Άρθρο μου :10 πράγματα που μου έμαθε ο σκύλος μου.


zaf132

Member
26 Αυγούστου 2015
7
6
25
Ειμαι ο Ζαφειρης και πηγαινω 3η λυκειου.Θελω να ασχοληθω με την δημοσιογραφια, ειναι ενα παθος για μενα και γιαυτο η ενασχοληση μου ειναι εντονη απο τωρα, γραφωντας αρθρα ειτε συμμετεχοντας στο ραδιοφωνο(στο παρελθον). Το τελευταίο μου άρθρο αφορά στις βασικές αρχές της υπεύθυνης επιλογής και «ιδιοκτησίας» σκύλων και το γράφω επηρεασμένος από την υιοθεσία του δικού μου σκύλου, του Ρεξ.
Θα ηταν μεγαλη μου χαρα και τιμη να κανετε τα σχολια σας πανω στο κειμενο. Δεκτά ολα εννοείται ακόμα και η διαφωνια ειναι θεμιτη. Οπως, και να εχει ελπιζω να σας αρεσει.

Λινκ παρακάτω για να το διαβασετε
https://www.getpet.gr/Blog/7885/10-πράγματα-που-μου-έμαθε-ο-σκύλος-μου
 










sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
5. Η αγάπη του σκύλου είναι αγνή και αδιαμεσολάβητη. Ο σκύλος σε αγαπάει πραγματικά και το αποδεικνύει έμπρακτα καθημερινά. Σε βλέπει ως φίλο και συνοδοιπόρο και χωρίς ιδιοτέλεια.
.
.
.
7. ....................................Μπορείς να τον αγαπάς όσον τον άνθρωπο , αλλά η φύση των καλύτερων μας φίλων είναι διαφορετική από την δική μας.....................

Χελόου, αυτοαναιρείσαι, μην τα κάνεις και στην έκθεση αυτά.
 
  • Like
Reactions: Aslan and ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
zaf κατι ασχετο το οποιο μαλλον δεν προλαβες να καταλαβεις ακόμα:
γραφεις σα να θες να ευχαριστησεις κανενα καθηγητή ή γονιο!:p
η λιστα ειναι απόλυτη, δεν κουβαλάει και πολύ ουσία και ,αλήθεια, αυτα τα 10 τα εζησες μεσα από τον σκυλο σου;μήπως επαναλαμβανεις ομορφες και γλυκουλες ατακες;

και:
στο 1ο: [μετα από ενα ψαξιμο στα προηγούμενα μηνύματά σου] το να ονοματίζεις εναν σκυλο ''σαρμπουλ'' δεν σου φαινεται καπως σαν ...εμμονή με ρατσες;
''Ακόμη και τα ημίαιμα σκυλάκια είναι μοναδικά και μπορεί να είναι εξίσου όμορφα'' το γραφεις σαν να τους κανεις καποιου ειδους παραχωριση ρε παιδί μου. ε νταξει καλά ειστε και σεις μη στεναχωριέστε.

στο 4ο για την αξιοποιηση ικανοτητων ...θες να γραψεις τιποτα παραπάνω;

στο 10ο ω ναι! ακριβώς ετσι, like!
 
  • Like
Reactions: Aslan


zaf132

Member
26 Αυγούστου 2015
7
6
25
zaf κατι ασχετο το οποιο μαλλον δεν προλαβες να καταλαβεις ακόμα:
γραφεις σα να θες να ευχαριστησεις κανενα καθηγητή ή γονιο!:p
η λιστα ειναι απόλυτη, δεν κουβαλάει και πολύ ουσία και ,αλήθεια, αυτα τα 10 τα εζησες μεσα από τον σκυλο σου;μήπως επαναλαμβανεις ομορφες και γλυκουλες ατακες;

και:
στο 1ο: [μετα από ενα ψαξιμο στα προηγούμενα μηνύματά σου] το να ονοματίζεις εναν σκυλο ''σαρμπουλ'' δεν σου φαινεται καπως σαν ...εμμονή με ρατσες;
''Ακόμη και τα ημίαιμα σκυλάκια είναι μοναδικά και μπορεί να είναι εξίσου όμορφα'' το γραφεις σαν να τους κανεις καποιου ειδους παραχωριση ρε παιδί μου. ε νταξει καλά ειστε και σεις μη στεναχωριέστε.

στο 4ο για την αξιοποιηση ικανοτητων ...θες να γραψεις τιποτα παραπάνω;

στο 10ο ω ναι! ακριβώς ετσι, like!
Το οτι θεωρω λαθος την υποτιμιση των αδεσποτων δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να επισημαινω την ρατσα του σκυλου μου διοτι διαφορετικα αν αναφερω απλα ''ο σκυλος μου'' η ερωτηση δεν θα εχει κανενα σκοπο. Ειναι απαραιτητη η επισημανση της ρατσας οταν ρωτας κατι σε forum για να κατατοπιστουν πληρως αυτοι π θα απαντησουν.
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Το "σαρμπούλ" δεν είναι καν κάποια ράτσα...

Όσον αφορα το κείμενο σου αυτό που λείπει -και είναι πολύ σημαντικό- είναι ο σωστός τρόπος απόκτησης σκύλου. ΠΟΤΕ από φίλους-γνωστούς, εκτροφείς της πίσω αυλής και pet shops και ΜΟΝΟ από εκτροφείς, φιλοζωϊκη και δρόμο.