ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΓΙΑ ΤΣΙΟΥΑΟΥΑ


roulsydney

Member
16 Οκτωβρίου 2016
12
3
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε υπόψη εκτροφεία για τα γλυκύτατα τσιουάουα.
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Φαντάζομαι ότι το έχεις ψάξει για την ράτσα και δεν κοιτάς μόνο την φάτσα. Ελπίζω να έχω δίκιο
 




roulsydney

Member
16 Οκτωβρίου 2016
12
3
Φαντάζομαι ότι το έχεις ψάξει για την ράτσα και δεν κοιτάς μόνο την φάτσα. Ελπίζω να έχω δίκιο
Νομίζω ναι....έχω διαβάσει αρκετά για τον χαρακτήρα τους αλλά κ την ...φάτσα τους!Ευχαριστώ για την απάντηση!!!
 


roulsydney

Member
16 Οκτωβρίου 2016
12
3
Καλημέρα σε όλους. Περιμένω απαντήσεις απο τους φίλους του φορουμ για τα εκτροφεία.Μέχρι στιγμής στην Ελλάδα υπάρχει 1 μόνο με το οποίο και επικοινώνησα.Αλλες ιδέες?
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Πρώτα ψάξου καλύτερα γιατί το νομίζω δεν είναι καλή απάντηση, γιατί είμαι σίγουρος ότι θα βρείς κάποια άλλη ράτσα ή ακόμα και αδέσποτο που θα σου αρέσει καλύτερα.

Υ.Γ Εμείς αλλάξαμε 4-5 φυλές μέχρι να καταλύξουμε:p
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Αν σε ενδιαφέρει η επιλογή από το εξωτερικό , θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια κ το χέρι στην φωτιά , την εκτροφέα που επέλεξα εγώ , για την απόκτηση του σκύλου μου (άλλη φυλή) , κάνει εξαιρετική δουλειά κ είναι τίμια κ καλός άνθρωπος , απλά δεν στέλνει τα κουτάβια κ θα χρειαστεί να ταξιδέψεις Τσεχία , με ότι αυτό συνεπάγεται .
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


roulsydney

Member
16 Οκτωβρίου 2016
12
3
Πρώτα ψάξου καλύτερα γιατί το νομίζω δεν είναι καλή απάντηση, γιατί είμαι σίγουρος ότι θα βρείς κάποια άλλη ράτσα ή ακόμα και αδέσποτο που θα σου αρέσει καλύτερα.

Υ.Γ Εμείς αλλάξαμε 4-5 φυλές μέχρι να καταλύξουμε:p
Καλημέρα. Το ψάξιμο έχει ξεκινήσει αρκετό καιρό πριν και συμπεριέλαβε και άλλες μικρόσωμες φυλές όπως γιρκσαιρ και πίνσερ.Αποτελέσματα όμως αρνητικά.Ελληνες εκτροφείς για τα 2 τελευταία δεν υπάρχουν Έχω βρεί εκτός Ελλάδας αλλά πρέπει να πάω να παραλάβω το μικρό επιτόπου.
Το αδεσποτάκι που μου προτείνεις δεν το έχω αποκλείσει όμως είναι δύσκολο να βρείς μικρόσωμα όπως έμαθα σε σχετική επικοινωνία με σωματεία. Με την ευκαιρία να πω ότι λόγω δουλειάς στο κέντρο της Αθήνας γίνομαι συχνά μάρτυρας εγκατάλειψης κουταβιών (πρόσφατο περιστατικό πριν 1 εβδομάδα) απο κάποιους βλάκες οι οποίοι έχουν αστείρωτα μεγαλόσωμα σκυλιά σε διαμερίσματα τα ζευγαρώνουν κ μετά επέρχονται τα γνωστά αποτελέσματα.
 


roulsydney

Member
16 Οκτωβρίου 2016
12
3
Αν σε ενδιαφέρει η επιλογή από το εξωτερικό , θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια κ το χέρι στην φωτιά , την εκτροφέα που επέλεξα εγώ , για την απόκτηση του σκύλου μου (άλλη φυλή) , κάνει εξαιρετική δουλειά κ είναι τίμια κ καλός άνθρωπος , απλά δεν στέλνει τα κουτάβια κ θα χρειαστεί να ταξιδέψεις Τσεχία , με ότι αυτό συνεπάγεται .
Αν θέλεις στείλε μου στοιχεία με μήνυμα.
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Αν θέλεις στείλε μου στοιχεία με μήνυμα.
Tyra Mineo είναι το θέμα μου , θα σε βοηθήσει αρκετά !! Το εκτροφείο της λέγεται Mineo Kennel , έχει τσιουάουα με παρά πολλές διακρίσεις κ πολύ όμορφα !! Ρίξε μια μάτια , μπορείς να της στείλεις κ μνμ στο fb κ ρωτήσεις ότι θέλεις !!! Νομίζω έχει κάνει κ γεννα αυτές τις μέρες !!
 
  • Like
Reactions: roulsydney


roulsydney

Member
16 Οκτωβρίου 2016
12
3
Tyra Mineo είναι το θέμα μου , θα σε βοηθήσει αρκετά !! Το εκτροφείο της λέγεται Mineo Kennel , έχει τσιουάουα με παρά πολλές διακρίσεις κ πολύ όμορφα !! Ρίξε μια μάτια , μπορείς να της στείλεις κ μνμ στο fb κ ρωτήσεις ότι θέλεις !!! Νομίζω έχει κάνει κ γεννα αυτές τις μέρες !!
Μόλις με έκανες πολύ ευτυχισμένη!θα το δώ και θα ενημερώσω.Ευχαριστώ πολύ
 
  • Like
Reactions: ripper2.1




roulsydney

Member
16 Οκτωβρίου 2016
12
3
Ερώτηση: είναι δυνατόν εκτροφέας να μην δίνει petdigree επειδή το κουτάβι το θέλω ως κατοικίδιο και όχι για αναπαραγωγή?
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Επειδη δεν καταλαβα αν εσυ δεν θες ή αν ο εκτροφεας δεν θελει να σου δωσει πεντιγκρι (εστω και σε...φιλολογικο επιπεδο)

Αν εσυ δεν θελεις το πεντιγκρι:

Καλο θα ηταν να το παρεις,ασχετως αν θελεις το κουταβι για κατοικιδιο και δεν σκεφτεσαι την αναπαραγωγη.Ειναι κατι που πηγαινει πακετο με το κουταβι,δεν το πληρωνεις παραπανω (αν αυτος ειναι ο λογος που δεν το θελεις) και μπορει στο μελλον να σου χρειαστει,ποτε δεν ξερεις.Αν ο εκτροφεας σου ζητησει παραπανω χρηματα για το πεντιγκρι,εκει αλλαζει το θεμα και λογικα ψαχνεις αλλου.

Αν ο εκτροφεας δεν θελει να σου δωσει το πεντιγκρι:

Πολλες φορες οσα κουταβια ειναι εκτος προτυπου ή εχουν καποια εμφανη ελαττωματα δινονται χωρις πεντιγκρι,ετσι ωστε ο νεος ιδιοκτητης να μην μπορεσει να τα ζευγαρωσει(τουλαχιστον οχι με τα χαρτια).Εγω αυτη την στιγμη δεν μπορω να σκεφτω καποιον αλλον λογο για να μην σου δωσει το πεντιγκρι.
 


roulsydney

Member
16 Οκτωβρίου 2016
12
3
Επειδη δεν καταλαβα αν εσυ δεν θες ή αν ο εκτροφεας δεν θελει να σου δωσει πεντιγκρι (εστω και σε...φιλολογικο επιπεδο)

Αν εσυ δεν θελεις το πεντιγκρι:

Καλο θα ηταν να το παρεις,ασχετως αν θελεις το κουταβι για κατοικιδιο και δεν σκεφτεσαι την αναπαραγωγη.Ειναι κατι που πηγαινει πακετο με το κουταβι,δεν το πληρωνεις παραπανω (αν αυτος ειναι ο λογος που δεν το θελεις) και μπορει στο μελλον να σου χρειαστει,ποτε δεν ξερεις.Αν ο εκτροφεας σου ζητησει παραπανω χρηματα για το πεντιγκρι,εκει αλλαζει το θεμα και λογικα ψαχνεις αλλου.

Αν ο εκτροφεας δεν θελει να σου δωσει το πεντιγκρι:

Πολλες φορες οσα κουταβια ειναι εκτος προτυπου ή εχουν καποια εμφανη ελαττωματα δινονται χωρις πεντιγκρι,ετσι ωστε ο νεος ιδιοκτητης να μην μπορεσει να τα ζευγαρωσει(τουλαχιστον οχι με τα χαρτια).Εγω αυτη την στιγμη δεν μπορω να σκεφτω καποιον αλλον λογο για να μην σου δωσει το πεντιγκρι.
;Εχεις απόλυτο δίκιο για το δεύτερο σενάριο διότι αυτό ακριβώς είπε η εκτροφέας.Πράγματι τα μορφολογικά χαρακτηριστικά δεν με ενδιαφέρουν ωστόσο για μια τιμή που είναι αρκετά ψηλή, πώς εγώ διασφαλίζομαι ότι το κουταβάκι είνα απο γέννα του συγκεκριμένου εκτροφέα?
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Ουσιαστικά μόνο με το pedigree , θα μπορείς να είσαι σίγουρη πως ο σκύλος σου είναι καθαρόαιμος , δεν νομίζω πως κάποιος σοβαρός εκτροφέας θα αρνηθεί η θα συμφωνήσει να μην δώσει pedigree , είναι ο καθρέφτης της δουλειάς του !!
 
  • Like
Reactions: roulsydney


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ουσιαστικά μόνο με το pedigree , θα μπορείς να είσαι σίγουρη πως ο σκύλος σου είναι καθαρόαιμος , δεν νομίζω πως κάποιος σοβαρός εκτροφέας θα αρνηθεί η θα συμφωνήσει να μην δώσει pedigree , είναι ο καθρέφτης της δουλειάς του !!
Δεν μιλάμε για μη ύπαρξη pedigree, αλλά για μη επίδοση pedigree που αφορά pet σκυλάκι.
Είναι κάτι που το έχω ακούσει και γίνεται για τον λόγο που ανέφερε πιο πάνω ο Κώστας.
 
  • Like
Reactions: roulsydney


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Δεν μιλάμε για μη ύπαρξη pedigree, αλλά για μη επίδοση pedigree που αφορά pet σκυλάκι.
Είναι κάτι που το έχω ακούσει και γίνεται για τον λόγο που ανέφερε πιο πάνω ο Κώστας.
Σε αυτή την περίπτωση μειώνεται το κόστος ;;;
 
  • Like
Reactions: roulsydney


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε αυτή την περίπτωση μειώνεται το κόστος ;;;
Ο σκύλος έχει κανονικά pedigree - όπως και όλη η τοκετοομάδα. Συνεπώς το κόστος για τον εκτροφέα είναι το ίδιο για όλη την τοκετοομάδα. Είτε προκειται για pet είτε για show prospect.
Οσον αφορά την τελική τιμή ενός pet σκύλου, είναι πάντοτε μικρότερη ενός εκθεσιακού.

Αυτή η πρακτική δεν γίνεται για οικονομικούς λόγους, αλλά για να διασφαλιστεί πως ένας pet σκύλος δεν θα μπει στην επίσημη αναπαραγωγή (δεν θα εγγραφούν δηλαδή κουτάβια του στο stud book).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ο σκύλος έχει κανονικά pedigree - όπως και όλη η τοκετοομάδα. Συνεπώς το κόστος για τον εκτροφέα είναι το ίδιο για όλη την τοκετοομάδα. Είτε προκειται για pet είτε για show prospect.
Οσον αφορά την τελική τιμή ενός pet σκύλου, είναι πάντοτε μικρότερη ενός εκθεσιακού.

Αυτή η πρακτική δεν γίνεται για οικονομικούς λόγους, αλλά για να διασφαλιστεί πως ένας pet σκύλος δεν θα μπει στην επίσημη αναπαραγωγή (δεν θα εγγραφούν δηλαδή κουτάβια του στο stud book).
Τώρα βεβαια να πω και τον αντίποδα. Κι εγώ δεν έχω show quality (δεν ζήτησα τέτοιο άλλωστε) αλλά θα το θεωρούσα αδιανόητο να σκάσω τα λεφτά που έσκασα και να μην πάρω pedigree.
Επιπλέον, το pedigree δεν είναι μόνο εργαλείο αναπαραγωγής. Μπορεί π.χ. να θέλεις να αναζητήσεις προγόνους για κάποιες ασθένειες - όπως έκανα έψαχνα εγώ τις προάλλες. Χωρίς pedigree πως θα το κάνεις αυτό?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf