Άγγιγμα στο κεφάλι. Προσβάλλει την κυριαρχικότητα;


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Έχω ένα ακίτα 2,5 μηνών και διάβασα σε ένα άλλο θέμα στο φόρουμ (σχετικό με το χάιδεμα στα αυτιά) ότι γενικά καλό είναι να μη χαϊδεύουμε ένα ακίτα στο κεφάλι κατά τον 1ο χρόνο της ζωής του, γιατί μπορεί να του προκαλέσουμε ανασφάλειες. Μπορεί μήπως κάνεις να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα; Αληθεύει αυτός ο ισχυρισμός; Πώς μπορώ να εκπαιδεύσω σωστά το ακίτα, δείχνοντας του ποιός είναι το αφεντικό αλλά παράλληλα να μην προσβάλω την κυριαρχικότητά του; Απ΄ότι καταλαβαίνω πρόκειται για πολύ λεπτό θέμα καθώς το ακίτα από μωρό θέλει να επιβληθεί ως αρχηγός στην αγέλη του.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκύλος γενικά αρέσκεται πιο πολύ να χαϊδεύεται στο υπόλοιπο σώμα πάρα στο κεφάλι!
Για να μην επαληθεύονται θεωρίες καλό είναι να τον χαϊδεύουμε στο σώμα μέχρι την ουρά ή να τον χτυπάμε ελαφρά στα πλευρά ως ένδειξη επιβράβευσης!
Χαϊδεύοντας τον σκύλο στο κεφάλι του δείχνεις εμμέσως πλην σαφώς ότι είναι κατώτερο ον από σένα!Η απάντηση και η γνώμη η δική μου είναι η παραπάνω όσον αφορά την επαφή με τον σκύλο αλλά και το ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι στο δείξεις ότι είσαι ικανός ηγέτης!

Δεν μου αρέσει να παίζω με τις λέξεις αλλά βλέποντας τέτοιες θεωρίες καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος θέλει πάντα να είναι εγωιστής!Σε συνδυασμό λοιπόν της λέξης "αφεντικό" με το τρόπο που διατυπώνεται αυτή η θεωρία του χαϊδεματος στο κεφάλι και με την ερμηνεία της θα σου έλεγα να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα πριν βρεθείς εντός κάποιου προβλήματος!

Το αφεντικό επιβάλει,ο ηγέτης εμπνέει και παρακινεί!Ο ένας απαιτεί κάτι ενώ ο άλλος κερδίζει!Ο ένας εφαρμόζει με δικό του υγιή τρόπο να κερδίσει την εκτίμηση και κατ-επέκταση την ηγεσία ενώ ο άλλος ψάχνει να επιβάλλει με οποιοδήποτε τρόπο την αρχηγία του!
Εσυ διαλέγεις αν θα εμπνεύσεις τον σκύλο σου να σε ακούει ή θα τον αναγκάσεις να σε ακούει!
Εγώ θα σου πω να ψάξεις αλλού πως να γίνεις σωστός ηγέτης για τον σύντροφο σου!Μπορείς!
Ένας κυριαρχικός εκ φύσεως σκύλος δεν θέλει πιο έντονες με την έννοια της επιβολής τακτικές,θέλει πιο σταθερές και με καθοδήγηση τακτικές!Θέλει έναν ήρεμο ηγέτη που θα κατευθύνει και δεν θα προσπαθεί να βρει τρόπο πω βγει από πάνω!Μην το βλέπεις τόσο ανταγωνιστικά και κλειστα το όλο θέμα!Δεν είναι έτσι τα πράγματα τόσο απόλυτα!
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η αλήθεια είναι ότι η κίνηση απο πάνω και προς το κεφάλι του σκύλου είναι μιά κίνηση που για τον σκύλο δεν ερμηνεύεται ως φιλική κίνηση-τουλάχιστον στην αρχή της ζωής του

το θέμα κυριαρχικότητας και εκπαίδευσης ενός κυριαρχικού σκύλου δεν είναι και τόσο απλό για σύντομες απαντήσεις μέσω ενός φόρουμ πάντως

γενικολογώντας
υπάρχουν κυριαρχικές φυλές μεν
αλλά υπάρχουν και άτομα αυτών των φυλών που δεν είναι και τόσο κυριαρχικά όσο άλλα

ακίτα δεν είχα ποτέ
όλα τα σκυλιά όμως έχουν ανάγκη ενός αρχηγού δίκαιου-σταθερού σε αυτά που ζητάει-υπομονετικού και επίμονου
απλές κινήσεις όπως να μην επιτρέπεις την κίνηση του καβαλήματος
να κόβεις σύντομα τυχών γρυλίσματα σε άλλους σκύλους με τρόπο στιβαρό αλλά όχι βίαιο
να είσαι σταθερός στην ρουτίνα του ταίσματος όπου δεν θα ταίζεις ποτέ αν δεν ζητήσεις και πάρεις πρώτα κάτι όπως ένα "κάτσε" π.χ.


αν δείς πάντως θέματα κυριαρχικότητας
καλύτερα να πας σε εκπαιδευτή εκπαιδευτή
γιατί υπάρχουν και εκπαιδευτές δήθεν,να ξέρεις
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
πρωτη φορα διαβαζω/ακουω κατι τετοιο!!!
εμενα που μου αρεσει να τον χαιδευω στο κεφαλι, πρεπει να το κοψω δηλαδη?
ισχυει μονο για την ομαδα 5? η για ολα τα σκυλια?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και ο σκύλος προτιμάει να τον χαιδέψεις με κίνηση απο κάτω και προς τον λαιμό του
παρά απο πάνω και στο κεφάλι του
απο εκεί και πέρα άλλα γουστάρουν να τα ξύνεις στην λεκάνη
άλλα να τους ρίχνεις απαλές φαπούλες στο πίσω μέρος του σώματος
άλλα να τα τρίβεις στον λαιμό
κλπ
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αυτο θα επρεπε να παει στο θρεντ με τους μυθους. Δεν ξερω τι λενε τα βιβλια αλλα η πραγματικοτητα ειναι πως καμια σχεση δεν εχει το χαϊδεμα στο κεφαλι με την προσωπικοτητα που θα αναπτηξει ο σκυλος. Η προσωπικοτητα διαμορφωνεται απο αλλους παραγοντες οπως η κληρονομικοτητα, η γενετικη προδιαθεση καθως επισης τα ερεθισματα και η σχεση του σκυλου με τον ιδιοκτητη. Δηλαδη αν απο μικρο χαϊδευεις ενα αρσενικο ποιμενικο καυκασου στο κεφαλι δεν θα σου βγαλει κυριαρχικες τασεις; Αυτο που εχει να βγαλει το σκυλι θα στο βγαλει και δεν θα το "τσακισεις" με χαδια. Μου θυμιζει το αλλο με τους ΓΠ που αν τους χαϊδευεις στο κεφαλι δεν θα σηκωσουν αυτια. Αλλα πραγματα τσακιζουν το σκυλι, η απομονωση και η κακοποιηση ειναι καποια απο αυτα. Σιγουρα εχουν σημεια που προτιμουν τα χαδια και ειναι και σκυλοι που μπορει να το παρουν σαν επιθετικη κινηση αν δουν χερι πανω απο το κεφαλι.
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η αλήθεια είναι ότι η κίνηση απο πάνω και προς το κεφάλι του σκύλου είναι μιά κίνηση που για τον σκύλο δεν ερμηνεύεται ως φιλική κίνηση-τουλάχιστον στην αρχή της ζωής του
δεν είναι μύθος
και το καταλαβαίνεις εύκολα με κάθε κουταβάκι που θα συναντήσεις
απο πάνω και πρός το κεφάλι του βλέπεις ότι του έρχεται κάπως απότομο
όπως και αν σκύψεις ολόκληρος απο πάνω του
είναι θέμα γλώσσας του σώματος

". Η προσωπικοτητα διαμορφωνεται απο αλλους παραγοντες οπως η κληρονομικοτητα, η γενετικη προδιαθεση καθως επισης τα ερεθισματα και η σχεση του σκυλου με τον ιδιοκτητη"
και αυτό βέβαια που λές ισχύει
αλλά το χάιδεμα απο πάνω και πρός το κεφάλι ανήκει στο "ερεθίσματα"
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εμενα απολαμβανει πολυ το χαϊδεμα πανω στο κεφαλι, και το ιδιο και εγω. Λογικα θα ειναι και αυτο θεμα ρουτινας. Αν σε ενα σκυλακι το κανεις απο την αρχη της ζωης του θα του φαινεται "φυσιολογικο'. Ο τροπος και η ταχυτητα που γινεται βεβαια, μπορει να πικοίλει αναλογα με τον σκυλο και τον ανθρωπο.

Το αν ειναι ενδειξη κυριαρχιας δεν το ξερω πραγματικα. Σιγουρα ειναι προϊον φιλιας και αγαπης ομως τις πιο πολλες φορες απο οσο ειμαι σε θεση να φανταστω.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δηλαδη μια ακρως κυριαρχικη φυλη μπορεις να την λυγισεις αν απο μικρο το χαϊδευεις στο κεφαλι; Δεν θα στη βγαλει την ταση ο καυκασιος αν τον εχεις ταραξει στα χαδια;
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Οταν ενα σκυλι νιωθει το χαϊδεμα στο κεφαλι ως αυτο που πραγματικα ειναι, δηλαδη ενα χαδι, δεν ξερω αν και πως θα μπορουσε να παιξει ρολο στην κυριαρχικοτητα του. Αν δεν το συνηθιζει απο αγνωστους σιγουρα δεν θα το δεχτει χωρις καχυποψια. Απο το αφεντικο του νομιζω οτι θα το βλεπει ως εκφραση αγαπης και φιλιας και οχι κυριαρχιας.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Ο σκύλος γενικά αρέσκεται πιο πολύ να χαϊδεύεται στο υπόλοιπο σώμα πάρα στο κεφάλι!
Για να μην επαληθεύονται θεωρίες καλό είναι να τον χαϊδεύουμε στο σώμα μέχρι την ουρά ή να τον χτυπάμε ελαφρά στα πλευρά ως ένδειξη επιβράβευσης!
Χαϊδεύοντας τον σκύλο στο κεφάλι του δείχνεις εμμέσως πλην σαφώς ότι είναι κατώτερο ον από σένα!Η απάντηση και η γνώμη η δική μου είναι η παραπάνω όσον αφορά την επαφή με τον σκύλο αλλά και το ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι στο δείξεις ότι είσαι ικανός ηγέτης!

Δεν μου αρέσει να παίζω με τις λέξεις αλλά βλέποντας τέτοιες θεωρίες καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος θέλει πάντα να είναι εγωιστής!Σε συνδυασμό λοιπόν της λέξης "αφεντικό" με το τρόπο που διατυπώνεται αυτή η θεωρία του χαϊδεματος στο κεφάλι και με την ερμηνεία της θα σου έλεγα να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα πριν βρεθείς εντός κάποιου προβλήματος!

Το αφεντικό επιβάλει,ο ηγέτης εμπνέει και παρακινεί!Ο ένας απαιτεί κάτι ενώ ο άλλος κερδίζει!Ο ένας εφαρμόζει με δικό του υγιή τρόπο να κερδίσει την εκτίμηση και κατ-επέκταση την ηγεσία ενώ ο άλλος ψάχνει να επιβάλλει με οποιοδήποτε τρόπο την αρχηγία του!
Εσυ διαλέγεις αν θα εμπνεύσεις τον σκύλο σου να σε ακούει ή θα τον αναγκάσεις να σε ακούει!
Εγώ θα σου πω να ψάξεις αλλού πως να γίνεις σωστός ηγέτης για τον σύντροφο σου!Μπορείς!
Ένας κυριαρχικός εκ φύσεως σκύλος δεν θέλει πιο έντονες με την έννοια της επιβολής τακτικές,θέλει πιο σταθερές και με καθοδήγηση τακτικές!Θέλει έναν ήρεμο ηγέτη που θα κατευθύνει και δεν θα προσπαθεί να βρει τρόπο πω βγει από πάνω!Μην το βλέπεις τόσο ανταγωνιστικά και κλειστα το όλο θέμα!Δεν είναι έτσι τα πράγματα τόσο απόλυτα!
οκ λάθος έκφραση τότε έγω εννοούσα ότι θέλω να με δει σαν ηγέτη όχι σαν αφεντικό. Εξ αλλου απ ότι βλέπω είναι τρομερά υπάκουη από μωρό κ συνεργαζόμαστε άψογα. Για να είμαι σίγουρη όμως ότι η συνεργασία μας θα παραμείνει καλή, ζήτησα βοήθεια από το φόρουμ. Δε θέλω να τσακίσω την κυριαρχικότητά της (γι 'αυτό φοβάμαι ότι μάλλον θα με καβαλήσει) αλλά ξέροντας ότι τα ακίτα είναι πολύ κυριαρχικά σκυλιά δεν θέλω να φθάσω στο άλλο άκρο (να με κάνει ότι θέλει). Μέχρι τώρα επειδή είναι πολύ μωρό, οι εντολές που μαθαίνει είναι περιορισμένες στο 'μη' και στο 'κάτω' και τα έμαθε πανεύκολα και πολύ ήρεμα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ειναι θυλικο και αυτο παιζει μεγαλο ρολο. Καμια σχεση με αρσενικο. Στις περισσοτρες φυλες τα θυλικα εχουν πολυ πιο μαλακο και συνεργασιμο χαρακτηρα.
 






agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Εμένα και το θηλυκό και το αρσενικό απολαμβάνουν το χάιδεμα στο κεφάλι .....από εμένα....!!!:D:D
 




giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
Στενοχωρηθηκα με αυτο το θεμα.Δεν μπορω να με φανταστω με σκυλο χωρις να τον χαιδευω στο κεφαλι.Και δεν μιλαω για απλο χαδακι αλλα για ζουλιγμα :p
Δηλαδη ρε παιδια αν εχετε εναν "κεφαλα" (σκυλο) που σας κοιταει ενω κανετε κατι με την απορια στο βλεμα ή ορεξατο για απιχνιδι, θα αντισταθειτε στον πειρασμο;Εγω οχι.

Παντως πιστευω κι εγω πως αν ο σκυλος εξοικειωθει με το χαδι στο κεφαλι δεν το ενοχλει.Αλλα ακομα και αν ισχυει -που δεν το πιστευω- δεν το θεωρω ακραιο "παιχνιδι" κυριαρχικοτητας, ειναι ισοτημο με το να μην επιτρεπεις το "καβαλημα" ή με το να εχεις τον απολυτο ελεγχο στο φαγητο του.
Αν υπαρχει ειδος που ξερει καλα να ξεχωριζει τα καλοπροαιρετο με το κακοπροαιρετο αυτος ειναι ο σκυλος...