Άρνηση σε έκτακτο περιστατικό


libali

Member
11 Ιουνίου 2011
20
0
AXAIA
Καταρχης,χερετω την παρεα σαν νεος εδω...
Θελω να ρωτησω τι ισχυει οταν δεν σε δεχεται ο κτηνιατρος ενω το σκυλι ειναι καταδικασμενο να πεθαινει χωρις την βοηθεια κτηνιατρου.
Πρικειται περιπτωση με εναν σκυλο με ανοιχτο τραυμα.
Τι γινεται οταν ο κτινιατρος δεν δεχεται εκτατο περιστατικο?Ισχυει οτι και στους ανθρωπους?
Ειναι η δευτερη φορα που μου την κανει η ιδια κτηνιατρος διοτι δεχεται μονο με ραντεβου.
Δεν θελω να περασει ετσι...
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δεν μάς εξηγείς λίγο καλύτερα τί έχει γίνει; Κι αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε με κάποιο τρόπο, τουλάχιστον όσοι βρίσκονται πιο κοντά σου ενδεχομένως και εμπράκτως.

Δεν είναι ιδιαίτερα εποικοδομητική μια τέτοια κριτική από μέρους μου αλλά αναφέρεις ότι είναι η δεύτερη φορά. Σε 'μενα δε θα είχε υπάρξει δεύτερη φορά αν γιατρός ή κτηνίατρος αρνιόταν να δεχτεί χωρίς ραντεβού κι ας ήταν ο μοναδικός σε ένα ολόκληρο χωριό (και έχω βρεθεί σε παρόμοια περίπτωση, αλλά όχι στην ίδια βέβαια).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Θεωρητικά, θα μπορείς τουλάχιστον, να κάνεις μια έγγραφη καταγγελία στον κτηνιατρικό σύλλογο.
Από κει και πέρα και αν θέλεις να το τραβήξεις περισσότερο, θα σου πρότεινα να συζητήσεις και με έναν δικηγόρο, για το κατά πόσο, θα μπορούσες να προβείς σε μύνηση εναντίον της.
Είναι η μοναδική γιατρός, στην περιοχή σου;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
και φυσικα περιμενουμε περιγραφη του γεγονοτος οπως και το οναματεπωνυμο της γιατρου...
ειμαστε στην ιδια περιοχη... να ξερουμε
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όντως περιμένουμε περιγραφή του περιστατικού! Αυτό που ξέρω κι έχω δει πάντως είναι ότι τα ραντεβού-ραντεβου αλλά τα έκτακτα-έκτακτα. Δηλαδή ο/η κτηνίατρος θα αξιολογήσει τα περιστατικά και θα βάλει σειρά προτεραιότητας!

Έχουμε πάει το σκύλο φίλης μας στην κτηνίατρό μας γιατί έσκισε το πόδι του λίγο μετά που κλείσαν τα κτηνιατρία. Του έκανε τα ράμματα και τον κράτησε μέχρι να συνέλθει εντελώς από την όποια νάρκωση ή ηρέμιση (δεν ξέρω τι χρησιμοποίησε). Το σκυλί το πήραμε μετά τις μια το βράδυ και σημειοτέον η φίλη μου δεν είναι πελάτισσά της.

Έχουμε πάει εμείς τον δικό μας σκύλο στο κτηνιατρείο στις μια και μισή το βράδυ...

Μου φαίνεται παράξενο αυτό που περιγράφεις, οπότε μια περιγραφή του τι και πως θα μας βοηθούσε να καταλάβουμε
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καταρχης,χερετω την παρεα σαν νεος εδω...
Θελω να ρωτησω τι ισχυει οταν δεν σε δεχεται ο κτηνιατρος ενω το σκυλι ειναι καταδικασμενο να πεθαινει χωρις την βοηθεια κτηνιατρου.
Πρικειται περιπτωση με εναν σκυλο με ανοιχτο τραυμα.
Τι γινεται οταν ο κτινιατρος δεν δεχεται εκτατο περιστατικο?Ισχυει οτι και στους ανθρωπους?
Ειναι η δευτερη φορα που μου την κανει η ιδια κτηνιατρος διοτι δεχεται μονο με ραντεβου.
Δεν θελω να περασει ετσι...
Εάν είναι ακριβώς όπως τα λες, πήγες με έκτακτο περιστατικό και ο λόγος που δεν σε δέχτηκε είναι ότι δεν είχες κλείσει ραντεβού εννοείται πως μπορείς να κάνεις πολλά. ¨Αρχισε με μια καταγγελία στον κτηνιατρικό σύλλογο.
 








libali

Member
11 Ιουνίου 2011
20
0
AXAIA
ΔΙΑΨΕΥΘΗΚΕΣ Κατερινα....απλα δεν ειχα χρονο να γραψω οσα επρεπε...
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...δεν το περιμενα.
Οχι δεν πεθανε ευτηχως το σκυλακι μου...ΑΛΛΑ γνωριζω ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ γνωστου που η εν λογο κτηνιατρος αρνηθηκε να δει σκυλιτσα ΧΩΡΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ μετα απο επιπλοκη γεννας και η σκυλα πεθανε υστερα απο 2 μερες.
ΟΙ ΠΑΤΡΙΝΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΙΑ ΕΝΝΟΩ...ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΩ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Οι δυο περιπτωσης.

Πρωτη,
Λοιπον την πρωτη φορα που ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΕΚΤΑΚΤΑ ΤΗΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ηταν περυσι οπου μια σκυλιτσα ειχε σκισει το ποδι και ειχε καταγμα στο ακρο του πισω δακτυλου της και εφτασα Κορινθο για να την χειρουργησω...ειναι καλα πλεον σαν να μην εχει συμβει τιποτα.

Δευτερη,
ΤΟ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ, ηταν πριν 2 μηνες που ενα μικρο σκυλι 9 μηνων ειχε ανοιχτο τραυμα στο λαιμο (5 cm) ειχε χασει αρκετο αιμα και επειδη εκρινα οτι δεν προλαβαινα να παω στο γιατρο που εμπιστευομαι στην Κορινθο 80 χλμ μακρια πηρα ΤΗΛ και παλι την κτηνιατρο ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ και ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΗ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.Εγω δεν ηθελα να παω εκει ...ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΜΟΥ .... ειναι η μονη κτηνιατρος που εχει ΤΗΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ κτηνιατρικες γνωσεις.
ΝΑ ΠΩ ΟΝΟΜΑ?ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ?

Οχι δεν πεθανε,αναγκαστηκα να επισκεφτω εδω στο χωριο μου μια ιταλιδα "κτηνιατρο "και λεω οτι αναγκαστηκα γιατι το μετανοιωσα πικρα που δεν πηγα στην Κορινθο διοτι εκρινα πανω στον πανικο μου η σκυλιτσα δεν θα την προλαβαινα μεχρι να παω 80 χλμ στην Κορινθο.
.
γιατι μου ταλαιπωρισε αφανταστα το σκυλι με την ημημαθια της ...καλα καλα ουτε ραματα δεν ηξερε να κανει...δυο φορες εκανε και δεν το πετυχε!!!Τι να πω....
ΤΕΛΙΚΑ ΛΥΠΑΜΕ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ...ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙ....

Υπαρχουν και αλλοι κτηνιατροι αλλα τους εχω διαγραψει απο το μυαλο μου γιατι εδω στην περιοχη του ΑΙΓΙΟΥ αλλοι κτηνιατροι κρινουν οτι πρεπει να κοπει δακτυλο ποδιου και κοβουν δακτυλα με σκουριασμενες λαμες (απο σιδεροπριονο) αλλοι κανουν ραματα χωρις τοπικη αναισθησια (π.χ ξιλοκαινη) λες και μπλεκουν τραπεζομαντηλο.

 
Last edited:


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Χαιρομαι πολυ με διεψευσες!:)
Τα περιστατικα που περιγραφεις ειναι πραγματι πολυ σοβαρα!Τωρα στο αν επιτρεπεται να πεις το ονομα της κτηνιατρου δεν ειμαι σιγουρη, αλλα νομιζω οτι μπορεις (Τουλαχιστον αν μπορεις στειλε το στους πατρινους με ενα pm )
Ειναι πολυ κριμα να μαθαινονται τετοιες συμπεριφορες απο κτηνιατρους...Θελω να ελπιζω ομως οτι ειναι εξαιρεσεις κ οχι ο κανονας!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τραγικές καταστάσεις περνάνε τα φουκαριάρικα :(

Αν σκοπεύεις να το τραβήξεις, κάντης μια γραπτή καταγγελία στον κτηνιατρικό σύλλογο. Αν υπάρχουν και μάρτυρες ακόμη καλύτερα.
Από κει και πέρα, κάνε μια έρευνα, να έχεις πρόχειρους κι άλλους γιατρούς πρόθυμους να ασκήσουν το λειτούργημά τους, σε επόμενη περίπτωση ανάγκης.

Ισως μπορέσουν και οι κοντογειτόνοι σου του φόρουμ, να σε πληροφορήσουν για γιατρούς που εμπιστεύονται.
 


libali

Member
11 Ιουνίου 2011
20
0
AXAIA
μαρτηρες???
Εσεις οι ιδιοι...
Θας σας δωσω το τηλ και θα την καλεσετε και θα της πειτε οτι εχετε ενα ζωο που θελει επειγοντως ραματα...
Θα δειτε τη θα σας απαντηση.

Καταγγελια στο συλλογο της σιγουρα απο μενα τουλαχιστον θα φαει.Ματαια πιστευω αλλα θα κανω μια προσπαθεια.Για να το τραβηξω με δηκηγορους δν νομιζω γιατι το κοστος ειναι μεγαλο.
Καταγγειλα τα περιστατικα μου στην Φιλοζωιικο Συλλογο Ακρατας αλλα η προεδρος δεν θελει κοντρες μαζι της.

Παιδια,πρεεπι να ειμαστε προσεκτικοι....ουτε με π.μ το ονομα γιατι μπορει να μπλεξω ...οταν ομως την καταγγειλω θα σας αναφερω το κειμενο της καταγγελιας αρα κ το ονομα.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΣΗΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΑΝ ΤΗΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Όταν ο κτηνίατρος που πήγαινα τακτικά αρνήθηκε να έρθει να δει το σκύλο μου σε κρίσιμο πρόβλημα τηλεφώνησα σε έναν άσχετο άνθρωπο που ούτε με ήξερε, ούτε ήμουν πελάτης του κι ο οποίος έκανε εκείνος και όχι εγώ σχεδόν εκατόν τριάντα χιλιόμετρα για να έρθει. Με δύο κτηνιάτρους μου έχει συμβεί. Ο ένας ήρθε απ' το Αγρίνιο στα Γιάννενα που σπούδαζα μέσα στο μεσημέρι Σαββάτου κι ο άλλος ήρθε απ' το Κεφαλάρι ή σε κάποιο τέτοιο μέρος πολλή ώρα μετά τα μεσάνυχτα στον Ταύρο που νοίκιαζα τότε.
 


libali

Member
11 Ιουνίου 2011
20
0
AXAIA
Εχω κτηνιατρο στην κορινθο,οπως εγραψα πιο πανω,που αγαπαει τα ζωα.
1) Η μια με ιταλικο πτυχιο στο χωριο μου σε αυτη το πηγα στο πενταλεπτο αλλα ρε γαμωτω το μετανοιωσα οπως ειπα...εραψε τρεις φορες διοτι ειναι ασχετη και πετυχαν τα ραματα επομενως ναρκωσε τρεις φορες σε τρεις μερες,εκοβε περιμετρικα το τραυμα (για να αιματοθει) τρεις φορες.Το σκυλι αγκομαχουσε και ας ηταν ναρκωμενο.
2) Ο αλλος με ισπανικο πτυχιο εκοβε κοκκαλα με σκουριασμενη λαμα απο σιδεροπριονο...!!!αυτον θα το θυμαμαι σε ολη μου την ζωη.
3) Ο αλλος πμπαμπαγιωργος εραβε ξυπνιο το σκυλι και ουρλιαζε τα ειπαμε ....ειναι παλιας σχολης για να ξεγεννηση καμια αγελαδα
4) Η αλλη που εχει δυο γνωσεις δεχετε μονο με ραντεβου.
Τι να κανω?Να πεθαινει το σκυλι και να παρω τηλ κτηνιατρο απο το Αγρινιο?
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Να τις χέσω τις ειδικές γνώσεις ενός κτηνίατρου που αρνείται να τις παράσχει σε ώρα έκτακτης ανάγκης. Εγώ θα την δυσφήμιζα με κάθε τρόπο και μέσο και μάλιστα μπροστά στη μούρι της.
Και αν πέθαινε εξαιτίας της σκυλί μου θα της κατέστρεφα την καριέρα.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το δεύτερο συνθετικό της λέξης κτηνίατρος είναι ιατρός... Με ότι αυτό σημαίνει για τον καθένα...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τι να κανω?Να πεθαινει το σκυλι και να παρω τηλ κτηνιατρο απο το Αγρινιο?
Πρώτα απ' όλα δε σε ειρωνεύτηκα. Προσπάθησα να σου μεταδώσω τη σωστή αντίληψη ότι σωστοί κτηνίατροι υπάρχουν. Και ούτε σου πρότεινα κάποιο κτηνίατρο. Έγινα αντιληπτός; :)

Και το πως μαζεύτηκαν στο Αίγιο όλοι οι κτηνίατροι με πτυχιο ''made in...'' αυτό αγαπητέ το ξέρεις μόνο εσύ που ζεις εκεί :)

Όσον αφορά τα της παλιάς σχολής που αναφέρεις, ποιός σου είπε ότι στα βοοειδή δεν εφαρμόζεται εδώ και πάρα πολλά χρόνια (εκτός κι αν ο κτηνίατρος που αναφέρεις είναι 70 χρονών ή δεν είναι καν κτηνίατρος αλλά πρακτικός) αναισθητικό και σε πάμπολλες περιπτώσεις και προαναισθητικό; :)