρακτικό επίπεδο για τα επόμενα 10+ χρόνια. Δηλαδή σε τι σπίτι θα ζει, τι ωράριο και υποχρεώσεις θα έχει, τι οικονομική δυνατότητα. Άρα όχι εσύ.
Κατάλληλος για να πάρει σκύλο δυναμικής φυλής
είναι αυτός που έχει έμπρακτη εμπειρία (να είχε δικό του σκύλο, όχι να ζούσε τις ευχάριστες στιγμές στις βόλτες των σκύλων του φίλου του) και δεν θα πάρει για πρώτο σκύλο ένα επίμονο σκύλο που θα τον δοκιμάζει κάθε μέρα. Άρα όχι εσύ.
Κατάλληλος για να πάρει γενικά κάποιος έναν σκύλο ανεξαρτήτως φυλής,
είναι οποιασδήποτε έχει ψαχτεί πάρα πολύ εκ των προτέρων ανεξαρτήτως ηλικίας (αρκεί φυσικά να μιλάμε για ώριμο άτομο), τι σημαίνει η συμβίωση με έναν σκύλο, ενδεχομένως ναι, είσαι εσύ.
Μάλλον θα πρέπει να μπεις σε σελίδες με σκύλους που χαρίζονται, να δεις τι γίνεται...Χαρίζεται λόγω αναχώρησης στο εξωτερικό, χαρίζεται λόγω οικονομικής δυσκολίας, χαρίζεται λόγω οικογένειας (κάποια 25χρονη αποφάσισε να κάνει οικογένεια και πλέον δεν βγαίνουν τα κουκιά σύζυγος-παιδία+σκύλος), χαρίζεται λόγω έλλειψης χρόνου, χαρίζεται λόγω έλλειψης χώρου.
Στην τελική δεν χρειάζεται να πείσεις εμένα για να πάρεις σκύλο γενικά και Dogo ειδικά.
Μπήκες σε ένα σκυλόforum για να σου απαντήσουμε ποια από τις 3 φυλές.
Όλοι (εκτός ενός) σου λένε να μην πάρεις σκύλο γενικά, ή έστω να πάρεις μία πιο "εύκολη" φυλή. Εγώ μάλιστα προσπαθώ να σου απαντήσω και όσο πιο αναλυτικά γίνεται, με επιχειρήματα.
Αν εσύ έχεις καταλήξει, δεν έχει νόημα η συζήτηση εδώ μέσα.
Αν θέλεις σώνει και καλά μόνο μία απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα, να πάρεις αμσταφ (αν και σου είπα ότι δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να σου απαντήσω). Ελπίζω να σε κάλυψα σε όλες τις ερωτήσεις σου.
Φιλικά.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@lorena χαλάρωσε και παρε αυτα που σου λενε ως τροφη για σκεψη. Δε σου τη λέει κανείς, απλώς ο σκύλος είναι μεγάλη δέσμευση. Δεν μπορείς πχ να πεις ξεμεινα σε σπίτι φιλων. Θα υπάρχουν και στιγμές που θα ναι μεγαλο ζόρι.
 


Iwanna-hrw

Member
7 Απριλίου 2016
8
1
25
@Orilis καταρχάς που ξέρεις ότι δεν είμαι υπεύθυνη για να κρατήσω το σκυλί; Το πήρα τυχαία εννοοντας ότι ένας φίλος μου το πήρε και μετά το μετάνιωσε μαι βρέθηκα εγώ που το θελα...αν δεν το χα πάρει θα βρισκόταν από δύο μην ν στο χωράφι μόνο του μαζί με άλλα 3 σκυλιά μεγάλα....είχα χασκυ δςκα χρόνια με την οικογένεια μου και ξέρω πολύ καλά από σκύλους...είμαι ανεύθυνη εγω; Αν ήταν έτσι δεν θα το έπαιρνα και θα το αφηνα στο χωράφι να πάει...ενώ τώρα εχει σπίτι αγάπη τροφή και σύντομα θα αρχισει η εκπαίδευση. ☺
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: lorena


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Haris Drazen ,εδώ που τα λέμε,όχι τα επόμενα 10 χρόνια,την επόμενη βδομάδα κανείς μας δε ξέρει τι του ξημερώνει.Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό με λίγα λόγια,αν και καταλαβαίνω (και συμφωνώ) τι θέλεις να επιτύχεις μέσω της υπερβολής.Να είμαστε αυστηροί γενικά ρε παιδί μου και επιφυλακτικοί με νέους στο φορουμ,αλλά εδώ νομίζω πως δε χρειάζεται και τόσο πολύ
Όχι φίλε μου, στο συγκεκριμένο θέμα δεν είμαι καθόλου υπερβολικός. Απλά είναι τα δικά μου standards.
Αν δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει την επόμενη βδομάδα και δεν γνωρίζεις που θα βρίσκεσαι εσύ ο ίδιος, πόσο υπεύθυνος είσαι που θα κουβαλάς και ένα ζωντανό μαζί σου, βαρκάδα στο άγνωστο; Εγώ αποφάσισα να ξαναπάρω τώρα σκύλο, μετά από 7 χρόνια που πλέον το πρόγραμμα της ζωής μου έχει σταθεροποιηθεί. Νομίζεις ότι αυτά τα 7 χρόνια δεν ήθελα να πάρω σκύλο; σαν τρελός! Δεν ήξερα όμως αν θα μπορώ να το υποστηρίξω... Εγώ είμαι εγώ όμως..."εσύ" είσαι "εσύ"...ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του και κάνει τις επιλογές του.
Αν η κάθε @lorena έχει διαφορετικά κριτήρια στο μυαλό της, ελεύθερη είναι να πάρει αύριο 5 σκύλους, όχι έναν. Ένα dogo, ένα πιτ, ένα αμσταφ, ένα ποιμενικό καυκάσου και ένα ροτ (έτσι επειδή παίζει και πολύ αυτές τις μέρες)
Φιλικά.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
@lorena ,το παραπάνω βέβαια δε σημαίνει πως το point που υπάρχει πίσω απαυτά που σου λένε κάποιοι πιο έμπειροι από εσένα (και από εμένα) δεν υπάρχει,ε?Μέγεθος-κόστος-καθημερινή ενασχόληση-απαιτήσεις που δε σταματούν ποτέ είναι παράγοντες που θα πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά υπόψιν.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Πέραν του Dogo, τι άλλες ράτσες έχεις συναναστραφεί; Μιλάμε για πάνω από 400 φυλές. Πιστεύω, ότι μπορώ να καταλάβω την καψούρα σου με τη συγκεκριμένη, αλλά θα σε συμβούλευα να μη βιαστείς. Εξάλλου ο εχθρός του γοητευτικού είναι το γοητευτικότερο, πόσο μάλλον αν είναι και πιο κοντά στα δικά μας μέτρα. Αυτό είναι μια από τις διαπιστώσεις που κάνει κανείς στα πλαίσια της ωρίμανσής του, συχνά και ως φοιτητής.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU