΄Aγνοια κτηνίατρου


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Πρίν απο τις γιορτές των Χριστουγέννων αρχισε ο Ρούλης ξανά να εχει άσχημα κακάκια και να δυσανασχετεί με την τροφή του,τελικά μετά απο σύσταση του κτηνιάτρου που το παρακολουθεί δώσαμε αντιβίωση και κορτιζόνη,το πρόβλημα συνεχίστηκε και χειρότερα αρχισε να κάνει εμετό ολο το φαγητό του,
Τι κάνουμε γιατρέ;
Δώστε του 5-10 κροκέτες μόνο

Ζεί το σκυλί με 5-10 κροκέτες την ημέρα;
Βρήκα την γνωστή κτηνίατρο-γαστρεντερολόγο που κυρίως εργάζεται στο εξωτερικό και με συμβούλεψε να του κάνω πολτό την τροφή,ετσι λύθηκε αυτό το πρόβλημα και με υπερηχογράφημα και αλλες εξετάσεις είδαμε οτι εχει μια μικρή φλεγμονή στο έντερο,επίσης εχει πολύ ανεβασμένη χοληστερίνη και τριγλυκερίδια.
Ερώτηση στον εδω κτηνίατρο...
Γιατί γιατρέ;
Απάντηση:Μειώστε την τροφή του
Η εκτός Ελλαδας κτηνίατρος:Ειναι ορμονολογικό

Μαζί με όλα αυτά την ιδια περίοδο παρατηρώ οτι στην ουρά του κοντα στο σώμα στην πάνω πλευρά έχει ενα εξογκωμα σαν πρήξιμο που τον ενοχλεί,τον παμε στον εδώ γιατρο,αντιβίωση και κορτιζόνη,τα ιδια είχε δώσει και για το έντερο.

Τελειώνει η θεραπεία και το πρήξιμο παραμενει,τι θα κάνουμε γιατρέ;
Υποτροπή θα είναι,πάλι αντιβίωση και κορτιζόνη,μεχρι μετά το Πάσχα βάλτε του fusicort αλοιφή.
Δέν ακολούθησα την συμβουλη του να πήξω το σκυλάκο σε αντιβιώσεις και κορτιζόνη.

Ντρεπόμουν αλλά ενόχλησα ακόμα μια φορά
την κτηνίατρο του εξωτερικού,της έστειλα φώτο απο το μέρος της φλέγμονής και η απάντηση ηταν

Αυτό δεν πρόκειται να περάσει ούτε με 10 αντιβιώσεις,η ειναι επειδή δεν έχει στειρωθεί,η απο ορμονολογικό,αλλαξτε γιατρό.Και κακώς έδωσε κορτιζόνη,δεν βλέπω την χρησιμότητα.

Αυτό καναμε και με την πρώτη ματιά ο νέος κτηνίατρος μας είπε τα ιδια με την κτηνίατρο του εξωτερικου.
Θα περάσει φυσικα με την σωστη θεραπεία αλλα απορώ με τις γνώσεις καποιων κτηνιάτρων,μόνο αντιβίωση και κορτιζόνη συνταγογραφούν;

Θα ηθελα αν καποιος εχει σκυλάκι με πρόβλημα θυροειδούς να μου γράψει δυο λόγια,φυσικα θα κάνουμε οτι πει ο νέος γιατρός απλα καποια εμπειρικά θέματα που αντιμετωπίζει με την θεραπεία του.
Ευχαριστ'ω και Χριστός Ανέστη.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Θίγεις τεράστιο ζήτημα,πραγματικά έχω καταλήξει ότι οι γιατροί (σκυλου και ανθρωπου) πρέπει να είναι πολύ έξυπνοι κ να διαβαζουν συνεχως, δλδ το πτυχίο ΔΕΝ αρκεί σε καμία περίπτωση. Εγώ έχω καεί 2 φορές, από 2 γιατρους (ανθρώπου), οπότε πια ψάχνω μόνο τους καλύτερους όταν χρειάζομαι.
Για κτηνίατρο έκανα το ίδιο,είμαι ήσυχη. Αυτός έσωσε και το σκυλι της αδερφής μου,ο ο οποίος δεν είχε θυρεοειδή,εννοω δεν λειτουργούσε καθόλου,ορμόνες 0. Το λες κ πρωτοφανές.
Τον είχε τρεξει η καημενη σε ενα καρο υποτίθεται καλούς κτηνίατρους,έδιναν αγωγες άσχετες και τελικά πηγε σε ημιθανη κατάσταση στον δικό μου κ σώθηκε. Ο τύπος το σκεφτηκε με την μια,απίστευτο.
Οπότε έκανες το καλύτερο πράγμα με την αλλαγή γιατρου!
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Θίγεις τεράστιο ζήτημα,πραγματικά έχω καταλήξει ότι οι γιατροί (σκυλου και ανθρωπου) πρέπει να είναι πολύ έξυπνοι κ να διαβαζουν συνεχως, δλδ το πτυχίο ΔΕΝ αρκεί σε καμία περίπτωση. Εγώ έχω καεί 2 φορές, από 2 γιατρους (ανθρώπου), οπότε πια ψάχνω μόνο τους καλύτερους όταν χρειάζομαι.
Για κτηνίατρο έκανα το ίδιο,είμαι ήσυχη. Αυτός έσωσε και το σκυλι της αδερφής μου,ο ο οποίος δεν είχε θυρεοειδή,εννοω δεν λειτουργούσε καθόλου,ορμόνες 0. Το λες κ πρωτοφανές.
Τον είχε τρεξει η καημενη σε ενα καρο υποτίθεται καλούς κτηνίατρους,έδιναν αγωγες άσχετες και τελικά πηγε σε ημιθανη κατάσταση στον δικό μου κ σώθηκε. Ο τύπος το σκεφτηκε με την μια,απίστευτο.
Οπότε έκανες το καλύτερο πράγμα με την αλλαγή γιατρου!
Και υποτίθεται είναι απο τους καλύτερους στα Μεσόγεια,ολοι στην γειτονια και γύρω μου είπαν να πάω σε αυτόν.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Και υποτίθεται είναι απο τους καλύτερους στα Μεσόγεια,ολοι στην γειτονια και γύρω μου είπαν να πάω σε αυτόν.
Ναι έτσι την είχε πατήσει και η αδερφή μου. Είναι δύσκολο να βρεις καλό γιατρό,πρέπει να υπάρχουν σοβαρές συστάσεις η/και να ξέρεις ότι έχει αντιμετωπίσει με επιτυχία δύσκολο περιστατικό..
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ




ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Ευχόμαστε περαστικά στον Ρούλη :giggle:
Ευχαριστω πολύ,προς το παρόν ειναι τρομοκρατημένος απο χθές,πόνεσε μάλλον και του παίρνει κάποιες μέρες να επανέλθει.
 
  • Sad
Reactions: Sammie


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Ευχαριστω πολύ,προς το παρόν ειναι τρομοκρατημένος απο χθές,πόνεσε μάλλον και του παίρνει κάποιες μέρες να επανέλθει.
Ναι τον γλυκούλη!!τον σκέφτομαι πάντως!!ελπιζω να τα ξεπεράσει τα προβλήματα του!!
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Ναι τον γλυκούλη!!τον σκέφτομαι πάντως!!ελπιζω να τα ξεπεράσει τα προβλήματα του!!
Θα πάμε για στείρωση την Δευτέρα,ισως οι ορμόνες προκάλεσαν το πρήξιμο που εχει.Αυτό η ο θυροειδής.Καναμε αιματολογικές για θυροειδή και θα ξέρουμε σύντομα.
 
  • Like
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Θα πάμε για στείρωση την Δευτέρα,ισως οι ορμόνες προκάλεσαν το πρήξιμο που εχει.Αυτό η ο θυροειδής.Καναμε αιματολογικές για θυροειδή και θα ξέρουμε σύντομα.
Εννοειται θα περιμένουμε νέα σας! :giggle:
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Θα μείνω στο θέμα του θυροειδή, να έχεις το νου σου να ρωτήσεις τον κτηνίατρο για το εξής:

Είχα γάτα μεγάλης ηλικίας με θυροειδή. Κατά δύο κτηνιάτρους (η μία κτηνίατρος εξειδικευμένη σε γάτες), το σωστό "γατίσιο" χάπι δεν κυκλοφορούσε στην Ελλάδα και η μόνη εναλλακτική μας ήταν το ανθρώπινο χάπι για θυροειδή (δεν θυμάμαι όνομα) που όμως δεν θα είχε τα ίδια αποτελέσματα. Εκείνη την εποχή είχα μια άκρη και προμηθευόμουν τα "καλά" χάπια από το εξωτερικό.

Το αναφέρω για να το έχεις κατά νου σχετικά με το σκεύασμα που θα χρειαστεί ενδεχομένως να δώσεις.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Θα μείνω στο θέμα του θυροειδή, να έχεις το νου σου να ρωτήσεις τον κτηνίατρο για το εξής:

Είχα γάτα μεγάλης ηλικίας με θυροειδή. Κατά δύο κτηνιάτρους (η μία κτηνίατρος εξειδικευμένη σε γάτες), το σωστό "γατίσιο" χάπι δεν κυκλοφορούσε στην Ελλάδα και η μόνη εναλλακτική μας ήταν το ανθρώπινο χάπι για θυροειδή (δεν θυμάμαι όνομα) που όμως δεν θα είχε τα ίδια αποτελέσματα. Εκείνη την εποχή είχα μια άκρη και προμηθευόμουν τα "καλά" χάπια από το εξωτερικό.

Το αναφέρω για να το έχεις κατά νου σχετικά με το σκεύασμα που θα χρειαστεί ενδεχομένως να δώσεις.
ευχαριστω πολύ
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Εγινε η στείρωση χθές βράδυ,απο χθές λαγοκοιμάται γιατί μάλλον τον πονάει το απόστημα στην ουρά,εφαγε απο το χέρι μου, δεν πάει στο μπώλ του,νερό με την σύριγγα,ο κτηνίατρος είπε οτι χρειάζεται να περπατάει αλλα δεν έρχεται και όταν τον κατεβάζω με το ζόρι στην πυλωτή κάθεται και δεν κουνάει,να τον τραβήξω δεν γίνεται,τι να κάνω δεν ξέρω.....δέν σηκωνεται απο τα ράμματα με κανέναν τρόπο.Αυτο μπορει να προκαλέσει οίδημα είπε ο κτηνίατρος.
 
Last edited:


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Λογικό είναι να είναι μαζεμενος και μουδιασμένος το πρώτο 24ωρο μετά τη στείρωση. Πονάει και δεν ξέρει τι του έχει συμβεί. Ο δικός μου περπατούσε για λίγο και μετά κοκκαλωνε σαν άγαλμα. Πίεσε τον σιγά σιγά να περπατήσει. Κάνει τις ανάγκες του; Αλήθεια το απόστημα καθαρίστηκε ή θα περάσει με την αντιβίωση;
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Του κάναμε κόλπο,τον πήγαμε με το αμάξι σ ενα χωράφι και κάναμε οτι φεύγουμε μας ακολούθησε μια χαρά,ούρησε πολύ κι εκανε και τα υπόλοιπα,οχι το απόστημα η θα φύγει με την αντιβίωση η θα κοπεί η ουρά που απεύχομαι,εχει πολλά νεύρα εκεί είπε ο γιατρός.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Τώρα εγω μπερδεύτηκα ή δεν έχω καταλάβει καλά.
Ο πρώτος γιατρός που έδινε αντιβίωση θεωρήθηκε άσχετος κ πήγες σε αυτόν στο εξωτερικό.
Αιτία είπε ότι είναι αστειρωτο η ορμονολογικο. Το στειρωσες τελικά αλλά το απόστημα θα φύγει με την αντιβίωση ή θα του κόψουμε την ουρά.
Από όλα αυτά ο πρώτος γιατρός φαινόταν καλύτερος.
Προσωπική άποψη βέβαια που αισθάνομαι την ανάγκη να καταθέσω με όσα διάβασα.
Τσάμπα βλέπω να στειρώθηκε ελπίζω να μην κόψεις τσάμπα κ την ουρά
 




ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή ειναι αστείρωτος,ηταν δηλαδή,με αντιβιώσεις και κορτιζόνη δεν θα περνούσε,αυτό ήθελε ο παλιός κτηνίατρος,συνεχόμενες αντιβιώσεις και κορτιζόνη,η κορτιζόνη δεν υπήρχε λόγος να δοθεί,ο νέος είναι Ελληνας άλλος-αλλη είναι του εξωτερικού,είχαν την ίδια αποψη και οι δύο.Τώρα στειρωμένος είναι πιθανότερο να περάσει με την αντιβίωση,ο πρώην δεν το είχε αναφέρει καν αυτό.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι έκαναν στείρωση και θα δούμε
Αν όχι δώστε αντιβίωση κι αν όχι θα του κόψουμε την ουρά...
Ενώ ο πρώτος αφού οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι παρέμεινε στην Αντιβίωση. Εσύ πιστεύοντας τους άλλους αν δεν περάσει θα προχωρήσεις σε αφαίρεση ουράς? Κι όλα αυτά ενώ οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτε?
 
  • Angry
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι έκαναν στείρωση και θα δούμε
Αν όχι δώστε αντιβίωση κι αν όχι θα του κόψουμε την ουρά...
Ενώ ο πρώτος αφού οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι παρέμεινε στην Αντιβίωση. Εσύ πιστεύοντας τους άλλους αν δεν περάσει θα προχωρήσεις σε αφαίρεση ουράς? Κι όλα αυτά ενώ οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτε?
Εσένα να σε πάρω για συμπαράσταση....ξέρεις ελαχιστα απο το θεμα κι εβγαλες αποφαση ποιος γιατρος ειναι ο σωστος και γιατι,η στείρωση εγινε ΚΑΙ γιατι ο υπέρηχος εδειχνε σκιες στον προστατη σε παρακαλω μετριασε το λιγο. Ενδιαφέρομαι πολύ περισσότερο απο εσένα για το ζώο μου,Ευχαριστώ
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Εσένα να σε πάρω για συμπαράσταση....ξέρεις ελαχιστα απο το θεμα κι εβγαλες αποφαση ποιος γιατρος ειναι ο σωστος και γιατι,η στείρωση εγινε ΚΑΙ γιατι ο υπέρηχος εδειχνε σκιες στον προστατη σε παρακαλω μετριασε το λιγο. Ενδιαφέρομαι πολύ περισσότερο απο εσένα για το ζώο μου,Ευχαριστώ
Σίγουρα ξέρεις περισσότερα όπως κι ενδιαφέρεσαι περισσότερο αλλά... Την γνώμη μου είπα σύμφωνα με όσα μας έγραψες... Αν υπάρχουν κι άλλα που δεν μας έγραψες θα χαρώ να τα μάθω... Απλά εκνευρίζομαι με όσους θεωρούν την στείρωση πανάκεια για πολλά ζητήματα όταν αποδεδειγμένα οι πρόσφατες μελέτες καταδεικνύουν ότι η στείρωση περισσότερα κακά παρά καλά επιφέρει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU