Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
........ αφου μου κανεις μαθημα λοιπον......

...... χωρις χρονο και χωρο δεν κανειις τετοια παιχνιδια,δεν πας αμεσως σε μανικια,δεν δημιουργεις θεματα στον σκυλο.χωρις χρονο και χωρο καθεσε και απολαμβανεις τα σκλια σου οπως ειναι,
Δεν σου κανω κανενα μαθημα φιλε μου.
Αφου εχεις εκπαιδευσει αποτελεσματικα τετοια σκυλια που η ιδιοσυγκρασια τους ειναι να μην προειδοποιουν κ τα εκανες να προειδοποιουν, θα ξερεις καλυτερα.....

Χωρο κ χρονο εννοω απο το σκυλο κατα την αντιδραση που καλειται να κανει.
Αλλο να πηγαινεις σταθερα προς το σκυλο κι αλλο να βρεθεις μπροστα του στην γωνια που θα στριψει πετωντας του πετρες.
Αλλα τι σου λεω.....
Εαν ο σκυλος δεν γαυγισει πρωτα 34 φορες δεν εχει εκπαιδευτει......

Επισης ακομα κ αν δεν τα εκπαιδευσεις, μερικα σκυλια θα εχουν την ιδιαακριβως αντιδραση ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ, αλλα κι αυτο στανταρ θα το γνωριζεις καλυτερα.....
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Δε ξέρω ρε κορίτσι,πιο λογικό μου ακούγεται το "αφού μεγάλωσε 2 απο τα σκυλιά του καταυτόν τον τρόπο,τα αλλά της ίδιας φυλής γιατί να διαφέρουν?".Αν λοιπόν έκρινε πως τα σκυλιά πρέπει να απομακρυνθουν απο το χώρο τους και τον ιδιοκτήτη-χειριστή ανίκανο να τα έχει υπό τον έλεγχό του,τότε makes sense.Συν βέβαια το γεγονός ότι σίγουρα θα υπήρξαν πιέσεις τα σκυλιά να απομακρυνθούν και υπάρχει και θάνατος μικρού παιδιού,έτσι?
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δεν σου κανω κανενα μαθημα φιλε μου.
Αφου εχεις εκπαιδευσει αποτελεσματικα τετοια σκυλια που η ιδιοσυγκρασια τους ειναι να μην προειδοποιουν κ τα εκανες να προειδοποιουν, θα ξερεις καλυτερα.....

Χωρο κ χρονο εννοω απο το σκυλο κατα την αντιδραση που καλειται να κανει.
Αλλο να πηγαινεις σταθερα προς το σκυλο κι αλλο να βρεθεις μπροστα του στην γωνια που θα στριψει πετωντας του πετρες.
Αλλα τι σου λεω.....
Εαν ο σκυλος δεν γαυγισει πρωτα 34 φορες δεν εχει εκπαιδευτει......

Επισης ακομα κ αν δεν τα εκπαιδευσεις, μερικα σκυλια θα εχουν την ιδιαακριβως αντιδραση ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ, αλλα κι αυτο στανταρ θα το γνωριζεις καλυτερα.....
μαλλον ναι

δεν μου απαντησες ομως αν υπαχει οντως μια σειρα εκπαιδευσης η οχι
καποια ποστ πιο πριν ειναι.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Για μενα δεν κανει κανενα sense...
κ εχω διαολιστει απτην ωρα που το ακουσα ασχημα...
γιατι το βλεπω να ρχεται....
ΝΑΤΟ ΝΑΤΟ πετιεται...ενα πραμα...

πανω κατω τις ξερω τις απαντησεις...ή εστω υποψιαζομαι...

κ θα το (ξανα)πω...δεν κρατιεμαι...τους αλλους που χασαν το παιδι τους τους τρεχουν κ καλα τους κανουν....αυτη που επισης "εχασε" το παιδι της,τιποτα?
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
δε σε καταλαβαίνω,ποιά άλλη "έχασε" το παιδί της?Σου φαίνεται εσένα υπεύθυνος και κατάλληλος ο ιδιοκτήτης ώστε να συνεχίσουν τα σκυλιά να είναι υπό την επίβλεψή του?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@tasos malinoua

Απο την στιγμη που τα εμαθες ολα κ εχεις την πηγη να ρωτησεις δεν καταλαβαινω γιατι περιμενεις να σου απαντησω εγω.....

Θα σου απαντησω ομως για να μην λες παλι οτι αποφευγω.

Σειρα εκπαιδευσης υπαρχει για ολα τα πραγματα η οποια προσαρμοζεται αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του σκυλου κ το απο το αποτελεσμα που θες να φερεις.

Ανηκω σε αυτους που ΣΕΒΟΝΤΑΙ την ιδιοσυγκρασια του καθε σκυλου κ τις ιδιαιτεροτητες του κ της φυλης του κ δεν θελω με το στανιο κ με εκπαιδευση εναντια στις βασικες αρχες του να προσπαθησω να φερω αμφιβολο αποτελεσμα.

Εαν δεν σεβομασταν την "βαση" κ επιδιωκαμε αποτελεσμα ανεξαρτητα απο αυτην, θα μπορουσαμε να εκπαιδευσουμε οποιοδηποτε σκυλο να κανει οποιαδηποτε εργασια........
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
α) Αν είναι ένα σκυλί με γερά νεύρα, κοινωνικοποιημένο, με γαλλικά και πίανο, κλπ, πιθανότατα δεν θα κάνει φύλαξη (δεν θα βγάλει "άμυνα") αν μπει παιδί στον χώρο...
1) Πρόσεξε κάτι στο μήνυμά μου: ΔΕΝ τοποθετήθηκα για το ποιό είναι σωστό ή λάθος... έκανα 2 εναλλακτικές προβλέψεις... άρα, δεν ισχυρίστηκα ότι το (α) είναι το σωστό...
Π.χ., ο Κάσπερ ΔΕΝ έχει θέματα με παιδιά (likes)...
Και τότε γιατί δεν τον αφήνεις ελεύθερο με παιδιά στον χώρο?
Εγώ ας πούμε, μιας και των υπολοίπων τα σκυλιά είναι Παναγίες που ξεχωρίζουν ενήλικες, παιδάκια, παιδάκια με κακή προαίρεση, παιδάκια με ημικαλή προαίρεση κλπ....ξέρω ότι ο Πύρρος ότι και να μπει θα πάει τρέχοντας με το γγγγγγγγγγοοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυρρρρρρρρργαβγουβγγγγγγγρ και θα σκάσει πάνω του πιθανότατα με ανοιχτό στόμα και πιθανότατα χωρίς να το κλειδώσει το σαγόνι....
Αν μπούμε μαζί με το παιδάκι, το παιδάκι μπορεί να κάνει μονόζυγο απ τα αυτιά του Πύρρου, να του γυρίσει κοιλίτσα, κλπ κλπ.
Η καρδιά μου πήγε και ήρθε τρεις φορές απ την Κούλουρη φέτος το Πάσχα, επειδή ο ανηψιός μου ήθελε να δείξει την καινούρια του μπασκέτα στους φίλους του και έτρεχα να δω αν θυμήθηκα να κλειδώσω.
Εσύ τα αμολάς να μπούνε στον χώρο του Κάσπερ? Αν όχι γιατί?
Στον Πύρρο θα τα αμολούσες? Αν όχι γιατί?
Για την "κακιά την ώρα", για την "έλλειψη κοινωνικοποίησης", ή γιατί ξέρεις ότι κατά 80% τα παιδάκια θα σιδερωθούν?
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@tasos malinoua

Απο την στιγμη που τα εμαθες ολα κ εχεις την πηγη να ρωτησεις δεν καταλαβαινω γιατι περιμενεις να σου απαντησω εγω.....

Θα σου απαντησω ομως για να μην λες παλι οτι αποφευγω.

Σειρα εκπαιδευσης υπαρχει για ολα τα πραγματα η οποια προσαρμοζεται αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του σκυλου κ το απο το αποτελεσμα που θες να φερεις.

Ανηκω σε αυτους που ΣΕΒΟΝΤΑΙ την ιδιοσυγκρασια του καθε σκυλου κ τις ιδιαιτεροτητες του κ της φυλης του κ δεν θελω με το στανιο κ με εκπαιδευση εναντια στις βασικες αρχες του να προσπαθησω να φερω αμφιβολο αποτελεσμα.

Εαν δεν σεβομασταν την "βαση" κ επιδιωκαμε αποτελεσμα ανεξαρτητα απο αυτην, θα μπορουσαμε να εκπαιδευσουμε οποιοδηποτε σκυλο να κανει οποιαδηποτε εργασια........
αυτο απο την μια μου θυμιζει τον σπυρο μετον μπαρον αλλααπο την αλλη δεν σε ρωτησα περι κατσε,διπλα,μεινε...........
αν θεωρεις οτι απαντησες οκ
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
αυτο απο την μια μου θυμιζει τον σπυρο μετον μπαρον αλλααπο την αλλη δεν σε ρωτησα περι κατσε,διπλα,μεινε...........
αν θεωρεις οτι απαντησες οκ
Το να προσπαθησεις να μαθεις σε ενα σκυλι που ιδιοσυγκρασιακα ΔΕΝ γαυγιζει, να γαυγιζει επειδη αυτο απαιτει το βημα εκπαιδευσης της "μεθοδου" με κανει να πιστευω οτι ξερεις μια μεθοδο κ εναν τυπο σκυλου.
Λες το αντιθετο, σε πιστευω αδερφε......

Υπαρχουν μια δεκαδα φυλες που δεν γαυγιζουν κ δεν προειδοποιουν. Στην καλυτερη αν εχουν χωρο κ χωρο να δρασουν να σου φραξουν το δρομο με χαρακτηριστικο τροπο. Αν κανεις μεταβολη κ εξαφανιστεις η κατσεις ακινητος εχει καλως. Αν δεν εχουν χωρο η χρονο η δεν πιστεις να εξαφανιστεις,
ευκολα παρακαμπτουν αυτο το βημα κ πανε παρακατω.
Λες το αντιθετο, οκ.....

Ισχυριζεσαι δλδ οτι με εκπαιδευση θα παρακαμψεις το ενστικτο. Ε διαφωνω πως να το κανουμε...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
διαφωνω πως να το κανουμε...
διαφωνουμε σε πολλα κατα καιρους δημητρα,αυτο δεν ειναι κακο βεβαια.
διαφωνουσαμε οταν εβλεπες βιντεο με κουταβι να δουλευει με τροφη με τα ωραια σχολια σου ενω υπαρχει βιντεο που κανεις το ιδιο στην σκυλα σου.
διαφωνουμε οτι αφηνουμε τον σκυλο να βγαλει τα ενστικτα του οπως λες ενω εγω λεω οτι πρεπει να του δειξεις πως να το κανει.
διφωνουμε στο οτι παμε κατευθειαν στοο δαγκωμα,στο οτι ολες οι ρατσες μπορουν να φτασουν καπου απλα αλλαζει ο βαθμος..σε πολλα.............
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@tasos malinoua

Τι να του δειξουμε πως να κανει;
Κατι που dna-κα ΔΕΝ κανει;;
Πρεπει να εισαι πολυ μπροστα εσυ τελικα.....
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ισχυριζεσαι δλδ οτι με εκπαιδευση θα παρακαμψεις το ενστικτο. Ε διαφωνω πως να το κανουμε...
Mισο λεπτο βρε Ηστ.
Προηγουμενως έγραψες ότι λογω ενστικτου τα βλεπουν σαν θηραμα τα παιδια και τα τρώνε και δεν μπορει να γινει τιποτα...
Ξερεις ποσα κυνηγοσκυλα μαθαίνουν να κυνηγάνε ενα συγκεκριμενο θηραμα και στα άλλα (αντίθετα με τα αρχικα τους εντικτα) να αδιαφορούν;
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
το ξαναγράφω και θα το ξαναγράφω για πάντα
ένας σκύλος που δε μπορεί να αντιληφθεί τον πραγματικό κίνδυνο και άκριτα την πέφτει σε οτιδηποτε πλησιαζει αυτό που θεωρεί χώρο του είναι ένας επικίνδυνος σκύλος.Αυτό δε σημαινει βεβαια -για να προλάβω καταστάσεις- πως αφήνουμε παιδιά με σκυλιά ανεξέλεγκτα,ακομα κ αν ειναι το πιο γλυκό σκυλί του κοσμου
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ατιμο ντι εν νεη που δεν χωρας εκπαιδευση σε παραπανο πραγματα





σιγουρα θα εβρισκα καλυτερα αν ηξερα που να ψαξω..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Mισο λεπτο βρε Ηστ.
Προηγουμενως έγραψες ότι λογω ενστικτου τα βλεπουν σαν θηραμα τα παιδια και τα τρώνε και δεν μπορει να γινει τιποτα...
Ξερεις ποσα κυνηγοσκυλα μαθαίνουν να κυνηγάνε ενα συγκεκριμενο θηραμα και στα άλλα (αντίθετα με τα αρχικα τους εντικτα) να αδιαφορούν;
Μονος σου το λες. Μαθαινουν να κυνηγανε κατι συγκεκριμενο. Δεν νομιζω οτι μπορεις να μαθεις ενα κυνηγοσκυλο να ΜΗΝ κυνηγαει τιποτα, ειδικα οταν ειναι μονο του κ αποφασιζει μονο του!!!

Επειδη το παιδακι λοιπον μπορει να ιντριγκαρει για διαφορους λογους διαφορα ενστικτα, δεν πιστευω οτι μπορεις με οση εκπαιδευση να ισχυριστεις οτι ο σκυλος δεν θα την πεσει σε παιδακι, ειδικα αν ειναι μονος κ ελευθερος αλλιως θα μπορουσαμε να πουμε οτι εμπιστευομαστε οποιοδηποτε εκπαιδευμενο σκυλο 100% με οποιοδηποτε ξενο παιδακι......
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
το ξαναγράφω και θα το ξαναγράφω για πάντα
ένας σκύλος που δε μπορεί να αντιληφθεί τον πραγματικό κίνδυνο και άκριτα την πέφτει σε οτιδηποτε πλησιαζει αυτό που θεωρεί χώρο του είναι ένας επικίνδυνος σκύλος.Αυτό δε σημαινει βεβαια -για να προλάβω καταστάσεις- πως αφήνουμε παιδιά με σκυλιά ανεξέλεγκτα,ακομα κ αν ειναι το πιο γλυκό σκυλί του κοσμου
Υπαρχει σκυλος που μπορει να αντιληφθει τον πραγματικο κινδυνο ? Αυτο το θεωρω αδυνατο ...
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
υπάρχουν απειρα ΖΩΑ που μπορούν να αντιληφθουν πως ένα παιδάκι 8 κιλων δεν αποτελεί τέτοιο κίνδυνο ώστε να το τινάζουν από το λαρυγγι στον άερα για κανα 2λεπτο.Οχι μόνο σκυλιά,ΖΩΑ,αφθονα,χωρίς εκπαίδευση
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
το ξαναγράφω και θα το ξαναγράφω για πάντα
ένας σκύλος που δε μπορεί να αντιληφθεί τον πραγματικό κίνδυνο και άκριτα την πέφτει σε οτιδηποτε πλησιαζει αυτό που θεωρεί χώρο του είναι ένας επικίνδυνος σκύλος.Αυτό δε σημαινει βεβαια -για να προλάβω καταστάσεις- πως αφήνουμε παιδιά με σκυλιά ανεξέλεγκτα,ακομα κ αν ειναι το πιο γλυκό σκυλί του κοσμου
Στο μισο σου ποστ αναιρεις το αλλο μισο.
Αν η "κριση" του σκυλου (αληθεια ο σκυλος εχει κριτικη ικανοτητα οπως την αντιλαμβανομαστε εμεις;;;) ηταν σωστη κ αξια εμπιστοσυνης γιατι λεμε οτι κανεις σκυλος δεν θα πρεπει να μενει χωρις επιβλεψη με ενα, ειδικα αγνωστο, παιδι;;;;;;;;

@tasos malinoua
Καλο ειναι ειδικα για τους πολλους που διαβαζουν να διαχωρισεις καποια στιγμη την εκπαιδευση ενος σπορ με την πραγματικη κατασταση.......
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΙΣΤ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΞΑΠΛΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΑΚΩΣΕΙ.Σου κάνει αυτό για αρχή?Γιατί μπορεί ένα ξένο παιδί να του τραβηξει τα αυτια και το σκυλί να το δαγκώσει χωρις ομως να του κόψει την καρωτιδα....Σε καλύπτει αυτο η θες να μιλάμε μονο για άκρα?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
υπάρχουν απειρα ΖΩΑ που μπορούν να αντιληφθουν πως ένα παιδάκι 8 κιλων δεν αποτελεί τέτοιο κίνδυνο ώστε να το τινάζουν από το λαρυγγι στον άερα για κανα 2λεπτο.Οχι μόνο σκυλιά,ΖΩΑ,αφθονα,χωρίς εκπαίδευση
Ναι, προφανως ...απο την αλλη, υπαρχει καποιος ενηλικας που πρεπει να φαγωθει προληπτικα επειδη μπηκε σε μια αυλη ? Ουτε ζωο, ουτε ανθρωπος μπορει να ειναι σιγουρος για την πραγματικη προθεση αυτου που μπηκε σε ενα ξενο χωρο ... επομενως, οσο θα υπαρχει η εννοια της δικαιοσυνης και της σωστης απονομης αυτης , εγω θα θεωρω πως οποιοδηποτε σκυλος αντιδρα ασυμμετρα σε σχεση με την απειλη, ειναι δυνητικα επικινδυνος ... μπηκες σε ξενο χωρο, θα ακινητοποιηθεις ...αντεδρασες στην ακινητοποιηση ? θα δαγκωθεις - οχι μοιραια. Δε μπορουμε να θεωρουμε προοδο τη λειτουργια ενος σκυλου ως ταφρο με κροκοδειλους οπου απαξ και πεσεις μεσα, θα εξαφανιστεις ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf