Παραλίες,νομοθεσία και πραγματικότητα


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Πήγαινε το σε μια παιδική χαρά ή σε έναν παιδότοπο βρε αδερφέ! Είναι ανάγκη να το τρέχεις στα βουνά; :p
Μια χαρά περνάγαμε στο βουνό. Μεγάλοι, παιδιά και σκυλιά. Αποφεύγαμε και τις κακές συναναστροφές με τους "απαίδευτους" (μεγάλους και μικρούς, δίποδους και τετράποδους).

Δεν νομιζω νς εχει να κανει τοσο με θεμα συμπεριφορας του ζωου οσο με την καθαριοτητα. Τα παιδια οσο και να τρεχουν και να φωναζουν θεωρουνται πιο καθαρα απο εναν σκυλο
Δηλαδή εσένα δεν σου έχει τύχει ο διάλογος:
- Μαμά θέλω τσίσα.
-Μπες στην θάλασσα.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μια χαρά περνάγαμε στο βουνό. Μεγάλοι, παιδιά και σκυλιά. Αποφεύγαμε και τις κακές συναναστροφές με τους "απαίδευτους" (μεγάλους και μικρούς, δίποδους και τετράποδους).



Δηλαδή εσένα δεν σου έχει τύχει ο διάλογος:
- Μαμά θέλω τσίσα.
-Μπες στην θάλασσα.
Φυσικα και μου εχει τυχει. Για αυτον τον λογο ειπα οτι θεωρουνται πιο καθαρα. Ειναι η νοοτροπια των ανθρωπων γενικως να πιστευουμε οτι ειμαστε ανωτεροι απο οποιοδηποτε αλλο ων. Απο την αλλη βεβαια εαν δεν υπςρχει κοντα καποια τουαλετα τι θα κανει το παιδακι θα σκασει? Πρεπει να υπαρχει μια αμοιβαια αλληλοκατανοηση για να μπορεσουμε να λειτουργησουμε.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Μια χαρά περνάγαμε στο βουνό
Δεν αντιλέγω, αλλά το βουνό δεν είναι για όλους η εύκολη και καθημερινή λύση, με αυτό το σκεπτικό το είπα. ;)
 
  • Like
Reactions: elpinor


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ασχετο, αλλά εμένα μου έχει τύχει το άλλο. Κυρια μεγάλης ηλικίας, φευγει απο την ομπρέλα της, κάνει ότι βολτάρει και έρχεται λιγο πιο πέρα από εκει που ήμουν με την παρέα μου, κάθεται στην ανάλογη στάση και κατουράει εκει που σκαει το κύμα. Μετα επιστρέφει στην ομπρέλα της, κιουρία. Μαγεία.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Άμα η παραλία δεν είναι οργανωμένη κάπου ένα θαμνάκι και λίγο χώμα απόμερα θα υπάρχει.
Η "λύση" της θάλασσας ως τουαλέτα, δίπλα στην γιαγιά που κάνει γαργάρες για να στρώσουν τα λαιμά της, μάλλον αδόκιμη είναι.
 
  • Like
Reactions: bat-iris and Orilis


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Άμα η παραλία δεν είναι οργανωμένη κάπου ένα θαμνάκι και λίγο χώμα απόμερα θα υπάρχει.
Η "λύση" της θάλασσας ως τουαλέτα, δίπλα στην γιαγιά που κάνει γαργάρες για να στρώσουν τα λαιμά της, μάλλον αδόκιμη είναι.
Μα δεν ειπα οτι ειναι η μονη και σωστοτερη λυση και ουτε μιλςω για παιδια ανω των 10 ή ενηλικες. Αλλα το να λες οτι εαν ενα παιδακι κατουρησει μια φορα στην θαλασσα ειναι σαν αν μολυνεται ολοκληρη 2ιναι σαν να λες οτι εαν ριξεις μια πρεζα αλατι σε μια πισινα οτι το νερο εγινε αλατονερο.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δεν λέω αυτό :)
Η πρακτική των γονέων (γιατί τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτε) είναι που με ενοχλεί. Το παιδί έχει το ελεύθερο να κάνει τα πάντα, γιατί είναι παιδί, αλλά το σκυλί δεν πρέπει καν να υπάρχει στο οπτικό τους πεδίο, γιατί θα "μολύνει" τα παιδιά τους.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Δεν λέω αυτό :)
Η πρακτική των γονέων (γιατί τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτε) είναι που με ενοχλεί. Το παιδί έχει το ελεύθερο να κάνει τα πάντα, γιατί είναι παιδί, αλλά το σκυλί δεν πρέπει καν να υπάρχει στο οπτικό τους πεδίο, γιατί θα "μολύνει" τα παιδιά τους.
Μολις περιεγραψες την νοοτροπια του 80% των ελληνων γονεων. Ειναι κατι το οποιο πρεπει ολοι οι υπολοιποι πρπει να μαθουμε να ανεχομαστε.
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Με συγχωρείς, αλλά δεν είμαι υποχρεωμένη να ανέχομαι τίποτα τέτοιο, οπως δεν είναι και κανείς υποχρεωμένος να ανέχεται τα δικά μου στραβά.
Δεν το λεω με κανενα ιχνος επιθετικοτβτας αλλα πιστευετε οτι μπορειτε να πατε εναντια σε ολους τους γονρις που εχουν μεγαλβσει ετσι και ετσι θα μεγαλωσουν και τα παιδια τους. Οσο λαθος και να ειναι γνωμη δεν θα τους αλλαξεις οποτε τι κανεις?
 
  • Like
Reactions: sea-mol


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εξηγήστε μου (κάποιος νομικός), με ποια λογική απαγορεύεις σε ένα ζώο (οποιοδήποτε) να μπει μέσα στη θάλασσα (φύση) να δροσιστεί.
Καθαρά εγωιστικό είναι το ζήτημα...
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δεν το λεω με κανενα ιχνος επιθετικοτβτας αλλα πιστευετε οτι μπορειτε να πατε εναντια σε ολους τους γονρις που εχουν μεγαλβσει ετσι και ετσι θα μεγαλωσουν και τα παιδια τους. Οσο λαθος και να ειναι γνωμη δεν θα τους αλλαξεις οποτε τι κανεις?
Παίρνεις τα βουνά ή βρίσκεις ερημικές παραλίες ;)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@Captain hook, ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε επιθετικό το ύφος μου. Πιο πολύ αγανάκτηση είναι. Υπάρχει πάντως φως στο τούνελ, έστω και φλογίτσα. Πέρισυ σε σκηνικό "μαμά κατουριέμαι", η μαμά έβγαλε γιο-γιο! Μετά έβαλε πανί να τα ρουφήξει, καθάρισε το γιο-γιο με μωρομάντιλο (το οποίο έβαλε σε σακουλίτσα που είχαν μαζί τους για τα σκουπίδια) και φύλαξε σε άλλες σακούλες γιο-γιο και κατουρημένο πανί. Έμεινα με το στόμα ανοικτό! Από τις πιο ευχάριστες εκπλήξεις που έχω βιώσει.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Την επόμενη φορά που θα την δεις (αν την δεις) δώσε της tip. Αντί για πανί και μωρομάντηλα, δυο δάχτυλα άμμο γάτας στο γιο-γιο. Δοκιμασμένο. Τα καθαρίσματα στο σπίτι.;)
 
  • Like
Reactions: mareco and Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@elpinor, αααααν την ξαναδώ, ναι, να της το πω, αλλά μάλλον οι πιθανότητες είναι ελαχιστότατες. Πάντως έστω και ένα ζευγάρι να έχει εμπνευστεί από το παράδειγμα είναι πρόοδος. Και με έβαλε κι εμένα σε σκέψεις για οοοόταν θα έρθει η ώρα μας.
 


tzini

Member
4 Αυγούστου 2015
20
30
48
Καλημέρα! να πω κι εγω την συντομη εμπειρια μου. Προχτες πηγαμε για ενα συντομο μπανιο πρωι στην Αλθέα (μετα την Αγια Μαρινα Κορωπιου) χωρίς τη σκυλιτσα μας από φοβο περισσότερο μην γινει καποιο σκηνικο μιας και η παραλια δεν είναι μεγαλη και μαζευει κοσμο. . Στην ακρη ακρη της παραλίας όμως ηταν 2 κοπελες με 3 σκυλια, το ένα μεγαλοσωμο που μπαινοβγαινανε στο νερο. Δεν τους ειπε καποιος κατι. Ειχε οικογενειες με παιδια εκεινη την ωρα γιατι ηταν νωρις και μετα κατά τις 11 εφυγαν. Θελω να καταληξω ότι είναι θεμα παιδείας όλα. Και βεβαια συμφωνω οτι πολλες φορες εχω δει και γονεις να λενε στα παιδια να κατουρησουνε στη θαλασσα και φρικαρω αλλά δεν ειμαστε ολοι ετσι. Εμας ο γιος μας (11 τωρα) ποτέ δεν το εκανε γιατι τον πηγαίναμε πάντα μακρια απο την παραλία σε κάποιο δασακι (οχι πάρκο) που παντα ειχε εκει κοντα. Είναι οπως θα τα μαθεις σε όλα τα παιδια. Αυτό που όμως δεν την παλευω με τιποτα είναι οι γέροι ρε παιδια ίσως γιατι αυτά μου εχουν τυχει μεχρι στιγμής. Κραζουνε και καταριούνται οπου δουν σκύλο κι εχουν κι ένα στυλάκι ' τι θα μου κάνεις εμενα που ειμαι 80+ ; ' Κατά τα άλλα όμως κατουρανε παντου (Θαλασσα, δρομοι, παρκα) και το σκουπιδι συννεφο.
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
47
αυτά στην Πάτρα....
http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/396874

επίσης, σε πολύ γνωστή παραλία και τουριστική, Καλόγρια, καμιά ώρα πιο κάτω, κάθε καλοκαίρι μπαίνουν οι αγελάδες στο νερό για να δροσιστούν. Η παραλία είναι τεράστια, αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι.
http://www.patrasevents.gr/article/227114-i-klara-ke-oi-file-ti-stin-paralia-ti-kalogria-foto

Τελικά το μόνο ζώο για το οποίο θεώρησε ο νομοθέτης οτι οφείλει να ασχοληθεί μαζί του και να του πει τι να κάνει, είναι ο δεσποζομενος σκύλος...........
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν το λυπήθηκε το άλογο εκεί που το βούτηξε; Μπλιαχ...
Όσο για την Καλογριά, εκεί πάμε πιο τακτικά για μπάνιο με τον σκύλο. Όπως κοιτάς ην θάλασσα, προς α δεξιά, μετά και το δεύτερο beach bar και το ποταμάκι, ο κόσμος αραιώνει πλέον πολύ κι όσοι είναι εκεί δεν ενοχλούνται συνήθως καθώς είναι αααάλλη φάση.
 


rayngel

Member
24 Ιουλίου 2015
12
9
46
Ο σκυλος βασει του νομου μπορει να μπει στη θαλασσα,αν ομως παραπονεθει λουομενος,πρεπει να απομακρυνθει.επισης επιτρεπεται με ιδιοκτητη,λουρι κ βιβλιαριο σε ολες τις παραλιες.βεβαια πολλοι δεν ξερουν τι ισχυει και να ξερουν δεν θελουν να καταλαβουν.οποτε αναγκαστικα παμε σε παραλιες απομακρες απο κοσμο,νωρις το πρωι η αργα το απογευμα.εδω καποιοι δεν χωνευουν να κανουν μπανιο διπλα τους συγκεκριμενοι ανθρωποι,τους σκυλους θα θελουν?δεν βγαζεις ακρη με τετοια νοοτροπια...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Φυσικα και μου εχει τυχει. Για αυτον τον λογο ειπα οτι θεωρουνται πιο καθαρα. Ειναι η νοοτροπια των ανθρωπων γενικως να πιστευουμε οτι ειμαστε ανωτεροι απο οποιοδηποτε αλλο ων. Απο την αλλη βεβαια εαν δεν υπςρχει κοντα καποια τουαλετα τι θα κανει το παιδακι θα σκασει? Πρεπει να υπαρχει μια αμοιβαια αλληλοκατανοηση για να μπορεσουμε να λειτουργησουμε.
Να μη σκάσει, να πάει κάπου μακριά και να τα κάνει. Στη θάλασσα πρέπει; Ήμαρτον..
 
  • Like
Reactions: bat-iris


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf