Άρης και Ρούνη






fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Βρε τώρα το είδα να το χαίρεσαι το κορίτσι γερό και τρελό να είναι:cool:
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Έκθεση Αξιολόγησης Ε.Π. στο Χιλιομόδι Κορινθίας

Αξιολόγηση Άρη, δια χειρός Παπουτσάνη (ο έτερος κριτής ήταν ο Γιδόγιαννος)

Μέγεθος-(ύψος-μήκος)-Οστική Μάζα-Χαρακτήρας: καλό μέγεθος, μάζα μέτρια, χαρακτήρας καλός

Τύπος μανδύα-Υπομανδύας-Χρώμα: μεσότριχος, λευκό με καστανοφαια σημάδια

Κεφάλι-Σχήμα κρανίου-ρύγχους: καλό, π.κ.


Οδοντοστοιχία-Χείλη: λαβίδα

Μάτια-Σχήμα-χρώμα-θέση: π.κ.

Αυτιά-έκφυση-σχήμα: στριφτά προς τα πάνω, μικρά

Τράχηλος-Λωγανιο: π.κ.

Ράχη-Εύρος-Μήκος: καλή

Κορμός-Εύρος θώρακα-Στέρνου-Κοιλιά: σε αναλογία

Οσφυς (εύρος)-Λεκάνη-Ουρά: σε αναλογία

Πρόσθια άκρα-Πέλματα: π.κ.

Οπίσθια άκρα-Ταρσοί: π.κ.

Κίνηση: Ελεύθερη

Παρατηρήσεις: χωρίς ιδιαίτερα μορφ. προσόντα

Χαρακτηρισμός: Καλός
------------------------------
Από τη στιγμή που δεν είναι "ανεπαρκής", θεωρείται Ελληνικός Ποιμενικός!
:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Τσοπάνης και με την βούλα λοιπόν :)

Του πήρες κανά προβατάκι δώρο;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Εννοείται τσοπάνης! Αλλά προβατάκι? Θα τα δει και θα τρομάξει... :p Μάλλον καμιά τσιπούρα δώρο :rolleyes:
 






takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μπράβο στον Άρη και μπράβο στην Αγάθη που μπήκε σε όλη αυτή τη διαδικασία της αναγνώρισης!!! :)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Τσοπάνης και με την βούλα λοιπόν :)

Του πήρες κανά προβατάκι δώρο;
ΚΑΙ με τη Βούλα (Παπουτσάνη) :p
χαχαχαχα

Καλέ κοπάδι ολόκληρο...:cuniaoo:
PC030389.jpg

Εννοείται τσοπάνης! Αλλά προβατάκι? Θα τα δει και θα τρομάξει... :p Μάλλον καμιά τσιπούρα δώρο :rolleyes:
Ναι, ενώ αν δει τσιπούρα, θα χαρεί! Στα ρηχά που πλατσουρίζει, το πολύ πολύ καμιά αθερίνα...:p


Μπράβο σας ..κέρνα τον κάνα νόστιμο παγωτίνι :D
(κι έχουμε κάτι νοστιμότατα....άσε! ;))

Μετά την πιατέλα με το χαλβά που έφαγε τη Σαρακοστή, έκλεισε από γλυκά για μια δεκαετία! ;)

Εκεί που ήμασταν πάντως, είχε τόσο στρες, που ούτε τα μεζεδάκια που είχα μαζί μου δεν είχε όρεξη, όχι να φάει, ούτε να τα μυρίσει!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Χιλιομοδι???Ουαου διπλα στην εκθεση μοναδικης ομορφιας ησουν παλι!! :p
Ούτε επίτηδες, είδες? :p

Μπράβο στον Άρη και μπράβο στην Αγάθη που μπήκε σε όλη αυτή τη διαδικασία της αναγνώρισης!!! :)
Έπρεπε!
Όλο το έλεγα και το ξαναέλεγα ότι θα πήγαινα, αλλά ποτέ δε βόλευε. Αν και είχε ήδη περάσει μια πρώτη αξιολόγηση όταν ήταν 4-5 μηνών, αλλά δεν είχαμε πάρει τότε το αντίτυπο.

Τώρα πάμε κραφτς (πως το λένε)...Τι να μας που οι ντόπιες εκθέσεις πΧια! :p

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Ήταν ξεχωριστή εμπειρία, είναι η αλήθεια. Τόσο για τον Άρη, όσο και για μένα.
Ο σκύλος δεν είχε ξαναδεί στη ζωή του μαζεμένα τόσα σκυλιά. Δεν ήξερε τι τον βρήκε.
Πριν πάμε είχα άγχος πώς θα είναι και πώς μπορεί να αντιδράσει, αλλά απ'το στρες του (και λόγω ταξιδιού), δεν έκανε τίποτα. Ούτε μισό "γουβ". Μέχρι και η κριτής κατάλαβε πως δεν ήταν στα καλά του. Η ουρά σχεδόν συνέχεια κάτω, η γλώσσα έξω....Με το ζόρι να πιεί λίγο νερό.

Αλλά τέλος καλό, όλα καλά. Ήθελα να πάρει μια κρίση, απλώς και μόνο για να ξέρω τα συν και τα πλην του σκύλου μου.

Μόλις γυρίσαμε, συνήλθε πλήρως, λες και του πάτησες κουμπάκι!
 




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
P2150948.jpg

P2150950.jpg


Και ο Άρης (την ώρα της "κρίσεως"). Θεωρώ πως ήταν ο πιο αδύνατος απ'τα σκυλιά που κυκλοφορούσαν.

P2150956.jpg
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Για να μη λέμε μόνο τα "καλά και τα όμορφα..."

Εχθές, κατά την απογευματινή μας βόλτα με τον Άρη, μας πλησιάζει ένας κύριος, 70+ θα ήταν, αλλά καλοστεκούμενος. (νομίζω πως ήταν αυτός που έχει τη ΜΙΝΟS ΕΜΙ, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη, τέλος πάντων, δεν έχει σημασία...)
"και τι όμορφος, και τι το ένα και τι το άλλο..." (μπλα μπλα μπλα - να μη σας ζαλίζω)

Άφησα τον Άρη να τον μυρίσει, μια χαρά όλα...
Του είπα να μην σκύβει προς το μέρος του, να μην απλώνει χέρι στο κεφάλι και γενικά τι δεν πρέπει να κάνει. Και παράλληλα του εξηγούσα, ας πούμε, πέντε πράγματα για το χαρακτήρα των τσοπανόσκυλων και άλλα πέντε ειδικά για τον δικό μου.

Αφού τον "θαύμαζε" για πόση ώρα και είχαμε πιάσει κουβέντα γενικώς, πάω να φύγω.
Ντε και σώνει αυτός να τον χαϊδέψει. Άντε, λέω, να δοκιμάσουμε. (Δεν μου τυχαίνει και κάθε μέρα, κάποιος ξένος να επιμένει τόσο. Είχε και σκύλο αυτός, εντάξει λέω, δε φοβάται.)
Ο Άρης να κουνάει ουρά, πέρα δώθε και να έχει σηκώσει το κεφάλι προς το μέρος του.
Εγώ τον κρατούσα ψιλοχαλαρά.
Απλώνει χέρι ο κύριος, τον καρφώνει και στα μάτια και πάνω που πάω να του πω, μην τον κοιτάτε έτσι και μην σκύβετε, κάνει ο Άρης ένα "γουυυυυυυυυυφ" και πάει προς το χέρι του.
Ευτυχώς δεν τον άρπαξε. Έκανε πίσω ο κύριος (στο τσακ δεν παραπάτησε στο πεζοδρόμιο, να πέσει, να έχουμε άλλα...), τον τράβηξα εγώ προς το μέρος μου και σώθηκε η κατάσταση. Ο Άρης εξακολουθούσε να γαβγίζει.

Ευτυχώς, επίσης, ο τύπος δεν τρόμαξε ιδιαίτερα, καθώς έχει κι ο ίδιος σκυλιά και συνέχισε να του μιλάει "αχ βρε Άρη, και γιατί βρε Άρη..." κλπ κλπ

Έπρεπε να έχω καταλάβει ότι το κούνημα της ουράς του δεν ήταν φιλικό.
Δεν πρέπει να επιτρέπω να κάνουν κίνηση να τον χαϊδέψουν στο κεφάλι. Πλάτη, αν και όποιος θέλει. (αλλά δε θα το βάλω και μαράζι κι όλας)
Γιατί δε γίνεται κάθε φορά που κάποιος θέλει να τον πλησιάσει, να μιλάω δέκα λεπτά, τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει.
Ξέρω ότι στο θέμα "κοινωνικοποίηση" τα έχω κάνει σκ@τ@. Από μικρός όταν ήταν. Δε σώνεται η κατάσταση. Ευτυχώς να λέω που γενικά στο δρόμο, με τον κόσμο, μηχανάκια, άμαξες, ποδήλατα κλπ είναι αδιάφορος. (όταν περπατάμε εννοώ, δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση)

Στα καπάκια, για να ολοκληρωθεί η μέρα μου, βγάζοντας τη Ρούνη και πηγαίνοντας να μαζέψω αυτά που είχε κάνει, διαπιστώνω, ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ, ότι το σακουλάκι είναι τρύπιο.....Τι καλάαααα!!!!!!!!!! (και δεν είχα και χαρτομάντιλα μαζί...., ακόμα καλύτερα!!! Σε κάτι χορτάρια σκούπισα τα χέρια μου και μετά μ'έπιασε και φαγούρα!!!)

Καλό μήνα βρε παιδιά! :)
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν είναι θέμα κοινωνικοποίησης βρε Αγάθη!
Είναι τσοπάνης που σέβεται τον εαυτό του που λέει και ένας φίλος!
 




vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
να ρωτήσω κατι:
δεν υπάρχει περιπτωση, η κίνηση της ουράς να υποδηλώνει όντως φιλικά αισθήματα;
και απλώς να μη γούσταρε ο άρης τη συνέχεια της κίνησης; το κοιταγμα στα μάτια δηλαδη

και επίσης αυτό που λεει ο σιμολ

και καλό μηνα αγαθονα
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
"αχ βρε Άρη, και γιατί βρε Άρη..."(πάει το καλό κονε ...χαχαχαχχαχαχα) ................καλό μήνα !!!!