Πολύ νερό (εγκυμοσύνη)






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
1) Καταρχάς δεν έχω ταλεφτά για στείρωση και

2)δεύτερον δεν την ζευγάρωσα.

3) Πριν από 3 βδομαδες ειχα παει εκδρομη στο εξοχικο μου και εκει ειχε σκυλια

4) δεν περιμενα κατι τέτοιο

5)μην κατηγορείς εμένα!!!!!1
1) Εδω κολλάει το "ας πρόσεχες"! Αφού δεν είχες λεφτά για στείρωση έπρεπε να προσέχεις να μη ζευγαρώσει. Αυτό σημαίνει να ξέρεις πότε είναι ο οίστρος της, και να μην την αφήνεις από την επιτήρησή σου τις μέρες αυτές. Και να μην έρθει σε επαφή με αρσενικό ακόμα και υπό την επιτήρησή σου.

2) Αν όχι εσύ, τότε ποιος; Ο γείτονας;

3)Τυχαία σκυλιά ή δικά σας; Ήξερες εξ'αρχης ότι έχει κι αρσενικό ανάμεσα;

4) Δεν ήξερες, δε ρώταγες; Εγώ πάντως σε μάζωξη σκυλιών χωρίς επιτήρηση περιμένω ή ανεπιθύμητα ζευγαρώματα ή ανεπιθύμητα δαγκώματα. Οπότε, μάντεψε! Δεν αφήνω το σκύλο μου με άλλα σκυλιά χωρίς επιτήρηση.

5) Αν όχι εσένα, τότε ποιον; Τον γείτονα; Εσύ μας γράφεις τα περιστατικά, εσύ μας λες ότι έχεις την ευθύνη, άρα δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κάποιον άλλο


Και τώρα εκτός αρίθμησης: η δική σου είναι μικρού μεγέθους. Από τη στιγμή που δεν ξέρεις με τι αρσενικό ζευγαρωσε, έχε υπόψιν ότι αν το αρσενικό είναι μεγαλόσωμο, η σκυλίτσα μπορεί να πεθάνει στη γέννα μαζί με τα κουτάβια. Για αυτό σε ρώτησε η yasemin, αν έχεις λεφτά για τη γέννα. Για το καλό της σκύλας σου ενδιαφέρεται (μπορεί και παραπάνω από ότι ενδιαφέρεσαι εσύ) και όχι για να στην πει. Έχει πολλά καλύτερα πράγματα να κάνει από το να ασχοληθεί με το πως θα την πει σε εσένα και στον καθένα.


Έστω ότι όλα πάνε καλά, και αδέσποτα να μην τα αφήσεις, και τα καλύτερα σπίτια να τους βρεις, στερείς σπίτια από σκυλιά που ητσν/είναι ήδη αδέσποτα. Η στείρωση είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Και για τη σκύλα σου και για όλα τα υπόλοιπα σκυλιά.


Edit: α πα πααααα... Τόσο μεγάλο βγήκε;;;;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε πως ειναι εγυος. Έπαθε σοκ.
Ο γιατρος επαθε σοκ;;;;; εσυ τι επαθες;;;γιατι εγω θα παθαινα εγκεφαλικο κ πονοκεφαλο απο το κοπανημα στο τοιχο...

Συνεννοησου με το γιατρο σου για ευκολιες πληρωμης και πηγαινε στειρωσε τη αμεσα...

(Να δω τι θα λες αν εχεις 5,6 κουτσουβελα κουταβια να τρεχουν παντου σαν παλαβα...εκει να δεις ζημιες...)
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καταρχάς δεν έχω ταλεφτά για στείρωση και δεύτερον δεν την ζευγάρωσα. Πριν από 3 βδομαδες ειχα παει εκδρομη στο εξοχικο μου και εκει ειχε σκυλια δεν περιμενα κατι τέτοιο μην κατηγορείς εμένα!!!!!1
Μα καλά ποιον να κατηγορήσει;;;;;ήταν σε οίστρο και την άφησες να παίζει με αλλά σκυλιά;;;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ποσο ματαιο ειναι να πιστευουμε οτι θα μειωθουν μια μερα τα αδεσποτα με τετοιους ανευθυνους ιδιοκτητες;


Λεφτα για στειρωση λες δεν εχεις.
Περισσοτερα λεφτα για οτι χρειαστει η σκυλα κ για τα κουταβια εχεις ε;;;
Και σε κανα 6μηνο παλι μια απο τα ιδια δε βαριεσαι....;;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Λεφτα για στειρωση λες δεν εχεις.
Περισσοτερα λεφτα για οτι χρειαστει η σκυλα κ για τα κουταβια εχεις ε;;;
Σιγα τα εξοδα καλε...θα τα "χαρισει" νωρις νωρις για λογουε ανωτερας βιας κ λυθηκε το προβλημα...ποσες φορες εχουμε σκουσει το πηρα 25 ημερων γτ δεν γινοταν να μεινει αλλο με τη μανα του...η κυρια που εκανε τη γεννα δεν μπορουσε να τα κρατησει αλλο.... Κλπ κλπ

Παιζει βεβαια κ η αγνοια....να θεωρεις οτι οσο θηλαζουν ειναι μηδενικα τα εξοδα...σε αυτη τη περιπτωση να πω οτι θα χρειαστουν αποπαρασιτωσεις,πρωτο εμβολιο τουλαχιστον στη καλυτερη... ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΟΥΤΑΒΙ...
επισης η μητερα μπορει να χρειαστει εξετασεις,βιταμινες, ενισχυμενη διατροφη κ ισως κτηνιατρικη βοηθεια στη γεννα....
Μπορω να συνεχισω...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Τι να πω τωρα...μα ρε γαμοτο να μην τα βλέπεις σαν το παιδί σου,σαν ενα μέλος οικογένειας σου?
Ελα τωρα και μη μου πεις ναι ετσι το βλεπω....
Το ιδιο πράγμα σαν να αφηνεις το 5χρονο παιδακι σου σε κανα στενο της Ομόνοιας να παει να παίξει και εσυ να απολαυσεις τον καφε σου!
ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ!
Δεν βλέπω διαφορά με το παράδειγμα μου αυτο.....εσυ βλεπεις?
Βρε δείτε τα λιγο πιο σοβαρά αυτα τα πλάσματα!!!
Τεσπα,τι συζητάμε.....
Τι σκοπό έχεις να κανεις τωρα?
Βρες λεφτά για στειρωση μη την αφησεις σε καμία περίπτωση!!!!
Θελω να πιστεύω οτι αυτο θα κάνεις....
Και θα μας ευχαριστησει πολυ οταν ξαναγραψεις τα νεα σου οτι εκανες στειρωση τελικα....παλεψε το!


Περαστικα στην μικρή να είναι παντα καλά και να ζει την καλύτερη ζωη!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ποσο ματαιο ειναι να πιστευουμε οτι θα μειωθουν μια μερα τα αδεσποτα με τετοιους ανευθυνους ιδιοκτητες;


Λεφτα για στειρωση λες δεν εχεις.
Περισσοτερα λεφτα για οτι χρειαστει η σκυλα κ για τα κουταβια εχεις ε;;;
Και σε κανα 6μηνο παλι μια απο τα ιδια δε βαριεσαι....;;
Ακριβος αυτο!!

Να ξερεις, οτι μια καισαρικη θα κοστισει γυρο στο 500ικο! Ενω μια στειρωση ΤΩΡΑ γυρο στα 150-200.
Ας μην αναφερθουμε και για τα εξοδα για το σωστο μεγαλωμα των κουταβιων!
Αλλα σιγα μην μεγαλοσουν σωστα! Δεν υπαρχει περιπτοση!
 
  • Like
Reactions: Orilis


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Καταρχάς δεν έχω ταλεφτά για στείρωση και δεύτερον δεν την ζευγάρωσα. Πριν από 3 βδομαδες ειχα παει εκδρομη στο εξοχικο μου και εκει ειχε σκυλια δεν περιμενα κατι τέτοιο μην κατηγορείς εμένα!!!!!1
Τι εννοεις δεν εχεις λεφτα για στειρωση? Χωρις να μαι και ειδικος, θα χρειαστουν αρκετα περισσοτερα λεφτα κατα τη διαρκεια της εγγυμοσυνης και τους πρωτους 2 μηνες ζωης των κουταβιων (γιατι δε θα πρεπει να τα δωσεις πριν φτασουν σε αυτη την ηλικια).
Και τι παει αν πει "εκει ειχε σκυλια δεν περιμενα κατι τέτοιο μην κατηγορείς εμένα" ? Και ποιον δηλαδη πρεπει να κατηγορησουμε για το οτι εμεινε εγκυος? Τα σκυλια?
 
  • Like
Reactions: Orilis and l.Kyveli


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Και ποιον δηλαδη πρεπει να κατηγορησουμε για το οτι εμεινε εγκυος? Τα σκυλια?
μαλλον αυτο εννοει...τι δεν καταλαβαινετε ολοι σας δλδ;;;
να κατηγορησουμε τον σκυλο που την κουτουπωσε...
υγ. μονο να τρολαρω μπορω στο συγκεκριμενο θεμα...συγχωρατε με...και ελπιζω στην δικη σας υπομονη και καλη θεληση...
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
μαλλον αυτο εννοει...τι δεν καταλαβαινετε ολοι σας δλδ;;;
να κατηγορησουμε τον σκυλο που την κουτουπωσε...
υγ. μονο να τρολαρω μπορω στο συγκεκριμενο θεμα...συγχωρατε με...και ελπιζω στην δικη σας υπομονη και καλη θεληση...
Kάτι τέτοιοι αλήτες κυκλοφορούν κι εκθέτουν τα κορίτσια του κόσμου.
Κι αντε κι αυτός ο αληταράς το παρέσυρε το κορίτσι.Προφύλαξεις δεν ήξερε να πάρει ?

Κανονικά τώρα θα έπρεπε να πάει ο αδερφός του κοριτσιού με ενα κουμπούρι και να απαιτήσει την αποκατάσταση της κορασίδος.
Τι το κάναμε ? Αμέρικαν μπάρ ?


Με συγχωρείτε κι εμένα για το τρολάρισμα, αλλά μου φάνηκε πολύ αστεία η...αποποίηση ευθυνών του μέλους.
 






ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Μου θυμίζει μονόλογο το όλο θέμα. Της την πέσατε όλοι μαζί (κι ο όχι άδικα) και ούτε μιλάει ούτε λαλάει η κοπέλα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν θα μάθουμε και τι τηλέφωνο έχει βρε παιδιά! :p

Πέρα απ' την πλάκα όμως..... θέλω να πιστεύω ότι λειτούργησε όπως λειτούργησε από αμάθεια κι άγνοια. Όχι οτι αυτό δικαιολογεί την κατάσταση γιατί πρώτον, αφού πήρε την απόφαση να αποκτήσει σκύλο, θα έπρεπε να φροντίσει να μάθει κάποια βασικά πράγματα και δεύτερον αν το είχε κάνει τώρα δεν θα κινδύνευαν και δεν θα ταλαιπωρούνταν (ενδεχομένως) αθώες ψυχές.
Όπως και να έχει... αυτή τη στιγμή σημασία έχει και το τι θα κάνει απο δω και πέρα. Κι αν πραγματικά νοιάζεσαι για το σκυλί σου @elenclever5 θα πρέπει τουλάχιστον να ακούσεις τη συμβουλή των έμπειρων μελών και να την πας για στείρωση "εχθές"!!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Θέλει προσοχή το θέμα γιατί αν η σκυλίτσα είναι αυτή της φωτογραφίας (φαίνεται μικρόσωμη) ίσως τα κουτάβια να είναι πολύ μεγάλα για να γεννήσει κανονικά και να χρειαστεί καισαρική.

Αν δεν έχεις λεφτά για στείρωση, τότε τι να σου πω... ενδεχομένως η στείρωση να σου βγει φτηνότερα..
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
εισαι Αθηνα?
Ο Τρακας στην Νικαια κανει καλυτερες τιμες αν του πεις οτι ειναι αδεσποτο.
Επισης αν υπαγεσαι σε καποια απο τις περιοχες που στειρωνει το δικεπαζ
δωρεαν (εφοσον δεν εχεις τα χρηματα για στειρωση) εποικοινωνησε μαζι τους
να τους πεις οτι την βρηκες εγκυο αδεσποτη και ειναι επειγον.
Φροντισε την υγεια της σκυλιτσας σου. Μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη μπορει να κρυβει
πολλους κινδυνους για αυτην
Και επισης με τοσα αδεσποτα που υπαρχουν πλεον ειναι εξαιρετικα δυσκολο
να βρεις καλα σπιτια για τα κουταβια.
Ευχομαι να παρεις την σωστη αποφαση.
 




elenclever5

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2016
64
24
27
Παιδιά η φίλη μου είχε αυτό το πρόβλημα και μου ζήτισε να δανειστεί τον λογαριασμό μου ώστε να πάρει τις συμβουλές σας. Σας το λέω αυτό για να μην σχηματισετε μια λάθος άποψη για εμένα. Φυσικά και δεν θα άφηνα ποτέ την σκυλίτσα μου στο εξοχικό με οίστρο. Ευχαριστώ για την κατανόηση
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf