Την πατησαμε...[άγανο]


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Ψάχνω στο google να δω ποιό είναι το άγανο αλλά έχει διάφορες εικόνες και δεν βγάζω άκρη, ούτε στα αγγλικά. Ας μου πει κάποιος που ξέρει:

Είναι μόνο αυτό, δηλαδή η βελόνα

Είναι όλο αυτό που δείχνει



Ή αυτό όλο που έχει σχήμα Λ ?

 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Είναι αυτα τα χορταράκια που μοιάζουν με μικρα στάχυα και όταν είμαστε μικροί τα πετάγαμε σαν βελάκια να καρφωνονται στις μάλλινες μπλούζες των άλλων...(τις εποχες που φοραγε ο κόσμος μαλλινες μπλούζες και έπαιζαν τα παιδια με τέτοια «παιχνίδια»...:p)



Εδώ είναι ένα τμημα του, γιατι όταν ξεραθει και κιτρινίσει αυτό το μικρό σταχυ, χωρίζεται ευκολα
 
Last edited:


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Bρε! Είναι αυτα τα χορταράκια που μοιάζουν με μικρα στάχυα και όταν είμαστε μικροί τα πετάγαμε σαν βελάκια να καρφωνονται στις μάλλινες μπλούζες των άλλων...

Ευχαριστώ!

(δεν έχω παίξει ποτέ τέτοιο παιχνίδι μικρή, να ανησυχήσω?
)
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
(δεν έχω παίξει ποτέ τέτοιο παιχνίδι μικρή, να ανησυχήσω? )
Εισαι πολύ μικρη φαίνεται. (τωρα δεν παιζουν πια, ασε που τα κορίτσια δεν φορανε μάλλινες μπλούζες μην φαινονται «χοντρες»:p
Ή αν ζουσες την εποχή αυτων των παιχνιδιών, δεν έιχες μπλεξει με αγόρια...
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι αυτα τα χορταράκια που μοιάζουν με μικρα στάχυα και όταν είμαστε μικροί τα πετάγαμε σαν βελάκια να καρφωνονται στις μάλλινες μπλούζες των άλλων...(τις εποχες που φοραγε ο κόσμος μαλλινες μπλούζες και έπαιζαν τα παιδια με τέτοια «παιχνίδια»...:p)



Εδώ είναι ένα τμημα του, γιατι όταν ξεραθει και κιτρινίσει αυτό το μικρό σταχυ, χωρίζεται ευκολα
Αυτό ακριβώς βγάλαμε από την μυτόγκα του!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Tρια απο το ενα αυτι και δυο απο το αλλο βγαλαμε στο κουταβι που βρηκαμε και φιλοξενουσαμε. Το ενα μαλιστα ειχε παει τοσο βαθεια που η κτηνιατρος μου ειπε "κοντευει να φτασει στον εγκεφαλο" (στα αστεια βεβαια).
Στο ενα αυτι ειχε δημιουργηθει τοσο μεγαλο προβλημα που πηρε κορτιζονη, αντιβιωση +κορτιζονουχα αλοιφη για το αυτι για να μπορεσει να υποχωρησει η φλεγμονη και να τα βγαλουμε.
Σκασμενα αγανα :mad:
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Βρε παιδιά, απαντήστε μου σε αυτό:

πώς το καταλαβαίνεις το άγανο?
Είναι φανερό όταν του μπει κάποιο κάπου? Αντιδράει δλδ ο σκύλος και το καταλαβαίνεις να ψάξεις? :confused:
Σήμερα μπήκαμε σε ένα χωράφι με χορτάρια και στάχυα και πανικοβλήθηκα όταν το συνειδητοποίησα. Του τσέκαρα τα αυτιά και τη μυτόγκα και όσο μπόρεσα τα πόδια αλλά μπορώ να είμαι σίγουρη ότι δεν έχει μπει πουθενά κανένα?
Ο σκύλος πώς αντιδράει? Κλαίει, ξύνεται, πώς το καταλαβαίνουμε??
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Όταν θα μπει άγανο στη πατούσα, ανάμεσα στα δάχτυλα, θα δεις κάποια ενόχληση, να μη το πατάει καλά, να γλύφει επίμονα το σημείο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όταν θα μπει άγανο στη πατούσα, ανάμεσα στα δάχτυλα, θα δεις κάποια ενόχληση, να μη το πατάει καλά, να γλύφει επίμονα το σημείο.
Kαι όταν θα μπει στην μυτόγκα θα φταρνίζεται για κανένα μισάωρο σαν τρελός επίμονα, μπορεί να βγει και αιματάκι μπορεί και όχι. Μετά καθώς αυτό θα εγκατασταθεί μπορεί το φτάρνισμα να σταματήσει εντελώς αλλά θα σηκώνει το χείλι του και πότε πότε θα ξαναφταρνίζεται.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Και αν μπει στο αφτί, θα το τινάζει και θα προσπαθεί να το ξύσει. Και θα φαίνεται χαριτωμένος, αλλά δεν θα το κάνει γι'αυτό :D
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Το κουταβι περα απο μια τρομερη ωτιτιδα που του ειχε δημιουργησει, απο το καλο το αυτι που φαινοταν πεντακαθαρο, ουτε ξυνοταν, ουτε την ενοχλουσε και ανακαλυψαμε τυχαια, γιατι το κοιταξε η γιατρος μας μπας και, ειχε 3 αγανα!! Απο το αλλο αυτι που ειχε τα 2 ειχε κανει αρκετη ζημια και χρειαστηκε 2 φορες ναρκωση να καταφερουμε να τα βγαλουμε.
 






aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
εγώ έχω και άλλη... στους όρχεις! Αλλά μάλλον απίθανο να σας συμβεί! Εμείς είμασταν μάλλον μουτζωμένοι
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το πολύ μαλλί είναι μειονέκτημα σε αυτό το θέμα? Δηλαδή, βοηθάει αντί να εμποδίζει το άγανο?
χμ σε εμάς που εχουμε μπόλικο μαλλι, εχω προσέξει οτι τα αγανα μπλέκονται στο μαλλι και δεν φτάνουν στο δερμα. Αλλα εχουμε μαλλι, όχι τρίχωμα και ισως οφειλεται σε αυτό
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Την πατήσαμε και εμείς Παρασκευή βράδυ 8.30 και στο σταφ
προλάβαμε τον γιατρό. Μπήκε μέσα μετα απο καλο σνυφαρισμα
και αρχισε να χλιμιντρίζει σαν μουσχάρι με τόση δύναμη που
χτυπούσε η μουσούδα του στο χώμα. Άμεσα στήθηκε επιχηρηση
Μπαρπαρόσα καροτσάτος νάρκωση στην καρότσα και άντε
κουβαλά τον ξεμεσιάστικε και ο γιατρός. Τον πατισε και μια
δεύτερη λιγο πριν την επέμβαση και μετα που γυρίσαμε εκανε
1-1,5 ώρα για να ξυπνήσει.


image.jpeg
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Την πατήσαμε και εμείς Παρασκευή βράδυ 8.30 και στο σταφ
προλάβαμε τον γιατρό. Μπήκε μέσα μετα απο καλο σνυφαρισμα
και αρχισε να χλιμιντρίζει σαν μουσχάρι με τόση δύναμη που
χτυπούσε η μουσούδα του στο χώμα. Άμεσα στήθηκε επιχηρηση
Μπαρπαρόσα καροτσάτος νάρκωση στην καρότσα και άντε
κουβαλά τον ξεμεσιάστικε και ο γιατρός. Τον πατισε και μια
δεύτερη λιγο πριν την επέμβαση και μετα που γυρίσαμε εκανε
1-1,5 ώρα για να ξυπνήσει.


View attachment 58033
Να προσέχετε!!!
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf