Άρνηση για εμβόλιο


Status
Κλειδωμένο θέμα

Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν το λες τύχη, τη σημερινή εποχή, σε ζευγάρι που ο ένας είναι άνεργος, να έχουν να πληώσουν κι ενοίκιο, ναι, είμαι τυχερή! Κοιμάμαι άνετα τη νύχτα, πάντως. Κι όταν μέναμε σε μονοκατοικία, μια χαρά απέτρεπε μικροκλεψιές και το γιουσουφάκι μου, που δέχεται εμβόλια αλλά και επισκέπτες στο σπίτι, φίλους μας
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
ειλικρινα δεν ξερω σε ποιο ηλεκτρονικο παιχνιδι εχεις δει αυτον τον σκυλο που τα βαζει με 2 και με 3 ανθρωπους ταυτοχρονα....βρε μηπως τελικα εσυ βλεπεις τα βιντεακια που εκπαιδευουν κατι ορεινα και οι ερεθιστες κρατανε λαστιχα με νερο, λαστιχενια ροπαλα, μπιτονια γεματα με χαλικια, κτλ;;; και περιμενει ο καθενας καρτερικα την σειρα του για να κανει "επιθεση" στον σκυλο;
ποιο σημειο δεν καταλαβαινεις;;
οτι αν μπουν 2 κακοποιοι μεσα σε ενα σπιτι με 1 σκυλι, την στιγμη που παει πιασει το χερι/ποδι/λαιμο του πρωτου (συμπληρωσε εσυ οποιο σημειο του σωματος εχεις δει στο ονειρο σου με την Σκύλλα από την Οδυσσεια με τα 6 κεφαλια) ,ο αλλος θα ανοιξει το κεφαλι του σκυλου;;;; αυτος δεν θα κραταει τα παραπανω εκπαιδευτικα αντικειμενα, αλλα θα κραταει ενα μαχαιρι, ενα σφυρι, ενα τσεκουρι. Ποσο πιο λιανα να το πω;;;
ελα παμε...ξαναπες το ιδιο επιχειρημα τωρα..."εσυ θα εμπαινες στο σπιτι αν ειχα τετοιο σκυλο".
να σου απαντησω (ξανα και ξανα) για να σε προλαβω: Οχι, εγω δεν θα εμπαινα. Οπως δεν θα μπει και ο οποιοσδηποτε μικροκακοποιος, που δεν εχει καμια προθεση να εμπλακει σε αιματηρες συμπλοκες ουτε με ανθρωπο ετσι κι αλλιως...
Θα εμπαινε ο οποιοσδηποτε οργανωμενος κακοποιος εχει βαλει στο ματι το σπιτι σου και εχει εστω εναν συνεργο να κανουν παρεα την δουλεια.
Τελος απο μενα, θα συνεχισω να παρακολουθω αμετοχος τις ιδιες κουβεντες και για τις επομενες 10 σελιδες...προσωπικα δε μου αρεσει να επαναλαμβανομαι ξανα και ξανα...οπως εχω βαρεθει και το επιχειρημα σου "εγω αυτο, εσυ; εγω το αλλο, εσυ;"
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μα σε ποσα θεματα πια θα λεμε το ιδιο και το ιδιο πραγμα!!;!!
To χουμε καταλαβει! Σωστή φυλαξη κάνει ο εξής ένας σκυλος. Δεν εχουν όλοι τα κοχόνες για να μπορεσουν να τον εχουν. Μισει τους παντες (οπως και το αφεντικό του αλλωστε). Οποιος πλησιασει, χανονται τα ιχνη του.
Τελικα με το σκυλο με το εμβόλιο, τι θα γινει;
 






Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Μα σε ποσα θεματα πια θα λεμε το ιδιο και το ιδιο πραγμα!!;!!
To χουμε καταλαβει! Σωστή φυλαξη κάνει ο εξής ένας σκυλος. Δεν εχουν όλοι τα κοχόνες για να μπορεσουν να τον εχουν. Μισει τους παντες (οπως και το αφεντικό του αλλωστε). Οποιος πλησιασει, χανονται τα ιχνη του.
Τελικα με το σκυλο με το εμβόλιο, τι θα γινει;
Μα εγω απαντησα του παιδιου συο πρωτο ποστ μου....ξεκαθαρα..βασει εμπειριας..οχι φαντασιας σαν μερικους.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Αν το λες τύχη, τη σημερινή εποχή, σε ζευγάρι που ο ένας είναι άνεργος, να έχουν να πληώσουν κι ενοίκιο, ναι, είμαι τυχερή! Κοιμάμαι άνετα τη νύχτα, πάντως. Κι όταν μέναμε σε μονοκατοικία, μια χαρά απέτρεπε μικροκλεψιές και το γιουσουφάκι μου, που δέχεται εμβόλια αλλά και επισκέπτες στο σπίτι, φίλους μας
Σεβαστη η αποψη ναι εισαι τυχερη και μπραβο στο σκυλο σου που συντελει στην ασφαλεια σου.
Και εμενα εκανε το ιδιο ο δικος μου και εκανε και εμβολια (με διαφορετικο τροπο ) και επισκεπτες ερχοταν στπ σπιτι μου(παροτι δεν τους δεχοταν ο σκυλος).
Το αποτελεσμα ειναι σχεδον το ιδιο.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Διαφωνώ με την άποψη του kouros που υπερασπίζεται το μοντέλο σκύλου "γκοτζίλα". Όπως έγραψα και πριν προτιμώ το μοντέλο του αποτρεπτικού μεν, ελέγξιμου δε.
Από την άλλη το θεωρώ αστείο να μιλάμε για την αξία της ζωής αυτού που μπήκε να σε σφάξει έναντι της αξίας της δικής σου ζωής και αφελή τα περί ναζιστικής άποψης το να θέλεις να υπερασπιστείς την οικογένειά σου και όχι να κεράσεις περγαμόντο τον εισβολέα. Όποιος το λέει αυτό μάλλον δεν του έχουν κάνει ντου ακόμα να δει τη γλύκα. Κι εγώ κάτι τέτοια χίπικα έλεγα μέχρι που μπήκα στο σπίτι μου μια μέρα, το βρήκα άδειο και το κουζινομάχαιρο ήταν στην κρεβατοκάμαρα - ευτυχώς δεν βρήκαν κάποιον εκεί.
Πάντως μια σκύλα που είχα για λίγο καιρό με έκανε να νιώθω ασφάλεια όταν μια φορά γρύλισε σε κάποιον που με πλησίασε και με "τρόμαξε" άθελά του μέσα στη νύχτα έστω και αν τελικά ήταν άκακος. Με αυτήν κυκλοφορούσα ανετότατα και στα μαύρα σκοτάδια. :sneaky:
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν είναι αστείο το να θεωρείς ότι συλλήβδην όποιος μπει μέσα θα μπει για να σκοτώσει, άρα πρέπει να παίξεις σε επίπεδο "kill or get killed".
Ούτε είναι αστείο να θέλεις σκύλο που "θα κάνει την δουλειά μέχρι το τέλος", ενώ την αποτροπή θα την έκανε ένα οποιοδήποτε σκυλί με γάβγισμα - γρύλισμα.
Εκτός αν πιστεύεις ότι αυτός που μπαίνει μέσα παίζει σε επίπεδο
"το χω το σκυλί αν είναι κάτω από 40 κιλά και δεν κλειδώνει στο λαρύγγι - αν είναι πιο μεγάλο και αρχιδάτο (θα μυρίσω τα νύχια μου για την κυριαρχικότητά του) δεν θα μπω".
Και εν τέλει αυτό είναι το θέμα.
Οτι δεν φτάνει σε μερικούς η αποτροπή. Πιστεύουν (η σωστότερα θέλουν να πιστεύουν) ότι η κατάσταση θα εξαρτηθεί από το πόσο κίλερ είναι ο σκύλος.
Κατά την γνώμη μου δεν ξέρουν ούτε από σκύλους, ούτε από κακοποιούς....
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Διαφωνώ με την άποψη του kouros που υπερασπίζεται το μοντέλο σκύλου "γκοτζίλα". Όπως έγραψα και πριν προτιμώ το μοντέλο του αποτρεπτικού μεν, ελέγξιμου δε.
Από την άλλη το θεωρώ αστείο να μιλάμε για την αξία της ζωής αυτού που μπήκε να σε σφάξει έναντι της αξίας της δικής σου ζωής και αφελή τα περί ναζιστικής άποψης το να θέλεις να υπερασπιστείς την οικογένειά σου και όχι να κεράσεις περγαμόντο τον εισβολέα. Όποιος το λέει αυτό μάλλον δεν του έχουν κάνει ντου ακόμα να δει τη γλύκα. Κι εγώ κάτι τέτοια χίπικα έλεγα μέχρι που μπήκα στο σπίτι μου μια μέρα, το βρήκα άδειο και το κουζινομάχαιρο ήταν στην κρεβατοκάμαρα - ευτυχώς δεν βρήκαν κάποιον εκεί.
Πάντως μια σκύλα που είχα για λίγο καιρό με έκανε να νιώθω ασφάλεια όταν μια φορά γρύλισε σε κάποιον που με πλησίασε και με "τρόμαξε" άθελά του μέσα στη νύχτα έστω και αν τελικά ήταν άκακος. Με αυτήν κυκλοφορούσα ανετότατα και στα μαύρα σκοτάδια. :sneaky:
Ειναι διαφορετικό να υπερασπίστεις τον εαυτό σου την οικογένεια σου, το σπίτι σου και διαφορετικό σε ενα δημόσιο φόρουμ να λέμε για λιπάσματα, τσιμεντοματα, τροφή για ψαρια και αλλες τέτοιες χαριτομενιες κανοντας πλακιτσα για μεθόδους που χρησιμοποιουν μονο μαφιόζοι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ειναι διαφορετικό να υπερασπίστεις τον εαυτό σου την οικογένεια σου, το σπίτι σου και διαφορετικό σε ενα δημόσιο φόρουμ να λέμε για λιπάσματα, τσιμεντοματα, τροφή για ψαρια και αλλες τέτοιες χαριτομενιες κανοντας πλακιτσα για μεθόδους που χρησιμοποιουν μονο μαφιόζοι.
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι αυτοί που τα έγραψαν περιμένουν με την νταμιτζάνα με το θεϊικό οξύ για να εξαφανίσουν το πτώμα στη μπανιέρα? Κι εγώ για αμπαλάζ μίλησα παραπάνω - νομίζεις ότι έχω το χαλί δίπλα στην πόρτα έτοιμο για να τον τυλίξω μέσα?

Νομίζω ότι μας παραπιάνει ευαισθησία και το politically correct με το θέμα...
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Δεν είναι αστείο το να θεωρείς ότι συλλήβδην όποιος μπει μέσα θα μπει για να σκοτώσει, άρα πρέπει να παίξεις σε επίπεδο "kill or get killed".
Ούτε είναι αστείο να θέλεις σκύλο που "θα κάνει την δουλειά μέχρι το τέλος", ενώ την αποτροπή θα την έκανε ένα οποιοδήποτε σκυλί με γάβγισμα - γρύλισμα.
Εκτός αν πιστεύεις ότι αυτός που μπαίνει μέσα παίζει σε επίπεδο
"το χω το σκυλί αν είναι κάτω από 40 κιλά και δεν κλειδώνει στο λαρύγγι - αν είναι πιο μεγάλο και αρχιδάτο (θα μυρίσω τα νύχια μου για την κυριαρχικότητά του) δεν θα μπω".
Και εν τέλει αυτό είναι το θέμα.
Οτι δεν φτάνει σε μερικούς η αποτροπή. Πιστεύουν (η σωστότερα θέλουν να πιστεύουν) ότι η κατάσταση θα εξαρτηθεί από το πόσο κίλερ είναι ο σκύλος.
Κατά την γνώμη μου δεν ξέρουν ούτε από σκύλους, ούτε από κακοποιούς....
Θα διαφωνήσω.
Απο κακοποιους μπορει να ξερει καποιος αν εισαι ψυχολογος με μεταπτυχιακο στην εγκληματολογια ή αν κανεις παρεα με τον Μπαμπη τον Σουγια και τον Μητσο τον Μπετούγια.

Απο σκυλους μπορει καποιος να ξερει με πολλους τροπους.. :whistle:

ΑΝ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΙ, επισης καποιος, το σκυλι του, ας παρει οτι θελει και ας το βαλει οπου θελει.
Οπως λεω παντα "Καλύτερα να το εχεις και αχρειστο, παρα να το χρειαστεις και να μην το εχεις".
 
  • Like
Reactions: Kouros


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Νομίζω ότι μας παραπιάνει ευαισθησία και το politically correct με το θέμα...
Μας παραπιανει ευαισθησια;; δεν μιλαμε για παρκινγκ σε θεση μονιμου κατοικου!! Συνειδητοποιουμε τι συζητιεται;;
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Δεν είναι αστείο το να θεωρείς ότι συλλήβδην όποιος μπει μέσα θα μπει για να σκοτώσει, άρα πρέπει να παίξεις σε επίπεδο "kill or get killed".
Ούτε είναι αστείο να θέλεις σκύλο που "θα κάνει την δουλειά μέχρι το τέλος", ενώ την αποτροπή θα την έκανε ένα οποιοδήποτε σκυλί με γάβγισμα - γρύλισμα.
Εκτός αν πιστεύεις ότι αυτός που μπαίνει μέσα παίζει σε επίπεδο
"το χω το σκυλί αν είναι κάτω από 40 κιλά και δεν κλειδώνει στο λαρύγγι - αν είναι πιο μεγάλο και αρχιδάτο (θα μυρίσω τα νύχια μου για την κυριαρχικότητά του) δεν θα μπω".
Και εν τέλει αυτό είναι το θέμα.
Οτι δεν φτάνει σε μερικούς η αποτροπή. Πιστεύουν (η σωστότερα θέλουν να πιστεύουν) ότι η κατάσταση θα εξαρτηθεί από το πόσο κίλερ είναι ο σκύλος.
Κατά την γνώμη μου δεν ξέρουν ούτε από σκύλους, ούτε από κακοποιούς....
παιδια εχεις??Θες να παιξεις τζοκερ με την σωματικη ακεραιοτητα των παιδιων σου?????Οταν θα μπουκαρει ο αλλος μεσα θα ηθελες να βγει τζακ ποτ??Εγω οχι..
Ειδες το σκυλο σε βιντεο που εβαλα να δεις τι αποτροπη κανει??Φανταστικη..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μας παραπιανει ευαισθησια;; δεν μιλαμε για παρκινγκ σε θεση μονιμου κατοικου!! Συνειδητοποιουμε τι συζητιεται;;
Εάν προτίθετο κάποιος να κάνει κάποιον λίπασμα δεν νομίζω ότι θα το ανακοίνωνε εδώ μέσα. Συζητάμε κατά πόσο είναι ναζιστής κάποιος που λέει ότι θα δώσει προτεραιότητα στον εαυτό του και στην οικογένειά του αν χρειαστεί ποτέ (αχρείαστο νά ναι) να υπερασπιστεί τη ζωή του με όποιο κόστος?

Για να ξαναδιευκρινίσω - όχι με τον γκοτζίλα του kouros. Με τον γπ του stelios ας πούμε ή με τα καγκάλ της yeasemin, αυτό το στυλ.
 
  • Like
Reactions: vek and Elrandir


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Βασω, οι αλλοι δηλαδη που δεν το λενε θα παρατουσαν την οικογενεια για να τρεξουν να βοηθησουν τον εισβολεα; Ειναι απαραιτητο να λεμε το αυτονοητο; Ολοι το ιδιο νομιζω θα επιχειρουσαμε. Καποιοι ισως ειναι πιο ρεαλιστες στο τι θα καταφερναν απο αλλους.
Εκει νομιζεις οτι ειναι η ολη διαφωνια;
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Σας έχει βάλει στο τριπάκι ο Κούρος να συζητάτε για την ασφάλεια από κακοποιούς.

Είναι μάλλον παρωχημένη η άποψη,ότι ο σκύλος θα αποτελέσει παράγοντα καταστολής του επίδοξου κακοποιού που θα εισβάλει σε μια οικία.

Στη δεκαετία του 70 που ο κλέφτης πήδαγε από το παράθυρο προκειμένου να μην πιαστεί από τον ιδιοκτήτη και έσπαγε χέρια πόδια,ο σκύλος ίσως/μάλλον να δούλευε.

Στο 2016 με τα τυφέκια πολεμικού τύπου που ακόμα κ η ΕΛΑΣ δεν έχει τις κατάλληλες καλύψεις στο ανθρώπινο δυναμικό της,μάλλον ο σκύλος γκοτζίλα δε θα κάνει κ πολλά αναφορικά με την καταστολή.

Κούρο μεγάλε αν θες να προστατεύσεις το χρυσό που έχεις κρυμμένο στο στρώμα του σπιτιού σου,τράβα κάνε κάνα Krav Maga,καμία πάλη εδάφους,κάνα MMA η έστω κάνα γυμναστήριο ρε αδερφέ.Τότε είσαι μάγκας σωστός.Όταν κάνεις το κορμί σου σφαίρα κ ατσάλι για την οικογένειά σου.

Όχι όταν μεγαλώνεις τη μπάκα και ελπίζεις να σε σώσει ο λυκάνθρωπος που έχεις κρυμμένο στο υπόγειο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Βασω, οι αλλοι δηλαδη που δεν το λενε θα παρατουσαν την οικογενεια για να τρεξουν να βοηθησουν τον εισβολεα; Ειναι απαραιτητο να λεμε το αυτονοητο; Ολοι το ιδιο νομιζω θα επιχειρουσαμε. Καποιοι ισως ειναι πιο ρεαλιστες στο τι θα καταφερναν απο αλλους.
Εκει νομιζεις οτι ειναι η ολη διαφωνια;
Η διαφωνία είναι στο ότι κανα-δυο έγραψαν ότι ΑΝ κινδύνευε η ζωή τους και η οικογένειά τους και ΑΝ είχαν την ευκαιρία να τις υπερασπιστούν και εφόσον διέθεταν το σκύλο-όπλο έπεσαν να τους πουν ναζί κλπ. Kαι η κουβέντα δεν πήγε στο ποιος σκύλος είναι τελικά κατάλληλος για φύλαξη αλλά στο πόσο ναζί, ρατσιστές, μη-αλληλέγγυοι και σατανικά είναι αυτά τα μέλη.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95