Αγορά Γκρενενταλ


manosss4

Member
31 Ιουλίου 2016
7
0
Γεια σας, θελω να αγορασω ενα βελγικο γκρενενταλ. Μπορει καποιος να μου πει το κοστος για την αγορα αυτης της φυλης? οπως επισης και καποιο καλο εκτροφειο ? μου πανε για το clevercanin , θα ηθελα ομως περισσότερες λεπτομέρειες. ευχαριστω!
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Γεια σας, θελω να αγορασω ενα βελγικο γκρενενταλ. Μπορει καποιος να μου πει το κοστος για την αγορα αυτης της φυλης? οπως επισης και καποιο καλο εκτροφειο ? μου πανε για το clevercanin , θα ηθελα ομως περισσότερες λεπτομέρειες. ευχαριστω!
λογικα καπου στο χιλιαρικο τωρα λιγο πιο πανω λιγο πιο κατω δε ξερω να σου πω στα σιγουρα αλλα εκει υπολογιζε το . Ελλαδα εχω δει γκρενενταλ στις εκθεσεις μονο απο το κλεβερκανιν οποτε μαλλον ειναι το μοναδικο με γκενενταλ . εχουμε μελος εδω που ξερει παρα πολυ καλα την φυλη και μπορει να σε κατατοπισει
τωρα αμα πας εξωτερικο θα πρεπει να υπολογισεις και τα εξοδα μεταφορας , τα οποια μερικες φορες ξεπερνανε και τα 500-600 ευρω ,
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον ΚΟΕ να σου δώσει λίστα με εκτροφεις της φυλής...βέβαια το ποτε ειναι μια άλλη συζήτηση :rolleyes::D
 




manosss4

Member
31 Ιουλίου 2016
7
0
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας! οι λόγοι που θέλω groenendael, είναι γιατί είναι ποιμενικό και 2ον γιατι μ'αρεσει.
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Έχεις κοιτάξει τον χαρακτήρα τους;; από ότι κατάλαβα θέλεις groenental λόγο της εμφάνισης τους
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας! οι λόγοι που θέλω groenendael, είναι γιατί είναι ποιμενικό και 2ον γιατι μ'αρεσει.
η απάντησή σου είναι πολύ γενική...
υπάρχουν πολλά σκυλιά που ανήκουν στην ομάδα των ποιμενικών...
γιατί να διαλέξεις ειδικά το γκρένενταλ?(πέρα απο την ομορφιά τους που απο μόνος του είναι ένας λόγος αλλά δεν πρέπει να είναι ο αποκλειστικός ....)

Γνωρίζεις ας πούμε ότι το γκρένενταλ έχει αυξημένες ανάγκες εκτόνωσης-ειδικά πνευματικής;
εκτόνωση που δεν έχει σχέση με μια βόλτα της 1 η 2 ωρών στην γειτονιά...;
Είσαι διατεθειμένος ας πούμε να έχεις κάποια συστηματική δραστηριότητα με το σκυλί σου;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ελλαδα εχω δει γκρενενταλ στις εκθεσεις μονο απο το κλεβερκανιν οποτε μαλλον ειναι το μοναδικο με γκενενταλ . ,
όχι ,δεν είναι το Clever Canin το μοναδικό εκτροφείο με γκρένενταλ στην Ελλάδα.
Υπάρχει και το Greek Legend, απλά δεν κατεβαίνουν πολύ συχνά στις εκθέσεις και γιαυτό δεν τους βλέπεις.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
όχι ,δεν είναι το Clever Canin το μοναδικό εκτροφείο με γκρένενταλ στην Ελλάδα.
Υπάρχει και το Greek Legend, απλά δεν κατεβαίνουν πολύ συχνά στις εκθέσεις και γιαυτό δεν τους βλέπεις.
E για αυτο εβαλα το μαλλον :)
 
  • Like
Reactions: TARA


manosss4

Member
31 Ιουλίου 2016
7
0
Προφανώς και δεν θα διάλεγα ένα τετοιο σκυλο εάν εμενα σε πολη και ποσο μαλλον σε διαμερισμα.. και πιστευω οτι ειναι και προαπαιτουμενο να διαθετει καποιος τον κατάλληλο χρονο με το σκυλο του. Οσο αναφορα τον χαρακτηρα που αναφερει ενας φιλος παραπανω πιστευω οτι η καθε ρατσα σκυλου εχει τα δικα της ενστικτα και χαρακτηριστικα σε γενικες γραμμες , απο κει και περα ο καθε σκυλος αποκτα το δικο του χαρακτηρα αναλογα τα ερεθισματα που περνει απο το περιβαλλον του και το αφεντικο του. Εν κατακλειδι, για να μην μακρηγορούμε, αυτο που που με ενδιαφερει ειναι ποσο ειναι το κοστος αγορας απο ενα εκτροφειο. σε pet shop οι τιμες κυμαινονται στα 700 λογικα με φπα. και τα κουταβια προερχονται απο τσεχια και ουγγαρια. Τι ειναι καλυτερο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Τι ειναι καλυτερο?
Αν όντως το αναρωτιέσαι αυτό, θα πρέπει να μακρυγορήσουμε πάρα πολύ.
Διάβασες κανένα από τα προηγούμενα θέματά μας γενικώς, αλλά και ειδικώς για γκρένενταλ; Για κάνε μια αναζήτηση, για να μην μακρυγορούμε ασκόπως.
 






manosss4

Member
31 Ιουλίου 2016
7
0
Προτού δημιουργησω το συγκεκριμενο θεμα , εψαξα στο forum αλλα δε βρηκα κατι συγκεκριμενο και ειδικο για τη φυλη αυτη...διαφορετικα δε θα το ανοιγα..Αν κανω κατι λαθος τοτες καποιος ας μου στειλει καποια θεματα που εχουν ανοιχτει να διαβασω και να ενημερωθω ,εαν φυσικα και το forum αυτο ,επιδιωκει στην ενημερωση...Το θεμα ειναι να μην λεμε ασκοπα λογια χωρις ουσια...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Προτού δημιουργησω το συγκεκριμενο θεμα , εψαξα στο forum αλλα δε βρηκα κατι συγκεκριμενο και ειδικο για τη φυλη αυτη...διαφορετικα δε θα το ανοιγα..Αν κανω κατι λαθος τοτες καποιος ας μου στειλει καποια θεματα που εχουν ανοιχτει να διαβασω και να ενημερωθω ,εαν φυσικα και το forum αυτο ,επιδιωκει στην ενημερωση...Το θεμα ειναι να μην λεμε ασκοπα λογια χωρις ουσια...
Μπαινεις σε ενα φορουμ κανεις καποιες ερωτησεις και απο το πεμπτο ποστ σου απαντας επιθετικα και την λες στα ατομα που ενδιαφερθηκαν να σου απαντησουν .
μισο να παρω καφεδακι και μπουγατσουλα να δω την συνεχεια του θεματος
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
οκ. πάμε πάλι απο την αρχή....
έθεσες δυο ερωτήσεις (τιμή και εκτροφεία) που σου απαντήθηκαν πλήρως και με σαφήνεια

απο τον τρόπο όμως που έκανες τις ερωτήσεις αλλά και απο τα υπόλοιπα που γράφεις (π.χ. αγορά απο pet shop, σπίτι με αυλή/εκτόνωση) φαίνεται ότι πρέπει να μελετήσεις περισσότερο για την απόκτηση ενός καθαρόαιμου σκύλου και ειδικότερα του γκρένενταλ

Αν θέλεις πιο συγκεκριμμένη βοήθεια θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία για εσένα, για το πως σκέφτεσαι να ζήσεις με τον σκύλο σου, για την προηγούμενη εμπειρία σου με τα σκυλιά...κλπ..
αλλιώς οποιαδήποτε άλλη συζήτηση δεν θα μπορεί να έχει δημιουργικό χαρακτήρα

Θα σε συμβούλευα όμως έτσι και αλλιώς να κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ για θέματα σχετικά με την εκτροφή των καθαρόαιμων σκύλων και τους τρόπους απόκτησής τους, τα pet shop, τα puppy mils. Αναζήτησε επίσης θέματα για τα Βέλγικα ποιμενικά που έχω ανοίξει εγώ και άλλα μέλη τους φόρουμ.
Επίσης πολύ χρήσιμα θα σου είναι και τα θέματα που έχουν σχέση με την υγεία των σκύλων και την κληρονομικότητα , με τον χαρακτήρα των φυλών και πως η σωστή και ηθική εκτροφή προασπίζεται την εκάστοτε φυλή προσπαθώντας να αποφύγει προβλήματα που την εκφυλίζουν.

Διάβασε επίσης θέματα για την εκτόνωση των σκύλων καθώς για τα κυναθλήματα με τα οποία μπορείς να ασχοληθείς πετυχαίνοντας μια πιο ουσιαστική σχέση με τον σκύλο σου.

Είμαι βέβαιη ότι θα βρείς πολλές και ιδιαίτερα χρήσιμες πληροφορίες για την φυλή και όχι μόνο.
 


manosss4

Member
31 Ιουλίου 2016
7
0
sirko, δεν μιλησα σε καποιον επιθετικα.. οπως και δεν πειρα καποια απαντηση απο αυτα που ρωτησα.. και πιο πανω α αλλος μου λεει να μπω να δω προηγουμενα θεματα τα οποια εγω δε τα βρισκω... εξυπναδες και καλα..
 


manosss4

Member
31 Ιουλίου 2016
7
0
tara, μενω σε ενα μερος με εκταση 3 στρεμματων περιφραγμενο και ιδανικο για σκυλο.. Εμπειρια δεν εχω μεγαλη. ειχα ενα σκυλο ροτβαιλερ.. 12 χρονια αλλα πεθανε πριν 5 μηνες. Και τωρα σκεφτομαι να ξανα παρω.. σε ευχαριστω για την απαντηση σου
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf